Forum Machete,Modelism,Hobby: Locul lui Dany - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Locul lui Dany zburatoare

#141 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 15 September 2021 - 06:41 AM

Ps.
Totodata cred ca am sa pot folosi din efecte si pentru niste "zmee" japoneze . ... Din pacate am doar un Ki 44 acum , dar in viitor as dori sa-mi intregesc colectia cu mai multe avioane din Tara Soarelui Rasare .

#142 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 20 August 2022 - 02:31 PM

Acestea erau avionasele de care spuneam , 117 ^_^

Hs 126 Matchbox a fost foarte usor de construit . Piese putine fara bavuri si un mare plus montantii aripii foarte bine ganditi incat sa fie cat mai facil de montat aripa fatza de fuselaj .
Decalurile din pacate mi-au dat de furca , fiindca s-au faramitat odata ce le-am bagat in apa , din cauza vechimii . Am insistat totusi sa incerc sa le pun pe acestea fiindca imi place sa modelesc kiturile vechi cat mai din cutie .Pentru mine au un farmec aparte aceste detalii inclusiv decalurile vechi .
Pe kiturile vechi imi face placere sa le vopsesc fara efecte ,,conform "modei " acelei perioade ^_^ . Poate doar 1-2 detalii pe care doresc sa le videntiez

Desi l-am terminat acum vreun an inca mai trebuie sa-i adaug cateva flecustete ( catarg , mitraliera , o scaritza ...)

----------------
Hs 123 cel alb e Airfix usor de construit si "friendly", iar cel in camo de vara ... Avis , cred , mai greoi de lucrat , fiind un " short run "dar cu detalii finutze si interior frumos si bine garnisit .

Ambele recuperate , fiind proiecte incepute demult , busite , abandonate . Refacute, si vopsite in primavara aceasta . ... Ma bucura mult cand mai reusesc sa le salvez .
Sint inca in lucru , dar sper sa le finalizez curand si sa le prezint , alaturi de alte modeluse din anul acesta .

La toate am folosit aceeasi metoda de vopsire , cu uleiuri ,descrisa in topic .

Stay tuned guys & take care ! ... cum ar zice frantzuzul
:wave: :friends:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzz hs 123 a.jpg
  • Imagine atasata: zzzz hs 123 b.jpg
  • Imagine atasata: zzzz hs 126 b 1.jpg
  • Imagine atasata: zzzz hs 126 c.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 20 August 2022 - 03:18 PM


#143 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 20 August 2022 - 08:31 PM

Aha, foarte frumos!
Am si eu Henschel Hs123A-1 Airfix cod A02051V (1:72), nemontat cu bord aditional de la yahu.
Poti sa faci o poza cu Hs 126 si Hs123 unul langa celalalt?

#144 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 20 August 2022 - 09:41 PM

Citeaza

Aha, foarte frumos!
Am si eu Henschel Hs123A-1 Airfix cod A02051V (1:72), nemontat cu bord aditional de la yahu.
Poti sa faci o poza cu Hs 126 si Hs123 unul langa celalalt?


Multumesc 177 .
Da, am sa incerc pe maine sa le pozez .
La AIRFIX ul meu i-am scraciut bordul si cateva detalii din interior , dar foarte putin fiindca nu se vede aproape nimic de pilot .

#145 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2022 - 10:27 AM

mda ... la toate ai folosit aceeasi metoda, cu uleiuri, descrisa in topic ... care pe noi ne baga in dambla :)

#146 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 21 August 2022 - 01:54 PM

Mda. Cīnd oi reuși să fac astfel un avion, cu uleiuri, mă las de modelit și mă apuc de pictură. Poate-i mai bănos...
Efectele sīnt foarte reușite. Foarte.
Spor maxim ! :friends:

#147 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 August 2022 - 04:38 PM

Multumesc mult prieteni ! :friends: :hi:

Citeaza

mă las de modelit și mă apuc de pictură. Poate-i mai bănos...


:lol:
E cand - cum , Dakian . Dar desi este la fel de fain , in cazul modelismului ( hobby) am avantajul net ca pot face ce doresc ,cat doresc , cand doresc si cum doresc .
... Pictor de boxarturi yumm ^_^ asta chiar mi-ar fi placut !

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 August 2022 - 04:48 PM


#148 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 August 2022 - 02:28 PM

Citeaza

Poti sa faci o poza cu Hs 126 si Hs123 unul langa celalalt?


La HS123 am lasat deoparte aripa superioara (care nu e inca lipita ) , fiindca ma incurca si umbrea .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzz hs 126 si 123 b.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 22 August 2022 - 02:32 PM


#149 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 24 August 2022 - 07:18 PM

Foarte bine a iesit camuflajul de iarna! tot in ulei?
Modelele sunt foarte reusite; ar fi necesara o galerie foto pe masura.

#150 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 August 2022 - 08:07 PM

Multumesc mult , 177 :hi:

Da este tot ulei . La camo-urile de iarna intai vopsesc tot avionul alb email si apoi vin cu acele efecte inchise , cu vopseaua de ulei ,. Dupa care mai dau peste unele sau toate acele efecte mai inchise o zeama foarte diluata de alb pentru estompare si pentru a crea impresial ca de acolo sa sters vopseaua alba .
La acest model in particular aripa mica de jos si partea mobila a stabilizatorului orizontal , care sint de culoare inchisa nu le-am vopsit cu alb in prealabil .

Aceasta postare a fost editata de dany: 24 August 2022 - 08:13 PM


#151 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 September 2022 - 06:41 AM

Am reusit sa termin si eu cateva zburatoare in zilele acestea .

Spitfire MK V Revell 1/72
Filtrul de sub bot , caserola elicei (?) si decalurile sint surplus de la un model Italeri . (busit acum muuulta vreme ... pe care totusi s-ar putea sa incerc sa-l recuperez intr-o zi ... ).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzz spit 1 .jpg
  • Imagine atasata: zzzz spit 2.jpg
  • Imagine atasata: zzzz spit 3.jpg
  • Imagine atasata: zzzz spit 4.jpg
  • Imagine atasata: zzzz spit 4.jpg
  • Imagine atasata: zzzz spit 5.jpg


#152 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 September 2022 - 07:00 AM

MS406
SMER 1/72

Dragutz si usor de construit . Imi place mult forma acestui model ...Ma bate gandul sa-mi mai iau unul si sa-l fac croat sau din cele capturate de sarbi . Nu se prea observa dar i-am detaliat putin interiorul.

Decalurile desi au o calitate foarte buna , sint incorecte in ce priveste albastrul , prea inchis pentru insemnele franceze . Totodata cele de pe fuselaj sint prea mari fatza de marcajele avionului real ,pe care au dorit sa-l reprezinte ... si mi-a cam stricat mojoul chestia asta , dar fiindca imi place ca la modelele vechi sa le construiesc cat mai o.b. ,utilizand cat se poate doar ce se afla in cutie , le-am lasat asa .Uneori decalurile vechi fac parte din deliciul construiri unui kit batranel ... de data aceasta nu ...

Dar m-am distrat la culoare in schimb . Daca nuantele am cautat sa le fac cat mai apropiat de cele reale , pentru desenul petelor am folosit un vechi plan dintr-o revista din anii 80-90 :-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzz ms 1.jpg
  • Imagine atasata: zzz ms 2.jpg
  • Imagine atasata: zzz ms 3.jpg
  • Imagine atasata: zzz ms 4.jpg


#153 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 September 2022 - 07:33 AM

Fiat G50
Airfix 1/72

Un kit recuperat .

Nu am mai avut decalurile vechi ,inafara de braul alb de pe fuselaj ,... destul de transparent dealtfel , asa ca mi-am ales o alta schema de camo care m-am gandit eu ca-l "prinde " bine . Am folosit decaluri Print Scale .
I-am construit putin interiorul , altfel o.b. , fara efecte .
Caserola elicei este ce mi-a mai ramas de la un model dat demuuult . Era vopsita in acel galben , probabil MM si nu m-am indurat sa o revopsesc . Vopseaua galben Revell pe care am folosit-o pentru capota motorului parea la primul strat ca va avea aceeasi nuanta cu cea de pe caserola ... dar la al doilea strat s-a schimbat devenind mai oranj . Va trebui sa o alterez cu vopsele de ulei , fiindca imi place mai mult si as vrea sa fie in ton cu cea de pe caserola . In poza 1 (semiprofil stanga ) se poate observa cum arata dupa primul strat , iar in celelalte 2 foto dupa al 2 -lea strat .

Deasemenea va trebui sa-i cinstruiesc esapamentul .
In final pot spune ca a fost un model simpatic , usor de construit si placut de vopsit + ca ma bucura mult cand reusesc sa mai salvez cate un model deintre cele abandonate . .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzz fiat 1.jpg
  • Imagine atasata: zzz fiat 2.jpg
  • Imagine atasata: zzz fiat 3.jpg


#154 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 September 2022 - 07:56 AM

Me 109 k
Amodel 1/72

Frumusel si bunicel ... am auzit ca ar fi fost un Heller corectat . Gravura in santz , rotile mai bine realizate , apropiate de cele ale K-ului.

Am dorit mult sa am in colectie un K cu aceasta schema de camo tarzie si inedita.

Inmatricularea 12 negru apare fara conturul alb ... dar nu sint sigur daca nu sa sters intre timp ,avionul real fiind fotografiat undeva la ceva timp dupa sfarsitul razboiului ... si uitandu-ma atent ...pare ca ar fi putut sa aiba , sau a fost acoperita .Deasemenea culoarea cred ca ar fi putut sa nu fie neagra ... fiindca este usor mai deschisa decat negrul de pe svastica ( din ce imi amintesc ) Oricum , eu asa am sa-l las . Va mai trebui sa repet inmatricularea ,la o dimensiune mica si pe bordul de atac al arpilor ... dar poate mai tarziu ( :-) )

Altfel e un model frumos si mi sa parut usor de lucrat pt. un short-run . Pacat ca nu cred ca mai este in productie .

Ps. Carlinga s-ar putea sa fie mai greu de pozitionat , in special partea din fatza si sa fie mai opaca sau cu zgarieturi . Eu am folosit una gasita in "cutia cu maimutze ". Parca Heller .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzz me k 1.jpg
  • Imagine atasata: zzz me k 2.jpg
  • Imagine atasata: zzz me k 3.jpg
  • Imagine atasata: zzz me k 4.jpg
  • Imagine atasata: zzz me k 5.jpg


#155 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 September 2022 - 08:05 AM

Me 108 Taifun
Heller 1/72

Fiindca in varianta desertica l-am facut ( se poate vedea intr-una dintre paginile topicului ) , am zis sa-l am in colectie si pe fratiorul sau bulgar , oferit ca alternativa de schema coloristica de Heller .

Pe acesta l-am regravat , insa , cel african fiind o.b. . Totodata decalurile sint Parc Models , fiindca la primul (africanul ) m-am chinuit tare cu decalurile Heller .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzz taifun 1.jpg
  • Imagine atasata: zzz taifun 2.jpg
  • Imagine atasata: zzz taifun 3.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 28 September 2022 - 08:24 AM


#156 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 September 2022 - 08:10 AM

Cam acestea sint tura aceasta . :friends:

Daca aveti intrebari raspund cu drag .

Ps. Tehnica aceeasi (cu uleiurile ) :-D

#157 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 September 2022 - 04:24 PM

... As fi dorit sa fi avut gata si un FW189 ...

Aceasta postare a fost editata de dany: 28 September 2022 - 04:26 PM


#158 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 29 September 2022 - 02:49 AM

Lui Longinu ai placea avionul acela si ma gandeam zilele acestea ,intre altele , cum l-ar fi facut .
...
-------------------------------------------------------------

Dar fiindca am ajuns la acest subiect , cochetez cu ideea de a face varianta de noapte a acestui avion . Vanatorul de PO -2 .
Atat ca nu prea gasesc istoric despre acesta versiune . Imi aduc aminte ca citisem pe undeva ca la inceput au incercat cu Me 109 sa combata acele biplane si apoi cu FW 189 , dar nu mai stiu cat de bun sau nu a fost in acet rol .+ alte detalii legate de metoda de atac sau date tehnice ... etc.

Va rog , nu cunoasteti ceva info, link-uri ?

Aceasta postare a fost editata de dany: 29 September 2022 - 02:50 AM


#159 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2022 - 09:12 AM

frumoase tare avioanele de le-ai scos la prezentare ... mi-ai reactivat interesul pentru g50 (tare mult mi-a placut cotetzul asta, da' n-am avut curaj sa m-apuc de el - mainly din cauza camo-ului). clar n-am sa-l fac cu petele astea, ca n-au cum sa-mi iasa asa bine cum iti ies tie cu oils).

frumos si morane-ul ... elegant fix ca un autobuz, dar pe care il scoate la lumina camo-ul artistic al frantujilor.

mi-am adus aminte de o caterinca mai veche (probabil cunoscuta de majoritatea dintre noi) - cica "Q - de catzi militari francezi e nevoie sa apere teritoriul natzional? A - nu se cunoaste, ca n-au incercat niciodata".

spor!

#160 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 29 September 2022 - 09:51 AM

Multumesc mult , Alexelu . :hi: :friends:

Mie G 50 imi pare ca arata ca un ... fel de leopard grasun si lenes , de aceea am si cautat un camo care sa fie cumva asemanator , plus emblema aceea reprezentand o caricatura a unui vanator colonial prin desert ( foto) :-D .

Citeaza

"Q - de catzi militari francezi e nevoie sa apere teritoriul natzional? A - nu se cunoaste, ca n-au incercat niciodata".


LoL , da ... eu mi-am adus aminte de aceia spusa de Napoleon , cu > " Un soldat victorios merita o halba ... un soldat infrant are nevoie de ea " ... sau cam asa ceva .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzz   benghazi.jpg


Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi