Forum Machete,Modelism,Hobby: Valea cu Tornado - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Valea cu Tornado la 1/72

#1 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 30 May 2021 - 07:16 PM

Cu acestea incepe epopeea lui Tornado, avion foarte popular in tarile care l-au operat sau inca il opereaza (mai ales UK si Germania) si mai putin popular in toate celelalte.
Cum zicea un coleg candva, "pur si simplu un autobuz", poreclit mai tarziu de britanici inclusiv "Tonka" (practic o basculanta). Exista clar si alte avioane care lasa impresia asta si mai puternic decat Tornado, dar asa a ramas.

S-au adunat intre timp mai mult de 40 de ani de cand inca e in serviciu, fiind produse putin sub 1000 de bucati in total. Cu subiectul in cauza sunt cam pline forumurile germane, fiind foarte iubit. Virusul Tornado a sarit si la mine, probabil si din cauza proximitatii.

Aici adunate vor fi mai multe bucati (8 ), practic 6 fiind subiecte germane. Un al 9-lea a fost dat cadou si a scapat nefotografiat.

Variantele principale/majore de Tornado sunt toate foarte asemanatoare intre ele cu exceptia lui F3/ADV. Acestea cam ar fi:
  • IDS (in principal pentru atac la sol, varianta exploatata intensiv de Germania, Italia)
  • ECR (practic "Wild Weasel"/SEAD, varianta folosita de asemenea de Germania si Italia)
  • Gr.1 (britanic, aproape echivalent cu IDS, dar care putea sa joace si rol de SEAD)
  • Gr.4 (britanic, upgradat de la Gr.1)
  • F3/ADV (varianta imbunatatita a unui catastrofal F2, conceput exclusiv ca interceptor; folosit de UK, Italia si mai tarziu vandut si catre Arabia Saudita)

Aici se gaseste si o reprezentare

Kitul
pentru IDS/ECR/GR.1 este bineinteless Revell, un kit nu excelent, dar aproape de a fi:
https://www.scalemat...germeet--120682

Fara sa intru in extrem de multe detalii, o sa scriu cum am perceput eu kitul:
Pro:
  • formele generale (cu mici exceptii) foarte bune
  • detalierea suprafetelor foarte frumoasa cu liniile de panou in marea lor majoritate corecta
  • detaliile de interior/cockpit cel putin la nivel mediu
  • imbinari in cea mai mare parte foarte bune
  • tren de aterizare
  • per total kitul ofera sanse foarte bune sa iasa un rezultat excelent cu ceva corecturi


Contra:
  • cea mai evidenta si poate deranjanta problema e forma radomului care e conica in kit, iar in realitate este de fapt mai bombat la baza si mai ascutita la varf. Practic forma specifica a radomului e una din elementele speciale de la Tornado.Asta se poate corecta cu ceva set de resina, dar care se gaseste foarte greu. Multi zic ca se poate corecta si din mana, dar mi se pare mai dificil decat se povesteste, pentru ca lipseste practic material care trebuie adaugat circular simetric. Cine are un ministrung, nu ar trebui sa aibe probleme.
  • kitul a aprut in 1998 si de atunci este incontinuu scos de Revell cu tot felul de vopsiri aniversare sau Tiger Meet, una mai kitschoasa ca alta. Practic decaluri pentru un Tornado standard al Lutfwaffe se gasesc in mai putin de jumatate din kiturile Revell
  • tot pentru ca din 1998 e produs la foc automat, matritele si-au cam dat duhul deja de la kitul de Tornado Gr.1 din 2002. Cu alte cuvinte, unele piese nu mai vad nicio urma de detaliere. Cel mai evident este la cele 2 admisii pentru motoare (care initial in primele kituri avea tot felul de capacele si surubele gravate) sau la fuselaj pe ambele parti laterale, unde liniile de panou nu se mai pot deslusi deloc.
  • Fuselajul pe intrados in partea din fata sub cabina pilotului are o imbinare nasoala, piesele par (in absolut toate kiturile) usor deformate. Chituirea si pilirea duce evident inevitabil la pierderea tuturor detaliilor, deci trebuie de fiecare data regravata toata zona. Enervant pentru cine vrea sa faca mai multe.
  • poate un moft, dar pentru atac la sol kitul nu ofera niciun fel de armament pentru IDS-urile germane. Doar varianta britanica Gr.1 are incluse bombe neghidate si Paveway. In kiturile de IDS germane este in schimb oferit un misterios Pod de recunoastere folosit exclusiv doar de o unitate de marina germana (MFG2). Pod-ul nu este mentionat niciodata in instructiuni iar decaluri pentru unitati de marina nu a oferit pana acum Revell in 1:72.
  • unii se plang de diverse si discrete nunante si inexactitati la forma ampenajului vertical. Eu unul nu le-am observat, iar din moment ce eu personal nu am reusit sa gasesc doua planuri de Tornado care sa fie identice intre ele (ca dimensiuni), am renuntat sa mai incerc sa masor kit-ul.


In rest, dupa ce am finalizat 8 la numar intr-o perioada de cam 6 luni, pot spune ca e ceva cu kitul asta de se lasa cumva greu de facut. Nu am ramas cu impresia ca e kit de weekend. Nu e nimic spectaculos de complicat la Tornado, dar cumva per total au fost multi pasi intermediari enervanti cu acest kit.
Pe kitul pentru Tornado F3/ADV il discut mai tarziu, pentru ca acolo e cu circ si scandal.

Si sa incepem:

Primele Tornado au intrat in inzestrare pentru Luftwaffe in 1979 si au fost vopsite in Norm 76.
Pe https://www.tornadosig.com/ se gaseste chiar profilul:
Imagine atasata: Norm76.JPG
Pe asta din pacate nu il am facut momentan, dar este in plan candva.

Ce este foarte interesant, desi exista putine poze cu Tornado din Luftwaffe vopsite in Norm 76, exista poza asta (care e cu un mai tarziu Norm 83), unde inca se vad Walkways-urile vopsite in rosu. Aparent aceste Walkways in rosu nu au avut viata lunga, si au fost inlocuite deja dupa 4-5 ani cu cele galbene (o sa se vada mai tarziu). Walkways rosii si galbene vor avea si toate Tornado din Marinefliegergeschwader #1, care a primit Tornado cam in acelasi timp cu primele 2 unitati din Luftwaffe.
Imagine atasata: Unbenannt.JPG

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 30 May 2021 - 08:03 PM


#2 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 30 May 2021 - 07:38 PM

Cam in acelasi timp cu Luftwaffe si-a primit si prima unitate a marinei Marinefliegergeschwader 1 (MFG1) seria de Tornado IDS.Tornado IDS ale marine, impartite catre doua unitati (MFG1 si MFG2, fiecare cu cate 48 de bucati) aveau rol de recunoastere dar si de atac anti-nava (cu AS.34 Kormoran).
Tornado inlocuieste asadar pentru marina F-104 Starfighter, care putea si el la randul lui sa care doua rachete Kormoran (cate una pe un pilon exterior). Tornado putea acum cara in total 4 rachete Kormoran, 2 atasate si central pe fuselaj.
Tornado din MFG1 era vopsite tot intr-un Norm 76 pentru marina:
Imagine atasata: Norm76_.JPG Imagine atasata: 09cdd70787fb6967f2e2513bcb208564.jpg

Practic profilele de sus din MFG1 m-au convins ca e obligatoriu sa ii dau sansa macar unui model de Tornado....care au devenit 9.
Nunta exact de gri variaza in functie de lumina, dar s-ar parea ca avea intr-adevar acea tenta de albastru inchis. Spun asta in contextul in care exista multe profile in care apare efectiv gri.
Aici o alta tema de discutie este si ce culoare avea walkways-urile pentru MFG1. Decalurile initiale pentru MFG1 am reusit sa le procur cumparand cartea "Panavia Tornado - colors and markings" de la Mark I publications (la 1:72, dar linkul e pentru 1:48):
http://originalundmo...us-wkd48011.htm
Decalurile sunt excelente calitativ. Din pacate lipsesc stencilurile si orice alte marcaje (deci inclusiv enervantele Walkways). Ce e interesant, in carte este consemnat ca MFG1 avea walkways rosii:
http://originalundmo...iles/155499.jpg
care se vad intr-adevar aici pe franele aerodinamice foarte bine:
Imagine atasata: 1033456-large.jpg

Ceva mai tarziu au fost inlocuite cu cele galbene, care se vad de exemplu aici:
Imagine atasata: Aircraft_43+87_(8164784380) - Kopie.jpg Imagine atasata: Aircraft_43+87_(-425150211) - Kopie.jpg

MFG1 si-a pastrat culorile si insigna pana in 1993 cand a fuzionat cu MFG2. Motivul a fost caderea cortine de fier si un anume tratat care obliga Germania sa reduca fortele armate. Ca urmare, din doua unitati ale marine, a devenit doar una. Un numar mare de Tornado din MFG1 (din prima generatie) au fost canibalizate/folosite pentru piese.


De ce polologia pentru liniile alea de contur? Pai contrastul e puternic pe macheta finala si intrebarea e daca e nevoie de ele si daca da, care sunt cele corecte. Din pacate sunt foarte vizibile pe avionul real impreuna cu armata de stencil-uri rosii. Toate astea se gasesc cu usurinta doar intr-un set antic de decaluri de la Model Decal No.87;#
Imagine atasata: modeldecal-md087-decal-west-german-air-force-and-navy-panavia-tornado-ads-43-47-mfg-1-bundesmarine-1985-43-04-ttte-raf-cottesmor.jpg

unde liniile sunt cam grosolane, usor supra dimensionate si lasa o sustanta laptoasa la sfarsit. Trebuie practic spalate bine inainte de aplicare. Aparent liniile astea de marcaj pe galben intr-un set de la Airfix s-ar mai gasi (nu stiu care) dar si la Hasegawa (nu se mai gaseste kitul decat cu noroc pe Ebay).

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 30 May 2021 - 08:09 PM


#3 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 30 May 2021 - 07:51 PM

Cunoscutul 43+73 al MFG1 a fost primul finalizat. Cuvantul cheie aici este "Silvering", pentru ca inca nu am avut la indemana reteta castigatoare ca sa inving decalurile. La Microset/-sol nu au vrut sa reactioneze cum am vrut. Inainte de pozare am reusit sa mai salvez din silveringul asta ucigas.
Rezultatul final e foarte departe de a fi perfect, dar ma bucur ca il am in colectie. A fost in continuare o "learning curve". Pe clasicul "abia acum in poze am vazut pata aia" il bag in fata si cu ocazia asta.
Rachetele Kormoran sunt de la Eduard, calitate super. De altfel exista doua generatii diferite de Kormoran, iar set-ul de la Eduard ofera o bucata din primul model si o bucata din al doilea. Deci nu iti ramane decat sa echipezi avionul cu doua generatii diferite de armament in acelasi timp, situatie care din fericire ade regasit foarte des si in realitate la MFG1.

Figurina este de la Aerobonus "German Modern Luftwaffe/Marine Fighter Pilot"). Scumpulet, dar calitate excelenta, nu am ce sa reprosez. De altfel poate fi folosit pentru Tornado doar pentru perioada pana pe la mijlocul anilor 80, apoi aparent au fost schimbate combinezoanele.

In rest tubul Pitot din este adaugat de la Model Master.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg
  • Imagine atasata: 8.jpg
  • Imagine atasata: 10.jpg
  • Imagine atasata: 12.jpg

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 30 May 2021 - 08:00 PM


#4 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 30 May 2021 - 08:28 PM

Urmatorul la rand este tot unul al marinei din MFG2.
Unitatea a operat Starfighter pana in 1986 (!!), dupa care a trecut de asemenea complet pe Tornado. Intre timp normele de vopsire pentru Tornado au fost schimbate si pentru Luftwaffe si pentru marina. Sigla specifica a unitatii a fost pastrata pana la fuziunea cu MFG1 in 1993.
Aparatele din MFG2 erau vopsite in Norm 87E (identic in forma camuflajului cu Norm 83B din Luftwaffe, dar alte culori):
Imagine atasata: 45+36_v2.jpg Imagine atasata: Norm87_marine2.JPG Imagine atasata: unnamed.jpg
sau in Norm 87D (similar echivalent cu Luftwaffe Norm 83A, dar alte culori):
Imagine atasata: 423_large.jpg Imagine atasata: 2.jpg

Ultimele doua poze au deja sigla noi unitati fuzionate din MFG1 si MFG2.

Intre timp au disparut Walkways-urile galbene si rosii, stencilurile stridente de asemenea rosii. Talpile galbene cu un "X" rosu au fost inlocuite cu textul "No Step" (in germana), walkways-urile au devenit negre si mult mai discrete. Stridentele marcaje rosii au practic disparut. Cu alte cuvinte, pretioasele Tornado au prins deja uzura, personalul de la sol a inteles cu ce are de a face, e timpul de mai multa discretie cromatica.

Ce este in schimb de observat, pilonul din mijlocul aripii este in continuare vopsit in Norm 76 (dedicat MFG1). Motivul este simplu: autoritatile au uitat sa schimbe standardul de vopsire :), si deci MFG2 a zburat cu pilonii dupa vechiul standard. Pe de alta parte, mult mai tarziu dupa fuzionare (dupa 1993), se va observa cum aparate provenite din MFG2 zboara cu pilonii initiali din MFG1 (inclusiv cei externi). In alte situatii se vad cum mici subansamble ale aparatelor Tornado din MFG2 sunt reparate cu subansamblele din MFG1 (judecand dupa diferentele de vopsea), ajungandu-se deci dupa fuzionare uneori la struto-camile. Si asta in vreme de pace.

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 30 May 2021 - 08:48 PM


#5 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 30 May 2021 - 08:43 PM

Din MFG2 si dotat tot cu doua rachete Kormoran, de data asta montate pe aripi.
O parte din decaluri am reusit sa le gasesc la HAHEN.de. Domnul Harald Hensel (proprietarul) este un pasionat de Tornado. Documentatia, calitatea printarii, cat de complete sunt si dimensionarea sunt excelente. Marea problema este in schimb grosimea filmului (care trebuie decupat pentru fiecare decal individual). Se vede inclusiv la mine pe coada la "marine" cate de gros este filmul. In unele zone din pacate nu se poate ascunde sub nicio forma grosimea.
In poze am mai observat acum ceva silvering in zone pe care initial nu le vazusem pe viu. Pacat. Dar cred ca pot sa mai repar dupa.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 30 May 2021 - 08:44 PM


#6 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 30 May 2021 - 08:51 PM

Din primul post se pare ca ceva informatie este incompleta:

Citeaza

Aici se gaseste si o reprezentare


Ma refeream ca aici se pot gasi reprezentate grafic differentele intre diferitele variante de Tornado (exceptand F3):
https://www.tornados...m/variants.html

#7 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 30 May 2021 - 09:06 PM

Dupa fuzionarea celor doua unitati MFG1 si MFG2, s-a creat o noua sigla care imprumuta vulturul din MFG1 si numarul "2" cu o tinta de la MFG2. Noua unitate tot MFG2 se va numi.
MFG2 a fost de la bun inceput mai mult destinata pentru recunoastere si SEAD, desi aparatele lor erau inca IDS-uri, neupgradate inca ca ECR. Cu toate astea, vor fi Tornado din noua MFG2 (dupa 1993) care vor cara inclusiv AGM88 HARM in roluri de SEAD limitat.
Rezultatul final de jos este din pacate cel mai putin reusit din toate Tornado din cauza decalurilor (film gros + silvering). Pe silvering l-am mai eliminat inainte de poze. Acum observ si alte locuri care se vad mai greu in realitate.
In rest se vad sub burta cele doua AGM88 HARM, cat si cate un Sidewider la fiecare din cei 2 piloni cu rezervoare.
Imagine atasata: 1.jpg Imagine atasata: 2.jpg Imagine atasata: 3.jpg

Imagine atasata: 4.jpg Imagine atasata: 5.jpg


Ce as vrea sa mai adaug: Tornado din MFG2 sau MFG2 dupa fuzionare aproape ca nu exista reprezentate la 1:72 din cauza marii probleme cu decalurile. De aici si aventura de le a avea totusi in colectie.
Si cu astea am incheiat si aventura Tornado in unitatile marinei. Unitatile Luftwaffe sunt in schimb desigur mult mai numeroase. Din pacate nu am reusit sa acopar tot subiectul Tornado-Luftwaffe, dar povestea continua.

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 30 May 2021 - 09:13 PM


#8 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 May 2021 - 09:24 PM

Frumos scris și instructiv pentru cei interesați de subiect în mod anume, si nu doar pentru ei.
Machetele arată bine, mie îmi place cum ți-au ieșit, chiar si cu problema silvering-ului.

#9 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 30 May 2021 - 09:41 PM

Primul subiect Luftwaffe vine cu unitatea invecinata din Memmingen (care nu mai exista): Jagdbombergeschwader 34 „Allgäu“ - JaboG 34. Unitatea a fost activa din 1958, a trecut inclusiv prin etapa Starfighter, care a fost retras in 1987 si inlocuit tot atunci cu Tornado. Unitatea a fost desfiintata in 2003, iar astazi este in acelasi loc un aeroport civil pe care se putea ateriza cu Wizz Air de la Bucuresti printre fostele buncare pentru Tornado. Printre altele exista la un sens giratoriu inainte de aeroport un Starfighter expus, vopsit din pacate cu argintiu peste camuflajul initial, probabil sa nu se mai sperie pacifistii care vor sa zboare la plaja. Peste argintiu a fost macar vopsita din nou emblena unitatii.
Unitatile Luftwaffe au fost vopsite cu NORM83 (sau derivate similare), dar au zburat doar pana in 1995 cu acest celebru camuflaj verde in trei culori:
Imagine atasata: Norm83_1.JPG Imagine atasata: Norm83_2.JPG

Imagine atasata: Norm83_3.JPG
Un exemplu din JaboG 31 "Bölcke".
Imagine atasata: Panavia_Tornado_Luftwaffe.jpg
Un alt exemplu foarte frumos din JaboG 32 de la Lechfeld unde se vad stencilurile foarte clar, dar schema de vopsire era o derivata de la NORM83:
Imagine atasata: F-15C_Tornado_IDS_DFST8901717.jpg
A se observa puzderia de stencil-uri galbene, care la 1:72 nu pot fi gasite nicaieri ca decaluri. Cred ca nici la 1/48 daca am inteles bine.






#10 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 30 May 2021 - 09:52 PM

Si acum cateva exemple din subiectul actual din JaboG 34:
Imagine atasata: photo_9999_236645.jpg

Imagine atasata: photo_9999_277186.jpg

In hangarul ala dine Memmingen se regaseste in zilele noastre Ryanair punand randurile de scaune si mai apropiate unele de altele, sa nu ai loc nici sezut sa stai.

Ce este interesant de observat, desi JaboG34 a fost desfiintata in 2003 iar ultima unitate de Tornado a marinei in 2005, au existat in JaboG34 cumva aparate canibalizate/donate de catre MFG2. Cu alte cuvinte, unele Tornado din Luftwaffe avea camuflajul din marina, a se vedea mai jos inclusiv emblema acoperita cu vopsea:
Imagine atasata: photo_9999_277178.jpg Imagine atasata: photo_9999_277182.jpg
43+78 din prima poza este alimentat in aer in a doua poza de catre un Tornado vopsit in Norm 83. Amandoua apartin JaboG34. A se vedea diferenta de culori cat si uzura extrema, desi nici macar nu este prima generatie de vopsea. Interesant e ca 43+78 are pilonii exterior preluati de la desfiintarea MFG1 in 1993, singura care folosea vopsirea aia pentru pilonii exteriori.

Printre altele am inteles de la cineva care se ocupa cu mentenanta, ca uzura era atat de extrema la unele dintre aparate, incat de multe ori vopseaua era refacuta doar local spontan din tuburi de vopsea. De aia unele Tornado, in mod special cele vopsite in Norm 83 arata ciuntite si "neingrijite". Si toate astea deci in vreme de pace. Asta cel putin pana la primirea noilor hainute in 1995. Pana atunci Germania era oricum concentrata pe reunificarea cu DDR si nu pe dichisirea sutelor de Tornado, pentru care nu prea mai era buget.

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 30 May 2021 - 10:31 PM


#11 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 30 May 2021 - 10:23 PM

Am zis sa incerc setul de rasina de la Aires, care contine Cockpit, baia trenului de aterizare si partea de electronica. E vorba de setul asta:
https://www.scalemat...ado-ids--150884
Mi se pare ca s-a meritat 100%!
Cockpitul mi se pare absolut excelent, oricum l-ai gresi, tot bine arata. De altfel, scaunele din rasina au o anume saltea care a fost folosita doar pana undeva la mijlocul anilor 90. Deci cu mici modificari pot fi folosite si pentru Tornado de la 2000+.
Baia trenului de aterizare s-a potrivit super. Problema mare a fost doar la partea de electronica din spatele radomului care a necesitat o subtiere atat de extrema a plasticului, incat ca aproape vedeam prin el (nu am poza).

Imagine atasata: 0.jpg Imagine atasata: 001.jpg

Dupa ce a fost vopsit si gata de decaluri, asta este fix exemplul la care am avut un rateu complet de tot cu Microset/-sol din cauza domnului Future (a se vedea :) http://www.cartula.r...si-alte-mtuiri/)
Cu alte cuvinte, dupa ce era aproape gata tot, am bubuit vopseaua. Am zis ca inca nu ii pun cruce, deci am incercat sa dau jos vopseaua cu grija....si asa am invatat ca agentul respectiv ataca inclusib plasticul, facand int-o clipita sa dispara orice linie de panou :). Din fericire, partea de cabina a fost doar putin afectata, asa ca am pastrat doar cabina, am scos baia trenului de aterizare si am reluat-o de la 0 cu un alt kit...cu frustrarea maxima aferenta. :) Se zice ca ne relaxeaza hobby-ul asta. Dar nu stiu cine a zis asta.

Si rezultatul final (luceste in poze mai rau ca in realitate, scuze de lumina).
Imagine atasata: 2.jpgImagine atasata: 3.jpg

Imagine atasata: 3.jpgImagine atasata: 5.jpg

Imagine atasata: 5.jpgImagine atasata: 6.jpg

Imagine atasata: 8.jpgImagine atasata: 8.jpg

Imagine atasata: 9.jpgImagine atasata: 10.jpg

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 30 May 2021 - 10:57 PM


#12 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 30 May 2021 - 10:27 PM

Si partea a doua:
Imagine atasata: 11.jpg Imagine atasata: 12.jpg

Imagine atasata: 13.jpg Imagine atasata: 14.jpg


Intre timp am gasit reteta si pentru decaluri si pentru lac. Silvering se mai vede doar minimal la cabina, fiind reteta veche inainte de canibalizare/reconstructie.
La mine a functionat super Tamyia Mark Fit (nici nu e nevoie de cel strong). Apoi de la Valejo a funtionat lacul acrilic mat foarte bine. Poate a fost cam diluat totusi, pentru ca se pare ca putea sa iasa la final si mai mat..

#13 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 30 May 2021 - 10:32 PM

Vezi postareaLonginus, la 30 May 2021 - 09:24 PM, a spus:

Frumos scris și instructiv pentru cei interesați de subiect în mod anume, si nu doar pentru ei.
Machetele arată bine, mie îmi place cum ți-au ieșit, chiar si cu problema silvering-ului.


Multumesc Longinus. Sper subiectul sa ridice un mic interes si sa ii inspire si pe ce indecisi.
Intr-adevar, primele trei sunt cele mai nereusite, a fost o evolutie frustranta, dar am mai invatat ceva. Pacat ca victime au cazut preferatele mele, cele din marina.

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 30 May 2021 - 10:53 PM


#14 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 30 May 2021 - 10:52 PM

Si mergem mai departe la cea mai tanara unitate din aviatia germana: AG51 "Immelman" (Aufklärungsgeschwader) - deci de recunoastere. Sigla lor e o pantera neagra (sau un tigru printat in alb si negru :) ) si numarul 51 scris cu rosu peste.
Unitatea face prezenta la toate Tiger Meet, deci trebuie sa aleaga un Tornado victima, pe care il impopotoneaza in fiecare an intr-un mare fel. Deci spre bucuria Revell si a echipei lor de Marketing si spre disperarea comunitatii iubitoare de Tornado. Reflecta practic si politica mai noua a firmei, care se orienteaza mai mult spre gablonzuri, pocnitori si jucarii, in loc sa ofere si inmatricularile mai vechi.
Cateva exemple deosebite:
http://www.franks-av...PICT0067_1_.jpg
http://www.franks-av.../comp_46_45.jpg
http://jet-prints.co...011_640x480.jpg
https://i.pinimg.com...0bc9899041b.jpg
https://live.staticf...ed42cd4fc_b.jpg
https://lh3.googleus...3Ropq9E003jCIK6
https://hillwood-avi...9-1-845x561.jpg
https://www.modellba...4660-revell.jpg

Tiger meet este de fapt ceva mai mult decat pomul de craciun colorat si reprezinta un fel de uniune la nivel NATO (?) a mai multor unitati de aviatie, toate avand ca sigla ceva felin. Daca am inteles eu bine.

Idea ca inainte de imbracamintea asta festiva, AG51 a avut in primul rand NORM83 (cu derivatele lui).
Imagine atasata: 4465-AG51-ETNS02SEP04_zpsky4xybzt.jpg


Din aceeasi carte mentionata de la bun inceput la primul Tornado din MFG1 "Panavia Tornado - colors and markings" am reusit sa preiau si decalurile care includ si sigla unitatii. Este din ce stiu eu singura sursa de unde se poate obtine de pe piata sigla asta la modul decent. Mai exista de la Peddinghaus un set de decaluri pentru AG51 din Afganistan, dar sunt absolut execrabile.
Unitatea fiind dedicata pentru recunoastere, a primit un Pod de recunoastere complet nou EADS-Telens (se vede si sus in poza). Exista si un mic video pe Youtube legat de ce rezolutie fantastica au Pod-urile astea si cum se desfasoara procesul de evaluare/developare dupa misiune. Doar AG51 foloseste POD-urile astea.
Podul se gaseste in 1:72 de la CMK si are o multitudine de decaluri.
https://www.dersocke...ecce-pod----172

Desi este o unitate noua si dedicata pentru recunoastere si electronic warfare, AG51 a avut in primul si primul rand Tornado IDS inzestrate, practic tot canibalizate, preluate de la unitatile care se desfiintau sau fuzionau. In principiu au fost unitati din Luftwaffe care au donat avioanele pentru AG51, deci NORM 83 era la inceput cea mai comuna schema. Interesant este ca AG51 a fost infiintata in 1994, dar in 1995 deja au fost revopsite aproape toate Tornado ale Luftwaffe in camuflajul gri-tricolor (NORM 95, care urmeaza si el imediat). AG51 este una din ultimele 2 unitati de Tornado inca active (excluzandu-o pe cea de antrenament din America, care de dizolva deja), deci majoritatea pozele de pe internet cu AG51 sunt de fapt cele actuale, in care Tornado a primit deja inca o a 3 sau a 4-a generatie de vopsire, fiind un fel de gri in momentul de fata.

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 30 May 2021 - 11:06 PM


#15 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 30 May 2021 - 11:19 PM

Si rezultatul. Tot cu ceva silvering pe unele dintre decaluri, mai ales la cele din filmul gros provenit de la Hahen.de.
Imagine atasata: 1.jpgImagine atasata: 2.jpg

Imagine atasata: 3.jpgImagine atasata: 4.jpg

Imagine atasata: 5.jpgImagine atasata: 7.jpgImagine atasata: 20210530_130740.jpg

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 30 May 2021 - 11:33 PM


#16 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 30 May 2021 - 11:47 PM

Si mergem mai departe. Uzura extrema adunata de 15 ani pe calul de bataie Tornado plus inclusiv schimbarea strategiei si tacticii pentru Tornado, a dus inclusiv la regandirea camuflajului. Asa a aparut Norm 95 (ghiciti din ce an).
Imagine atasata: Norm95_early.JPG Imagine atasata: Norm95_late.JPG

Existau de fapt doua, Norm 95 si Norm 95A (late). Diferentele sunt doar la admisia pentru motor, diferenta care a devenit la un moment dat pntru unele aparate irelevanta, din moment ce uzura extrema a facut dificila diferentierea intre nuantele de gri de pe avion.
Mai jos cateva exemple, cum aratau ele in realitate:
Imagine atasata: tornado-und-eurofighter.jpg Imagine atasata: TornadoECR-4646-e.jpg

Imagine atasata: Tornados.jpgImagine atasata: Tornado-ECR-mit-HARM-Anti-Radar-Lenkwaffen__MADER.jpg
Imagine atasata: 54237186_306992619986331_5839191517734514708_n.jpg
A se observa uzura extrema de pe intrados in ultima poza.

De mentionat ca in 1990 deja a aparut versiunea Tornado ECR dezvoltata de Germania, care este deja dedicata razboiului electornic si SEAD. Printre altele AGM88 Harm e echipat, in shcimb tunurile sunt eliminate. ECR-urile germane (nu si cele italienesti) sunt remotorizate. Printre altele au existat dupa 1990 inclusiv IDS-uri care partial au fost modernizate, ridicate la un standard partial de ECR, incat puteau echipa de asemenea AGM88 (a se vedea din noi la inceput unitatea fuzionata MFG2 care ducea de asemenea misiuni SEAD).

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 30 May 2021 - 11:50 PM


#17 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 31 May 2021 - 12:03 AM

Si urmatorul din seria Luftwaffe apartine de JaboG 32 din Lechfeld (practic intre München si Memmingen):
Emblena unitatii este un vultur cu un steag de "finish" cum ar zice unii, care de fapt este steagul bavariei in alb si negru.
Modelul reprezinta deci un ECR deja, fara tunuri si cu niste senori noi pe intrados langa trenul din fata. Silvering mai apare pe ici pe colo, mai ales la "no step" din pacate. Cred ca pe astea pot sa le elimin totusi.
Imagine atasata: 0.jpg Imagine atasata: 1.jpg

Imagine atasata: 2.jpg Imagine atasata: 3.jpg

Imagine atasata: 5.jpgImagine atasata: 6.jpg

Imagine atasata: 8.jpg


Sigla "1" de pe admisia motorului face referire la Eisatzgeschwader 1, pentru care diverse echipe din JaboG32 si AG51 au format o unitate de reactie pentru razboiul din Bosnia din 1999. Acolo s-a facut doar recunoastere si eventual misiuni de SEAD. Nu imi este clar daca vreun Tornado german de fapt a tras vreun AGM88 in Bosnia.

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 31 May 2021 - 12:05 AM


#18 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 31 May 2021 - 01:33 AM

Foarte fain subiect , Dihoru! Felicitari si un Mare Bravo si de la mine , pentru felul in care sint lucrate si prezentarea atat de detaliate ! :hi: :clapping:
Imi aduc aminte ca imi placuse acest avion din anii 80 de cand vazusem in ceva reviste din perioada comunista poze cu prototipul german P.01 , apoi aparea in diverse secvente despre NATO ..( blamat ) ,in decolare si evolutii impresionante la foarte joasa inaltime ... ,, insa m-a atras definitiv si cu predilectie la inceputul anilor 90 , citind istoria sa din timpul luptelor primului razboi din Golf , cand au aparut in acel "desert pink " si diverse motive: guri de rechin , pinup -s , marcaje de misiuni etc.

Ps. Bonus pentru pilotul german ; remarcabil si acesta , pe langa acele detalii din cockpit sau radar , trenuri de aterizare super faine ! :good:

Aceasta postare a fost editata de dany: 31 May 2021 - 01:54 AM


#19 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2021 - 07:21 AM

mda ... nu ne ajungea unu' care cand face, face serii d-astea de tip netflix ... mai vii si tu cu escadrila ta de tornado :)

ce dreaku' sa mai zic? sunt impresionat. de subiect, de documentare, de executie, de prezentare, de tot.

astept sa termini sezonul ca sa-ti zic care episod imi place mai tare :).

mare bravo.

ps: am facut in mileniul trecut si eu doua revell-uri (un german si un englez) si tin minte ca au fost printre cele mai impresionante machete pe care le vazusem pana atunci - din gama revell reinventat. primul, in cazul meu, a fost thunderbolt-ul bubble canopy, dar tornado efectiv m-a lasat cracanat la cat de multe si de fin erau redate detaliile.

#20 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 31 May 2021 - 10:44 AM

Vezi postareadany, la 31 May 2021 - 01:33 AM, a spus:

Foarte fain subiect , Dihoru! Felicitari si un Mare Bravo si de la mine , pentru felul in care sint lucrate si prezentarea atat de detaliate ! :hi: :clapping:
Imi aduc aminte ca imi placuse acest avion din anii 80 de cand vazusem in ceva reviste din perioada comunista poze cu prototipul german P.01 , apoi aparea in diverse secvente despre NATO ..( blamat ) ,in decolare si evolutii impresionante la foarte joasa inaltime ... ,, insa m-a atras definitiv si cu predilectie la inceputul anilor 90 , citind istoria sa din timpul luptelor primului razboi din Golf , cand au aparut in acel "desert pink " si diverse motive: guri de rechin , pinup -s , marcaje de misiuni etc.

Ps. Bonus pentru pilotul german ; remarcabil si acesta , pe langa acele detalii din cockpit sau radar , trenuri de aterizare super faine ! :good:


Multumesc mult Dany! Pe cea cu razboiul din Golf in desert pink ai prevestit-o bine, pentru ca urmeaza si aia imediat.
Exista multe filmulete germane pe Youtube legat de Tornado care ajuta la a mai deslusi ceva detalii care nu se vad in pozele de dinainte de anii 90. Un anume filmulet de dinainte de 90 arata un exercitiu NATO, in care o autostrada de aici a fost inchisa pentru cateva zile si intr-un timp foarte scrut improvizata in pista de aterizare. Practic la sosea nu s-a schimbat nimic, doar instalatiile de pe langa. Si se faceau aterizari si decolari pe autostrada impreuna cu alte state membre NATO.
Se pot scrie rauri de text pe tema Tornado. Am incercat sa o tin scurt de tot, altfel nu citeste nimeni. Din pacate se pare ca am povestit cu ceva greseli de scriere si o exprimare cam greoaie. E scris repejor dintr-o bucata.


Vezi postareaalexelu_marinelu, la 31 May 2021 - 07:21 AM, a spus:

mda ... nu ne ajungea unu' care cand face, face serii d-astea de tip netflix ... mai vii si tu cu escadrila ta de tornado :)

ce dreaku' sa mai zic? sunt impresionat. de subiect, de documentare, de executie, de prezentare, de tot.

astept sa termini sezonul ca sa-ti zic care episod imi place mai tare :).

mare bravo.

ps: am facut in mileniul trecut si eu doua revell-uri (un german si un englez) si tin minte ca au fost printre cele mai impresionante machete pe care le vazusem pana atunci - din gama revell reinventat. primul, in cazul meu, a fost thunderbolt-ul bubble canopy, dar tornado efectiv m-a lasat cracanat la cat de multe si de fin erau redate detaliile.


Multumesc mult Alexelu!
Da, recunosc ca am cumparat un kit Tornado de la Revell ca o gluma acum 1 an inainte sa cunosc subiectul. L-am gasit intr-un magazin (de jucarii) cand eram cu un prieten si era pe cutie fix schema "Tigermeet 2018" pe care am promis in gluma ca o fac.
Deci era asta:
https://www.scalemat...5610-84-720.jpg
Cand am ajuns acasa si am desfacut cutia recunosc ca am ramas si eu impresionat de detalii. La scurt timp am inceput cercetarea si am dat peste schema bicolora a marinei din 1979 care m-a prins complet.

Legat de executie, o sa mai zic la final ce cred eu pe scurt. Eu nu ma ridic la nivelul multora dintre voi cu executia, desi as vrea. Ce-i drept, vine un punct in constructie in care imi pierd din rabdare pentru ca vreau sa ma apuc si de alte subiecte. Cu Tornado-urile astea m-am cam grabit de multe ori si imi pare rau acum cand ma uit la poze si vad greseli stupide. Mai ales astea cu decalurile, care te desfiinteaza, indiferent cat de buna e vopsirea. Una peste alta, nu am vrut nici sa fie de concurs, pentru ca de altfel nu le mai terminam asa repede. The stash of doom ma cocoseaza si viata nu e chiar asa de lunga.



Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi