Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, octombrie 2019 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, octombrie 2019

#21 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 04 October 2019 - 01:31 PM

Dany...io nu la brazda de pe creier ma refeream.
Flo, zic si eu ca si rabinul :"si tu ai dreptate, si tu ai dreptate"
Adica, da, e de vina furnizorul ca nu are capabilitati(asta putea sa stie pentru ca mai are o comanda in derulare, mai veche,pentru armata daneza) dar si ai nostrii bravi care au mers pe fenta "cel mai mic pret" si restul - aia de care mai povesteam noi.
Ce vreau sa spun cu asta - si aici ma refer strict la Pirande: pe langa turela aia...sa zicem mai putin conforma, a mai fost un bai: aparatura de comunicatii depasita din punctul de vedere al performantei, in raport cu ceea ce se prevedea in caietul de sarcini.
Pe mine ma deranjeaza un aspect de principiu,sa zic asa: daca era vorba despre dotarea armatei altui stat(nu vreau sa dau exemple) furnizorul platea penalitati de n-avea aer, noi de "pregatim sa facem o factura". Ba mai vine ministrul apararii(sincer nu am niciun respect pentru personaj) si spune ca peste o saptamana (sau cam asa ceva, daca imi amintesc bine) "mergem sa negociem" .Ce naiba mai ai de negociat ? Sa ce ? Arde-i frate la punga si data viitoare te vor tine minte, ba poate te mai si respecta. Daca nu...
In fine.
Intrebam pe cineva mai daunazi(grad mare nu poci ca sa spun) ce se mai aude cu Patrioturile alea care mai trebuie sa vina, ba si bateriile de coasta...alea cu rachete meseriase. Eh, deocamdata nu se aude nimic, nici macar ecoul tragerii.
Apropos: era candva vorba si despre niste HIMARS-uri, vreo 54 de sisteme.
SI ca sa inchei intr-un ton optimist: Ungaria tocmai a primit primele elicoptere usoare de asalt H145 M,din comanda lor de 20 de bucati.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 04 October 2019 - 01:34 PM


#22 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 October 2019 - 01:48 PM

Citeaza

Dany...io nu la brazda de pe creier ma refeream.

LoL

Tot referitor la Pirande , am citit ca de fapt asta ar fi ce mai mica problema si tine de seria care se va construi acolo ( cca 30 de bucati parca) in Elvetia .
Din pacate pentru restul care se spunea ca se dorea sa fie construite aici cica nu mai exista personal calificat , sudori , care sa lucreze la carcase si au trebuit sa imprumute ...

Aceasta postare a fost editata de dany: 04 October 2019 - 02:02 PM


#23 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 04 October 2019 - 02:27 PM

Vezi postareadany, la 04 October 2019 - 01:48 PM, a spus:

LoL
... se spunea ca se dorea sa fie construite aici cica nu mai exista personal calificat , sudori , care sa lucreze la carcase si au trebuit sa imprumute ...

Pai sa faca angajari...vietnamezi, pakistanezi...indieni.
Acuma deh...le-or lipi ei cumva.

#24 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 05 October 2019 - 11:07 AM

Citeaza

Pai sa faca angajari...vietnamezi, pakistanezi...indieni.
Acuma deh...le-or lipi ei cumva.

Pai ... au angajat , Longinus . Aceeasi sclavie , inca mai rau decat a romanilor plecati in strainatate . Uneori fara plata . Au zis mersi ca au scapat cu viata . Cu nenorcitii aia saracii nu cred se poate face mare lucru in termeni de performanta , doar mai umplu buzunarele mafiotilor de " angajatori" pentru lucruri de mantuiala , neprofesioniste . Cred ca singurul loc unde sint tratati mai decent acei sarmani este la santierul naval al italienior , Fincantieri .

Mda ... Eu cred ca as incepe sa investesc in robotica si tendinta actualei generatii de copii de a se juca pe computer si le-as pune impreuna .

... Probabil nici nu ar mai trebuii sa se deplaseze la "job" , ar putea accesa de acasa robotul cu care lucreaza , daca doreste , sau dintr-un centru de comanda confortabil , cu toate facilitatile ...
La fel , industriile mineritului sau constructiilor ...
Vor fi oare acei muncitori mai trandavi decat inaintasii lor ? Nu cred . Poate vor avea mai mult timp liber , dar vor studia mult mai mult , vor capata experienta mai multa , mai usor si mai rapid si vor putea petrece timpul liber ...cultivandu-se si avand mai mult timp pentru familie , etc .
Cred ca fondul acestei " upgradari" a societatii de fapt ne este la indemana si ma gandesc ca ar cam trebui pus in practica fiindca acum s face schimbul intre generatii si s-ar putea stabilii mai usor matricea in care sa evolueze ...

#25 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 05 October 2019 - 11:54 AM

La Multi Ani 1-0-9 ! :friends: :drinks:
Nu am mai gasit rubrica dedicata si am postat aici .
Hmm ... 43 ... asta e varianta G6 early ? :-D

Aceasta postare a fost editata de dany: 05 October 2019 - 11:55 AM


#26 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 05 October 2019 - 12:51 PM

Citeaza

Pai ... au angajat , Longinus .

ps . Scuze nu ma refeream la fabricile de armament .

#27 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 October 2019 - 01:49 PM

Vezi postareadany, la 05 October 2019 - 11:54 AM, a spus:

La Multi Ani 1-0-9 ! :friends: :drinks:
Nu am mai gasit rubrica dedicata si am postat aici .
Hmm ... 43 ... asta e varianta G6 early ? :-D


Multumesc mult Man, cam aia e :)))

#28 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 08 October 2019 - 01:01 PM

Despre noul bombardier american B 21 Raider https://www.rumaniam...ess#prettyPhoto
Ps. Si tot via RoMilitary Rezolutia Parlamentului Eu cu privire la Pactul Ribbentrop-Molotov
https://www.rumaniam...bentrop-molotov

Aceasta postare a fost editata de dany: 08 October 2019 - 01:20 PM


#29 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 08 October 2019 - 04:07 PM

Citeaza

Deh, cred ca cele trei (R35 BT-7 si T-26 erau apropiate ca performanta fiind bazate pe concepte invalidate de realitatea razboiului.
Intrebarea de baza este la ce distanta are efect un proiectil tras cu tunul ghintuit de la bordul tancului TR85 M1 BIZONUL asupra unui tanc rusesc T90M?

Am mutat o discutie de aici http://www.cartula.r...post__p__231230 , aici , fiindca ma gandeam sa o dezvoltam un pic .
Parerea mea ( hac > ca nenea " paharoiu " Vacaroiu , daca va mai aduceti aminte ) , as dori sa ridic putin stacheta .

Eu cred ca nu se mai poate face mare lucru cu Bizonul , poate ar fi mai bun ca si platforma pt diverse arme , gen Terminator.
Dar ce spuneti de noul Oplot ? https://www.youtube....h?v=MVliHChJAMk
... macar ca inlocuitor al T55 -urilor , daca va fi candva sa ne dedulcim si la alte tancuri ca Abrams sau Leo .
... Sau oare , daca tot ne plac turcismele ... Altay , desi e cam scump si nu stiu daca au reusit sa-i " tomnesca " motorul ... Oare daca ar coopera cu ucrainenii nu ar iesi mai bine decat sa tot incerce sa copieze motorul de Leo , acum ca nu mai au nici acces la date . Ucrainenii se pricep destul de bine la motoare puternice fiabile si accesibile ca si pret .
Deci intrebarea mea ar fi oare cum s-ar comporta Oplot( cel nou , cu tot dichisul) sau Altay versus T90 M ?
Aici ar trebui sa intre si costul de productie sau fiabilitatea plus perspectiva upgadarii , nu doar performanta de lupta , blindaj , tun , munitie . Si poate si asimilarea tehnologiei adaptata la industria noastra .. fiindca TR 85 nici sa dorim nu cred ca mai putem produce ; din cate am inteles au iesit de mult din productie , doar reparatii se mai pot face la ele si nici acestea pentru un timp foarte indelungat fiindca nu prea mai sint piese .
Ps. In video-ul cu Oplot ,nu vi se pare ca macheta de prezentare are teava stramba ...? :-D

Aceasta postare a fost editata de dany: 08 October 2019 - 04:19 PM


#30 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 08 October 2019 - 07:10 PM

Englezii au anuntat inca din 2017 ca nu vor mai produce tancuri din cauza costurilor ridicate; francezii si germanii si-au unit fortele pentru construirea unui tanc european, tot in vederea scaderii costurilor.
In acest context, cred ca se va opta pentru Leopard 2. In fapt, la salonul de modelism, una dintre machetele realizate de catre dl. Valeriu Visan este un Leopard 2 alaturi de care se afla o eticheta cu explicatia "in dotarea armatet romane din 2023".

#31 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2019 - 07:57 PM

Macar o parte din vopseaua folosita sa fie romanesca la ele.

#32 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 08 October 2019 - 10:39 PM

Povestea primului Me 110 capturat in BOB si a echipajului sau norocos .
https://www.facebook...42649229223585/

Aceasta postare a fost editata de dany: 08 October 2019 - 10:40 PM


#33 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 October 2019 - 01:21 AM

:-D ( Când țările lumii creează un grup de chat )

Citeaza



#34 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 October 2019 - 08:52 AM

:rofl:
"Putem face o copie și v-o vindem de 10 ori mai ieftin" :good:

#35 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 October 2019 - 01:35 PM

Citeaza


Ce bine se vad RLM-urile si contrastul dintre ele!

#36 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 October 2019 - 05:52 PM

Citeaza

Ce bine se vad RLM-urile si contrastul dintre ele!

E colorizata fotografia aceea cu Me 110 , Z .
Cam asa se vede . Si pe film Agfa si Kodak .
Am pus si o foto cu un Me 109 D , unde se poate observa cat de mult se deschide si uneori devine galbior RLM 65 uzat . Daca va uitati atent triunghiul retusat de sub acel capac de vizare de langa carlinga ( ulei ?) si jos in zona radiatorului , chiar la imbinarea cu aripa se poate observa acea culoare mai proaspata .
Ps . Am pus si o foto pentru comparatie cu macheta batranelului acela fost pilot pe Dornier, care si-a vopsit machetele se spune cu vopselele originale ( cele pentru avioane de uscat , nu pentru marina , desi zburase si hidroavioane).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: He-111%20GG+SJ%20Aug%2043%20near%20Catania%20Sicily_01.jpg
  • Imagine atasata: he 111 1_He_111_P2_CANA_Furhrers_Air_Squadron_Mariupol_H.jpg
  • Imagine atasata: He-111%20GG+SJ%20Aug%2043%20near%20Catania%20Sicily_04.jpg
  • Imagine atasata: He-111%20GG+SJ%20Aug%2043%20near%20Catania%20Sicily_02.jpg
  • Imagine atasata: Heinkel%20-%20He%20111%20P%20Tarnschema%2004-flughafen_jpg_4843720.jpg
  • Imagine atasata: me 109 d 02 71.jpg
  • Imagine atasata: ju profile_luftwaffe_models_11.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 11 October 2019 - 06:34 PM


#37 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2019 - 06:58 PM

Vezi postareadany, la 11 October 2019 - 01:21 AM, a spus:

:-D ( Când țările lumii creează un grup de chat )

Lipsea cineva si nu reuseam sa bag de seama cine. Intr-un tarziu am realizat ca e vorba de Israel. :-D

#38 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 11 October 2019 - 10:40 PM

Gurile rele spun ca una dintre cele trei fregate bulgare din clasa WIELLINGEN, BGS GORDI, a devenit sursa de piese de schimb pentru celelalte doua. Responsabilii marinei bulgare sustineau ca fregatele vor fi folosite zece, cel mult cinsprezece ani, dupa care vor fi inlocuite cu nave moderne (parca am mai auzit ceva asemanator si pe alte meleaguri). La cativa ani de la achizitie bulgarii au descoperit ca navele nu au platforme pentru apuntarea elicopterelor. Au fost cateva propuneri nefinalizate pentru modificarea fregatelor in acest sens. Oricum, dintre cele trei elicoptere navale (cu baza la tarm) Eurocopter AS565 Panther, unul a fost pierdut intr-un accident in 2017.
Remarcabile contra-performante din partea Bulgariei si Romaniei! Flancul estic al NATO, halal sa-ti fie!

Fregata bulgara BGS VERNI
Imagine atasata: 2010gtr.jpg
Careva date tehnice ale fregatelor bulgare:

Frégate de classe Wielingen "E71"
Quille posée : 2 Septembre 1974
Lancé : 8 Décembre 1975
Baptisé: 20 Janvier 1978

Coque
Longueur 106,38m
Largeur Maximale 12,30m
Déplacement 2.200 tonneaux
Tirant d’eau 5,60m

Machines
Propulsion
CODOG (Combined Diesel Or Gasturbine), composé de:
- 2 ABC (Anglo-Belgian Co-operation) V12 diesels de 4.280cv
- 1 Rolls-Royce Olympus TM-3B turbine à gaz de 27.575cv (la "GT")
Les génératrices Acec (Charleroi) ont été remplacées par des génératrices d'origine italienne, modernes mais peu adaptées à des climats comme le nôtre, comme on l'a vu au cours des derniers mois de navigation du Westdiep.

Vitesse
économique, sur un Diesel 12 noeuds
croisière, sur 2 Diesels 19 noeuds
Turbine à gaz +28 noeuds

Systèmes de détection & d'armement
Senseurs
- Un radar de navigation / tactique Kelvin-Hugues type 1007/Scout; (remplaçant moderne de l'ancien Decca)
- Un radar de veille aérienne / surface type DA-05 (Holland Signaal Apparaten)
- Un radar de conduite de tir / de veille type WM-25 (Holland Signaal Apparaten)
- Une caméra électro-optique de conduite de tir / de veille EOMS IR/Video
- Guerre électronique : ARGOS 900 & Chaffs
- Sonar de veille et de poursuite à usage panoramique AN/SQS-510.

Armement
- 1 canon automatique 100mm Creusot-Loire, modifié "cadam" pour tir rapide
portée contre cibles de surface 9 Nm
portée contre cibles aériennes 4,4 Nm
coups/min 60-80 coups/min
- 1 rampe de lancement Nato Sea Sparrow à 8 missiles installés
portée contre cibles aériennes 8,0 Nm
vitesse Mach 2,5
(Peut aussi être employé contre des cibles de surface, et c'est efficace. Fin 1992, durant des manoeuvres en Mer Égée, un navire Américain nous a raté de peu en tirant par erreur un Sea Sparrow et a pulvérisé la passerelle d'un destroyer Turc...)
- 1 rampe de lancement MM-38 Exocet à 4 missiles
portée contre cibles de surface 23 Nm
vitesse Mach 0,9
- 1 lance roquettes à six tubes 375mm Bofors
portée contre sous-marins 1 Nm
- 2 berceaux lance-torpilles à 10 torpilles ECAN L5 Mod 4
portée contre sous-marins 5 Nm
vitesse 35 noeuds
Exploitation des données : Système de gestion des senseurs, des systèmes d’armes et de commandement SEWACO 5

Équipage
L’équipage est à présent "mixte" H/F et se compose de:
- 15 officiers
- 4 sous-officiers supérieurs
- 35 sous-officiers d’élite
- 40 sous-officiers subalternes
- 66 matelots.

Il est divisé en 3 départements :
- opérations (transmissions; lutte-anti-aérienne; lutte anti-surface; ponts)
- technique (propulsion en énergie; service de technique d’arme navire)
- logistique (administration; approvisionnement; service médical)

Dans le temps, un infirmier faisait partie de l'équipage normal; à présent, il semblerait qu'il ne soit plus qu'embarqué pour les missions, en même temps qu'un médecin.

#39 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 October 2019 - 09:57 AM

Mda.... Bulgaria și România suferă cam de aceleași boli: incompetență și corupție.
Aceași viruși, aceleași simptome.
Măcar fregatele lor au ceva armament. Ale noastre...înafara tunului ăla se 76...

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 October 2019 - 09:57 AM


#40 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 October 2019 - 12:22 PM

Stati linistiti, daca cineva vrea sa faca un film de genul "Invincibilul"(Down periscope) cu fregate, le inchiriem pe bani buni! Unde mai gasesc recuziterii asa vechituri!

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi