Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, noiembrie 2019 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, noiembrie 2019

#41 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 November 2019 - 07:59 PM

Da' ce fras cătăm acolo?

#42 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 26 November 2019 - 08:13 PM

Vezi postareaZ-mare, la 26 November 2019 - 07:59 PM, a spus:

Da' ce fras cătăm acolo?


"Din luna octombrie, România contribuie la eforturile internaționale de menținere a păcii cu un detașament al Forțelor Aeriene format din 120 de militari și patru elicoptere IAR-330 L-RM participant la Misiunea Multidimensională Integrată ONU de Stabilizare în Republica Mali (MINUSMA)"...

#43 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 26 November 2019 - 08:52 PM

Catalog ITALERI, cu tot ce mai au...pe la ei, prin curte:

https://www.italeri.com/en/category/1

#44 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 November 2019 - 09:56 PM

Din ce vad, la 1/72 cel putin, cam aceleasi machete de acum 20 de ani!

#45 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 27 November 2019 - 10:22 PM

Vezi postareaZ-mare, la 26 November 2019 - 09:56 PM, a spus:

Din ce vad, la 1/72 cel putin, cam aceleasi machete de acum 20 de ani!


Păi...tot e bine că sunt consecvenţi, nu? :-D

#46 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 November 2019 - 06:37 PM

:good:

#47 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 November 2019 - 07:14 PM

Imagine atasata: nbnbbnbnn.thumb.jpg.17d2b06a4313fcbc2966c4e7238c32b8.jpg

#48 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 November 2019 - 10:11 PM

Citeaza

Din ce vad, la 1/72 cel putin, cam aceleasi machete de acum 20 de ani!

Mie imi plac in special cele aparute prin anii 70 ...( nostalgia ...) dar partea proasta e ca Italeri au crescut preturile mult , cam de vreo 7-8 ani ... sau mai mult... .Ei si Dragon au decis dintr-o data sa faca scandal ... Italeri au reusit sa se mentina in top , dar in schimb din " soparla " nu a mai ramas mare lucru ; poate doar coada . Pacat fiindca aveau o gama de blindate variata ,foarte detaliata la niste preturi extrem de accesibile .
Revenind la Italeri , insa , sint inca modele pe care doresc sa le am in colectie , in special diversele tipuri de bombadiere mici si medii italienesti , hidro-urile , anumite bombardiere germane si cred ca in timp am sa mi le iau . Din acest motiv ma bucura ca inca le produc .

Citeaza

Attached Image: nbnbbnbnn.thumb.jpg.17d2b06a4313fcbc2966c4e7238c32b8.jpg

:-D

Aceasta postare a fost editata de dany: 28 November 2019 - 10:13 PM


#49 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 November 2019 - 09:16 AM

Nu stiam ca Dragon are probleme, dar banuiam ceva, nu am mai auzit prea multe despre ei.

Imagine atasata: 35q16Pt.jpg

#50 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 29 November 2019 - 10:27 AM

Citeaza

Nu stiam ca Dragon are probleme, dar banuiam ceva, nu am mai auzit prea multe despre ei.

Nici eu nu mai stiu ce face Dragon mai nou Z, ...
Dar in ceea ce priveste Italeri inca mi-a ramas o firma " de suflet" , cu toate ca destul de rar le mai cumpar produsele ... cum spuneam mai sus de cele mai multe ori pentru a ma reintalni cu vreun model familial care imi trezeste nostalgii din trecut . De regula ,pe acestea ( la fel cu altele din aceeasi perioada Heller , Matchbox, Revell , daca reusesc sa mi le achizitionez) le construiesc exact asa cum vin ,din cutie .Fara nici o imbunatatire sau extradetaliere si cel mai adesesea fara efecte de vopsire , incercand sa redau astfel moda anilor 70-80 ... Uneori imi place chiar sa " gresesc" intentionat anumite culori sau scheme de camo , comform prospectelor din primii ani ai aparitiei modelului ... :-D
It's Fun ! :-D

#51 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 November 2019 - 11:20 AM

La drept vorbind Italeri au ramas printre cele mai ieftine kituri pe piata. Desigur,aici ma refer la producatorii veterani.
Rata de diversificare a produselor este mica, cu tendinte de cadere spre zero, de multe ori noutatile constand in "reimbutelieri" ale kiturilor vechi, cu un decal schimbat, o teava de metal, o coala mica de PE-uri.In catalogul de mai sus, apar ceva nouatati (cred ca sunt noutati) insa avem si vechituri aduse din nou in lumina rampei, ca de pilda B58Hustler.
Cam tot asa la blindate. Singurul domeniu care mai aduce ceva noutati,este cel auto/moto, dar nici aici nu vom gasi pagini intregi de "new moulds".
Oarecumva ar fi de inteles situatia, avand in vedere aparitia de noi jucatori pe piata productiei de kituri, in special asiatici dar si central sau est europeni. Thunder Models cu gama lor de masinarii americane (ca sa-i amintesc doar pe ei), letonii de la Copper State Models (blindate si avioane),sau grecii de la Gaspatch models, sunt exemple relativ minore, insa abordeaza subiecte inedite(produsele grecilor imi par perfecte).
Se joaca tare pe o piata de miliarde de euro(sau dolari) si devine tot mai greu sa ramai on top.Tehnologia IT si cea a productiei de matrite a evoluat infinit, fata de ce aveam la dispozitie acum 30 de ani,iar calitatea kiturilor a urmat trendul(chiar daca nu intotdeauna).
Deocamdata Italeri, pentru majoritate dintre noi, ramane un "old friend" si probabil asa va ramane multa vreme de acum inainte.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 29 November 2019 - 11:26 AM


#52 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 November 2019 - 12:55 PM

Italeri a fost febletea mea, dupa ce trecusem prin Plasticart si cele de la rusi, no name. Imi placea ca aveau o multime de detalii, chiar daca in pozitiv, iti dadeau culorile, in clar, cod MM si un esantion de culoare, atit de corect cit permitea tiparitura. Tot era ceva. Tin minte ca am cumparat, de la rusi, un Thunderbold P-47, iar una dintre culori era un slate green. Pe vremea aia de unde net, dai prin dictionar dupa slate, gasit ardezie. Da, dar ardezia a de mai multe culori. Adica de mai multe verzuri! Bun ardezie verde, dar cit de verde? Am consultat doi pictori, fiecare mi-a aratat altecva. Pina la urma nu mai stiu cum a facut, dar, dupa ani, mi-a venit sa rid de schema de vopsire.
Dupa aia a aparut, Revell, tipul cu magazinul de la Unirii, aducea Revell si Italeri, vopsele MM, Humbrol si Revell. Il vizitam in fiecare luna, cind aducea noutati, si la sfirsit/inceput de an, dupa catalog. O tempora! O mores! Sau, daca vreti, Mais où sont les neiges d’antan?
Ma mir de Dragon, au fost primii care au venit cu detalieri si pe laterale, inventasera o matrita care se deschidea in patru bucati, au inventat ABS-ul pentru sinele de blindate, moale, dar care se lipea cu lipici normal de stiren.
Si inca ceva, Airfix, Heller, Matchbox, Italeri, Revell, Tamiya sau Academy, chiar si rusii (Dragon nu, astia aveau un plastic cretos, greu de gravat), aveau un plastic exceptional. Stiu ca am regravat un 109 E, de la Matchbox (mai tineti minte santurile alea adinci si late de 1mm!!!), si a fost o placere, fara scame, fara rupturi, se taia ca la cutitul de strung! Acum, si nu fac referire musai la Eduard, au schimbat reteta: stirenul parca e rasina, se rupe usor, il gravezi anevoios, nu prinde vopseaua ca lumea, atos ca bradul, locul de injectie in piesa da o gaura/urma greu de inlaturat. Si, observ la plasticul de la Eduard, lipitura lucreaza in timp! Deci, lipit cu lipici dedicat, lasat sa se usuce o saptamina, chituit cu superglue si....surpraiz, dupa ce vopsesiti, la vreo trei saptamini, iese o dungulita care, la probele cu aluminiu, cu trei saptamini un urma, nu exista!!!!!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 29 November 2019 - 02:06 PM


#53 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2019 - 01:04 PM

Un amic ceva mai in varsta ca mine imi spune cam asa : Un Aifix, Heller, Matchbox sau Italerii vechi puteai sa-l imbunatatesti. Pe aste noi , aratoase, ai mari "sanse" sa le strici.

#54 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 29 November 2019 - 10:20 PM

Neşte chestii, neşte dude de la AIRFIX

https://airfix.hornb...2YF2TE7/cr.aspx

şi iarăşi de la ITALERI:

https://www.italeri.com/en/sales

#55 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 30 November 2019 - 02:59 PM

* LA MULȚI ANI , tuturor celor care poartă numele Sfântului Andrei !
** Antrenamente pentru Parada Militară dedicată Zilei Naționale a României :-)
(cateva poze ... 6 MB)
https://transfernow.net/91az35917fdy

#56 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 November 2019 - 05:18 PM

Imagine atasata: Screenshot_20191130-111039_Pinterest.jpg

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi