Forum Machete,Modelism,Hobby: Cum sa acceptam critici - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum sa acceptam critici necesar uneori pe aici

Sondaj: Putem accepta unele sugestii

Cat esti de dispus sa primesti observatii pentru munca ta ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 25 January 2021 - 07:56 PM

Ia uitati ce zice omul asta.

https://www.youtube....eature=youtu.be


Si daca aveti placerea bifati si un raspuns
Multumesc

#2 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2021 - 10:26 PM

Fara sa fiu un nitpicker, mie imi place sa critic (a real partypooper) si nu ma astept la mai putin sau mai bland de la altii.

Cateodata sunt mai acid, pentru ca am asteptari mari :)

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 January 2021 - 10:32 PM

Eu as mai pune o varianta:
- accept orice observatie, deoarece consider ca mereu am de invatat ceva.

#4 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2021 - 05:13 PM

Cum sa acceptam criticile? Pur si simplu pentru ca, de cele mai multe ori, in urma unor critici descoperi greseli facute, omisiuni sau pur si simplu ti se dau idei pe care le poti pune in practica pe viitor. Sunt convins ca majoritatea modelistilor si-au perfectionat modul de lucru si in urma criticilor. De cele mai multe ori criticile sunt constructive.

#5 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 27 January 2021 - 10:11 AM

Orice critică constructivă este bine-venită.
Eu postez lucrările pe Forum doar în sistem "work-in-progress" , nu fac prea multe machete pe an, niciodată aceleași , și de aceea orice feed-back este foarte util, mă ajută să fac un kit cît mai corect posibil , și să evit greșelile inerente lipsei de experiență sau a lipsei de informație asupra subiectului respectiv.
Cred că singurul lucru mai deranjant este (particular pentru mine) datorat doar criticilor apărute la SFÎRȘITUL lucrării, de către forumiști care nu au comentat/criticat nimic pe parcursul execuției .Adică , dacă nu au considerat oportun să ajute cu critici/informații atunci cînd se mai putea face ceva , ce rost mai au acele critici atunci cînd nu se mai poate face nimic ?
Numai bine tuturor !

#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 27 January 2021 - 12:01 PM

După părerea mea acceptarea criticilor, mă refer la acceptarea reală,însușită,nu la cea formală, este o chestiune sensibilă, ce tine de personalitatea fiecăruia.
Hobby-ul este ,de asemenea, un lucru despre care nu toată lumea accepta să fie discutat critic, de aici și reactiile diverse. Si nu ma refer doar la hobby-ul machetitului, ci in general, la orice hobby.
Ca vorbim despre vanătoare, pescuit sau filatelie, criticile sunt mai mult sau mai puțin bine primite in funcție de subiectivismul lor(al criticilor) si al celor cărora se adresează. Poți fi criticat pentru un subiect cu care nu esti de acord. Cel care critică are o opinie, iar tu, o alta. Apoi, după cum știm cu toții, tonul face muzica, iar de aici pot sa apară alte nemultumiri.
Cum spuneam, un subiect mai sensibil cu o abordare relativă.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 27 January 2021 - 12:02 PM


#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 January 2021 - 11:29 AM

Dakian, ai dreptate cu criticile venite la final, desi tu ai aratat pas cu pas ( by K. Johannis :-P ) ce ai facut si ai cerut ajutor, cind a fost cazul. Am patit si eu, mai cu ceva timp in urma, cind am facut o macheta. Desi prezentarea a fost facuta pe masura constructiei si am solicitat ajutorul in punctele neclare, milc, nime nu a zis nimic! Dupa ce am terminat macheta, au venit cu "stai dom'le ca acolo nu e asa, dincoace e altfel ..."! Aceasta critica are intr-adevar tonul de "tu esti prost si nu stii, eu sunt destept, uite cite stiu!" In fine, peste astea trebuie trecut si luata informatia ca atare, pentru alta data.
Longinus, iti dau dreptate in legatura cu tonul interventiei, numai ca nu toti, chiar daca au cele mai bune intentii, au tactul necesar abordarii discutiei, dar trebuie sa recunoastem, uneori si "adrisantul" este prea sensibil sau suspicios.

#8 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 January 2021 - 02:34 PM

Zetule, o suta la suta de acord cu tine:
"numai ca nu toti, chiar daca au cele mai bune intentii, au tactul necesar abordarii discutiei, dar trebuie sa recunoastem, uneori si "adrisantul" este prea sensibil sau suspicios"
Asta era și ideea mea,doar ca eu i-am spus "subiectiv" tu îi spui "suspicios".

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi