Forum Machete,Modelism,Hobby: I due Macchi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

I due Macchi Italeri 1222 și 1227

#41 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 18 April 2021 - 04:20 PM

Mulțam , băieți !
Bineīnțeles că am prelucrat cīrnăciorii cu o scobitoare ceva mai mare ( in fact, cred că a fost un băț de la o frigăruie !!)
Le-am dat forma brută - inele mai mult sau mai puțin groase, absolut la īntīmplare- apoi i-am ajustat la fața locului. Deși avionul este destul de mic, operațiunea de "patafixare" a durat cam 5 ore. Lucrat continuu, să nu carecumva să-mi piară cheful !!
Zic eu că pentru scara asta au ieșit destul de veridici. Nici prea gazați ( īn realitate se pare că erau chiar bine gazați !!) , nici prea neți.
Imagine atasata: mc202_3.jpg
Īn poza asta, făcută de foarte aproape , se vede cam cum erau de fapt. Dar dacă aș reproduce īntocmai la 1/72 ce se vede īn poza de mai sus, ieșea ceva prea ...șters, prea ciudat.
Sănătate și spor !

#42 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 15 June 2021 - 10:09 AM

Boon, deci după aproape jumătate de an , am reușit să-l termin pe 202 :
Macchi MC.202 "Folgore" Serie VII, MM9056, 374 Squadriglia 153 Gruppo Autonomo 51 Stormo Caccia Terrestre , pilot Tennente Roberto Di Fiorino, aeroportul Catania ( Sicilia), primăvara 1943
Imagine atasata: IMG_20210606_184515.jpgImagine atasata: IMG_20210606_184534.jpg
Imagine atasata: IMG_20210606_184614.jpgImagine atasata: IMG_20210606_184724.jpg
Imagine atasata: IMG_20210606_184730.jpgImagine atasata: IMG_20210606_184547.jpg
Kitul īn sine este bunicel. Oarece probleme de forme, care se pot corecta destul de ușor chiar și de către mine...Deși destul de simpluț, lasă loc pentru detaliere suplimentară pentru doritori.
Am folosit la final lac mat de la Gunze, s-a dovedit foarte bun ( cel lucios m-a dezamăgit cīndva, dar se poate să fi fost doar ceva de moment).
Dacă a durat atīt de mult, nu a fost vina kitului , ci lipsa mea cronică de timp pentru modelit.
Per total sīnt relativ mulțumit de ce-a ieșit, dar...această lungire neașteptată mi-a retezat orice chef de-al mai continua pe 205. L-am pus la conservat līngă Tempestul Mk.V de care m-am plictisit de asemenea atunci cīnd le-am făcut pe celelalte două.
Vă salut !

#43 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 15 June 2021 - 11:21 AM

Frumușel si tare războinic īn livreaua de mascare.
Mie īmi place. Bravos.
Crucea de pe deriva e cam străvezie, se cam vede lenjeria de sub ea.

#44 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2021 - 03:58 PM

Fain. :hi:

#45 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 15 June 2021 - 07:19 PM

Mulțumesc !
Așa-i nobile Longinus, crucea a fost cam străvezie. Dacă eram mai bun cu aerograful , poate īncercam s-o mai "albesc", dar mi-a fost teamă că o stric mai tare...Știi , mai binele este dușmanul binelui :pardon:

#46 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2021 - 08:19 PM

In realitate oare crucea alba nu a fost rasa peste camuflaj?

#47 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 15 June 2021 - 08:41 PM

Arata foarte fain , Dakian ! Bravo ! :clapping: :hi:

#48 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 15 June 2021 - 09:02 PM

, dar mi-a fost teamă că o stric mai tare...
[/quote]

E clar că o stricai.
Lasă, e f bine așa cum este.Mentiunea specială pt "carnăciori". Chiar ți-au ieșit.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 15 June 2021 - 09:03 PM


#49 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 15 June 2021 - 10:20 PM

Flo, sigur, crucea și banda albă a teatrului de operații erau vopsite DUPĂ camuflaj, așa că este posibilă chiar o oarecare transparență și-n realitate.
Nu pot decīt să mă bucur că vă place, mulțumesc pentru opinii, īntotdeauna contează !
Numai bine :drinks:

#50 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2021 - 01:51 PM

mdap ... arata chiar foarte, foarte bine italianul, dakiane. felicitari.

eu m-am ferit totdeauna de carnatzii astia - mi se par imposibil de reprodus, asa gazati cu coltzuri. zici ca le-au facut ei cu aerograful.

cat despre alb, este evident ca a fost dat dupa camuflaj - se vede si in poza pusa de tine la inceputul paginii cat de consistent este.

eu fac asa cand sunt transparente astea albe - vin cu un pic de vopsea de ulei diluata peste ele (nu diluata cat pentru wash, dar suficient astfel incat sa nu ramana urme de pensula).

e preferabil ulei, pentru ca daca scapi alaturi, cureti c-o pensula imbibata in diluant. dupa lacul de sigilare nu se mai cunoaste nimica.

#51 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 16 June 2021 - 10:38 PM

Mulțam Alexelule !
Eu nu mă feresc de nimic. Că o să iasă mai bine sau mai puțin bine , soarta crudă și destinul trist :pardon:
Făcīnd doar cīte un exemplar din fiecare zburător, caut și eu scheme mai interesante cumva, ar fi monoton și plicticos să mă uit īn vitrină și să văd doar kaki sau aluminiu īn fața ochilor...
Bănuiesc faptul că real, camuflajul ăsta "agnelli", folosit exclusiv de Macchi, era dat cu pistolul de vopsit, fără șabloane, free hand. Doar bănuiesc, nu cred că am văzut două la fel,dar nici nu am fost extrem de atent la faza asta.
Tip-ul cu vopseaua de ulei se reține, am să-l īncerc pe viitor, cazurile de transparență la decaluri este destul de des īntīlnit din păcate.
Seară frumoasă băieți !

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi