Forum Machete,Modelism,Hobby: Sultan - Arab Dhow - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sultan - Arab Dhow kit Artesania Latina

#1 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 21 February 2020 - 06:36 AM

Bine v-am regăsit stimați colegi.
De multă vreme am vrut să fac un model de vas cu pânze, dar în nici un caz nu mă simt în stare să lucrez un kit de dimensiuni mari și complexitate ridicată. Am tot căutat ceva care să fie adaptat atât nivelului meu de experiență (mic-mic-pitic) dar și locului disponibil. Am căutat planuri pentru un pinisi indonezian. N-am găsit. Am căutat ceva specific golfului persic și...
Pe undeva prin 2018 am cumpărat kitul ăsta. Am vrut un boom, dar m-am mulțumit cu ce am găsit și nu pot spune că-mi pare rău.
Acum, despre kitul în sine:
Baghete pe coaste din placaj (cu două rânduri de baghete), tăiat laser toate componentele. Instrucțiunile sunt tipărite color, dar realizarea nu e tocmai fericită. Sigur, fotografiile sunt bune, dar din cauză că au încercat să fie mai "internaționali" decât ar fi poate nevoie, o grămadă de spațiu este ocupat cu descrierea pașilor (nu tocmai precisă) în vreo 5 limbi, iar pozele sunt minuscule. Unii proiectanți de kituri pur și simplu nu pricep că instrucțiunile nu sunt pentru cei care ȘTIU deja ce au de făcut.
Lista de piese și materiale iarăși este destul de precar asamblată. OK, baghetele și toate piesele tăiate laser sunt ok, relativ ușor de identificat. În schimb, sunt 4 lungimi de sârmă de alamă în cutie, plasate în 2 compartimente separate, dar fără vreo explicație despre care ar trebui folosită unde. Nu de alta, dar sunt de același diametru, aceeași rezistență. Sunt 4 tipuri de "frânghie" în cutie, dar nici un fel de identificare referitoare la care din ele trebuie folosită unde. Se fac referiri în text la "firul fin maro" - care nu există, cel maro fiind absolut orice dar numai fin nu. Două din celelalte fire par identice ca textură, dar au culori diferite.
Baghetele (în special cele de nuc) nu sunt tăiate din cel mai potrivit material, așa că am avut probleme mari la curbat. Chiar și după ce le-am lăsat la înmuiat 12 ore în apă fierbinte (schimbată regulat ca să rămână fierbinte) tot crăpau la curbare.
Acum despre piese: Potrivirea este...așa și așa. Coastele au intrat foarte ok în locașuri, dar am senzația că proiectantul nu a ținut cont peste tot de grosimea materialului sau de direcția pe care trebuie să se ducă materialul. Cel puțin două coaste (de astea îmi amintesc) au fost "decalate" cu o grosime de material. Respectiv, în loc să trebuiască să șlefuiești coasta respectivă în direcția baghetei ca să menții curbura, bagheta abia atingea marginea coastei. Suprafață de lipit, ciuciu. Aceeași chestiune și la pupa, unde întăriturile erau degeaba.
Partea din pupa mergea proiectată mai cu atenție. Ornamentele din lemn sculptat sunt mișto, dar tăiate complet generic, fără să se gândească cum anume or să fie montate. Practic, o serie de panouri de dimensiune fixă. Lateralele au fost mai ușor de adaptat, dar oglinda a fost un coșmar. Partea aia trebuia făcută o piesă separată, adaptată la dimensiunea părții din pupa.
În postul următor am să pun poze cu evoluția construcției, că întâi trebuie să fac o oarece selecție și apoi să fac pozele mici-mici ca să le primească forumul.

Aceasta postare a fost editata de buntzi: 21 February 2020 - 06:40 AM


#2 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 21 February 2020 - 07:06 AM

Așa cum am zis, niște poze:
Scheletul s-a potrivit binișor, dar cu lipsurile de care spuneam în postul de deschidere:
Imagine atasata: 20190120-WA0001.jpg

Aici se vede eroare de proiectare de care spuneam (coastele prea mici pentru curbura necesară)
Imagine atasata: 20190419-WA0011.jpg


Cu un pic de străduință, primul strat de baghete s-a așezat destul de bine. Nu a fost nevoie de foarte mult chit ca să ajungă la o formă acceptabilă pentru placarea finală:
Imagine atasata: 20190803_101650.jpg


Chila falsă pe poziție și primele baghete de finisaj:
Imagine atasata: 20190811-1101.jpg


Exteriorul complet inclusiv...striking boards? Scuze pentru mixaj, nu cunosc termenii prea grozav.
Imagine atasata: 20190814-2155.jpg


Placarea punții în desfășurare:
Imagine atasata: 20190816-2130.jpg

Placarea punții completă, plus întăriturile bordajului și perimetral:
Imagine atasata: 20190915_201747.jpg


Scândurile punții marcate cu creionul simulând cuiele:
Imagine atasata: 20190916-WA0002.jpg


#3 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 21 February 2020 - 07:47 AM

Să purcedem la confecționat piese deci:
Cârma. Tăiată laser, dar au trebuit simulate scândurile componente. Apoi, cu niște chinuială, fixarea pe navă:
Imagine atasata: IMG-20191114-WA0003.jpg

Imagine atasata: IMG-20191119-WA0004.jpg


Balustrăzi, scări, capacele magaziei, un cufăr. Suporții pentru umbrarul de la pupa sunt deja pe poziție:
Imagine atasata: IMG-20200119-WA0002.jpg

Imagine atasata: IMG-20200120-WA0000.jpg

Imagine atasata: IMG-20200122-WA0001.jpg

Imagine atasata: IMG-20200127-WA0014.jpg


Câteva din piese montate pe punte deja, plus probă cu catargul mic:
Imagine atasata: IMG-20200219-WA0004.jpg


Și în sfârșit, situația la momentul actual:
Imagine atasata: 20200221_092820.jpg

Imagine atasata: 20200221_092833.jpg


Mai am de montat câteva piese, dar nu vreau să aglomerez prea tare puntea până nu mai avansez cu frânghiile. Amforele trebuiesc subțiate ca să încapă cum trebuie în locașele respective. Am încercat inițial să lărgesc găurile suportului, dar nu am cum să fac asta fără să se vadă urât de tot. Sper să pot potrivi amforele în mandrina bormașinii și să le șlefuiesc nițel. Un milimetru am de subțiat la ele ca să intre așa cum trebuie.
Următorii pași vor fi legăturile bompresului, legarea velei mari pe verga ei și finalizarea legăturilor velelor (mai sunt de adăugat ceva legături, probabil cele care țineu vela strânsă când nu era urcată pe catarg)

Aceasta postare a fost editata de buntzi: 21 February 2020 - 07:51 AM


#4 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 21 February 2020 - 07:58 AM

Principala mea problemă la momentul ăsta este faptul că nu știu cum se fixează vergile pânzelor de catarg. Așa cum ziceam, instrucțiunile sunt foarte confuze și schematice. Descrierea dată de ei nu are nici un sens Imagine postata
Nu am reușit să găsesc prea multe referințe dacă vergile astea se coborau de pe catarg și cum anume. În fiecare catarg sunt date (bine, le-am dat eu după cum scria în instrucțiuni) niște găuri în partea superioară, dar nu înțeleg cum se coboară și se ridică verga.
Așa încât, dacă cineva are ceva idei despre treaba asta, aș fi recunoscător pentru ajutor. Spor maxim să fie!

Aceasta postare a fost editata de buntzi: 21 February 2020 - 07:58 AM


#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 February 2020 - 11:02 AM

Bravo.
:hi:

#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 February 2020 - 08:55 AM

Foarte frumos ! :clapping:

#7 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 24 February 2020 - 04:45 PM

Mulțumesc.
Din păcate, tot blocat sunt. Încă nu reușesc să-mi dau seama cum se atașează verga pânzelor de catarge, dacă e o legătură fixă sau respectiva vergă se cobora cu ceva scripeți de pe catarg.
M-am uitat și la instrucțiunile de la San Juan (Occre) care are același tip de pânze, dar tot nu este descris clar cum se fixează verga de catarg. Am găsit însă niște detalii destul de bune pentru modul de legare al restului scripeților, folositoare.
Nici alte planuri pentru kituri cu velatură similară (Xebec sau Nina) nu par disponibile pentru consultare, în speranța că acolo ar fi date mai multe detalii.

#8 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 25 February 2020 - 07:46 AM

Ahaa, acum am văzut thread-ul ;-)
Pînă acum arată foarte bine. Mi-a plăcut mult cum ai învelit coca cu stratul final, este foarte aspectuos.
Cred că ar ajuta o poză de aproape cu vîrful catargului, cu centrul vergii, și cu bucățica din instrucțiuni care ar arăta chipurile cum trebuie montată.
Uita că am să fac și eu săpături , poate mă dumiresc.
Spor !
L.E.: https://www.youtube....h?v=oUXx7HP6Irg
Chiar la începutul clipului , se vede un echipaj RIDICÎND verga pe catargul principal, deci sigur folosește un sistem simplu de scripeți, nu este o legătură fixă.
Urmărește clipul cu atenție , este plin de detalii interesante. Chiar dacă este vorba de nave moderne totuși , măcar poate-ți faci o idee.
https://www.amazon.i...e/dp/B01MDMIRCC un zoom pe vîrful catargelor poate fi util ?
https://footage.fram...egelboot-segeln idem , în acest clip scurt se poate vedea că varga este ridicată/coborîtă printr-un sistem de scripeți, mie mi se pare destul de complicat ....
https://www.picfair....91191-arab-dhow
https://www.hobby.st...b-ot-dyrvo.html Aici ai chiar modelul acesta, cred , cu ceva detalii. Poate chiar ajută, are o poză detaliată cu vîrful catargului.
HTH, hugz!

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 25 February 2020 - 08:07 AM


#9 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 25 February 2020 - 06:08 PM

@Dakian: Super clipul de la cursa din Abu Dhabi. Nu clipul în sine, ci sugestiile lu' YT.
Respectiv ăsta. Detalii clare despre cum ar trebui să fie. Așa încât, am de confecționat niște scripeți...

#10 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 03 March 2020 - 09:09 PM

Deși nu am risipit firul pus la dispoziție în kit, am rămas fără. Îmi lipsesc vreo 2 metri de fir de 0.15mm ca să termin manevrele.
Să văd cum reușesc să improvizez...

#11 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2020 - 09:18 PM

Fir de pescuit? Cica exista si textil.

#12 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 04 March 2020 - 07:44 AM

Da, la așa ceva m-am gândit. Sper să găsesc o culoare mai neutră, că ăla are prostul obicei să fie galbenul ăla fluorescent. Dar da, ăla sau mai e ceva fir pentru făcut mărgele și chestii. 0.006in am vazut pe la al'de amazon și frații.
Depinzând și de ce rolă găsesc, să văd dacă e cazul să schimb mai multe manvere sau doar completez. Ața pe care au dat-o ăștia în kit e foarte scămoasă, și după ce trece firul prin 4 găuri de 0.5mm, nu arată prea sexos. Țineți aproape!

#13 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 07 March 2020 - 04:49 PM

Am luat niște fir de pescuit. Prea gros, nu trecea prin găurile scripeților. Schimbat cu altul mai firav, ăsta trece. Acum stă în baia de ceai, să văd când mi-ai aduce aminte de el.
Comandat cutiuța de acrilic care să-l ferească de praf, cică o să fie gata în vreo două zile. Taman bine, că marți am treabă în zona aia oricum.
Ză treabă is gud.

#14 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 March 2020 - 06:07 PM

Boon , deci tu ești pe drumul cel bun. Și mai bine , ești chiar aproape de potou. Eu mi-s împotmolit, nici măcar topicul nu l-am deschis...

#15 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 12 March 2020 - 02:29 PM

Mno deci dragi tovarăși și pretini, cam asta e lucrarea:
Imagine atasata: 20200312_161751.jpg Imagine atasata: 20200312_161818.jpg

Imagine atasata: 20200312_161828.jpg Imagine atasata: IMG-20200312-WA0006.jpg


Urmează Polacca de la Amati, da' asta când o ajunge la mine și i-o veni rândul.
Spor maxim!

#16 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2020 - 06:50 PM

Faina barca !

#17 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 13 March 2020 - 06:39 AM

Mulțam frumos!

#18 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 15 March 2020 - 08:39 PM

DAAAAAA, mie chiar îmi place !!
Ahh, ce mă tentează :devil: :devil:
Trebuie să rezist, altfel ajung la datornici !!
Bravo , chiar ai muncit ceva la ea , și ți-a ieșit pe măsură.

#19 Useril este offline   Octav11 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 10-March 20

Postat 20 March 2020 - 05:15 PM

Imi place foarte mult cum a iesit! Bravo!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi