Forum Machete,Modelism,Hobby: I due Macchi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

I due Macchi Italeri 1222 și 1227

#21 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 25 January 2021 - 11:10 PM

Ahaa, eu nu mă pricep la photoshop, recunosc.
Doar scrisul de pe bot Edi, căluți am.
:drinks:
Imagine atasata: 2132773598_LUCCHINISKINI.thumb.jpg.da1d0a6d262e68c1ff69275762ac50cb.jpg
De pildă avionul lui Lucchini , are pe el toate camuflajele posibile !! Mai sīnt evident și altele din 4 Stormo, pe care le-aș putea face , dar toate au inscripția buclucașă pe nas...

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 25 January 2021 - 11:15 PM


#22 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 January 2021 - 12:50 AM

Yummy , foarte frumoasa schema Dakian ; cel putin fratelui meu ai place mai mult ca toate celelalte .
M-am gandit sa-ti pun o foto cu un avion in acelas tip de camo , daca te ajuta pentru vederea din dreapta . ( din pacate nu foarte mare , dar inteligibila) .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: macchi 202 camo      1.jpg


#23 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 26 January 2021 - 10:21 AM

Mersi Dany, da , se vede suficient și dreapta.
La momentul acesta nu sunt sigur ce avion voi face. Dacă nu găsește Edi inscripția cu pricina , pică din start orice avion al 4 Stormo , īn campania din Africa toate aveau pe bot scris 4fBaracca. Și parcă nu m-aș īncumeta să scriu la pensulă , īn dublu exemplar...
Avionul lui Luchinni este unic , īn sensul că , la un moment dat , era reparat cu componente luate de la cel putin alte trei avioane : aripa dreaptă de la un avion cu camo "anneli sfumati" , dar cu eleronul de la un aparat camo Breda, iar capota din spatele armelor nu este nocciola chiaro4 , este mai degrabă giallo mimetico 1, cu "vermicelli" verde oliva scuro2
Singurul lucru care NU īmi place la el , este că nu are stema casei de Savoia pe crucea de pe derivă... probabil și acolo era ceva cīrpit de mecanici !!
Am mai cercetat despre favoritul publicului , 85-2 : din ce-am īnțeles de pe forumurile italiene , nu se cunoaște nici o fotografie cu el , profilul este realizat pe baza informațiilor furnizate chiar de Luigi Gorrini ( acesta a avut o viață lungă, s-a dus līngă camarazii lui īn 2014). Ar fi totuși un serie 3, upgradat la serie7 ( parbriz blindat , mitraliere ,aerisiri suplimentare...).
Cercetările continuă...Deja timpul consumat pentru documentare depășește cu mult pe cel īn care am lucrat efectiv :blink:

#24 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 February 2021 - 06:36 PM

Tot trăgīnd de timp , īn speranța că mă voi decide CE īnmatriculare anume să fac , am mai lucrat cīte puțin la aducerea kitului la standardul unui 202, serie intermediară ( III-X).
Kitul īn sine este relativ generic , fără prea multe detalii exterioare. Așa că am profitat de documentația suplimentară primită de la Edi ( Mulțumesc mult prieten drag!), și-am adăugat , după pricepere și posibilități, ceva detalii suplimentare : capace , panouri, aerisiri (Seriile intermediare aveau 5 fante mici de aerisire pe capota inferioară, īn afară de cele două de pe capota superioară, modelate destul de simplist de Italeri).
Am mai adăugat și priza de īncărcare a oxigenului, găurile de ridicare din zona cozii, gravura capacelor mīnerelor de prindere pentru ușurarea cățărării pilotului īn carlingă, gurile de alimentare cu carburant,etc.
Pentru a păstra elicea mobilă, rezolvarea kitului este cam primitivă, o sa fiu nevoit să montez elicea īnainte să adaug aripile la fuselaj, altfel nu mai am cum să lipesc dopulețul care ține elicea...
Și nu pot să fac asta , pīnă nu vopsesc mai īntīi capacul din spatele coafei, după asamblare cred că va fi greu. Numai că nu știu īncă dacă respectivul capac va fi alb, roșu sau nociolla 4...Așa că mai aștept.Imagine atasata: IMG_20210207_134357.jpg
Imagine atasata: IMG_20210207_134420.jpg
Imagine atasata: IMG_20210207_141451.jpg
După ce-am făcut fotografiile astea ( cu telefonul !), īntre timp am mai adăugat și ceva linii de nituri, așa , să mai rup monotonia. Nu am nituit complet modelul , īmi pare prea mic, și cu toate liniile adăugate ar părea īncărcat mult prea excesiv,la scara asta chiar nu cred că-i nevoie de FIECARE nit existant real pe avion.
Aaa , am mai aflat ceva : camo-ul ăsta pe care-l doresc eu ( anelli sfumati) este caracteristic DOAR avioanelor construite de Macchi, deci doar seriile II,III,VII,IX și XIII.
Va urma.

#25 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 10 February 2021 - 11:11 AM

Ah , și am mai costatat ceva. Privind mai cu atenție planurile din bibliografia avută acum la dispoziție, Italeri a cam dat chix cu forma derivei. Este destul de evident prea mică. Așa că am pus mīna și-am adăugat cīte o fīșie de stiren atīt īn față cīt și-n spate, fīșii care vor fi chituite pentru egalizare și rigidizare , apoi aduse la forma corectă. Dacă tot am făcut această operație , am făcut-o pentru amīndouă avioanele, aici 202 și 205 sunt identice.
Momentan am să lucrez la 205, să-l aduc și pe el īn stadiul lui 202. Măcar aici știu ce-am să fac , o să fie 5-3, oricum nu am decaluri pentru el, o să-i fac măști și vopsesc cifrele respective.
Dacă aș fi avut decalurile potrivite , am dat peste o īnmatriculare "what-if" care mi-a plăcut la nebunie !!
Imagine atasata: alternate history.jpg
Cine are posibilitatea să facă decaluri custom, ar fi tare de tot. Mai ales pentru prietenul AXOR , what-if-ul este specialitatea lui !!

#26 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 20 February 2021 - 01:12 PM

Cu scuzele mele pentru eventuala poluare a topicului , asta e Lucchini al meu - poate te inspira ...
Imagine atasata: 20200905_121345_870x653-002.jpgImagine atasata: 20200905_121759_870x653-002.jpg
Imagine atasata: 20200905_121809_870x653-002.jpg

#27 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 20 February 2021 - 02:07 PM

Oh, nici vorbă de poluare a topicului ! Ești chiar foarte on-topic...Bineīnțeles că ți-a ieșit superb...Este 1/72 sau 1/48 ? Știu că tu faci mai mult 48...
Aproape sigur īnsă că nu-l voi face pe acesta. Nu am decalurile necesare. Aș fi īncropit acel 84-7 din cifrele pe care le am, dar am descoperit că ce am eu sīnt prea mari, acestea , fiind amplasate sub "căluț", erau mai mici decīt cele standard.
Aproape sigur va fi 374-6 , este bine documentat, am poze clare, asta este.
Mulțumesc pentru interes, week-end plăcut !

#28 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 20 February 2021 - 05:44 PM

Vezi postareadakian67, la 20 February 2021 - 02:07 PM, a spus:

Este 1/72 sau 1/48 ? Știu că tu faci mai mult 48...

Multumesc, dar nu a iesit chiar cum am vrut. Eu fac numai la 72. Decalurile cred ca sunt de pe o foaie Tauro Model sau Sky Decals.
Weekend fain si tie !

#29 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 20 February 2021 - 07:14 PM

Ah, scuze , așa-i, și tu ești (ca și mine) , credincios al " the only true scale" :friends:
Ți-a ieșit foarte foarte bine. Kitul este Hasegawa, sau tot Italeri ?
Cum apreciezi asamblarea ?
Seară bună !

#30 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 20 February 2021 - 07:38 PM

Kit-ul e intr-adevar Italeri , si asamblarea e ( dupa cum ai constatat ) cam dificila - dar pasabila .
Insa teroarea adevarata ( pentru mine) este la potrivire cupolei .

#31 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 21 February 2021 - 12:30 PM

Mda , īncă nu am ajuns pīnă la cupolă...Parbrizul pare a se potrivi foarte bine , dar cupola nu am īncercat-o īncă.
L.E. Cum m-ai făcut bolnav de curios , am īncercat acum să văd cum se potrivesc totuși părțile vitrate.
La mine par să se potrivească amīndouă foarte bine. Poate nu perfect, dar foarte bine.
Oricum , după ce ai prezentat tu aici avionul lui Lucchini , nu mai puteam să-l fac și eu...Nu are cum să-mi iasă măcar la fel de bine.
Noroc ! :drinks:

#32 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 21 February 2021 - 05:42 PM

Multumesc, insa nu a iesit chiar cum am vrut eu.. Poti sa-l faci mai bine ca mine, nu-i greu....
Spor sa ai ( si sanatate ) .

#33 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 February 2021 - 06:11 PM

Dakian, aici nu e concurs, daca iti place tie, e foarte bine. Fiecare macheta are amprenta constructorului si...loc de mai bine e intotdeauna! :good:

#34 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 21 February 2021 - 07:53 PM

Vezi postareaZ-mare, la 21 February 2021 - 06:11 PM, a spus:

Dakian, aici nu e concurs, daca iti place tie, e foarte bine. Fiecare macheta are amprenta constructorului si...loc de mai bine e intotdeauna! :good:

Foarte bine punctat Mare Z !

#35 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 21 February 2021 - 10:50 PM

Hehe, corect.
Dar , dacă nu-mi iese la fel de bine măcar , nu-mi va place MIE īn primul rīnd !!

#36 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2021 - 05:32 PM

Smithsonian pune la dispozitie poze la rezolutii cacatoare ale avioanelor din colectie :

https://www.si.edu/o...sm_A19600332000

#37 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 18 April 2021 - 10:11 AM

Salutare la toți băjeții !
Să mai șterg nițel praful pe aici :
În ritmul meu de melc obosit, am mai lucrat totuși cîte ceva la 202 :
Pentru a menține elicea mobilă, a trebuit s-o vopsesc pe ea prima și s-o montez, înainte de-a lipi aripile la locul lor, odată lipite , nu mai ai acces la dopulețul care fixează elicea pe poziție.
Asta cam încurcă la vopsit, a trebuit s-o protejez , dar asta-i treaba,nu am găsit altă metodă de-a păstra elicea mobilă.
Imagine atasata: IMG_20210414_195828.jpgImagine atasata: IMG_20210415_214754.jpg
Imagine atasata: IMG_20210415_214814.jpgImagine atasata: IMG_20210416_185031.jpg
Imagine atasata: IMG_20210417_113826.jpgImagine atasata: IMG_20210418_102938.jpg
Vopsit burta cu Grigio Azzuro Chiaro 1 ( Gunze H-307 a fost cel mai aproape IMHO), mascat , apoi dat extradosul și părțile din intrados corespunzătoare cu Verde Oliva Scuro 2 ( Gunze H-65,același nr.FS ca și RLM 70).
Lăsat la uscat, și mascate inelele cu Patafix. A fost ceva munculiță, dar l-am dovedit. Dat apoi cu Nocciola Chiaro 4 ( Gunze H-310). După ce toate s-au uscat bine , am dat jos măștile și-am remascat pentru inelul alb de pe fuselaj, în toate pozele am văzut că acesta era întotdeauna vopsit PESTE camuflaj.
Sincer, mie îmi place ce-a ieșit. Nu-i perfect, dar mai bine decît am sperat. Arată destul de natural. Cred că trebuia să-i fac inelele ceva mai mari, și mai puține, dar...asta am fost în stare să obțin.
Spor !
P.S. Pozele-s tot de rahat, dar cred că v-ați obișnuit deja cu asta. Făcute cu telefonul, orice divais dedicat folosi pînă în prezent s-a dovedit mai greu de folosit pentru mine , și cu rezultate și mai proaste.

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 18 April 2021 - 10:16 AM


#38 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 18 April 2021 - 01:51 PM

Salut Dakian, arata foarte bine pana acum, ma uimeste cat de bine ti-a iesit camoul cu patafix la scara asta, foarte greu de realizat de altfel aceste camuflaje italienesti la 72. Bravo si spor pe mai departe.

#39 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2021 - 03:53 PM

Super!
Carnaciorii de patafix au fost ajustati prin apasare cu o scobitoare sau altceva, ca sa obtii formele colturoase?

Aceasta postare a fost editata de flo: 18 April 2021 - 03:54 PM


#40 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2021 - 04:18 PM

Man, e excelent, nici nu m-as fi gandit ca poate iesi asa ceva din patafix...

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi