Forum Machete,Modelism,Hobby: Eurofighter E-2000 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Eurofighter E-2000 Hasegawa 1/72

#1 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 24 August 2020 - 06:25 PM

Salutare!

vin acum cu un subiect facut cu drag, Eurofighter.
Am inceput atunci doua kituri in acelasi timp, single-seater si double-seater. Momentan il scot in lume doar single-seater; double-seater o sa isi primeasca altcandva topicul separat cand este gata si diorama.
Pentru single-seater am ales Hasegawa, o chestie care la 45€ ofera un kit frumos lucrat si cu imbinari care nu te fac sa il arunci pe geam. Include si o figurina de pilot (posibil sa fie singurul pilot de pe piata la 1/72 care are casca corecta de Eurofighter pentru Luftwaffe); tot in kit e si un set extins de armament (cu Brimstone, Taurus si altele); tot in kit mai apare si un suport transparent pentru sustinut modelul la final...pentru cine vrea sa isi prezinte asa avionasele :). Idea e ca la sfarsit nu mai par asa multi cei 45€. Incep sa cred ca se merita mai des kituri mai scumpe.
Din Hasegawa se pot face cel putin 3 inmatriculari: unul RAF, unul spaniol si unul pentru Luftwaffe. Un review complet al kitului se gaseste pe Youtube, pentru cine e interesat. Cine vrea un un Eurofighter single seater la 1:72, nu ar trebui sa rateze kitul asta dupa parerea mea. Pentru double-seater am ales in schimb Revell, fiind cred chiar singurul care ofera un double-seater decent lucrat.
Pentru amandoua m-am decis si la cate un set de PE-uri. Au mai fost si cateva piese mici adaugate de mine.

Incep scurt de tot sa compar kiturile: felul in care piesele sunt separate si felul in care chiar si aceleasi greseli sunt la amandoua....ma duce cu gandul la faptul ca macar unul s-a inspirat de la celalalt.
La capitolul detaliere, Hasegawa este peste Revell, cu Hasegawa incluzand multe surubele si panouri gravate care la Revell lipsesc cu desavarsire. Unde Hasegawa ramane codasa: pentru intrados aproape nu exista decaluri, desi Revell ofera stenciluri foarte generoase inclusiv pentru intrados. Cred ca asta e pana la urma singurul mare minus al kitului de la Hasegawa.

Si acum constructia: a mers oarecum lejer. M-am decis pentru o varianta germana. Care e culoarea exacta a Eurofighter-elor germane e greu de zis, exista aparent cel putin 3 nuante diferite de gri, din care una chiar spre albastru deschis. Si aparent diferenta e cauzata accidental de diversi supplieri.
Pentru interior a fost ceva de lucru, kitului lipsindui piesele pentru montarea cupolei deschise. Aici s-au mai confectionat niste cabluri si un cilindru. Lipirea HUD-ului a mers suprinzator de bine cu un ceano-acrilat expirat care si-a castigat super proprietatea de lipire foarte lenta. Se facuse un gel practic.
Singura parte cu adevarat enervanta a fost admisia aerului care a trebuie mascata in mai multe etape si inclusiv pe interior, in rest as zica ca "lejer" e cuvantul cheie.


Inmatricularea corespunde unei unitati din nordul Germaniei de prin 2004. Unitatea si avionul inca exista cu aceeasi emblema, doar ca exista niste anumite schimbari deja fix la avionul cu numarul 30+30, incat ce am facut eu nu mai corespunde prezentului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20200626_211603.jpg
  • Imagine atasata: 20200704_224451.jpg

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 24 August 2020 - 06:58 PM


#2 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 24 August 2020 - 06:44 PM

Si zburatorul gata...
Acum ca se vad in poza bine sondele pentru unghi de atac si viteza de pe intrados, imi amintesc de cate ori le-am rupt in timpul constructiei :).
Marmorarea de fond a fost prea discreta si nu prea se mai vede pe aripi din pacate.
Imagine atasata: 20200823_182313.jpgImagine atasata: 20200823_182926.jpgImagine atasata: 20200823_182951.jpgImagine atasata: 20200823_183054.jpg
Imagine atasata: 20200710_100212.jpgImagine atasata: 20200710_100234.jpg

Intradosul s-a dovedit a fi chiar murdarel in realitate, desi avionul e relativ nou.
Imagine atasata: 20200710_100200.jpg

Frana aerodinamica e datliata din kitul de PE. Din pacate structurii de pe partea fuselajului ii lipseste orice detaliu. Aici am gravat ceva, dar tot nu se intelege nimic (nu e doar de la poze :). Inca nu imi ies bine detalierile pe fond alb. La urmatorul model poate.
Imagine atasata: 20200710_100455.jpg

Trenul usor detaliat. Cablajul pentru frane are aparent culori diferite: alb-albastru, argintiu-albastru, alb-galben. Cel mai bine ne luam evident cu poza cu inmatricularea dorita. Aici nu am gasit ceva concret si mie imi place albastru :).
Imagine atasata: 20200710_095932.jpg

Duza de evacuare putea fi facut ce-i drept o idee mai bine. Poate o imbunatatesc altcandva (si am observat acum in poza ca a sarit putin vopseaua in dreapta :) )
Imagine atasata: 20200710_095739.jpg
La interior vizibilitatea e chiar buna pana la urma.
Imagine atasata: 20200710_100027.jpg

#3 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 24 August 2020 - 06:51 PM

Si pentru ca nu au mai incaput pozele, mai adaug un comentariu.
Detaliile de pe aripa, care lipsesc de la Revell complet:
Imagine atasata: 20200710_095710.jpg

Pe partea de armanent, domnul e echipat cu 4 Iris-T pe aripi si 4 Meteor sub fuselaj. Meteor sunt relativ noi (produse de MBDA in Germania). Din pacate lipseste o detaliere mai buna in kit la Meteor, aici probabil ceva kit de rasina ar fi fost mai bun.
Imagine atasata: 20200710_095723.jpgImagine atasata: 20200704_224439.jpg

Si inca o poza de sus cu interior:
Imagine atasata: 20200710_100002.jpg

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 24 August 2020 - 07:23 PM


#4 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 24 August 2020 - 07:03 PM

Superb!Felicitari!Imagine postata

#5 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 24 August 2020 - 07:13 PM

Multumesc mult :)

Si 30+30 cum arata initial
Imagine atasata: 4.bild.jpg


Si cum a aratat intre timp (nu am gasit poza mai mare dar se vad emblemele diferite pe deriva si sub cabina pilotului):
Imagine atasata: ticker_eurofighter_d_r.4817030.jpg

Si cum arata astazi, probabil revopsit complet, din moment ce inclusiv coiful/radomul radar pare mai inchis la culoare, un gri mai gri:
Imagine atasata: Unbenannt2.JPG

Exista desigur si poze mult mai bune si detaliate cu 30+30. In functie de poza si lumina, culoarea de fond poate fi de la gri inchis la un albastru foarte deschis. Cred totusi din ce am vazut in poze si in realitate ca nu stau deloc gresit cu nuanta de culoare.

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 24 August 2020 - 07:19 PM


#6 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2020 - 07:17 PM

Si asta e bine!
Credeam ca kitul de la revell e cel "ultimate", pe asta de la hasegawa l-am cam ignorat, probabil ca si din cauza pretului.

L-ai scos frumos, o mica mentiune ar fi la decalul cu crucea si numarul de pe fuselaj, in unele poze pare ca ar avea un caz tipic de silvering. Chiar lacuit, nu e prea tarziu de reparat, daca ai ceva gen Solvaset, Microsol sau , Doamne fereste, Hypersol...
Din nou, un mare plus aduc PE-urile , un mic set Zoom de 3-4-5 euro poate face minuni si te scapa de multa munca de migala la piese mici, greu de "scratch-uit" , cum ar fi oglinzile retrovizoare.

Good job!

#7 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 27 August 2020 - 09:09 AM

Vezi postarea1-0-9, la 24 August 2020 - 07:17 PM, a spus:

Credeam ca kitul de la revell e cel "ultimate", pe asta de la hasegawa l-am cam ignorat, probabil ca si din cauza pretului.



Din pacate chiar nu (mai) e Revell ultimate, desi e si el foarte decent. Trenul de aterizare si in general intradosul mi se par mai corecte la Revell (la care se adauga si toate stencil-urile posibile).
Unde Hasegawa puncteaza mai bine sunt diverse gravuri aditionale, care din punctul meu de vedere puncteaza mult la aspectul general la sfarsit (surubele, diverse alte gaurele, santuri, linii de panou secundare). Teoretic nimic major, dar care adaugate impreuna adauga la impresie.
Si dupa ce am inceput in ultimele luni diverse kituri Revell dintr-o generatie mai noua, pot spune ca devine foarte enervant cand toate cupolele lor sunt incetosate si neclare...la care nici Eurofighter lor nu face exceptie.
Cand o sa postez si poze cu double seater, o sa le fac si o mica comparatie.


Legat de silvering la crucea cu cele 2 numere, e adevarat, in poze am vazut si eu cat de vizibil e. Depinde de unghi totusi, in realitate se vede foarte putin (sau am ales eu sa nu il mai observ). Solutii "SOL" am mai multe, iar stratul de Future e foarte subtire peste. Probabil ca nu o sa interactioneze. Am observat ca Future devine opac in combination cu anumite alcooluri.
Nu ar trebuie sa fie problema, o sa incerc. Multumesc observatie si incurajare! Imagine postataImagine postata

#8 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 25 October 2021 - 08:55 PM

Si am reusit sa il mai repar si sa il pozez cu un cadru o idee mai neutru. Inca ma lupt sa nimeresc iluminatia potrivita.

Imagine atasata: 1.JPG Imagine atasata: 2.JPG Imagine atasata: 3.JPG
Imagine atasata: 4.JPG Imagine atasata: 5.JPG Imagine atasata: 6.JPG

Imagine atasata: 7.JPG Imagine atasata: 8.JPG Imagine atasata: 9.JPG


#9 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 25 October 2021 - 09:26 PM

Si ca tot am promis, terminat inca aproximativ de cand a fost postarea, vine si dubla comanda de la Revell, tot la 1:72.

Kitul e bun, dar plasticul e cam prea moale. Trenul de aterizare din bot este vizibil mult prea slab si se indoaie sub greutatea machetei.
In rest pot zice doar ca ii lipsesc toate surubelele pe care le are kitul de la Hasegawa.

Exemplul de fata reprezinta un aparat din JG72 Steinfhoff, vazut deci la baza din Laage-Rostock prin 2004.
Cand am facut kitul Luftwaffe abia cumparase Brimstone si nu erau inca montate pe niciun Eurofighter. Deci habar nu am daca sunt vopsite corect. Am vazut ca erau pe un demonstrator montate si vopsite negre, dar de obicei nu raman culorile de pe demonstrator.


Imagine atasata: 1.jpg Imagine atasata: 2.jpg Imagine atasata: 3.jpg Imagine atasata: 4.jpg

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 25 October 2021 - 09:30 PM


#10 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 25 October 2021 - 09:33 PM

Si cu fratiorul la o reuniune.
Imagine atasata: 6.jpg Imagine atasata: 5.jpg


P.S: poate inca nu stiu sa folosesc eu forumul corect, dar am impresia ca trebuie sa micsorez asa mult pozele ca sa le accepte, incat nici nu se mai vad detalii.

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 25 October 2021 - 09:34 PM


#11 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2021 - 11:28 AM

foarte smechere, amandoua ... unele dintre cele mai frumoase machete de le-am vazut pe-aici pe forum.

bravos!

intrebare - galmele alea de pe casca pilotului ce scop au? senzori, ceva?

#12 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2021 - 07:39 PM

Foarte fain. Nu-ti vine a crede ca ca-i la 1/72.

#13 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 26 October 2021 - 09:04 PM

Multumesc mult amandurora!

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 26 October 2021 - 11:28 AM, a spus:

foarte smechere, amandoua ... unele dintre cele mai frumoase machete de le-am vazut pe-aici pe forum.

bravos!

intrebare - galmele alea de pe casca pilotului ce scop au? senzori, ceva?

Tu iar esti dragut. Nu au nici macar un sfert din detaliile si lucrul ingrijit pe care il scoateti voi, dar raman totusi la un mare multumesc! Imagine postata

Galmele alea de pe casca pilotului (care sunt bineinteles grosolane la 1:72) sunt aparent doar la castile mai noi de Eurofighter si sunt niste LED-uri cu infrarosu care emit un anume semnal.
Semnalul este la randul lui captat in cabina de receptor care calculeaza fara intarziere si cu exactitate pozitia/unghiul capului si deci directia in care se uita pilotul.
Practic se poate trage asupra unei tinte care nu e in campul vizual al pilotului, deci inclusiv sub avion daca se uita pilotul in jos, dar pentru asta trebuie scoasa orice intarziere sau imprecizie din sistem, de aici si galmele.
Pentru cine e curios, aici o mini introducere:
https://www.baesyste.../typhoon-helmet


Printre altele, mai am un kit de la Hasegawa, care pentru mine e chiar o incantare si la care am gasit pentru motoare si niste evacuari din rasina mai decente. De ce zic asta: Germania a comandat acum fix 1 an inca 38 de Eurofightere care sa inlocuiasca aparatele din prima transa de acum 20 de ani plus inca 40 de Eurofightere care sa inlocuiasca Tornado in rol de atac la sol. Astea noi vor avea in sfarsit senzorul infrarosu de langa cockpit, pe care alti operatori l-au avut de la bun inceput. Eu tot astept sa se schimbe cu ocazia astia si standardul de vopsire si poate scapam de gri-albastru asta plicticos odata. Alea 40 pentru atac la sol nu cred ca o sa ramana in culoarea norisorilor (sper). Sunt dispus sa astept pana intra in serviciu transa noua, poate apar surprize si la vopsire.


#14 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 26 October 2021 - 11:37 PM

Excelente.ce mi place tare mult este wash ul ăla minimalizat.abia se vede.cu ce îl faci?arata exact cum trebuie.parerea mea

#15 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 27 October 2021 - 06:41 PM

super fain

#16 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 29 October 2021 - 09:02 PM

Vezi postareaSorinTanase, la 26 October 2021 - 11:37 PM, a spus:

Excelente.ce mi place tare mult este wash ul ăla minimalizat.abia se vede.cu ce îl faci?arata exact cum trebuie.parerea mea


Multumesc mult!
Wash-ul e facut cu un gri inchis amestecat cu putin ulei Umbra Arsa. Practic rezulta un gri-maroniu pe care incerc sa il aplic destul de diluat.
Una peste alta trebuie simulata o umbra, de acea cel putin eu adaptez washul in functie de culoarea de baza.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi