Forum Machete,Modelism,Hobby: PZL 11c 1/32 IBG și PZL 11b 1/72 IBG - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PZL 11c 1/32 IBG și PZL 11b 1/72 IBG

#1 Userul este online   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 03 January 2021 - 08:33 PM

Așteptând să se usuce lacurile de pe Potezul 25 1/72 am zis sa încep macheta PZL 11c scara 1/32 primită de la IBG cadou, datorită unei modeste contribuții avute la realizarea schemei de înmatriculare a variantei românești.
Per ansambli macheta arată foarte bine, plină de detalii foarte fine care scot în evidență detalii specifice seriei de avioane PZL 11, precum striațiile de pe invelișul aripii, foarte fin realizate, apoi niturile (poate puțin cam accentuate ca dimensiune dar care dau un aer foarte mișto avionului), și mai alea interiorul cockpitului care este foarte-foarte bine realizat,cu foarte multe detalii, unele de prisos deoarece după lipirea fuselajului o mare parte nu se mai vad. Exista și varianta cu două panouri ce pot fi montate astfel încât să existe vedere la interiorul cockpitului și la statia radio din spatele pilotului.
Dacă asamblarea cockpitului a fost o plăcere, aripa însă a lăsat de dorit. În primul rând, după asamblarea celor 4 părți care formează aripile am observat ca bordul de fugă este foarte gros, prea gros. Am căutat pe net să vad alții cum au rezolvat problema. În primul râmd axistă doar câteva machete PZL 11c 1/32 asamblate ce pot fi studiate pentru comparație, iar acolo unde sunt prezentate au evitat să pozeze zona cu îmbinarea bordului de fugă. Abea am găsit două poze pe care le și atașez mai jos. În toate pozele se pare că nimeni nu și-a bătut capul cu această situație deși în realitate bordul de fugă este extrem de subțire. Am incercat mai multe variante de subțiere dar în final am ajuns la concluzia că trebuie îmbinate părțile așa cum sunt si apoi, la exterior trebuie intervenit (mă gândisem să subțiez la interior parțile de aripă înainte de lipire dar nu se mai potriveau apoi în zona fantei flapsurilor). Am șlefuit la exterior până am reușit să-i dau aspectul imbinării în unghi, însă în mod normal mai trebuia luat din plastic. Am regravat zona, dar striațiile inițiale sunt foarte fine și greu iese ceva foarte apropiat de situația inițială.
Referitor la varianta de înmatriculare, deși în cutie există 3 variante de înmatriculare, eu am ales-o pe...a patra, adică un PZL 11c cu skiuri, variantă adaptată în România.
Momentan atât, pe măsură ce lucrez revin cu poze.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.JPG
  • Imagine atasata: img220.jpg
  • Imagine atasata: 3.JPG
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.JPG
  • Imagine atasata: 6 (2).jpg
  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 04 January 2021 - 07:59 PM


#2 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 631
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 03 January 2021 - 09:20 PM

Dar si la 72 tot o modesta contributie ai avut.vb de Pzl 11 b.un kit fain rau!

#3 Userul este online   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 03 January 2021 - 09:58 PM

da, și acolo. la o primă vedere acel kit nu are problema bordului de fugă precum la 1/32. acolo arata chiar bine!

#4 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 04 January 2021 - 06:48 PM

Urmaresc cu mult interes!
Ar fi necesara si o privire de ansamblu asupra acestui aparat (istoric, diferentieri intre variante) si pentru cei care nu sunt familiarizati cu subiectul.

Spor la treaba!

#5 Userul este online   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 04 January 2021 - 07:46 PM

Vezi postarea177, la 04 January 2021 - 06:48 PM, a spus:

Urmaresc cu mult interes!
Ar fi necesara si o privire de ansamblu asupra acestui aparat (istoric, diferentieri intre variante) si pentru cei care nu sunt familiarizati cu subiectul.

Spor la treaba!

Subiectul este foarte vast și trebuie făcută o prezentare destul de detaliată. Mă gândeam să incep și un PZL 11b 1/72 tot de la IBG si să le fac în paralel cu ceva explicații mai detaliate asupra diferentelor.

Rog un admin sa schimbe numele topicului din PZL 11c 1/32 IBG în... PZL 11c 1/32 IBG și PZL 11b 1/72 IBG ca să pot face într-un singur topic construcția și explicațiile.

#6 Userul este online   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 05 January 2021 - 12:52 PM

Primul lucru am asamblat aripa la PZL-11b 1/72. Aici a ieșit mai bine, dar păstrând dimensiunile tot are profilul gros la îmbinare, noroc că aici se rezolvă mai usor prin șlefuire și nu este așa vizibil. Atașez și o poză cu bordul de fugă pentru a se vedea cât de ascuțit trebuia să vină. Atașez si o schița cu variantele de aripă, derivă și stabilizatoare pentru variantele care au zburat în România - PZL-11a (refugiate),PZL-11b (cel la care lucrez, cumpărate din Polonia), PZL-11c (refugiate) și PZL-11f (produse la Ghimbav). Aripa la 11c în comparatie cu 11b pare un monstru. Am pozat lângă un PZL-24 1/72 Azur FRROM. În comparatie cu majoritatea machetelor pe care le-am făcut în ultimii ani, acest micuț 11b mi se pare ca are foarte puține piese și normal lucrul trebuie să mearga repede. Am ales să-l înmatriculez cu Nr.25. Atașez si profilul din prospect și încă un profil din cartea Romaniain Fighter Colours (Autor Dan Melinte). Mai există câteva imagini care trebuiesc consultate pentru o înmatriculare cât mai aproape de realitate. Dar, toate la timpul lor...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: a.JPG
  • Imagine atasata: b.jpg
  • Imagine atasata: c.jpg
  • Imagine atasata: d.JPG
  • Imagine atasata: e.jpg
  • Imagine atasata: f.jpg
  • Imagine atasata: g.jpg


#7 Userul este online   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 06 January 2021 - 04:10 PM

Pentru 11c 1/32 am comandat alt con (desi arată bine si cel din cutie), capota motorului (și asta arată bine, dar ii lipsesc niste detalii) bord PE de la Eduard, si roți de cauciuc (mă bate gândul sa-l fac totusi cu roți nu cu schiuri). Momentan a sosit doar bordul si l-am montat, urmează și restul pieselor de la interiorul cockpitului. Am asamblat interiorul si la 11b 1/72. Acolo pentru bord există decal. Am pus decalul care nu are nicio legătură ca marime cu piesa bordului. Cel putin 1 mm în jurul piesei dă pe afară. Urmează un wash foarte mic la interior.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: z19554212V,Muzeum-Lotnictwa-Polskiego--demontaz-silnika-samol.jpg
  • Imagine atasata: a1.JPG
  • Imagine atasata: a2.JPG
  • Imagine atasata: a3.JPG
  • Imagine atasata: s-l500.jpg
  • Imagine atasata: s-l1600 (3).jpg
  • Imagine atasata: s-l1600 (4).jpg
  • Imagine atasata: s-l1600 (2).jpg

Aceasta postare a fost editata de horia: 06 January 2021 - 04:21 PM


#8 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 06 January 2021 - 06:06 PM

Ce kit pot pot achizitiona pentru realizarea unei machete PZL11, inmatriculare romaneasca interbelica, scara 1:72.

Multumesc anticipat!

#9 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 06 January 2021 - 07:07 PM

Uite , 177 ,cred că acesta este cel potrivit :
PZL 11 ARR

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 06 January 2021 - 07:08 PM


#10 Userul este online   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 06 January 2021 - 07:48 PM

sau...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 3459_rd.jpg
  • Imagine atasata: 3510_rd.jpg


#11 Userul este online   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 07 January 2021 - 08:35 PM

Am făcut un ușor wash la interior, spre verzui amestecând 3 nuanțe de wash de la vallejo, conform imaginilor cu 11c care se păstrează în muzeul din Varșovia. Am observat în imaginile cu el în România că tetiera era mai mare (posibil ca la avionul păstrat la Varșovia care a inspirat și macheta să nu se fi pastrat tetiera originală). Tetiera avionelor 11c din România seamănă foarte mult cu cea de la 11f fabricat la Brașov, deci nu este exclus să le fi montat altele aici. Am folosit miliput să măresc tetiera. La fel am facut si la 11b 1/72. La 11c 1/32 am mai pus din PE-urile cu care vine macheta plus cateva din setul Eduard. mai am de pus palonierele și manșa apoi incă câteva mici retușuri.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: v1.JPG
  • Imagine atasata: v2.JPG
  • Imagine atasata: v3.JPG
  • Imagine atasata: v4.JPG
  • Imagine atasata: v5.jpg
  • Imagine atasata: v6.jpg


#12 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 631
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 07 January 2021 - 11:11 PM

Salut Horia.o intrbare.exista vreo poza pt pzl ul ala cu cocarde si cat de corect o interpreteaza Ibg ul in schema color de pe instructiuni?pzl 11b la 72 bineinteles

#13 Userul este online   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 07 January 2021 - 11:27 PM

Vezi postareasorintasnase, la 07 January 2021 - 11:11 PM, a spus:

Salut Horia.o intrbare.exista vreo poza pt pzl ul ala cu cocarde si cat de corect o interpreteaza Ibg ul in schema color de pe instructiuni?pzl 11b la 72 bineinteles


te referi la cel cu cocardă rotundă?

#14 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 631
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 08 January 2021 - 10:17 AM

Da.nr.44

#15 Userul este online   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 08 January 2021 - 02:19 PM

cam asta este cea mai clară, în care se vede și poziționarea cocardei pe aripă. referitor la nuanțele emblemei, nu mă pronunț. La fel, nu mă pronunț nici asupra culorii in care era vopsit avionul. Pare ceva foarte închis, cum era si prototipul IAR-37, foarte probabil chiar acel maro polonez, sau o adaptare locala!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PZL-11b Nr.44.3.jpg


#16 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 631
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 08 January 2021 - 02:25 PM

Foarte interesant!aripa pare cam jumulita in timp ce fuselajul esye curat.aia doi s au pupat cumva?

#17 Userul este online   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 08 January 2021 - 02:34 PM

Vezi postareasorintasnase, la 08 January 2021 - 02:25 PM, a spus:

Foarte interesant!aripa pare cam jumulita in timp ce fuselajul esye curat.aia doi s au pupat cumva?


da, asta am observat la toate modelele de PZL-11, noi sau refugiate, sau chiar revopsite după revizii. nu-mi explic de ce, probabil acolo, datorită striațiilor învelișului nu vopseau cum trebuie si se scoroja vopseaua!

#18 Userul este online   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 11 January 2021 - 02:15 PM

Am și uitat cum este să faci machete OOB, si cu înmatriculare românească...merge prea repede, mai ales la 1/72. Am inchis fuselajul la 11b 1/72 si mă pregătesc sa fac la fel la 11c 1/32. Am vopsit interiorul cockpitului la 11c 1/32 cu un fel de aluminiu-verzui, așa cum apare în pozele cu cel existent in muzeul de la Varșovia. La 11b 1/72 deja mă pregătesc de vopsit...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: z1.jpg
  • Imagine atasata: z2.jpg
  • Imagine atasata: z3.jpg
  • Imagine atasata: z4.jpg
  • Imagine atasata: z5.jpg
  • Imagine atasata: z6.jpg


#19 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 11 January 2021 - 09:34 PM

@Horia
Ce nu am reusit sa inteleg (ma refer si la PZL-7) este modul in care trageau cele doua mitraliere montate pe fuselaj, in spatele motorului. Poti sa dai cateva detalii? La scara 1:72 ai inlocuit mitralierele turnate cu altele facute de tine?

#20 Userul este online   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 11 January 2021 - 10:24 PM

Nu am înlocuit mitralierele, sunt cele din cutie. La PZL-7 si PZL-11 mitralierele de fuselaj aveau un făgaș de tragere care trecea printre cilindrii motorului si era sincronizat cu elicea (vezi imaginile atașate cu indicațiile scrise de mine). La PZL-11f, varianta construită la IAR, datorită dimensiunilor mai mari ale motorului, erau putin mai în față si mai sus, și aveau ieșirea printr-un decupaj rotund in partea de sus a capotei (vezi imaginea atasată).
Am obsercat că multe multe aviaone și PZL-11b si PZL-11f nu aveau montate mitralierele în fuselaj, cel putin la sfârțitul anilor 30. De exemplu la nr.25 PZL-11b 1/72 p care vreau sa-l fac eu, când era nou nu avea mitralierele, sau erau mascate cu un capac, căci se pare că era un capac acolo, și probabil dacă nu foloseau mitraliera puneau capacul de metal. Mai târziu, când a ajuns la Ghimbav la școala de vânătoare apare cu mitraliere in fuselaj. Interesant este că la PZL-11c au preferat sa folosească mitralierele din fuselaj în detrimentul celor din aripă. Probabil nu avea muniție pentru ele, sau erau alt model față de variantele b si f.(nu am studiat modelelele și calibrele mitralierelor din fuselaj în comparatie cu cele de aripă).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mi-1.jpg
  • Imagine atasata: mi-2.jpg
  • Imagine atasata: mi-3.jpg


Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi