Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, octombrie 2019 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, octombrie 2019

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 October 2019 - 08:39 AM

Imagine atasata: 49848410_2260764727276771_2263098704409919488_n.jpg.3ee13c521aa25d7b923df015584e190f.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 01 October 2019 - 01:13 PM


#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 October 2019 - 09:02 AM

Fara poza ? :-(

#3 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2249
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 01 October 2019 - 11:32 AM

Pocnitoare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0678.JPG

Aceasta postare a fost editata de mielu: 01 October 2019 - 11:32 AM


#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 October 2019 - 01:30 PM

Imagine atasata: 20170703_141346e.jpg
Coltul de cladire ce se vede in fundal, stinda imaginii, este fosta scoale germana, fosta SMMS, adica Scoala Medie Mixta Sebes, fostul Liceu Sebes.
Nu stiu de cind e poza, dar in acel timp, acolo era autogara orasului. Se vede si dupa autobuzele ce stationeaza acolo si calatorii, observati, in straie populare.
Am pus-o pentru autobuze. Nu ma intrebati de ele, nu stiu nimic. Eu am mai prins autogara acolo, a functionat cam pina prin 1959 - 1960, dupa care a fost mutata linga gara, unde functioneaza si acum.
O sa fac o poza, ma voi stradui din acelasi unghi, sa vedeti cum arata locul acum.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 01 October 2019 - 01:48 PM


#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 October 2019 - 05:49 PM

Citeaza


:-D
---------------------
Foarte faina poza cu autobusele , Z .

Tot legat de autobusele interbelice , mi-a placut descrierea plastica a unei publicatii bucurestene a vremii care marca entuziasta introducerea noilor autobuse Renault si Chevrolet ale STB ce aveau sa sfarseasca perioada intreprinzatorilor particulari , astfel :
"(....) Astazi, cu toata intinderea Bucurestilor, pana la cele mai indepartate periferii se prelungesc tentaculele liniilor de tramvaie, cu corespondente ideale pentru orice directie, cu preturi la indemana celor mai umili muncitori si cu vagoane din ce in ce mai elegante.
Dar cum Bucurestii, cu periferiile si suburbanele nasc mereu probleme noui, s’au gasit intreprinderi particulare cari au exploatat cativa ani fara nici un sistem si fara o perspectiva de ansamblu - linia de autobuze, menita sa usureze intensa circulatie bucuresteana.
A fost vremea cea mai penibila in istoria circulatiei bucurestene. Hidosi monstri antideluvieni, rapanosi, rapciugosi, cutreerau strazile, desfundand pavajele, intr’o huruiala de fiare vechi. Cum concesionarii temporari nu puteau avea decat tinta unui cat mai mare profit, e natural ca exploatarea s’a facut salbatec, cu personal nepregatit, in permanenta cearta cu pasagerii, siliti sa umple pana la refuz un spatiu ingust, murdar, irespirabil, adevarata groaza pentru sarmanii calatori, cari totusi nu se puteau dispensa de acest mijloc de locomotie nehigienic si jalnic.
S.T.B.-ul preluand organizarea si exploatarea autobuzelor, a inteles din capul locului sa faca treaba radicala. Dar cum aceasta nu se putea realiza decat cu energie, a scos dintru intai din uz toate acele macabre vehicule, folosite pana atunci, adunandu-le intr-un mare cimitir de fiare vechi (......)
"
... Si "monstrii antideluvieni " :-D ^_^ (foto) , care de fapt erau niste sarmane tartarete , unele mai chinuite , altele bine intretinute de mandrii lor proprietari . Dar vremurile se schimbau iar lumea evolua .
Si un link despre evolutia transportului bucurestean , de unde si citatul de mai sus . http://restitutio-in...interbelic.html

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 111 bucuresti 3_rf_1916_sir_de_autobuze_la_atelierele_centrale_stb_143_136_151.jpg
  • Imagine atasata: 111 bucuresti cimitir autobuze.jpg
  • Imagine atasata: 111 bucuresti autobuz_231.jpg
  • Imagine atasata: 111 bucuresti particular nr 8 capota chevrolet 1930 concurent stb.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 01 October 2019 - 05:56 PM


#6 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2463
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2019 - 06:13 PM

O chestie interesanta cu transportul auto in perioda interbelica in Romania. La un moment dat el a devenit monopol de stat, pentru a proteja ... CFR-ul. Astfel, toate mijloacele de transport de tipul autobuzelor a fost cumparate de stat care a organizat transportul rutier in completarea celui feroviar, asa incat nico ruta pe calea ferata sa fie cumva dublata si de curse auto. Sistemul a fost sustinut de Carol al II-lea. Intersante sunt aspectele legate de inrolarea muncitorilor in curentele politice. Daca CFR-ul era cuibul comunistilor (atatia cati erau ei), tagma soferilor era legata de Miscarea Legionara, la care aderasera si manipulantii si soferii STB. Lucretiu Patrasacanu aminteste acest aspect in "sub trei dictaturi". Ciocnirile dintre feroviari si soferi erau uneori contondente.

#7 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 October 2019 - 07:29 PM

Vezi postareaZ-mare, la 01 October 2019 - 01:30 PM, a spus:

Atasament 20170703_141346e.jpg
Coltul de cladire ce se vede in fundal, stinda imaginii, este fosta scoale germana, fosta SMMS, adica Scoala Medie Mixta Sebes, fostul Liceu Sebes.
Nu stiu de cind e poza, dar in acel timp, acolo era autogara orasului. Se vede si dupa autobuzele ce stationeaza acolo si calatorii, observati, in straie populare.
Am pus-o pentru autobuze.

Alex, poza este de prin anii 40 poate '47-49.
Sunt autobuze Ford model 1932.
Cel din plan apropiat s-ar putea să fie un Chevrolet model 1936

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 01 October 2019 - 07:31 PM


#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 October 2019 - 09:26 AM

Parada chinezilor ( "...Magnificent aren't they... " ) Apar si dronili .
https://www.youtube....h?v=BBi7c9Jgl64

#9 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 October 2019 - 10:34 AM

si aici ( hazlii " iepurasii Duracell " de la tribuna oficiala ... si zau ca nu doream sa comentez nimic :-D ) .Pe de alta parte mi sa parut foarte tare deschiderea cu marsul acela cadentat in ordine perfecta si diferit de programul obisnuit copiat dupa cel rusesc . Pot sa zic ca ia dat gata pe rusi cu acea deschidere ( ca idee) . https://www.youtube....h?v=5JZCNhdKVvE
Ps . Ciudata limuzina prezidentiala ... Parca e un Rolls combinat cu un Fiat 1100 .
... "Winnie " e intotdeauna zen cand se da cu masina aceea ; l-am mai vazut si in alte editii .

Aceasta postare a fost editata de dany: 02 October 2019 - 11:30 AM


#10 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 October 2019 - 11:35 AM

Hongqi L5

https://upload.wikim..._2014-04-23.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 02 October 2019 - 11:39 AM


#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 October 2019 - 12:39 PM

Longinus, merci! Habar nu aveam. Sunt poze vechi, de arhiva, facute in oras, probabil de Clos, o familie de fotografi de vreo 4 generatii. Dupa 89 au plecat in Germania. Nimeni nu stie unde e arhiva lor.
Dany, impresionanta demonstratie!

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 October 2019 - 12:49 PM

Frate, servantii erau roboti? :crazy:

#13 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 October 2019 - 12:58 PM

Citeaza

Frate, servantii erau roboti?

Eu i-am asemuit cu clonele din SW :-) https://www.youtube....h?v=hCTJNL3KBG4
Ca un mic amuzament , pentru cei care au facut armata , la 51:51 , comanda " Ca-pu-la-drea-pta ! " :-D

#14 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 October 2019 - 08:06 PM

Frate , da e un smog pe la chinezii astia , doar siluetele avioanelor se pot vedea ... Eram curios daca si pe acestea inscrisurile sint tot in alfabet latin ca si pe vehicole ( probabil o " bezea" trimisa americanilor ?) .
----
Si acum o alta parada , sovietica de aceasta data din 18 iulie 1939 . Parada Atletilor . La 10:57 Beria iar la 11:14 reprezentarea soldatilor japonezi si rusi din conflictul proaspat incheiat cu pitici . Citisem pe undeva ca fusese o gluma a lui Stalin .
https://www.youtube....h?v=z8paJRF8grA
Evenimentul cred ca este filmat printr-un procedeu numit Technicolor si este descris aici : https://www.youtube....h?v=Mqaobr6w6_I

#15 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 October 2019 - 07:45 AM

Un articol de oftica sau oftat dar de netrecut cu vederea pe RoMilitary : https://www.rumaniam...s-is-nato-today
ps . minutul 17 :25 !

Aceasta postare a fost editata de dany: 04 October 2019 - 08:17 AM


#16 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 October 2019 - 09:14 AM

pps . In caz de cafteala sintem noi cu polonezii si americanii , nu mai vine nici un NATO ... Mi-a placut chestia aceea cu nemtii care de fapt si ei se asteapta sa-i aparam noi .
... Cu ce ?

Of-of
... Poate vine Orban ( al nostru , chiatristu ) prim ministru :-D L-am amintit fiindca mi-a placut mult cum a spus : " Mi-e spatele brazdat de rani de la luptele cu ..." ... Iar jurnalistii il intrebau daca a capatat acele rani fiindca fugea de lupta ...Super ! :-D

#17 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 04 October 2019 - 09:58 AM

Eh Dany, pai cam tot NATO se refera la US Army...restul...asa,mai pe langa.
Acum sigur, nu va fi nevoie. Au rusii piticii lor, da' nici chiar asa zarghiti nu sunt, incat sa sara la gard.
Arme...sigur, e nevoie ca doara de-aia avem armata. Pana si razesii lui Stefan cel Mare aveau artilerie, si doara n-o sa vina nu stiu ce istoric sa ne spuna ca artileristi erau tocmai taranii veniti de la coasa.Un corp de mercenari tot trebe sa fi fost pe-acolo.
E drept ca trageau cu ghiulele din piatra (unele) sau din alea de fier legate cate doua, cu lanturi, da' un pic de stiita tot trebuiau sa aiba.
Pai cam tot asa si acum: daca vrei armata, pune niste profesionisti. Nu trebuie se fie docenti in nu stiu ce stiinte si arte,dar militarie musai sa cunoasca.Si ca sa cunoasca musai sa le dai si "utilaje". Or se vede ca pana si cu Pirandele V am cam dat-o de pereti. Ca vine Lesu si vorbeste el despre facturi de penalizari...mai concret " SE PREGATESTE EMITEREA DE FACTURI PENTRU PENALITATI"... asta-i asa... de ochii soacrei.N-o sa emita nimic si vor "negocia" dupa cum singur a afirmat.Sa negocieze ce ? Dai amenda si basta.
Sunt sigur ca din toata tarasenia cu "penalitatile" o sa iasa un kkolu drejee.
Despre celelalte capitole ce privesc dotarea armatei...nici macar nu merita sa mai vorbim.
Si inca ceva: Orban cu spatele brazdat (de lupte)? Mda, probabil. Exact ca si "premiera" doar ca ea e brazdata in fata.
<_<

#18 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2463
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2019 - 10:10 AM

Acu' , cu Pirandele, pana la urma cine-i de vina? Sincer nu am urmarit subiectul, dar inteleg ca furnizorul nu a onorat un contract.
Legat de penalizari si de anomaliile prezentate si de fratele Longinus va mai spun atentiei o nebunie romaneasca. Daca un furnizor nu onoreaza decat o parte dintr-o comanda (80 de caamioane dintr-o comanda de 100 buc.), autoritatea contractanta il penalizeaza la valoarea maxima, ca si cum nu s-ar fi livrat nimic din comanda. Pentru a "beneficia" de o penalizare de numai 20% din suma initiala, furnizorul merge sa se judece si firesc castiga intotdeauna. Nu uitati ca, pana nu se plateste penalizarea, legea interzice a se achita marfa livrata. Asta e un lucru bun.
Nebunia asta se perpetueaza de ani de zile de frica DNA-ului si a Curtii de Conturi.

#19 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 October 2019 - 10:19 AM

Citeaza

Exact ca si "premiera" doar ca ea e brazdata in fata.

:-) Nu , Longinus , ca asta insemna sa faca fatza luptei , ... sti ca se spune cu " peptu brazdat " . ... Ea saraca n-ar nici pe creier brazde .
As dori insa sa avem in sfarsit un prim ministru care sa mai stie si ce inseamna functia respectiva nu toate animalutele acelea oportunste si habarniste care nici nu stii de unde vin si incotro se duc .
Mi-ar placea de pilda domnul Hurezeanu , sau Aurescu ( parca sa vehiculat ) si desigur si o echipa profesionista ( nu...) ,
Daca urmariti acel video pana la capat ,se poate observa cat de multa nevoie de oameni competenti am avea nevoie , data fiind pozitia noastra importanta in regiune . Importanta chiar si fara voia noastra si uneori se poate spune incomoda pentru noi .

Ps.

Citeaza

Acu' , cu Pirandele, pana la urma cine-i de vina?

Flo , la un moment dat sa spus ca e vorba de " turelele lu Dragnea " si ca facuse " dilul " asta cu evreii contra unor "drumuri" sau alte porcarioare pe care le facea el in cooperare pe acolo .
Dar problema poate sa fie insa de la greutatea cu care poate fi adaptata o turela care nu fusese destinata pentru acel sau un vehicol anume . Australienii cica au respins din start acel model de turela , le fusese prezentat lor prima data .
... Polonezii au avut deasemenea foarte multe greutati cu turelele montate pe blindatele lor , din acelas motiv si neputand sa integreze si sistemul de rachete AT pe acestea , pana la urma si-au facut ei turelele lor , ceea ce ia costat indeajuns .
.... Totusi , pana la urma pe blindatele noastre se pare ca au reusit sa adapteze turela evreiasca ... dar acum au probleme cu sistemul de comunicatii .

Aceasta postare a fost editata de dany: 04 October 2019 - 10:39 AM


#20 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2463
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2019 - 11:30 AM

Asadar furnizorul este vinovat. Daca nu se simteau capabili sa adapteze nu stiu ce turela su echipament , firesc era sa nu se bage.

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi