Forum Machete,Modelism,Hobby: P-38 J (doua chiar) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

P-38 J (doua chiar) Dragon 1:72

#1 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 04 April 2020 - 06:13 PM

Salutare!

Din categoria machetelor din anii trecuti, acum ceva mai multi ani am finalizat si niciodata prezentat doua P-38J la 1:72.
Amandoua sunt kituri Dragon. Primul kit a fost chiar un "J", pe cand al doilea a fost kitul pentru Pathfinder, pe care la final nu prea am putut sa il mai iubesc.

Imagine postata

Din kitul de de Pathfinder se poate face in continuare in mod decent si un "J", din moment ce fuselajul inclus era cel standard de "J" (daca nu ma insel) . Si asa am reusit totusi sa scot si al doilea "J".


Imagine postata

Amandoua kiturile au necesitat ceva kituire si pilire serioasa, desi calitatea gravurilor pare sa fie buna. Sigur ca sunt diverse aspecte de imbunatatit la aces kit, cum ar fi inchiderea admissilor din coada (prin care se vede direct iesirea), imbunatatirea baii trenului de aterizare, etc.

Imagine postata

La partea de vopsire am incercat atunci sa o mentin relativ simpla si de baza, fara efecte exagerate. De aceea washurile au fost foarte discret facute.
Pentru finalizare am folosit doua scheme de vopsire. Prima se refera la o schema din Europa tarzie 1944:

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


Iar a doua schema este in verde complet. Celui de-al doilea ii lipseste in poze aparent greutatea de balans pe ambenajul orizontal...

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


#2 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2020 - 10:33 AM

Foarte faine man, o mica mentiune Pe intradosul fuselajului, in spatele trapei trenului de bot, ai trei bumbi.
Aia ar trebui sa fie acel "semafor" de semnalizare, gasit pe cam toate avioanele americane.
Avea trei culori: rosu, verde si galben (amber).

Imagine atasata: d6.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 05 April 2020 - 11:05 AM


#3 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 06 April 2020 - 08:10 PM

Vezi postarea1-0-9, la 05 April 2020 - 10:33 AM, a spus:

Foarte faine man, o mica mentiune Pe intradosul fuselajului, in spatele trapei trenului de bot, ai trei bumbi.
Aia ar trebui sa fie acel "semafor" de semnalizare, gasit pe cam toate avioanele americane.
Avea trei culori: rosu, verde si galben (amber).

Atasament d6.jpg


Ms Edi de corectura. Nu cred ca stiam asta pe atunci.

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 April 2020 - 11:53 AM

Dihoru, incearca sa repui pozele din primele postari, folosind asta: http://www.cartula.r...049#entry189049 pentru ca cele vechi nu se mai vad. Foloseste acest procedeu de cite ori pui poze pe forum.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi