Forum Machete,Modelism,Hobby: Bf-109 E4/7, ARR - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bf-109 E4/7, ARR Amodel, 1:72

#1 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 05 April 2020 - 08:17 AM

Salutare!
Inceput prin noiembrie, parca, dupa ce am primit de la un prieten acest kit Amodel si terminat prin ianuarie, am zis sa-l fac impreuna cu kitul de la Parc Models.
Acuma', kiturile par a fi identice cu mentiunea ca Amodel are/avea? plasticul alb, cu bavuri ce au necesitat oarecare piliri. Nu stiu ce mi-a venit dar am incercat sa-i fac si ceva uzuri, fapt care va duce la o mare greseala din partea mea atunci cand l-am facut pe "24" de dinainte de razboi, despre care va voi povesti intr-un topic viitor.
Pana atunci, cam asta mi-a iesit: Bf-109 E3/7, Aeronautica Regala Romana, Nr. 65:
Imagine atasata: DSC_9104.jpgImagine atasata: DSC_9105.jpgImagine atasata: DSC_9106.jpgImagine atasata: DSC_9108.jpgImagine atasata: DSC_9110.jpgImagine atasata: DSC_9111.jpgImagine atasata: DSC_9112.jpgImagine atasata: DSC_9114.jpgImagine atasata: DSC_9116.jpgImagine atasata: DSC_9117.jpgImagine atasata: DSC_9118.jpgImagine atasata: DSC_9120.jpgImagine atasata: DSC_9121.jpg
Cu sanatate si cer senin, spor!

Aceasta postare a fost editata de zachs: 05 April 2020 - 08:17 AM


#2 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2020 - 10:40 AM

Salut, e foarte misto si asta.

Esti sigur ca era Amodel si nu ICM ? Nu de alta, dar am si eu cateva Amodel si nu au nimic in comun cu ICM/Parc.
Elicea vad ca e un pic diferita, cu varfurile mai drepte.

Amodel e cam asa:
https://hangar47.com...f-109e-preview/

Daca mai ai vreodata probleme cu cocarde descentrate, eu folosesc urmatoarea "strategie" sa le repar.

Dintr-un ac de seringa foarte gros, mi-am facut o preducea. I-am indepartat varful ascutit si i-am pilit marginile.
Sau poti invers, ii folosesti spatele acului, care e bagat in plastic (dai foc cu o bricheta pana se inmoaie, si il indepartezi usor cu un cleste).
Pui acul intr-un pin vise.

Cu acea preducea improvizata, scoti centrul albastru al cocardei si il pui la pastrat.

Apoi pui decalul pe avion, asa gaurit cum e. Completezi cu galben (cu pensula) in gaurica facuta cu preduceaua. Dai un strat de lac.
Aplici inapoi bulina albastra, de data asta, centrata bine.

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 05 April 2020 - 10:56 AM


#3 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 05 April 2020 - 11:26 AM

Vezi postarea1-0-9, la 05 April 2020 - 10:40 AM, a spus:

Salut, e foarte misto si asta.

Esti sigur ca era Amodel si nu ICM ? Nu de alta, dar am si eu cateva Amodel si nu au nimic in comun cu ICM/Parc.
Elicea vad ca e un pic diferita, cu varfurile mai drepte.

Amodel e cam asa:
.....


Oup's! Cred ca ai dreptate!
Noroc ca mai pastrez arhiva din timpurile de cand le faceam. Se pare ca e tot Parc Models, earlyImagine postata. Singura scuza, daca poate fi numita asa, e ca m-am luat dupa decalurile primite de la prietenul meu si am zis ca, "Ciudat, Amodel face Bf-uri dupa Parc!?" Imagine postata
Multumesc pentru incurajari si atentionare, totodata!Imagine postata
In prima poza se vad ramele si foaia de decaluri care m-a inselat asupra producatorului. Si, daca tot am rascolit prin arhiva, pun si cateva poze cu bavurile gasite.
Imagine atasata: IMG_20190615_203657.jpgImagine atasata: IMG_20190616_154347.jpgImagine atasata: IMG_20190616_154750.jpgImagine atasata: IMG_20190616_155408.jpgImagine atasata: IMG_20190616_163834.jpgImagine atasata: IMG_20190616_181239.jpg

#4 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 05 April 2020 - 12:11 PM

Vezi postarea1-0-9, la 05 April 2020 - 10:40 AM, a spus:

Daca mai ai vreodata probleme cu cocarde descentrate, eu folosesc urmatoarea "strategie" sa le repar.

Dintr-un ac de seringa foarte gros, mi-am facut o preducea. I-am indepartat varful ascutit si i-am pilit marginile.
Sau poti invers, ii folosesti spatele acului, care e bagat in plastic (dai foc cu o bricheta pana se inmoaie, si il indepartezi usor cu un cleste).
Pui acul intr-un pin vise.

Cu acea preducea improvizata, scoti centrul albastru al cocardei si il pui la pastrat.

Apoi pui decalul pe avion, asa gaurit cum e. Completezi cu galben (cu pensula) in gaurica facuta cu preduceaua. Dai un strat de lac.
Aplici inapoi bulina albastra, de data asta, centrata bine.

Multumesc! Am un folder, printre meandrele hardului,Imagine postataImagine postata, in care copii ca text fel de fel de tehnici. Bine de stiut!Imagine postata
Pe de alta parte, faptul ca am pus decalul pe suprafata verde(cu tot lacul aplicat impotriva silveringului) a dus la o diferentiere clara intre nuantele de galben de pe fuselaj si decal. M'na, de invatat si de stiut si asta!

#5 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2020 - 01:16 PM

Vezi postareazachs, la 05 April 2020 - 12:11 PM, a spus:

Multumesc! Am un folder, printre meandrele hardului,Imagine postataImagine postata, in care copii ca text fel de fel de tehnici. Bine de stiut!Imagine postata
Pe de alta parte, faptul ca am pus decalul pe suprafata verde(cu tot lacul aplicat impotriva silveringului) a dus la o diferentiere clara intre nuantele de galben de pe fuselaj si decal. M'na, de invatat si de stiut si asta!


Da, decalul vechi de la parc, nu avea alb sub cifrele galbene.

Daca ai doua seturi, poti pune doua, unul peste altul. Eu cam asa am facut , acum multi ani. Acum, avem decalurile de la RaduB, care sunt in alta liga.

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 April 2020 - 12:03 PM

Excelente machete. :hi: :hi: :hi:
Singurul lucru care sare in ochi, ca sa zic asa, este diferenta de culoare dintre galbenul de pe cruci si cel de numere/capota/inel.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi