Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, octombrie 2019 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, octombrie 2019

#61 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 14 October 2019 - 02:48 PM

Natlog SRL a avut un profit de 8,5 milioane lei pentru anul trecut, la un numar de 39 de angajati.
Obiect de activitate: fabricarea de componente electronice, senzori electronici, senzori chimici, senzori magnetici.

#62 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2019 - 04:35 PM

Vezi postareadany, la 13 October 2019 - 11:56 PM, a spus:

Flo , eu cred ca in cazul asta ... ar fi trebuit sa le cumparam masinile pe care le cereau in cadrul contractului de a ne da tehnologia de fabricatie . Ca la Pirhanii . Cu ajutorul fondurilor europene , nemtii chiar nu cred ca s-ar fi opus , astfel ca probabil cel putin o parte din produse le-am fi putut achizitiona astfel, platindu-le doar pe sfert sau jumatate ) .
Apoi am fi implementat tehnologia noua . ... Si poate la un moment dat ar fi fost dati in judecata , dar am fi avut deja tehnologia , mana de lucru si masinile . ... Apoi , daca ne-am fi descurcat , probabil s-ar fi putut obtine si mai mult , de exemplu mentenanta unor vehicole ale altor state Nato .
Altfel ... mi-e ca pana la urma tot v-om ajunge sa le cumparam si de data acesta fara nici un beneficiu .
Noi nu cred ca avem ofiteri de informatii in jurul carora sa ne cristalizam decat poate pentru a le trage o voma colectiva . Din ce am inteles , dupa ce-au trait pe picior mare in vremea comunismului , dupa revolutie au dat arhiva nationala secreta KGB-ului si apoi s-au umplut de bani din devalizarea statului ,basca ai mai si spionau pe americani si le vandeau informatii rusiilor . ... Pe atunci se dorea intrarea in Nato ... Polonezii au facut taman invers . Le-au dat de ales informatorilor si simpatizantilor filorusi sa aleaga intre exil sau puscarie iar apoi ceilalti au contribuit la ridicarea statului .
... Si nici Victori nu avem... ca Orbani ar mai fi .

Cum sa le cumperi ? Ca trebuie sa respecti o lege.
"Si poate la un moment dat ar fi fost dati in judecata " la cine te referi aici? Tu daca ai fi functionar ai accepta sa fi trimis in judecata, asa numai pentru gloria patriei?
Tu socotesti fix ca in poiana lui Iocan. Daca ar fi rentabil, de ce niciun operator economic privat nu se inhama la asa ceva?
Cu siguranta le vom cumpara.

#63 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2019 - 04:54 PM

Vezi postareaLonginus, la 14 October 2019 - 01:04 AM, a spus:

Apăi vorba țăranului...la cum puneți voi problema, io nu văd nici o soluție.
Necesarul armatei nu ar fi de 400 ci zice-se,de vreo 15 000 de camioane.
Ca să facem noi nu-i rentabil, dacă le cumpărăm va fi scump la întreținere,piese de schimb etc.
Dacă se face licitație o să iasă iarăși un k...t.cu contestații și tot tacâmul.
Luăm cârpici ca să construim un coteț în care să ținem un purcel,pe care-l vindem la târg și cu banii de pe el să luăm cârpici ca să reparăm cotețul ca să ținem în el un purcel, ș.a.m.d.

Solutia este sa cumparam de la altii. La cum este legislatia nu prea ar fi o alta solutie.
Ma gandeam la o smecherie, dar nu stiu daca ar fi acceptata. Si anume, statul prin finantarea unei teme de cercetare dezvoltare sa obtina drepturile asupra unui motor sa zicem. Apoi sa organizeze o licitatie privind productia respectivului motor in baza documentatiei pe care o va pune la dispozitie. Evident ca firma care solutionat tema de cercetare va putea sa castige detasat contractul de fabricatie.

Cu siguranta necesarul este mult peste 400 de unitati. 400 ar fi necesare pompierilor.
Prietene, ai perfecta dreptate. Asta este soarta tarilor mici, carora li s-a facut onoarea sa fie acceptate in uniuni, aliante, ... Ungurii, polonezii si in masura mai mica cehii si slovacii nu au dorit sa se resemneze in aceasta conditie.
Seamana destul de mult cu ce era in CAER. Noi faceam caramizi din rahat pe care le dadeam bulgarilor in schimbul trandafirilor. Din trandafiri faceam parfum pe care il dadeam rusilor. La schimb aia ne livrau rahat pentru caramizi.

Vezi postareadany, la 14 October 2019 - 03:03 AM, a spus:

Pai eu am zis , Longinus .
As fi facut compromisul cu nemtii ( sau italienii) si as fi incercat sa reduc din costuri prin fonduri europene pentru masinile care trebuiau cumparate la cheie , pana as fi avut tehnologia de fabricatie . Ca la Pirhanii . Si ... poate mai incolo dupa ce as fi avut tehnologia , mana de lucru si comenzile interne ,i-as fi dat in judecata ... pentru a obtine sa cumpar mai putin de la ei si mai mult din productia interna .
Dar daca mai incolo ar fi fost vorba si de o afacere avantajoasa , la schimb , cum ar fi asigurarea mentenantei pentru alte vehicole ale altor state Nato , atunci nu i-as fi dat in judecata . Ar fi fost o afacere mai buna .
Ps. Voi cum ati face ? :-D

Daca utilizezi fonduri europene zici ca ar fi loc de compromisuri. ;-)

#64 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 October 2019 - 06:11 PM

Citeaza

Daca utilizezi fonduri europene zici ca ar fi loc de compromisuri

Sincer nu , dar vream sa par mai combativ ,( scuze ) fiindca vream sa fortez un raspuns si sa aflu cum vad altii problema si cum ar rezolva situatia .
... Imi plac fondurile europene . Mult din dezvoltarea oraselor si satelor , cel putin a celor de dupa Carpati sa rezolvat cu ajutorul lor si sa creat o stare de incredere ,daca nu de entuziasm fiindca pare o treaba mai onesta si sigura decat in cazul contractelor cu statul .
Mai mult , daca aruncam o privire ,la polonezi sau unguri se observa ca in ciuda incercarii de a se delimita in cadrul uniunii , sint campioni la atragerea acelor fonduri . Cam toata infrastructura lor ,plus diverse initiative private , fabrici , etc. , s-au dezvoltat astfel . Mai mult , noi ca si ei contribuim la acel fond si sintem indreptatiti sa apelam la el .
Ma interesa un alt punct de vedere , ca sa pot compara .

Aceasta postare a fost editata de dany: 14 October 2019 - 06:29 PM


#65 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 14 October 2019 - 06:24 PM

. Si anume, statul prin finantarea unei teme de cercetare dezvoltare sa obtina drepturile asupra unui motor sa zicem. Apoi sa organizeze o licitatie privind productia respectivului motor in baza documentatiei


Bingo Flo. Asta spun și eu. implicarea statului.
Cumpărarea de la alții nu poate fi o rezolvare echitabilă, câtă vreme nu dispui de piese de schimb proprii, pe care să le produci tu, cât și când ai nevoie.
Licențele de producție și apoi construirea unei facilități de producție ,asta.da.
Având așa ceva poți apoi să te asociezi dacă e cazul și cu alții.

#66 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 October 2019 - 06:36 PM

Citeaza

Licențele de producție și apoi construirea unei facilități de producție ,asta.da.

Longinus , dar Flo spunea asta , mai sus , cand am propus sa ia o licenta , ( de la cehi , dadeam exemplu ) .

Citeaza

Cine sa cumpere licenta? Asta daca ar fi dispusi sa vanda. Statul? Ce sa faca cu ea?

Aceasta postare a fost editata de dany: 14 October 2019 - 06:41 PM


#67 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2019 - 07:40 PM

Nu Dany, nu-i totuna. Daca cumperi o licenta, asta inseamna ca platesti si implementarea ei. Ala care-ti vinde te si invata sa fabrici produsul, nu doar iti pune un vraf de dosare in brate. Statul unde sa faca asta?
Rezultatul unei teme de cercetare dezvoltare inseamna ca obtii numai documentatia si un prototip. Si drepturile de proprietateintelectuala. Insa nu vei detine ce inseamna SDV, tehnologii, etc.

#68 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2019 - 07:46 PM

Vezi postareaLonginus, la 14 October 2019 - 06:24 PM, a spus:

. Si anume, statul prin finantarea unei teme de cercetare dezvoltare sa obtina drepturile asupra unui motor sa zicem. Apoi sa organizeze o licitatie privind productia respectivului motor in baza documentatiei


Bingo Flo. Asta spun și eu. implicarea statului.
Cumpărarea de la alții nu poate fi o rezolvare echitabilă, câtă vreme nu dispui de piese de schimb proprii, pe care să le produci tu, cât și când ai nevoie.
Licențele de producție și apoi construirea unei facilități de producție ,asta.da.
Având așa ceva poți apoi să te asociezi dacă e cazul și cu alții.

Cum sa se implice statul cand politicienii care numai pronunta astfel de idei sunt atacati. Niciodata nu se va bucura de sustinerea si aprecierea licuriciului sau al ue un astfel de politician. Dar daca il faci geambas de avioane pe ambasadorul tarii care era de acord sa produca vreo doua suruburi in Romania din avionul pe care l-ar fi vandut aici si spui ca-i mai bine sa cumperi unele vechi, niciodata nu vor exista sanse sa se implice statul.

#69 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 15 October 2019 - 01:10 AM

Flo, scuze, dar asta cu licuriciul chiar n-o cred. Dacă m-ar intreba pe mine licuriciul de ce vreau să-mi fac o facilitate, sau să păstrez ceea ce am, crede-mă că i-aș da ceva de molfăit. Și n-ar avea ce face.
Politicienii noștrii sunt niște parveniți, în bună parte, oameni care ocupă funcții despre care nu au avut habar în viața lor, niște indivizi lipsiți de competențe, pentru care eu personal nu am niciun respect(asta ca să fiu politicos) . Nu toți, dar mare parte.
Realitatea nu-i licuriciul, ci lipsa de competență, cinste și bună voință, iar asta nu e valabil doar la problema dotării armatei.
Ca fapt divers: am înțeles că pentru postul de ministru al apărării se vehiculează numele generalului Ciucă. Las la o parte paralela cu actualul ministru,pur și simplu nu am ce să compar, dar vreau să spun că este pentru prima dată când în fruntea acestui minister ajunge un militar(chiar dacă fost), un om care știe cu ce se mănâncă chestia asta. Pentru prima dată. Nu spun că este singurul in "specia" lui, dar este unul dintre puținii. Îl respect pe omul ăsta și știu cu siguranță că poate rezolva măcar câteva probleme ale dotării armatei, fără ca licuriciul să scânteieze.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 15 October 2019 - 01:14 AM


#70 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 15 October 2019 - 06:55 PM

“Copyhawk” ( meid in tzaina ) Oare e si de 10 ori mai ieftin ? :-D
https://www.rumaniam...n-z-20-copyhawk

#71 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2019 - 07:08 PM

Vezi postareaLonginus, la 15 October 2019 - 01:10 AM, a spus:

Flo, scuze, dar asta cu licuriciul chiar n-o cred. Dacă m-ar intreba pe mine licuriciul de ce vreau să-mi fac o facilitate, sau să păstrez ceea ce am, crede-mă că i-aș da ceva de molfăit. Și n-ar avea ce face.
Politicienii noștrii sunt niște parveniți, în bună parte, oameni care ocupă funcții despre care nu au avut habar în viața lor, niște indivizi lipsiți de competențe, pentru care eu personal nu am niciun respect(asta ca să fiu politicos) . Nu toți, dar mare parte.
Realitatea nu-i licuriciul, ci lipsa de competență, cinste și bună voință, iar asta nu e valabil doar la problema dotării armatei.
Ca fapt divers: am înțeles că pentru postul de ministru al apărării se vehiculează numele generalului Ciucă. Las la o parte paralela cu actualul ministru,pur și simplu nu am ce să compar, dar vreau să spun că este pentru prima dată când în fruntea acestui minister ajunge un militar(chiar dacă fost), un om care știe cu ce se mănâncă chestia asta. Pentru prima dată. Nu spun că este singurul in "specia" lui, dar este unul dintre puținii. Îl respect pe omul ăsta și știu cu siguranță că poate rezolva măcar câteva probleme ale dotării armatei, fără ca licuriciul să scânteieze.

Pai licuriciul promoveaza parvenitii. Si apoi profita de "calitatile" lor. Eu consider ca sunt 99,99% dintre ei asa cum spui tu.

Sa vedem daca chiar ajunge. La un moment dat era propus Rares Bogdan. Daca il consider lichea sunt elegant.

Aceasta postare a fost editata de flo: 15 October 2019 - 07:10 PM


#72 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 15 October 2019 - 08:06 PM

Nu. R B era vehiculat pt MAI dar sunt basme. Simple speculații.
Eu cred că domnul general ar merita postul într-un guvern stabil, cu un mandat complet. Atunci ar fi ocazia ca să vedem într-adevăr diferența. Cu câteva luni de ministeriat, într-un guvern sub semnul provizoratului, nu se va întâmpla nimic semnificativ. Pur și simplu nu are timp.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 15 October 2019 - 08:07 PM


#73 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2019 - 08:20 PM

Eu cred ca ne asteapta mult circ cu formarea urmatorului guvern. Sa o dea jos pe Viorica s-au inteles in cele din urma, greu, dar s-au inteles. Pentru ce urmeaza nu se inteleg de fel. Si Viorica si ai ei au inca ceva voturi. Posibil sa merite domnul general. Important e daca rezista in sa. Si sa aiba ceva buget.

#74 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 October 2019 - 02:41 AM

Vesti bune despre Pirhanii
https://www.rumaniam...-de-turela-buna

#75 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 October 2019 - 12:11 PM

Flo, nu as vrea sa o dam pe politica, dar cu motiunea aia nu s-a intimplat nimic! Doar un fel de rîca: siiic, te- am da jooos, siic, te-am dat joos, sic, sic! Normal era ca toti cei ce au dat-o jos pe tuta, trebuiau sa lase la o parte pretentiile de dragul pretentiilor, si sa formeze si sa sustina noul guvern. Asa...tuta ramine la guvernare, cel putin pina la prezidentiale, daca nu cumva pina la parlamentare, cu tot ce decurge de aici: instbilitate, inflatie, incetinire sau stoparea investitiilor, aratatea cu deștiul unii spre altii.
Orgoliile si pretentiile or sa duca tara de ripa!

#76 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2019 - 06:10 PM

Nu de politica imi arde. Insa trebuie sa fim lucizi si sa nu ne facem iluzii. Cum sa lase pretentiile? Nu pentru asta au dat-o jos? Sa-si satisfaca pretentiile, adica. Crezi ca de dragul investitiilor? De grija infaltiei? Tara e dusa de rapa. Inca n-a ajuns la fund. Si nu a contribuit numai actuala tuta.

#77 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2019 - 06:36 PM

https://adevarul.ro/...1d3a/index.html

Dragul de Olivier ! Nici nu i-ar trece prin cap sa treaca printr-o licitatie. Sa se cumpere direct. Ca a avut el o viziune si impresia ca Romania va inlocui Puma SOCAT.
L- ati vazut la televizor? Cum sa poti exporta daca tocmai tara unde se produce nu il cumpara? De parca Airbus este pravalia Romaniei. Adica sa-i facem reclama pe banii nostrii.
Pai cum ramane cu economia de piata? Cu nediscriminarea? Cu favorizarea?

Eu inteleg implicarea statului, dar nu asa, din conditia de client neconditionat.

#78 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 October 2019 - 07:46 PM

Cred ca era vorba si de faptul ca elicopterele H215M le-am fi avut doar noi in dotare si nu era un elicopter militar ci adaptat pentru armata ... plus ca la un moment dat avusese niste probleme la rotorul principal ... Dar aici nu mai tin minte daca tocmai acest tip . Daca va aduceti aminte a fost un accident acum vreun an sau doi , nu mai stiu care fusese cauza ... Fie o greseala de proiectare , fie o piesa de la un producator extern .

Plus ... ca nu m-ar mira daca am primi documentatia tehnica scrisa direct in chirilica si cu pete de shuba pe ea ( probabil asa va fi si daca luam corvetele de la ei ) ; doar plata va fi trecuta in euro . :-D
Totusi , nu pot sa nu-i compatimesc pe francezi , de la afacerea Mirage cu arabii ,tot capace iau de la americani ...

Cine stie ce o fi vorbit " sas cu sas " la recenta vizita in SUA.

Insa , daca era vorba americani :

" ... americanii s-au arătat deschişi să fabrice 21 de elicoptere de transport UH-1Y Venom şi de 24 de elicoptere de atac AH-1Z Viper chiar la IAR Ghimbav. Partea americană a şi realizat un studiu privind modul în care se va face transferul de tehnologie către uzina din Braşov..." si

"....producătorul american este dispus, în funcţie de comenzile primite de la alţi parteneri NATO, să continue fabricarea elicopterelor la Ghimbav ... " si

"....În timp, pe lângă FAR, forţele aeriene ale mai multor ţări şi-au anunţat disponibilitatea de a achiziţiona acest tip de elicopter. Este vorba de Australia, Polonia, Thailanda sau Maroc. "

Si deja e o afacere , plus ca probabil reparatiile se vor face si la noi , daca nu in mare parte la noi , odata cu transferul de tehnologie .

Aceasta postare a fost editata de dany: 18 October 2019 - 07:59 PM


#79 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 19 October 2019 - 08:41 AM

Exercitiul de lupta contra minelor NUSRET 19 se apropie de final. Proaspat modernizata, nava hidrografica "Căpitan-comandor Alexandru Cătuneanu" recupereaza o mina de exercitiu:

Imagine atasata: 16267_m.jpg

Mai multe fotografii aici: navy.ro

Aceasta postare a fost editata de 177: 19 October 2019 - 08:44 AM


#80 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 October 2019 - 09:17 AM

Pe unde era ?
Vad ca arboreaza un drapel turcesc pe catarg .

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi