Forum Machete,Modelism,Hobby: Klemm-uri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Klemm-uri 1/72

#1 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 11 August 2019 - 09:51 PM

Din kit-urile de la Huma am reusit sa termin aceste Klemm 25 1/72. Desi sunt kit-uri vechi, sunt destul de detaliate si usor de construit. Cu exceptia crucilor restul decalurilor sunt home made. Sper sa va placa.

YR-MAB
Imagine atasata: Klemm 25 YR-MAB 01.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-MAB 02.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-MAB 03.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-MAB 04.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-MAB 05.jpg

YR-ARR

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARR 01.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARR 02.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARR 03.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARR 04.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARR 05.jpg

YR-ARN

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARN 01.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARN 02.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARN 03.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARN 04.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARN 05.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARN 06.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARN 07.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARN 08.jpg

YR-ARU

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARU 01.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARU 02.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARU 03.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARU 04.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARU 05.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARU 06.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARU 07.jpg

Imagine atasata: Klemm 25 YR-ARU 08.jpg

#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 August 2019 - 10:17 PM

Bravo,foarte frumoase, toate.
Le-ai lucrat curat, îngrijit și arată foarte bine.
Felicitări :hi:

#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 12 August 2019 - 01:11 AM

Super faine , Bravo Mgc! :clapping: :hi:
Te rog da -ne niste detalii despre decalurile homemade . Sint foarte reusite .
Sint " uscate" sau " inotatoare-alunecatoare " ?

#4 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2019 - 09:55 AM

Arata grozav toate!
Chiar asa, ne dai mai multe detalii cu decalurile ? Inkjet sau Laser?
Dupa cat de fin (invizibil) e filmul, pare laser.

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 12 August 2019 - 09:56 AM


#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 August 2019 - 10:21 AM

Arata tare bine. Cred ca ai muncit ceva la ele, avind in vedere vopsitul in aluminiu! Felicitari, faine realizari! :hi: :hi: :hi:

#6 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2019 - 06:41 PM

Faine!

#7 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 12 August 2019 - 09:36 PM

Ma bucur pentru ca va plac si va multumesc pentru felicitari. :friends:

Decalurile home made?!? din pacte nimic special, tot o pacoste au ramas si pentru mine, e nevoie de multe incercari si parca tot nu-s multumit de ce iese, doar in unele cazuri ies acceptabile.

Acum vreo 10 ani daca nu mai bine,pe vremea cand construiam mai mult de cat cumparam, aveam planuri mari si am comandat de prin USA cateva coli water-slide, transparete si albe pentru imprimanta laser, nu aveam una asa ca le scoteam in oras la o mica firma de printat, insa procesul era anevoios, faceam modelul acasa, nu puteam face incercari directe pentru a corecta culori, nuante dimensiuni asa ca am abandonat procesul si am zis sa le incerc, desi sunt pentru laser, in imprimanta mea HP inkjet de acasa, miracol ... chiar a mers ... destul de bine pentru inscrisuri negre, discutabil la cele colorate. Asa am printat vreo 10 - 15 coli A4 cu toate insemnele de care aveam nevoie pentru viitor, in mare parte inscrisuri monocrome.

Asa au fost printate si inscrisurile pentru aceste Klemm, foaie decal pentru Laser printate la o imprimanta veche Inkjet HP. Filmul, la inscrisurile mari a fost decupat inainte de aplicare, de aceea nu se vede. La inscrisurile mici, gen sigla ovala ARPA, sigla Klemm, inscrisurile MURES sau CETATEA ALBA,etc. filmul este acolo, insa tratarile cu Micro Sol si Micro Set si-au facut treaba.

Sigla colorata ARPA insa e o exceptie, a fost printat pe coala de Inkjet la un Inkjet, de data asta Epson, un mare chin sa o printez, multe coli stricate cu incercari nereusite si nici acum nu-s multumit de ce a iesit. Pentru ca HP-ul imi parea vechi si depasit, l-am schimbat cu ceva nou si modern, tot un inkjet dar Epson ... cu WiFi, Bluetooth, FM, AM, AC/DC si toate chestiile astea, crezand ca va printa mai bine ... greseala ... din pacate e mai rau, chiar si cu foaie decal pentru inkjet ... asa am concluzionat ca a face decaluri homemade e o mare batalie care nu de multe ori se termina cu infrangere, sunt prea multe variabile la mijloc (tipuri de coli,ink-uri,producatori, design, dimensiuni etc) pentru ai da de cap.
Pentru viitor, eu personal, voi folosi decalurile homemade doar pentru inscrisuri simple si monocrome, cele complexe si colorate le las pentru profesionisti.

Z-mare,
Un mare adevar graiesti cand te referi la vopsitul in aluminiu, nu-i usor cu el, am mai facut machete in aluminiu pana acum dar parca nu prea am dat atentie asa mare pana acum, insa la aceste Klemm-uri am observat ca pentru un finish placut ai nevoie ca macheta inainte de vopsire sa fie impecabil realizata, fara crapaturi, fisuri, zgaraituri sau alte imperfectiuni, la unul dintre ele nu am observat inaite de vopsire ca pe burta mi-a crapat primerul... dureros... dupa vopsire acest lucru a devenit foarte vizibil ... De asemenea si retusarile ulterioare pot deveni foarte vizibile daca nu-s facute cu atentie.

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 12 August 2019 - 09:40 PM


#8 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 20 October 2019 - 04:54 PM

Faine de tot! Felicitari!

#9 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 21 October 2019 - 01:47 PM

Scrisul YR-ARR si CETATEA ALBA, pe ambele parti trebuiau rosu-visinii.

#10 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 22 October 2019 - 07:49 AM

Vezi postareamack, la 20 October 2019 - 04:54 PM, a spus:

Faine de tot! Felicitari!


:hi: :friends:

Vezi postareahoria, la 21 October 2019 - 01:47 PM, a spus:

Scrisul YR-ARR si CETATEA ALBA, pe ambele parti trebuiau rosu-visinii.

Salut Horia,
Poti detalia putin mai mult afirmatia de mai sus, suna foarte interesant si m-ai facut curios. :friends:

#11 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 22 October 2019 - 09:12 PM

Am atasat o poza. Nu este prea clara, este un detaliu de pe o poza mai mare. Pe coperta spate a cartii lui Dan Antoniu ILLUSTRATED HISTORY OF ROMANIAN AERONAUTICS mai este o poza color cu avioane Klemm 25 in zbor. Si acolo se vede clar ca inamtricularea este visinie!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 0046.jpg

Aceasta postare a fost editata de horia: 22 October 2019 - 09:12 PM


#12 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 23 October 2019 - 09:02 PM

Vezi postareahoria, la 22 October 2019 - 09:12 PM, a spus:

Am atasat o poza. Nu este prea clara, este un detaliu de pe o poza mai mare. Pe coperta spate a cartii lui Dan Antoniu ILLUSTRATED HISTORY OF ROMANIAN AERONAUTICS mai este o poza color cu avioane Klemm 25 in zbor. Si acolo se vede clar ca inamtricularea este visinie!


Multumesc frumos pentru poza, Horia, chiar daca este doar o bucata dintr-o poza, este o placere enorma sa vezi o poza color cu avioane din acele vremuri, sper ca in viitor sa vedem intreaga poza publicata pe undeva.
Cel mai interesan in poza este confirmarea ca inscrisurile de pe lateralele posturilor de pilotare erau pe ambele parti. Pe langa Cetatea Alba am mai vazut pana acum poze cu inscrisurile Olt si Mures, si toate erau doar cu partea dreapta, in asteptarea unei poze ca aceasta postata de tine care sa prezinte inscrisul si pe stanga am printat decalul dar nu l-am aplicat pe macheta.

Acum despre culoarea visinie, daca aceasta poza ar fi fost singura color cu Klemm-uri 25, as fi zis si eu ca erau visinii, insa dupa cum ai mentionat si tu mai sunt si pozele (doua nu doar una) de pe spatele cartii dl.Antoniu, una dintre acestea fiind de ceva vreme prezenta in mediul online, dl.Antoniu postand-o acum ceva vreme in urma. Am atasat o poza a copertii mai jos, sunt doua poze din acelasi cliseu cu acelasi avion, relativ in acelasi timp facute (deci nu se pune problema revopsiri/reinmatriculari etc), in una inmatricularea YR-... e visinie, in cealalta neagra. Inainte sa fac aceste Klemm-uri, stiind ca in perioada interbelica pe la noi s-au mai purtat inmatriculari colorate, la civile, ma intrebam oare cu ce culoare erau inmatriculate. Vazand pozele de pe coperta cartii eram nedumerit, intr-un final am decis ca erau o nuanta de negru (poate nu cel mai inchis negru) iar singura explicate care am gasit-o pentru nunta visinie a fost intensitatea lumini reflectate de suprafata mare a fuselajului argintiu, intensitate care poate influenta nunta unei suprafete mici invecinate.
Acum poate si in poza ta se intampla la fel, asa ca momentan am sa-l las asa si poate daca pe viitor mai apar informatii il voi reface.

Imagine atasata: B737AD2C-71C4-4A70-81A9-CC0EA6993C18.jpeg

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 23 October 2019 - 09:09 PM


#13 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 23 October 2019 - 10:31 PM

Ambele inamtriculari sunt visinii pentru ca este acelasi avion pozat in doua ipostaze diferite si lumina bate altfel. Mai exista o poza cu u Klemm 35 postata tot de dl.Antoniu. Si acolo tot visinie este inamtricularea...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi