Forum Machete,Modelism,Hobby: Bell X-1 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bell X-1 Tamiya 1/72

#1 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2021 - 01:20 AM

Salut la toti bajetzii ...

Daca am vazut ca ma tot intreaba lumea :-) si am si promis ca inving lenea asta a mea endemica, m-am mobilizat sa adun pozele si sa scriu cateva cuvinte.

Am vrut sa mentin avantul muncitoresc capatat cu Cobra si m-am apucat imediat de alta macheta ... sa nu o dau cotita si s-adorm la loc. Si cum Chuck Yaeger a trecut intre cei drepti fix la finele anului trecut, am zis ca pot sa ma apuc de glontele lui zburator ... asa ca un mic omagiu mioritic. Stiu ca sunt multe controverse legate de momentul si persoanele care au depasit viteza sunetului inaintea lui, de raportul cost-beneficiu al experimentului numit X-1, de calitatile lui umane ... dar din punctul meu de vedere e un moment de referinta in aviatie care trebuie luat ca atare. Cum se zice pe plaiurile noastre ... restul e cancan ...

In primul rand, pentru cei interesati, ceva informatii succinte despre omul care a avut sansa sa intre in istorie - Chuck Yaeger si despre masinaria care l-a ajutat - Bell X-1

So ... kitul Tamiya, pe care probabil multi il cunoasteti.
Imagine atasata: X1_Post1_01.jpg

De fapt e o refurbishare si reboxare a unui kit din anii '80 facut de o firma obscura - 12Squared. DIn ce am mai citit, au imbunatatit detaliile, calitatea turnarii si, foarte important, calitatea materialelor folosite. Din ce am simtit pe propeia piele, la cele doua jumatati ale fuselajului nu au intervenit, asa ca gravurile din kitul 12Squared s-au pastrat ... aproape invizibile. Ce e mai grav, unele erori s-au propagat si ele - daca despre torsionarea usoara a botului as accepta ca poate o fi nimerit la mine o culee ghinionista, modul in care se imbina cupola cu fuselajul n-are cum sa fie decat o eroare de proiectare. La fel, solutia de construire / imbinare a cupolei cu coama e de plans. Am inteles ca nici macar Eduard la '48 n-au rezolvat problemele din zona asta ... abia cica Revell, la '32, ar fi nimerit-o, da' pa mine nu ma avantajeaza :-P

Hai si c-o recenzie, asa la prima vedere, a kitului - Bell X-1 ModelingMadness

Ca si concluzie, desi n-are multe piese (un argument in plus pentru care l-am scos din dulap ... ca ma saturasem de tunuri, rachete si alte giugele atarnate), nu cred ca e un kit pentru incepatori. Decat daca nu au pretentii mari si chiar le place glontele asta portocaliu.

Pentru detaliere suplimentara (se putea altfel :crazy: ), am luat setul PE de la Brengun - impecabil.
Imagine atasata: X1_Post1_02_1.jpg

Cam asta ar fi prima etapa - aia in care nu te murdaresti pe maini.

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 24 March 2021 - 02:12 AM


#2 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2021 - 01:30 AM

Next ... am trecut la interior si giugelele aferente. Nu mai detaliez, ca se vede in poze ce am adaugat: fir de plum, abs, PE-urile Brengun si altele din stash.
Imagine atasata: X1_Post2_02.jpg Imagine atasata: X1_Post2_03.jpg Imagine atasata: X1_Post2_04.jpg Imagine atasata: X1_Post2_05.jpg
Imagine atasata: X1_Post2_06.jpg Imagine atasata: X1_Post2_07.jpg Imagine atasata: X1_Post2_08.jpg Imagine atasata: X1_Post2_09.jpg

La final, imi lasa impresia ca ar fi stat pe bot si fara greutatile cerute de instructiuni.

#3 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2021 - 01:52 AM

Si inca o tura cu el inchis.
Imagine atasata: X1_Post3_01_1.jpg Imagine atasata: X1_Post3_01_2.jpg Imagine atasata: X1_Post3_01_3.jpg Imagine atasata: X1_Post3_01_4.jpg
Imagine atasata: X1_Post3_01_5.jpg Imagine atasata: X1_Post3_01_6.jpg Imagine atasata: X1_Post3_01_7.jpg Imagine atasata: X1_Post3_01_8.jpg

Setul Brengun chiar face banii - tablourile de instrumente sunt impecabile. De altfel, 90% din set e pentru interior. I-am mai inlocuit centurile cu unele similare (dar prevopsite), de la un set Eduard.

Imi place ce-a iesit ... chiar lasa impresia de inghesuiala si de improvizatie acolo in cockpit. Probabil ca in realitate, asa a si fost - au facut avionul din tabla si la sfarsit au inghesuit in el tot ce era nevoie. Efectiv, din ce am vazut, instrumentele, sistemele dar mai ales cablaraia sunt la vedere, agatate pe unde s-a putut ... ceva gen ca la noi cu centralele - instalatia se trage aparent, ca n-a fost gandita de la inceput asha. :wacko:

Ce ma enerveaza cel mai tare este pozitia prea in fata a tabloului de bord - ramane acolo ditai craterul si nu stiu cat de mult va acoperi rama cupolei. Dar aici nu am avut solutie, pentru ca prinderea ansamblului paloniere / tablou de bord se face de fuselaj, in niste gauri prestabilite. Mai mult, daca ma duceam mai in fata, unde se ingusteaza foarte abrupt, riscam sa se plieze de tot tabloul de bord.

In pozele de pe partea stanga se vede ce a trebuit sa fac - sa adaug o bagheta de stiren ca sa ridic considerabil cupola la nivelul fuselajului - la avionul asta in special, totul cam era la linie, ca sa fie cat mai aerodinamic. La prietenii Tamiyoti, era ditai bordura - no good :aggressive:

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 24 March 2021 - 01:54 AM


#4 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2021 - 02:08 AM

Hai repede si cu ultimul set - vedere mai de ansamblu, cu toate panourile rescrise si verificate cu panel liner.
Imagine atasata: X1_Post4_01.jpg Imagine atasata: X1_Post4_02.jpg Imagine atasata: X1_Post4_03.jpg Imagine atasata: X1_Post4_04.jpg

Se mai vad acolo niste prize de aer pe care japonejii au uitat sa le faca, asa ca le-am executat din teava de alama.

Mai pun aicea doua poze cu ce ma chinuie acuma - prelungirea coamei care vine deasupra cupolei. Aicea chiar au facut un mare kkt fata de ce trebuia sa fie. Nici nu se poate descrie cu ce au venit ei si cu solutiile de imbineare a pieselor ... care oricum nu se potrivesc una cu cealalta. Am mai vazut si pe la altii care au facut glontele ca in zona asta apar probleme care nu prea si-au gasit o rezolvare fericita.
Imagine atasata: X1_Post4_05.jpg Imagine atasata: X1_Post4_06.jpg

PS - se vede in pozele astea cam cat de smooth se pasuiesc suprafetele.

PPS - forma avionului chiar se pare ca a fost preluata de la glontele de .50

#5 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 631
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 24 March 2021 - 06:32 PM

Salut.cockpit ul arata super!multe detalii.centurile si panou' de bord sunt favoritele mele.avand in vedere(ca vad ca ai ochi nu gluma)scara si dimensiunile jos caciula.asta pt ca palaria nu mai e la moda.oricum un proiect interesant.apropo ,fara nituri?

#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 24 March 2021 - 07:42 PM

Nu sunt fan X1, chiar defel, dar al tău, la interior,arată foarte "nais"
Multe si mărunte detalii.
Cat despre domnul M.J. recunosc că e nevoie să ai ceva "caise" ca să te sui īn bomba aia și să gonesti cu de 3 ori viteza sunetului. Șiiiii...asta pentru prima dată īn lume !!!
Hmmm.

#7 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2021 - 10:39 PM

merci, baietzi ... merci mult.

cum ziceam mai sus, si eu sunt multumit de aspectul general. ar fi aratat mai bine cu panoul ala la locul lui, mai in fatza cu un mm macar, dar aia e. asta e si motivul pentru care am pastrat bordul original pe post de suport (in mod normal, era fix o tabla cu gauri pentru ceasuri) - grosimea plasticului original, desi redusa cam la 1/2, mai ia si ea din prapastie.

ar fi aratat si mai bine cu o vopsea la interior ca aia de la muzeu, da' e refurbishat cu ocazia multiplelor restaurari, deci nu.

Longinus, asa ca poveste - cu vreo zi, doua inainte de zborul cu pricina, cica Chuck si-ar fi rupt tot vreo doua, da' coaste (a facut buf cu bicicleta, probabil cu 20, poate 30 la ora). a mers pe blat ca sa nu-l elimime din program si zice ca abia a putut sa inchida usa dupa dansul cand s-a bagat in cabina aia claustrofobica.

Sorine, n-are dacat alea cateva de pe panourile de acces la rezervorul principal, in negativ. el in realitate avea multe, in pozitiv, dar foarte finutze - probabil polizate, chituite, polishate and shit.

#8 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2021 - 10:10 AM

Howdy, deci asta e noul proiect.Bravo, misto alegere,
Chuck Yeager cel Mare, slavit fie numele lui, este un personaj care merita cate un mic monument in vitrina oricarui modelist si Bell X1 e numa' bun pt asa ceva.
Arata foarte bine interiorul, desi nu cred c-o sa se mai vada mare lucru din el.

Spor sa ai!

#9 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2021 - 11:18 AM

Vezi postareaRocknRolla, la 25 March 2021 - 10:10 AM, a spus:

Arata foarte bine interiorul, desi nu cred c-o sa se mai vada mare lucru din el.


Howdy back to you, man.

scopul meu era sa sa vaza inghesuiala d-acolo si poate 1-2 chestii mai in clar (gen centurile).

macheta a fost gandita sa fie facuta foarte usor cu poarta aia mare deschisa ... si atunci se vede mult din interior. dar eu nu sunt neaparat un fan declarat al astora open.

#10 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 25 March 2021 - 01:55 PM

Longinus, asa ca poveste - cu vreo zi, doua inainte de zborul cu pricina, cica Chuck si-ar fi rupt tot vreo doua, da' coaste (a facut buf cu bicicleta, probabil cu 20, poate 30 la ora). a mers pe blat ca sa nu-l elimime din program si zice ca abia a putut sa inchida usa dupa dansul cand s-a bagat in cabina aia claustrofobica

Da cunosc istoria care...is a fact.
Cum spuneam, nu stiu ce pacate o fi avut omul asta la viata lui,caci vorba poetului:

"Poţi zidi o lume-ntreagă, poţi s-o sfarămi... orice-ai spune,
Peste toate o lopată de ţărână se depune.
Mâna care-au dorit sceptrul universului şi gânduri
Ce-au cuprins tot universul,încap bine-n patru scânduri..."



dar ceea ce a realizat M.J.va ramane in istorie si asta este,din nou, a fact.
Si da, chiar si pentru atat, si tot se merita sa ai un kit de X1 in vitrina.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 25 March 2021 - 01:56 PM


#11 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2021 - 02:43 PM

Vezi postareaLonginus, la 24 March 2021 - 07:42 PM, a spus:

Nu sunt fan X1, chiar defel, dar al tău, la interior,arată foarte "nais"
Multe si mărunte detalii.
Cat despre domnul M.J. recunosc că e nevoie să ai ceva "caise" ca să te sui īn bomba aia și să gonesti cu de 3 ori viteza sunetului. Șiiiii...asta pentru prima dată īn lume !!!
Hmmm.



Man, eu am deschis mai tarziu creierul, nu inteleg ce / cine e M.J. asta, Chuck Yeager a avut ceva caise de a ajuns la fix o data viteza sunetului : Mach 1 , nu 3. De 3 ori viteza sunetului s-a zburat 30 ani mai tarziu, cu SR-71.

E drept, a zburat si el o data in SR, dar doar ca pasager VIP,intr-un trainer, la 60 ani cand era ret. Brigadier General, cu ghiul, burtica si chelie.

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 25 March 2021 - 02:58 PM


#12 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 25 March 2021 - 03:29 PM

E drept ce spui Ed.
Mj vine de la gluma cu Mick Jaeger pe care cineva,o duduie, la o tv din SUA îl confunda cu CJ.
Stiu ca a zburat cu SR 71 dar chiar si la varsta burticii, eu tot nu aveam curaj să mă urc în drăcia aia de Blackbird.
Despre viața lui, am urmărit asta:
https://youtu.be/yEjwMkqg0pw

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 25 March 2021 - 03:46 PM


#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 March 2021 - 12:53 PM

Citeaza

cam cat de smooth se pasuiesc suprafetele.

Mestere, daca nu faci si smooth-ul ala, te descalific!!!! :acute: :-P :-P Ca de celelalte detalii te-i lipit la nivel mare! :good:
Succes!!!

#14 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2021 - 05:02 PM

Vezi postareaZ-mare, la 26 March 2021 - 12:53 PM, a spus:

Mestere, daca nu faci si smooth-ul ala, te descalific!!!! :acute: :-P :-P Ca de celelalte detalii te-i lipit la nivel mare! :good:
Succes!!!


salve, mare Z ... long time no see

chiar a fost intentionata alaturarea de termeni ... unde paternitatea celui mai arhaic iti si apartine.

deocamdata, operation smoothy is go ...

#15 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 30 March 2021 - 04:48 PM

Ca de obicei , arată īntr-un mare fel. Adică mi-nu-nat. Eu nu (mai) mi-s fan pentru reactive, dar pur și simplu īmi place să admir ce faci. Cum le scoți. Watch and learn.
Și ca o coincidență, nici mie nu-mi plac uși deschise , cupole rabatate, etc. Daaar, cīnd am un kit foarte detaliat, sau cīnd mă las furat de sindromul super-detalierii , parcă mă tot codesc , parcă-i păcat să nu se vadă toată "mățăraia" dinlăuntru , dacă tot am făcut-o...
Uneori īmi reprim tentăția asta, alteori , e mai tare ca mine. Așa că am și machete complet īnchise , și unele cu diverse "deschideri īn adīncime". Important este să fii mulțumit la final.
Spor maxim și sănătate !
:friends:

#16 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2021 - 10:35 PM

merci, dakiane, merci mult.

si daca tot am deschis laptopul, am zis sa postez doua poze de le cautam ca vita prin divais-uri, si ele erea fix pe instructiunile Tamiya :pardon:

prima e un fel de artwork pentru ideea de forma similara cu glontele de .50, iar a doua e un layout al avionului ... e frumoasa mai ales ca arata pozitia in care statea chilotul pe durata zborului.
Imagine atasata: X1_Post5_01.jpg Imagine atasata: X1_Post5_02.jpg

si daca tot am pus poze, iaca si una cu cupola la locul ei ... dupa lupte seculare, s-au pasuit :-D
Imagine atasata: X1_Post5_03.jpg

se vad acolo niste piese de PE ... imprumutate dintr-un set Verlinden de "clamps and clasps" - foarte bine-venite, intrucat sunt pozitionate fix pe imbinarea intre cupola si fuselaj - au sa mai ascunda eventualele imperfectiuni de pe linia de demarcatie. vedem daca la mascare ne incurca. tab-urile respective se vad foarte bine in poze.
Imagine atasata: Bell X-1_(34).jpg Imagine atasata: Bell X-1_(49).jpg Imagine atasata: Bell X-1_(50).jpg

o poza si cu prizele de ziceam ca le-am produs din teava de alama ... chiar nu inteleg cum japonejii de sa uita lumea la ei ca la moaste au omis treaba asta. alaturi se vede si o tevushca cu rol probabil de purjare (apare doar pe dreapta si nici ea nu era macar schitata pe macheta).
Imagine atasata: X1_Post5_04.jpg Imagine atasata: Bell X-1_(55).jpg

atat deocamdata ... thx for watching.

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 31 March 2021 - 10:37 PM


#17 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2021 - 12:08 AM

Vezi postareasorintasnase, la 24 March 2021 - 06:32 PM, a spus:

....apropo ,fara nituri?


Hai ca i-am gasit cateva de meritau puse ,,, in cinstea ta, Sorine :-D
Imagine atasata: X1_Post6_01.jpg Imagine atasata: X1_Post6_02.jpg

Intre timp, am avut timp si de o prostie, ca de obicei mai mare ca mine - am varsat niscai nitro pe birou si s-a intalnit cu aripile si cu profundoarele. Daca la aripi o mai rezolvam, ca nu sunt niste forme prea complicate, profundoarele efectiv au disparut.. Noroc ca mai e o pereche, pentru al doilea si al treilea avion din serie.

Dupa ce mi-a luat o seara intreaga de pilit si regravat ca sa scot o fatza de aripa, mi-am bagat picioarele - am facut un drum pana la Olaf si am mai luat unul. Deci, daca vrea cineva un kit complet, la care are ceva de lucru pentru reparat aripile ... i-l donez fericit (dupa ce-l termin p-asta). Sa nu mai comit vreo nefacuta :-P

Primul venit, primul servit.

#18 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2021 - 07:13 AM

Hai salut la toti bajetii … again.

Ce sa zic … e gata glontele.

Imagine atasata: X1-post7a_001.jpg Imagine atasata: X1-post7a_002.jpg Imagine atasata: X1-post7a_003.jpg
Imagine atasata: X1-post7a_004.jpg Imagine atasata: X1-post7a_005.jpg Imagine atasata: X1-post7a_006.jpg

#19 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2021 - 07:24 AM

Cateva de detaliu. Din unghiul si cu lumina, potrivita, se intrezareste cate ceva din munca de la interior – me happy.
Imagine atasata: X1-post7b-001.jpg Imagine atasata: X1-post7b-002.jpg Imagine atasata: X1-post7b-003.jpg
Imagine atasata: X1-post7b-004.jpg Imagine atasata: X1-post7b-005.jpg Imagine atasata: X1-post7b-006.jpg

Legat de ultima poza – Tamiya si multi alti producatori zic ca sonda aia ca un catarg se monteaza cu verdele-n jos, asa ca aproape toate modelele vazute asa o au fixata. La Smithsonian, e cu verdele-n sus, dar s-ar fi putut ca acolo sa fie o greseala de la restaurare. In poze nu se vede nimica, dar in una, pe care sa mor daca o mai gasesc, parca se intrezareste o chestie in sus. Asa am pus-o si eu, ca parca e si mai frumusica asa erecta :good:

#20 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2021 - 07:34 AM

Si ultimele, cu personajul principal.
Imagine atasata: X1-post7c-001.jpg Imagine atasata: X1-post7c-002.jpg Imagine atasata: X1-post7c-003.jpg
Imagine atasata: X1-post7c-004.jpg Imagine atasata: X1-post7c-005.jpg Imagine atasata: X1-post7c-006.jpg

Singura figurina mai la indemana care sa se potriveasca perioadei, a fost un gajiu dintr-un set CMK cu piloti din Razboiul din Korea. Problema e ca toate pozele lui cu Glennis sunt de propaganda, asa ca tinuta e mai la mishto – in majoritatea apare cu geaca de piele, pantofi, eventual o parasuta pusa asa la caterinca pe el. Mie mi-ar fi placut sa-l fac in costum de zbor oliv sau verde, sa mai fie o pata de culoare pe gri-ul bazei (bashca era si mai usor de vopsit), da’ in pozele perioadei, cu o exceptie sau doua, e in nadragii aia crem. Crem l-am facut si eu.

L-am mai modificat putzin pe la plete (originalul era mult mai tanar si cu o freza mult mai sexy decat cea a lui Chuck :punk: ), la casca (am adaugat tubul de oxigen, masca, butonul de reglare a vizierei si un cablu de plumb), la salopeta (doua fermoare) sI la parasuta (manerul rosu de declansare de pe bretele, cablul de declansare si cei trei nasturasi).


Cam asta ar fi. Mi-a placut mult sa lucrez la macheta, dar m-a cam chinui prin unele locuri. Greu tare cu finish-ul pe suprafetele astea intinse. Si aici e o discutie – la Smithsonian luceste ca un soare, dar clar e de la polish-ul de la restaurare, pentru ca in pozele vremii efectul e mult mai estompat (probabil de la soarele si nisipul desertului, de la temperaturile atinse in zbor). Asa ca am mers pe un semi-mat, destul de complicat de tinut in frau :-P .

Spor in toate!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi