Forum Machete,Modelism,Hobby: Locul lui Dany - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Locul lui Dany zburatoare

#161 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 29 September 2022 - 08:38 PM

Mda , sīnteți răutăcioși cu francezii...Noi nu am cīștigat războaie cīte au pierdut ei. Nici bătălii, nici războaie.
Dany, nu comentez īn nici un fel corectitudinea tehnică a modelelor tale. Oricum kiturile sīnt "de colecție" , nu de făcut. Dar felul īn care le-ai vopsit...Mă omoară !! Efectul de "fading" al culorilor este BES-TI-AL !!!
Și nu văd cum l-aș putea face altfel, nu cu uleiuri. Acestea sunt...prea mult pentru un biet inginer.
Cel mai mult mi-ar place ( pe foarte bune, fără glumă !!) să fac o asociere cu tine. Eu fac machetele , iar tu să le vopsești. Dacă eram concitadini , nu mai scăpai de mine ! :friends:
Ce m-a surprins...cumva : ai prezentat 5 modele , și-ai mai pomenit unul ( Fw-189). Din memorie, știu precis că am īn stash doar Spitfire-ul. Și am cam 120 de avioane īn stash , DIFERITE. Plus cam 35 deja făcute. Și totuși , doar la o primă strigare, 4 modele nu am. Nasol. Se pare că nu voi trăi suficient să fac toate "caftitoarele" din măcelușul mondial secund...
Spor maxim prietene ! :drinks:

#162 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 29 September 2022 - 08:43 PM

Inmatricularea bulgareasca este foarte faina prin ineditul ei. Eu vad forumul de multe ori de pe un smart tv (din comoditate, pe telefon e prea mic, calculatorul mi-e greu sa-l deschid) asa ca modelul tau ajunge si la 1m lungime. Si tot arata bine. felicitari!
Cu ce tip de pensule vopsesti suprafetele mari?
Cum arata vopseaua de ulei diluata optim?
MS406 e tot cu vopeluri de ulei?

#163 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 September 2022 - 05:26 PM

Multumesc mult prieteni , . Dakian , 177 Ma bucur ca va plac . :hi: :hi: :friends: :friends:

Citeaza

Oricum kiturile sīnt "de colecție" , nu de făcut.


:-D Au anumite probleme , Dakian , dar le gasesc asa de simpatice .iar uneori chiar si greselile de forma sau detalii ori aproximarile imi plac ; au farmecul lor .
Sint mai legat de acestea decat de cele noi datorita " povestilor " acestora , care imi trezesc pasiunea de a le lucra ,
Daca este ceva care ma deranjeaza la modelele vechi sint problemele la partea vitrata . Le mai ajustez ... dar daca sint gresite nu mai am ce face .

Citeaza

Cel mai mult mi-ar place ( pe foarte bune, fără glumă !!) să fac o asociere cu tine. Eu fac machetele , iar tu să le vopsești.

He he , mi-ar fi placut si mie mult . :friends:

Mult spor si tie , Dakian ! Abia astept sa vad cum arata mititelul acela de Peashooter decaslsuit si pus la cale . :-)

Citeaza

Cu ce tip de pensule vopsesti suprafetele mari?
Cum arata vopseaua de ulei diluata optim?
MS406 e tot cu vopeluri de ulei?

---- Da , 177 si MS -ul este vopsit tot cu uleiuri , acelas procedeu .

---- De regula folosesc niste pensule din acelea cu par mai tare din plastic sau sintetice ( au o culoare galbuie perii) pentru a intinde vopseaua pe suprafatza . Cantitatea este foarte putina si adesea stearsa ( pe mana , fiindca daca as utiliza o carpa sau servetel s-ar umple de scame ) . Marimea difera in functie de suprafatza si de asemenea depinde de marimea sau desenul petelor daca este cu varf sau lata .
Apoi vin si finisez ( iau cat mai mult din culoare ... un fel de tufuire ) cu o pensule cu par moale si fin ( de apa ) pentru a nu ramane urme de pensulatie pe model si a obtine o suprafatza fina , care are avantajul ca se va iusca mat , dat fiind faptul ca uleiul este absorbit de" grundul" email . Si aici marime variaza . Pensule de 4, 5 , 6 . .
Dar , important . Unde se face trecerea dintre pete de culori diferite blenduiesc marginile petelor cu niste pensule subtiri si mici de 1 sau 2 ( marimea )
Cred ca am scis si in tutorialul de la pag 2 .
De fapt procedeul e foarte usor si facil , dar consuma ceva timp ,. Trebuie ceva rabdare prentru a veni pe conturul demarcatiilor dintre pete si a le blendui , adica pentru a obtine o demarcatie pierduta .

-------- La aceata tehnica nu folosesc diluant . Vopsele sint din tub , de pe paleta ,dupa amestecul nuantelor si atat , fara diluant .
Diluantul il folosesc la efectele de imbatranire , sau pentru a sugera pete de ulei ( vezi la Spitfire pe burtica ) sau pentru liniile de panou . Aici amestec in vopseaua de ulei si putiiin email mat . SI diluez mult vopseau , pentru ca aceasta sa poata curge lejer prin linile de panou . Apoi las un pic sa se usuce si cu o pensula curata abia inmuiata in dilant vin si sterg surplusul , cu atentie sa nu sterg si culoarea dintre detalii ... pensuland de regula in sensul in care s-ar scurge murdaria de pe obiectul real asezat pe sol . ... Adica de pe fuselaj vertical in jos ,sau pe aripi dinspre bordul de atac spre cel de fuga .

Sper sa-ti fi fost de folos descrierea mea , 177 , iar daca ai cumva nelamuriri , intreaba-ma , te rog .

#164 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 October 2022 - 11:05 AM

Apropos de " povesti " , cum arata boxartul acesta ... :-D

Cred ca aceasta e diferenta dintre un kit vechi si unul nou . La cel nou se doreste redarea obiectului , iar la cel vechi redarea ideii ( actiune sau senzatie ) .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzzzz Airfix 5-49 Walrus.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 01 October 2022 - 11:21 AM


#165 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 02 October 2022 - 08:28 AM

Box-art-urile moderne sīnt afectate, ca și īntreaga societate dealtfel , de imbecilitatea ipocrită a "corectitudinii politice".
Nu-i mai poți spune negrului negru, țiganului țigan, este promovat un feminism agresiv și total ireal, etc.
Așa că adio "violența" din box-art-ul de deasupra...Nu se mai pun scene de luptă , sīnt "violente". De parcă un avion/navă de război sīnt destinate să se joace copiii cu ele...

#166 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 October 2022 - 11:21 AM

Eu cred ca atunci era mai mult o lectie de istorie si un factor in pregatirea unui adult acest hobby . In acel box art nu mi se pare ca e e vorba de violenta in primul rand .

( https://www.youtube....h?v=wamdb7QEkHQ :lol: )

. E descris efortul echipajului unui avion destul de arhaic in lupta cu un inamic modern , dezvoltat tehnologic , un " monstru hiclean "de care se temeau toti , avand in vedere ca reprezenta imaginea blocadei navale , .... etc ..
Nu contau atat de mult detaliile ca de exemplu daca are fise la bujii , daca are 5 sau 6 boltzuri la o rotitza ... etc.

Acum se pune mai mult accent pe detaluil obiectului , pe forma sa , trecand in plan secund insemnatatea lui , fiindca istoria sa decantat .

De aceea imi plac kiturile vechi ,ziceam , fiindca inca pastreaza o senzatie ... un " feeling" initial , din trecut , prin forma lor sau detaliile uneori inacurate ale acestora .

Citeaza

"corectitudinii politice".
Nu-i mai poți spune negrului negru, țiganului țigan, este promovat un feminism agresiv și total ireal, etc.
Așa că adio "violența" din box-art-ul de deasupra...Nu se mai pun scene de luptă , sînt "violente".

.... Dapoi ... aceeasi care ai alimenteaza pe sustinatorii acestor principii ai "sponsorizeaza "si pe opozanti , ca sa iti creeze senzatia de instabilitate ...si sa-si faca jocurile :-D Eu zic ca atunci cand intampla sa te duci spre o directie sau alta , conteaza pe ceea ce se cheama "Common Sense".

Aceasta postare a fost editata de dany: 02 October 2022 - 11:58 AM


#167 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 October 2022 - 02:31 PM

Citeaza

De aceea imi plac kiturile vechi ,ziceam , fiindca inca pastreaza o senzatie ... un " feeling" initial , din trecut , prin forma lor sau detaliile uneori inacurate ale acestora .

M-am gandit sa pun si un exemplu
Fw 190 Revell , cel vechi din anii 60-70 si cel nou de prin 95 in sus .

Cel vechi desi este gresit are ceva din caracterul avionului . E fin, agresiv , aproape de cum ma astept sa arate daca as citi o carte precum "Marele circ" ... etc .
Cel nou e mult mai corect ... dar cam ... parca e usor cuminte , ok-ish ..

Ps. Sau poate e doar o impresie , fiindca visam la ele in copilarie si nu se gaseau ...?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzz fw revell vechi 1.jpg
  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzz fw revell vechi  1.jpg
  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzz fw revell nou 1.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 02 October 2022 - 03:00 PM


#168 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 03 October 2022 - 05:42 PM

Știu eu ce să zic Dany...
Avionul īn sine e...avion. Și corect arată īntr-un singur fel. Box-art-urile sīnt destinate unui singur scop : să VĪNDĂ macheta dinăuntru !!
Ele se adresează clar copiilor, īncepătorilor , amatorilor. Aceia care oricum de regulă habar n-au ce conține cu adevărat cutia, n-au nici o idee despre ce ar trebui să obțină cu adevărat. Nu pot să nu-mi aduc aminte de primul meu kit cumpărat, īn clasa a-6-a...Suhoi Su-7B , kitul RDG-ist. Nici măcar nu știam ce este īn cutie. Dar box-art-ul era grozav, el m-a atras.
Īn epoca modernă...lucrurile s-au mai schimbat. Nu mai este OK să prezinți scene "dure". Un avion īn flăcări ?? Oroare !! Un avion "snopind" cu armamentul de bord un altul ?? Oroare , violență, i-nad-mi-si-bil !! Și tot așa. Cum ziceai, poza trebuie să fie "cuminte". Cīt mai inexpresivă. Și care să nu cumva Doamne ferește să aibă zwastika pe ea !! O omitem neapărat, dar neapărat, sau o cenzurăm drastic măzgălind mīrlănește poza de pe cutie... Majoritatea kiturilor noi tind să se adreseze hobby-știlor. Celor care știu ce-i īn cutie. Și cărora , sincer, nu prea le pasă cum arată cutia ( cazul meu :pardon: ). Nu am nevoie de-o prezentare care să mă "tenteze", știu de la bun īnceput istoria avionului din cutie. Și nu am să cumpăr niciodată un kit doar pentru că-i frumoasă cutia, cīnd știu că plasticul e o panaramă.
Iar dacă īncă mai am kituri ca micul Peashooter, le-am cumpărat fie pentru că nu exista la vremea respectivă nici o alternativă, fie pentru că respectivul kit era singurul accesibil. Degeaba 190-ul Tamiya era grozav, īn Rromānica ziceam "săru'mīna" dacă puneam mīna și pe Revell...
:friends:

#169 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 October 2022 - 06:36 PM

La mine e un pic altfel ( altfel nu poci lucra ) :

https://www.youtube....h?v=_B1S8kFTtZI

:lol:

( " Fara poezie ... viata e pustiu !" )

Aceasta postare a fost editata de dany: 03 October 2022 - 07:01 PM


#170 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 03 October 2022 - 10:20 PM

Hihihi, daaa!
Dragul meu prieten, tu ești un artist , de aceea cauți poezia īn machetele pe care le faci. :friends:

#171 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 March 2023 - 08:33 AM

Salutare baieti !
Odata cu inceputul primaverii si impulsionat ( cred) de vremea frumoasa am reusit sa finalizez si eu " due fratelli " Macchi .202 respectiv 205 .

Ambele Italeri 1/72 si amandoua "din cutie" si fara modificari .Doar ceva debavurari ... niste dopuri de impingere in locuri greu accesibile , ce au trebuit finisate .
In rest constructia a fost usoara si placut de pictat .Au si o forma tare frumoasa avioanele acestea .

Tehnica aceeasi . Cea cu uleiurile , :-D

I-am pierdut tubul pitot ... la 202 , dar se rezolva ;-)

Sper sa va placa italiencele mele , iar daca aveti intrebari va raspund cu drag ! :friends:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzz macchi 1a.jpg
  • Imagine atasata: zzzz macchi  2a.jpg
  • Imagine atasata: zzzz macchi  3.jpg
  • Imagine atasata: zzzz macchi  4.jpg
  • Imagine atasata: zzzz macchi  5.jpg
  • Imagine atasata: zzzz macchi  6.jpg
  • Imagine atasata: zzzz macchi  7.jpg
  • Imagine atasata: zzzz macchi  8.jpg
  • Imagine atasata: zzzz macchi  9.jpg
  • Imagine atasata: zzzz macchi  10.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 26 March 2023 - 08:56 AM


#172 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2023 - 08:49 AM

Salut. Arata chiar bine. Nu stiu aproape nimic despre aviatia italiana din ww2. Spune-mi, gri-urile alea sunt RLM-uri?

#173 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 March 2023 - 09:03 AM

Salut Bogy . Ma bucur ca iti plac :hi:

Da , RLM-uri ar fi fost .

Aceasta postare a fost editata de dany: 26 March 2023 - 09:30 AM


#174 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2023 - 10:54 AM

salut si felicitari si pentru astea - arata camo-urile tale intr-un mare fel.

acum 1000 de ani am facut si eu unul pe africa si tin minte ca mi se parea atunci unul dintre cele mai frumoase-n avioane ... cu formele astea de racer.

ciao!

#175 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 26 March 2023 - 02:28 PM

Dany my friend, ambele Macchi-uri arată excelent. Tehnica asta în uleiuri este perfectă pentru camuflajele cu "pete", "cîrnați" și alte chestii comestibile !
DACĂ o stăpînești. Iar tu ești tare. Da' TARE, nu glumă.
205-ul meu a rămas în stază. Nu am decalurile pe care le vreau , și nu știu încă cum am să procedez.
Spor maxim !
P.S. Da , Bogy , RLM-uri sînt. Avioanele RSI au folosit , de la un moment dat, fix același camuflaj ca al aliaților germani, pentru evitarea oricăror confuzii.
205-ul lui Dany este vopsit RLM 74/75/76 , clasic.

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 26 March 2023 - 02:31 PM


#176 Useril este offline   maddhawk 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13-January 05

Postat 26 March 2023 - 03:08 PM

Salut,
ma tot uitam la machetele tale, si nu intelegeam ce imi atrage atentia, de ce imi plac mai mult ca altele. -> nu au "sarma" antenei. Stiu ca poate nu ar trebui sa spun asta, dar imi plac mult mai mult asa. Arata mai agresiv, mai aproape de imaginea idealizata a avioanelor din WW2. De fapt, si pe unele cutii, e desenata sarma aia atat de subtire, de nu se prea observa.
Si asta e alta discutie, dar asta e si motivul pentru care imi plac avioanele "in zbor".

#177 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 26 March 2023 - 06:02 PM

Salutare.arata fain ambele.camuflajul pe 205 este extrem de reușit.sunt ceva probleme cu cupolele?parca nu se pupa prea bine.felicitari

#178 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 March 2023 - 07:54 AM

Multumesc tare mult de aprecieri si atentia acordata Alexelu :hi: Dakian :hi ,:Maddhawk :hi: , SorinTanase :hi: ! :friends:

Citeaza

acum 1000 de ani am facut si eu unul pe africa si tin minte ca mi se parea atunci unul dintre cele mai frumoase-n avioane ... cu formele astea de racer.


Daa ! Adevaru-i ca inca as mai avea chef de unul ...curand , dar inca nu stiu daca va fi 202 sau 205 ori tot Italeri .

Citeaza

205-ul meu a rămas īn stază. Nu am decalurile pe care le vreau , și nu știu īncă cum am să procedez.


Dakian pe care doresti sa-l faci , sa vad daca as putea sa -ti fiu de folos cu ceva . Nu am decaluri dedicate pt Macchi ,decat cele ale modelului Italeri dar poate gasesc vreun inlocuitor .

Citeaza

Salut,
ma tot uitam la machetele tale, si nu intelegeam ce imi atrage atentia, de ce imi plac mai mult ca altele. -> nu au "sarma" antenei. Stiu ca poate nu ar trebui sa spun asta, dar imi plac mult mai mult asa. Arata mai agresiv, mai aproape de imaginea idealizata a avioanelor din WW2. De fapt, si pe unele cutii, e desenata sarma aia atat de subtire, de nu se prea observa.
Si asta e alta discutie, dar asta e si motivul pentru care imi plac avioanele "in zbor".


Maddhawk , si eu ma gandesc ca unele detalii ar fi de prisos pentru mine la aceasta scara . Avand in vedere ca aceste modele sint mai mult o sugerare a unui obiect real , imi place sa le reprezint caracterul , prin culoare si efecte mai mult .
Totodata fiind fermecat in copilarie si adolescenta de artboxurile unor kituri precum cele Airfix sau Matchbox fascinant interpretate prin culoare si actiune si mai putin prin reprezentarea fiecarui detaliu exterior sau interior ...sint tributar cumva acelui stil .... de a reda o idee , o senzatie a unui obiect , mai degraba . Forma si culoare si ... pasiune :-D :pardon:


Citeaza

Salutare.arata fain ambele.camuflajul pe 205 este extrem de reușit.sunt ceva probleme cu cupolele?parca nu se pupa prea bine.felicitari


Salut Sorin si multumesc ! :hi:
La cupole acea nepotrivire a parbrizului pe partea stanga se pare ca se regaseste cam la toate aceste modele Italeri . Am cautat sa vad cum au rezolvat alti modelisti ... dar se pare ca unii au lasat asa acel defect , sau au reprezentat modelul cu cabina deschisa , caz in care nu mai este atat de evident . E o usoara lipsa de material , din turnare si nu am stiut cum sa o rectific . Lipiciul Revell abureste , cel Heller e mai bun aparent dar tot opacizeaza ... asa ca pana la urma le-am lasat asa .Mi-e cel mai groaza sa intervin la partea vitrata . Parbrizul se aseaza frumos in partea dreapta si in fatza , doar in stanga e problema . Cu partea care se deschide /rabateaza nu am avut probleme .

#179 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 27 March 2023 - 09:39 AM

Eu lipesc părțile transparente cu lipici tamyia lichid ,ăla cu capac verde și nu am avut vreodată probleme.

#180 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 27 March 2023 - 10:03 AM

Reparațiile / modificările / potrivirile părților vitrate sînt și coșmarul meu...
Din cauza lor era să arunc pînă acum două modele.
Potrivirea la rece , în primă fază , ajută la "puparea" cît mai bună a vitratelor cu fuselajul. Apoi , lipesc cît de solid pot ( lipici Revell sau Tamiya lichid) DOAR în locurile unde contactul este ferm.
Apoi , încerc să "dreg busuiocul" cu chit acrilic Vallejo ( are avantajul de-a se aplica foarte ușor, se șterge imediat cu un bețisor de urechi , se șlefuiește extrem de ușor la ud) sau chiar cu aracet ( eu am BIC) . Dezavantajul este rezistența mecanică relativ redusă. Dar nu trage nimeni de parbriz , nu ?
Uneori îmi iese mai bine , alteori mai puțin bine. Depinde și ce lufturi ai de acoperit. Crăpături sau tranșee ? Asta este , nu iese totul perfect.

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 27 March 2023 - 10:04 AM


Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi