Forum Machete,Modelism,Hobby: Hawker Hurricane Mk.I, ARR, Nr. 3 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hawker Hurricane Mk.I, ARR, Nr. 3 Arma Hobby, 1/72

#1 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 27 May 2020 - 04:11 PM

-Da' ce!? Numai eu sa ma chinuiesc? Ia sa va chinuiesc si pe dumneavoastra....Imagine postata
Cam asta a fost gandul meu inainte de a posta. Pentru asta, va cer scuze!
Despre lucrare: luat de valul weatheringului, imbatranirii cum s-ar spune Imagine postata, despre care ati citit in postarile mele anterioare, am dat-o rau de tot in "pintrijai", scuzati expresia! Deh, is din SuceavaImagine postata.
Altul nu mai fac, cel putin atat de "obosit".
Inspirat din cartea lui @Horia si gasind kitul cu decaluri romanesti aici, in tara, am zis "Hai s-o fac si pe asta!". Doar ca abilitatile mele nu au fost/venit in intampinarea dorintei mele de a reda asa cum se cuvine poza/pozele din pagina 30 din cartea "AVIOANE BRITANICE IN ROMANIA" , editura Host Models, ISBN 978-973-0-25783-0.
M'na , asta e. Asta e lucrarea:
Imagine atasata: DSC_9692.jpg Imagine atasata: DSC_9694.jpg Imagine atasata: DSC_9696.jpg Imagine atasata: DSC_9703.jpg Imagine atasata: DSC_9706.jpg Imagine atasata: DSC_9710.jpg Imagine atasata: DSC_9698.jpg Imagine atasata: DSC_9715.jpg Imagine atasata: DSC_9724.jpg Imagine atasata: DSC_9728.jpg Imagine atasata: DSC_9744.jpg
L-am pus si pe pagina de Facebook, https://www.facebook...602972396551172 ,sa fie acolo ....
Spor!

#2 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2020 - 09:03 PM

A dirty little plane !

Weatherigul e cam heavy, dar am vazut cateva poze cu Hurrican-uri romanesti, incredibil de uzate :)

Doua mici observatii, Hurricane avea constructie mixta, coada era structura metalica acoperita cu panza, deci dry-brushul cu argintiu de pe deriva si directie, nu prea e la locul lui.
Hurricane romanesti aveau cateva particularitati, intre care catargul antenei tip broomstick (nu cel ascutit). Modificarile necesare sunt descrise pe larg direct pe site-ul produsului :

https://www.armahobb...ed-edition.html

"Finnish and Romanian Hurricanes Mk I belonged to initial production series of metal wing variant (a few had fabric-covered wings). They were fitted with early antenna mast, five spoked wheels and they had not an access panel on right side of the fuselage. Building this model please remember to make antenna mast from a pin or fine tubing, and to fit access panel lines with putty and to use resin wheels included."

Pe scurt, catargul astora romales era ca o tzeava, nu se ascutea spre varf :

Imagine atasata: 0a4Rjut.jpg

In rest, keep up the good work, te asteptam si cu alte modele !

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 27 May 2020 - 09:37 PM


#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 27 May 2020 - 09:37 PM

Colimatorul grilă din fața parbrizului lipsește.
Imagine atasata: 20200527_224215.jpg
Imagine atasata: 20200527_223807.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 27 May 2020 - 09:45 PM


#4 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2020 - 09:40 PM

Vezi postareaLonginus, la 27 May 2020 - 09:37 PM, a spus:

Colimtorul grilă din fața parbrizului lipsește.


Din spatele parbrizului...la noi era inauntru , afara era doar batzul :))

Imagine atasata: hurr2i.JPG

#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 27 May 2020 - 09:44 PM

Vezi postarea1-0-9, la 27 May 2020 - 09:40 PM, a spus:

Din spatele parbrizului...la noi era inauntru , afara era doar batzul :))

Atasament hurr2i.JPG

La "băț" mă refeream și eu

#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 27 May 2020 - 09:47 PM

Am și eu kitul.
E fain, dar musai musai trebuie niște măști pentru "geamuri" plus modificările alea pe care le indică și instrucțiunile.
Zachs, e bun, da' l-ai "spurcat" rău de tot.

#7 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2020 - 09:53 PM

Vezi postareaLonginus, la 27 May 2020 - 09:47 PM, a spus:

Am și eu kitul.
E fain, dar musai musai trebuie niște măști pentru "geamuri" plus modificările alea pe care le indică și instrucțiunile.
Zachs, e bun, da' l-ai "spurcat" rău de tot.



Mi se pare de MEGA bun simtz cum au facut cei de la Arma, au dat sabloanele pentru masti, pe prima pagina a prospectului...
Imagine atasata: prospect.JPG

Se gasesc si la Pmask, in orice caz.

#8 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 27 May 2020 - 10:03 PM

Da, corect,așa-i, le-au dat templates,dar eu parcă tot le-aș prefera pe alea P Mask decât să le fac eu. Sunt tare mici si parcă nu aș decupa foaia din planul de asamblare.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 27 May 2020 - 10:03 PM


#9 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 28 May 2020 - 01:41 PM

Multumesc pentru feedback, domnilor!Imagine postata
Si acum s-o luam pe rand:
Catargul antenei si "batzul" liniei de ochire: am niste tevi de alama de diferite dimensiuni(imi scapa numele firmei acum) destinate modelismului; sper sa rezolv problemele. De altfel si catargul de pe deriva tot din teava de alama este, dat fiind ca am rupt originalul din plastic.
Despre masti: am facut cateva copii dupa instructiuni, am lipit banda de mascare pe hartie si am taiat pe interiorul conturului cu o forfecuta mica, de pielita, de aia furata de la doamna mea.Imagine postata
Nu am hardul extern la mine(acum sunt la serviciu), revin cu o poza cand ajung acasa.
P.S. Avionul (inca) sta pe vitrina, dat fiind configuratia locuintei. Adica, pentru a-l pune acolo, trebuie sa mut ceva mobilier. Spun asta pentru ca nu am uitat de ce mi-a zis 1-0-9 si Z-mare despre cupola Bf-ului 109E3 si voi incerca sa-l dreg si pe ala, nu numai pe asta.
Toate cele bune!

#10 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 28 May 2020 - 03:55 PM

Vezi postarea1-0-9, la 27 May 2020 - 09:03 PM, a spus:

"Finnish and Romanian Hurricanes Mk I belonged to initial production series of metal wing variant (a few had fabric-covered wings). They were fitted with early antenna mast, five spoked wheels and they had not an access panel on right side of the fuselage. Building this model please remember to make antenna mast from a pin or fine tubing, and to fit access panel lines with putty and to use resin wheels included."

Ce le-a scapat celor de la Arma Hobby e coafa elicei. Cea care trebuie, de Spitfire DeHavilland, nu e inclusa in kit (contine doar DeHavilland pentru Hurricane si doua feluri de Rotol din cate imi amintesc) si nici nu au adaugat una de rasina cum au facut cu rotile cu 5 spite pentru kit-ul asta. Pe langa colimatorul clasic de tip "bead and ring" pe care l-au mentionat deja Longinus si 1-0-9 (kitul il are doar pe cel optic). In fine, exista aftermarket-uri generice pentru ambele, dar ar fi fost misto sa fie incluse, daca tot au impachetat plasticul intr-o cutie dedicata exemplarelor folosite de Romania si Finlanda.

Acuma, murdara sau nu, zachs, e misto macheta! :)


#11 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 28 May 2020 - 04:42 PM

Am promis ca revin cand ajung acasa.
Cam asa am procedat pentru masti. Am mascat parbrizul si cupolele(kitul are doua variante de prezentare, cu cupola inchisa, respectiv deschisa). Am mascat si pe interior de frica "gazarii".
Imagine atasata: IMG_20200420_100939.jpg Imagine atasata: IMG_20200420_142239.jpg Imagine atasata: IMG_20200420_142308.jpg
@Finn, multumesc in primul rand! Despre coafa, am ales-o pe cea scurta si ascutita, marcata in chenar negru. Celelalte sunt lungi, una ascutita, una rotunjita. Imi inchipui ca ai kitul, eu precizand acestea pentru cei ce nu-l au, inca.
Imagine atasata: IMG_20200117_172251.jpg
Eu, cel putin, m-am inspirat din poza asta:
Imagine atasata: post-2-1108067449.jpg

#12 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2020 - 04:45 PM

Eu nu am mai mentionat elicea, pentru ca nu e big issue. In cartea lui Horia, se vede absolut fara indoiala ca erau de mai multe feluri coafele la cele romanesti: unele usor mai mari in diametru decat fuselajul, altele usor mai mici. Nu e panica, se puteau schimba oricand. Cea din kit e modelul mai mic, si e OK si ea. Ce nu e ok, e ca pare usor aruncata in afara, pare ca backplate-ul nu s-a infipt suficient si e un luft acolo.

Hurricane Nr 3, in cartea lui Horia, la pag 30 apare la reparatii cu coafa mare, la pag 32 apare cu coafa mica, la fel si nr 10 la pag 66 si nr 9 la pag 62 si 63.

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 28 May 2020 - 04:55 PM


#13 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 28 May 2020 - 05:57 PM

Vezi postarea1-0-9, la 28 May 2020 - 04:45 PM, a spus:

Hurricane Nr 3, in cartea lui Horia, la pag 30 apare la reparatii cu coafa mare, la pag 32 apare cu coafa mica, la fel si nr 10 la pag 66 si nr 9 la pag 62 si 63.

Ai dreptate, nu observasem. Pe de alta parte, astea par sa fie toate cazurile (uneori la 3 si mereu la 9 si 10). Still, that`s pretty cool. Mai putini bani spre Quickboost in cazul avionului lui Agarici.
EDIT: zachs, ai folosit cumva centurile de pe decal? Daca da, ai cumva o poza cu scaunul? Sunt curios cum dau. Nu se vede mare lucru prin carlinga inchisa si ma intreb daca se merita sa adaug unele din PE sau fabric.

Aceasta postare a fost editata de Finn: 28 May 2020 - 06:03 PM


#14 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 29 May 2020 - 05:47 AM

Vezi postareaFinn, la 28 May 2020 - 05:57 PM, a spus:

... zachs, ai folosit cumva centurile de pe decal? Daca da, ai cumva o poza cu scaunul? Sunt curios cum dau....


Centurile sunt tare sensibile. Primul gand a fost sa le pun cu tot cu foaia suport. Pan' la urma mi-am facut curaj si le-am pus fara. Din pacate am doar poza asta:
Imagine atasata: IMG_20200227_191143.jpg

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 May 2020 - 10:22 AM

Excelent!

#16 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 31 May 2020 - 01:06 PM

Tovarasi intr-u modelism, mi-am insusit criticile dumneavoastra. Azi, asa, ca duminica, am lucrat in intampinarea 8servatiilor dumneavoastra, pentru care va multumesc!
Ziceati de catargul antenei.... M'na, l-am scos, am dat gaura de 0,9 mm, am taiat o bucata de teava de alama de 0,90, sau 0,95, ca s-a impotrivit oleaca (bine, am scurtat-o putinImagine postata)
,Imagine atasata: IMG_20200531_100801.jpg
Lipit pe final cu oleaca de gel(inca nu stiu reactia dintre gelul superglue cu plasticulImagine postata)
Imagine atasata: IMG_20200531_101104.jpg
Dintr-o ramasita de PE de la IAR(da, am si eu si o pastrez, o asa zisa "cutie cu maimute"Imagine postata)
Imagine atasata: IMG_20200531_101413.jpg
am hotarat sa fac oglinda de deasupra parbrizului si colimatorul din cabina. Bine, era rotund dar , la 1/72, cine o vede, vede ca nu eImagine postata.
Apoi, burghiu de 0,3mm(exista asa ceva!?Imagine postata) pentru cea mai mica teava/tija de alama pe care o aveam in casa, totul doar pentru catarea de pe capota motorului. Bineinteles ca nu-i centrataImagine postata
Imagine atasata: IMG_20200531_111755.jpg
Intr-un final, ca sa nu nu va mai sacai, cam asta ar fi sfarsitul lucrarii!
Si, de n-o fi fost asa cum am crezut, chiar daca ar fi fost, n-am dovezi intr-u totul. Da-i fain! Chiar recomand pentru experti! Eu, cu abilitatile mele, atat m-am priceput!Imagine postata
Spor!
Imagine atasata: DSC_9763.jpg Imagine atasata: DSC_9764.jpg Imagine atasata: DSC_9767.jpg

Aceasta postare a fost editata de zachs: 31 May 2020 - 01:41 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi