Forum Machete,Modelism,Hobby: yak-11 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

yak-11 avionul de la Muzeul Militar

#1 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 19 September 2019 - 08:44 AM

Cei care trec pe la muzeul Militar, stiu ca este expus si un Yak-11 monoloc. M-am intrebat care este povestea acelui avion elegant, cita vreme din fabrica au iesit bilocuri de antrenament. Am aflat ca respectivul 47 Alb a fost modificat la Pipera in avion de acrobatie. Interesant ca in timp ce la rusi transformarea a fost facuta prin pastrarea postului de pilotaj din fata, ceea ce genereaza un profil nu tocmai elegant. ai nostri au ales postul de pilotaj din spate.
Am gasit la Mikromir un kit de Yak 11 -72007 care avea si varianta monoloc. Am taiat pisea care avea cupola si acoperitoarea celui de al doilea post, am mutat cupola in spate si dupa mai multe sesiuni de chit/slefuit/chit/slefuit iata-l pe 47 Rosu ( a devenit rosu dupa restaurarea de la muzeu si i-mi place mai mult asa) :

Culoarea este un amestec ezoteric de light blue cu ceva gri, stelutele sunr de la un Mig-11/Eduard, cifrele ( mult prea mari) din cutia cu maimute. Vad acum ca mai este un kit de la RS Models cu un Yak-11 inmatriculat RSR; poate odata il fac si pe ala.
Intre timp Razboiul din Korea asteapta la rind..
Nu stiu de ce browserul meu intoarce pozele cu rotile in sus; i-mi cer scuze pt asta, daca faceti click pe ele le vedeti in pozitia normala

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: yak11c.jpg
  • Imagine atasata: yak11b.jpg
  • Imagine atasata: yak11a.jpg


#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 September 2019 - 09:41 AM

Eu nu inteleg cum de toate pozele iti ies cu capul in jos! Chestia e ca atunci cind vrei sa le vezi, apar normal!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 19 September 2019 - 09:43 AM


#3 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 19 September 2019 - 07:01 PM

Superb!Felicitari!Imagine postata

#4 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2019 - 09:55 AM

Īntotdeauna mi-a plăcut 11le monoloc, de la MMN. Felicitări pentru inițiativa și pentru munca depusa. Te aștept cu cele de Coreea:)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi