Forum Machete,Modelism,Hobby: Valea cu Tornado - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Valea cu Tornado la 1/72

#21 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 31 May 2021 - 11:19 AM

Salut.superbe Tornadele tale.imi place mult uzura.am și eu unul eu unul tot Revell.ala cu schema aniversara Boelcke daca nu mă înșel.cred că așa o să l și fac.felicitari

#22 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 31 May 2021 - 12:24 PM

Ca sa inchei, cel putin pentru moment, povestea Tornado in Luftwaffe, mai este de adaugat un mic capitol.
Candva dupa anul 2000 (sa fie 2004 chiar?) toate tornado ramase operationale si care nu faceau parte din unitati despre care se stia deja ca vor desfiintate in 1-2 ani, au fost revopsite complet intr-un gri albastrui identic cu cel de pe Eurofighterele germane.
Ele arata in momentul de fata cam asa:
Imagine atasata: Download (1).jpg Imagine atasata: 53352917_101639987639714_2531645091057152730_n.jpg

In pozele de sus sunt se vad practic emblemele ultimelor 2 unitati active de Tornado:
  • Taktisches Luftwaffengeschwader 33 (fosta JaboG 33, redenumita) - dedicata atacului la sol si singura unitate care are si misiunea de a cara si folosi (pe Tornado) armele nucleare americane depozitate in Germania.
  • Taktisches Luftwaffengeschwader 51 (fosta AG 51 redenumita) - dedicata in continuare razboiului electronic, recunoastere si SEAD

Au existat de-a lungul ultimilor 20 de ani diverse mici programe de modernizare (ASSTA de exemplu) pentru a face Tornado compatibil cu diverse incarcaturi noi (alte versiuni de Paveway, IRIS-T, Litening-Pod, etc).
De mentionat ca in continuare sunt si ECR si IDS-uri in serviciu. IDS-urile care au adunat o varsta anume au fost sistematic revizuite complet si reparate. Costurile aferente au devenit deja astronomice si au devenit un subiect de scandal in continuare in presa locala, pentru ca Tornado trebuiau deja inlocuite si nu trebuia ajuns aici. Indecizia politica a facut ca ele sa fie operate si retrase definitiv abia in 2030. Pana atunci se repara unele structuri de Tornado inclusiv pana la structura primara. Din moment ce productia de serie s-a incheiat de mult, uneltele, ghidajele, formele si altele nu mai exista de asemenea de mult si necesita reconstructia fix acum pe ultima suta de metri.
Recordul de cel mai "batran" Tornado va fi probabil detinut de acest 43+42, care tocmai a primit un aditional de 8000 de ore de zbor (pe langa cele 6000 initiale epuizate) dupa ce inclusiv structura primara a fost refacuta partial:
https://www.janes.co...s-maiden-flight
Reparatiile se fac printre altele la Manching (centrul de testare si proiectare pentru aviatia militara), la un doi pasi de cladirile unde se proiecteaza germano-francezul FCAS (generatia a 6-a deja!!!).

In total Luftwaffe a primit din 1979 un numar de 210 IDS-uri si 35 ECR-uri impartite catre unitati care operau in mare parte Starfighter, cele mai multe infiintate prin 1958:
  • JaboG 31 "Bölcke" - inca activa sub numele de TaktLwG 31. Tornado au fost inlocuite complet in 2009 cu Eurofighter (care a fost upgradat pentru a ii da toate capabilitatile de atac la sol pe care le avea Tornado) Imagine atasata: 31.JPG
  • JaboG 32 - desfiintata in 2013; personalul si aparatele au fuzinat cu AG51 Imagine atasata: 32.JPG
  • JaboG 33 - inca activa si inca opereaza Tornado; vor fi inlocuite cu F-18 din cauza unor frecusuri legate de certificarea lui Eurofighter in America pentru capactatea de a cara arme nucleare Imagine atasata: 33_1.JPGImagine atasata: 33_2.JPG
  • JaboG 34 "Allgäu" - desfiintata in 2003 Imagine atasata: 34.JPG
  • JaboG 38 "Friesland" - desfiintata in 2005 Imagine atasata: 38.JPG
  • AG 51 "Immelman" - inca activa sub numele TaktLwG 51 si inca opereaza Tornado; vor fi in cativa ani inlocuite complet de EA-18G Growler in rol de SEAD si recunoastere. Imagine atasata: 51.JPG

Marina germana a primit si ea un total de 112 IDS-ui impartite initial in doua unitati:
  • Marinefliegergeschwader 1 - desfiintata prin fuzionare cu MFG2 in 1993 Imagine atasata: MFG1_emb.JPG
  • Marinefliegergeschwader 2 - fuzionata in 1993 cu MFG1; desfiintata definitiv in 2005 Imagine atasata: MFG2_emb.JPG
Pentru antrenament a mai existat o unitate:
  • Fliegerisches Ausbildungszentrum der Luftwaffe — FlgAusbZLw — desfiintata in 2019 Imagine atasata: Holloman.JPG
Pentru colectia personala as mai fi avut in plan unul din JaboG33 in gri-ul acesta final inarmat cu armament mai modern. Decalurile din pacate se gasesc doar din cele cu filmul gros de la Hahen.de.
Cu astea spuse, mai raman doua unitati (JaboG31 si JaboG38) care nu se vor gasi in seria asta, dar pot sa traiesc si fara.

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 31 May 2021 - 12:59 PM


#23 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 31 May 2021 - 12:50 PM

De la categoria scheme de vopsire pentru Tornado germane imi lipseste momentan din colectie fix prima schema din Luftwaffe NORM 76. Poate din profilul din prima postare nu se inteleg culorile bine. El arata cam asa:
Imagine atasata: photo_9999_83697.jpg


Ar mai fi o schema de speciala de vopsire pentru unele aparate experimentale ale marinei.
Imagine atasata: Norm87_experimental.JPG

E neclar cate aparate au fost vopsite asa. Nu am reusit sa gasesc pana acum nicio poza in culorile astea.

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 31 May 2021 - 12:50 PM


#24 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 31 May 2021 - 01:16 PM

Trecem mai departe la o varianta mai altfel de Tornado. Este vorba de Tornado F3/ADV. Conceput ca interceptor dedicat pentru bombardiere sovietice din marea nordului, F3 a servit ca solutie de tranzitie/compromis in locul de a cumpara de la americani F16, asta pana cand Eurofighter devenea disponibil.
Nu o sa intru in detalii, dar de mentionat este ca decizia interceptorului a avut la baza Tornado Gr.1 (practic IDS-ul britanic), de la care s-a incercat imprumutarea a cat mai multor piese posibil.
Prima varianta a fost F2, care a ramas mult sub asteptari. Submotorizat, instabil si cu un radar slab. Reputatia negativa l-a insotit inclusiv pe imbunatatitul F3 toata cariera de la introducere in 1985 pana la retragere inspre anul 2012 (!).


Punctul culminant al carierei F3 a fost fara dubiu inceputul razboiului din golf din 1990. Atmosfera printre piloti la debutul razboiului si starea tehnica a unui avion prost pregatit pentru misiuni de interceptare sunt descrise pe scurt si aici:
http://www.globalavi...thtornadof3.php
Practic modernizari care trebuiau facute de la bun inceput la proaspatul proiectat F3, au trebuit sa fie facute in mod turbo intr-un timp extrem de scurt inainte de primele misiuni in 1990.

Ce este foarte specific la Tornado F3 este nasul foarte alungit (pentru a face loc unui radar mai capabil). Printre altele a fost si remotorizat, ceea ce a dus la lungirea fuselajului in spate (inclusiv alungirea franelor aerodinamice).
Mai exista ceva diferente discrete la aripi si ampenajul vertical. Aripile au de asemenea (cum s-ar vedea de sus) o tranzitie geometrica mai fina catre admisiile motorului comparativ cu IDS/GR.1.
Imagine atasata: 1.jpgImagine atasata: tor1-main.jpg
Ultima poza reprezinta deja o varianta mai tarziu de F3/ADV unde gondolele de Chaff au fost instalate pe intrados (intre pilonii centrali si motoare undeva pe la mijloc). In mod usual Tornado F3 avea doar cate un pilon pe fiecare aripi, fiecare pilon avand cate un rezervor si doua Sidewider. Ultima poza reprezinta cel mai probabil deja varianta F3T

Per total am inteles ca Tornado F3 inca impartasea aproape 80% din piesele lui IDS/GR.1, informatie care a contat pentru mine mai tarziu pentru struto-camila pe care am construit-o.

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 31 May 2021 - 01:42 PM


#25 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 31 May 2021 - 01:39 PM

Acum incepe distractia.
Kitul pentru un F3 la 1:72 este o problema nu doar subiectiva. Practic de ales avem intre Hasegawa si Revell. Cand zic Revell ma refer la asta:
https://www.scalemat...-f3-adv--111429
Cine stie kitul, probabil zambeste putin acum.

De pe forumuri am inteles ca Hasegawa, desi are o detaliere mult mai frumoasa a suprafetelor, are ceva probleme urate de forme. Cei care cunosc subiectul mai bine au zis ca tot cel de la Revell este in forme mai corect.
Cel de la Revell a fost lansat initial prin 1990. Sa spun sincer, e genul de kit de care nici in 1990 nu m-as fi apucat. De fapt Revell doar a recartonat ceva Esci care la randul lui avea 20 de ani in spate. Am inteles ca totusi Revell a corectat cu ocazia asta si o anume eroare pe la cupola/cabina.
Liniile de panou gravate sunt foarte late si enervante. Partea din fata a cabinei are niste linii de panou total gresite, dar cele mai multe lipsesc de fapt cu desavarsire. Cockpitul este o gluma proasta fiind puse niste chestii la ghiceala acolo inauntru, ca sa nu zici ca e chiar gol. Scaunele sunt probabil imprumutate de la ceva masinuta Matchbox (oricare, nu conteaza, la fel de aleatorie e si forma pentru F3). Din motivul asta m-am inhamat la o munca absolut nenecesara, ca de aia se numeste hobby de relaxare :).

Frankenstein a luat nastere prin canibalizarea unui Revell de IDS (deci ala bun), dupa studiere pozelor. Desigur ca precizia e orecum limitata aici.
Pentru cockpit am preluat pentru navigator panoul de instrumente de la IDS (este in realitate aproape identic cu F3). In poza se vede in stanga Revell/ESCI F3 comparat cu IDS-ul tot de la Revell. La capitolul interior, panoul asta de la Revell F3, desi gresit, este de fapt cea mai decenta piesa.


Imagine atasata: 20201118_165643.jpg


Pentru cabina navigatorului din pacate nu am poze clare, dar a fost ceva munca, din moment ce m-am decis sa reprezint un Tornado F3 din razboiul din golf, care a primit modificari serioase pe ultima suta de metri. Modernizarile astea au devenit mai tarziu standardul F3 "T" (daca nu ma insel).
Ca sa se inteleaga mai bine, cabina pilotului din spate arata asa la Tornado IDS:
https://www.bredow-w...res_Cockpit.jpg
la Tornado F3 (fix inainte de Razboiul din Golf!) arata asa:
https://www.airteami...0/10178_800.jpg
pe cand dupa upgrade-ul local facut fix inainte de misiuni (corespunzand mai tarziu standardului F3T) arata in spate din nou asa:
https://www.tornados...701722_orig.jpg

Pe scaune tot de la Revell IDS le-am preluat.
Apoi am purces cu fuselajul. Practic din Revell F3/ESCI am pastrat doar botul si intradosu plus o mica sectiune de la motoare. Desi a fost remotorizat, F3 a pastrat acelasi mecanism de tractiune inversa de la IDS/GR.1, deci se poate prelua si partea asta de la Revell IDS.
Imagine atasata: 20201121_113118.jpgImagine atasata: 20201121_113336.jpg

Imagine atasata: 20201128_190041.jpg Imagine atasata: 20201128_190056.jpg

A se vedea ca fusleajul este alungit in spate in diverse locatii pentru coama comparativ cu motoarele. Desi se zice ca prin design/proiectare franele aerodinamice din spate au fost de asemenea alungite (se vede si in pozele cu F3-ul real de fapt), in niciun plan de F3 pe care nu l-am comparat cu IDS-uri nu am reusit sa vad diferenta asta. Ce zic eu intra la categoria "cat de corecte mai sunt si planurile astea de pe internet". De accea am oarecum dubii legat de dimensiunile exact ale Frankensteinului meu.


Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 31 May 2021 - 02:24 PM


#26 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 31 May 2021 - 01:58 PM

Poze clare in zbor cu Tornado F3 din razboiul din golf exista foarte putine.
Imagine atasata: Tornado_F3_1.JPGImagine atasata: Tornado_F3_2.JPG

Cert este ca echipaje si aparate din mai multe escadrile diferite au fost trimise spre zona golfului, formand la fata locului o singura unitate. La fata locului au fost sterse marcajele specifice escadrilei si au primit toate (initial) pe ampenajul vertical sigla care se vede in prima poza.
Nu dupa mult timp (nu stiu cand) inclusiv sigla aceea a fost stearsa.
In ambele poze se observa si gondolele pentru Chaff instalate pe fuga, pe care F3-ul initial de dinainte de 1990 nu le avea.
Imagine atasata: Tornado_F3_3.JPG

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 31 May 2021 - 02:01 PM


#27 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 31 May 2021 - 02:17 PM

Si rezultatul meu jos.
Decalurile provin tot de la un antic set de la Model Decal #98.

Imagine atasata: s-l1600.jpg


De acolo am luat aproape tot, mai putin literele "DC" de pe deriva.
Decalurile, la fel cum am zis si la primul Tornado de la MFG1 (pe la inceput) sunt supradimensionate si lasa o substanta laptoasa. Uneori descoperi substanta aia laptoasa abia dupa ce se usuca decalurile pe model :). Optimal.
De mentionat ca Tornado F3 avea walkways intr-adevar albe punctate (linii diagonale cu multe stencil-uri albe. Bordul de atac al aripiilor nu erau negre, ci un gri foarte inchis inspre negru. Imi amintesc ca totusi am vazut si acea poza unde un F3 cara rezervoare vopsite in Desert Pink, doar ca nu reusesc sa o gasesc acum.
Imagine atasata: 1.jpg Imagine atasata: 5.jpg

Imagine atasata: 2.jpgImagine atasata: 4.jpg


Per total ca forme si aspect general arata clar a F3. Acum cat de exacte sunt dimensiunile, ramane subiect deschis. Cam atat s-a putut la momentul respectiva. Nu stiu daca ar fi fost cu Hasegawa un rezultat mai bun.

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 31 May 2021 - 02:40 PM


#28 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 31 May 2021 - 02:58 PM

Urmatorul subiect e prea cunoscut ca sa mai aibe nevoie de vreo introducere.
E vorba de Tornado Gr.1 britanic folosit in razboiul din Golf in 1990 (mai jos in poza cu mai multi fratiori, in plan indepartat Tornado F3):

Imagine atasata: unnamed.jpg

Pentru Tornado Gr.1, Revell ofera la piesele standard de la IDS o culee in plus cu piesele specifice pentru Gr.1:
https://www.scalemat...gr1-raf--143943

Ce mi se pare misto, kitul contine inclusiv doua bombe ghidate paveway II (standard britanic, NU american), care de altfel sunt frumos lucrate.
Decalurile kitului nu permit reprezentarea unui aparat din razboiul din golf, de aceea am apelat la urmatoarele decaluri de la Print Scale:
Imagine atasata: Garnby.JPG

In poza nu se vede, dar sunt oferite si stencil-uri, ceea ce a fost ideal. Per total calitatea decalurilor a fost absolut excelenta cu un film foarte subtire. In ciuda decalurilor folosite pana acum :). As fi preferat sa fi fost proportiile invers.

M-am decis pentru cunoscutul "Mig Eater" (sau "Mirage Eater" cum ar zice cei mai rautaciosi):
Imagine atasata: 8c99ba43298bb4644d581568c376c82f.jpg Imagine atasata: 0750297.jpg

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 31 May 2021 - 03:02 PM


#29 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 31 May 2021 - 03:24 PM

Si cam asta e rezultatul. Ceva silvering se vede din pacate si aici in unele colturi si de data asta se putea evita foarte usor.

Imagine atasata: 1.jpg Imagine atasata: 2.jpg Imagine atasata: 3.jpg

Imagine atasata: 4.jpg Imagine atasata: 5.jpg Imagine atasata: 6.jpg

Imagine atasata: 7.jpg Imagine atasata: 8.jpg Imagine atasata: 9.jpg


Daca ma uit la poze acum imi dau seama ca ar fi mers mult mai murdar/weatherit. De altfel pe intrados exista un mic panou/capac langa motoare care era vopsit alb si pe care eu aparent l-am uitat total.
Se mai pune intrebarea daca numerele ZA447 de pe fuselaj le-a avut vreodata vopsite sau au fost acoperite dupa un anume punct in timpul misiunilor. Eu am ales (poate eronat) sa le pun.
Acum ma intreb daca nu cumva cele doua antenute de pe deriva trebuiau si ele sa ramane albe cu bordul de atac negru.....Imagine postata


Tot putin neclar este si daca aripa avea vopsite gri suprafetele care se freca de manusa/manseta din fuselaj (cum sunt Tornado standard vopsite acolo). Cele mai multe (dar nu toate) Tornado Gr.1 din Golf au avut aparent inclusiv zona aia vopsita cu Desert Pink.

Imagine atasata: message-editor_1610719087117-gr1lowlevel.jpg Imagine atasata: message-editor_1610712364855-gulfgr1topside.jpg

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 31 May 2021 - 04:10 PM


#30 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 31 May 2021 - 03:30 PM

Si cu asta am incheiat momentan seria Tornado din modelele care erau deja gata. Imagine postataImagine postata
Sigur va mai urma candva inca un Tornado german in culorile din ziua de astazi, dar pana atunci mai exista si alte subiecte pe care vreau sa le abordez.


Una peste alta, asa cum am mai zis, imi pare sincer rau ca nu sunt mai ingrijite. Pe defectele evidente din poze nu le vazusem initial fie deloc, fie mi s-au parut mai de graba minore. Din moment ce le-am pozat la un an sau jumatate de an dupa ce le-am terminat, au ramas defectele nereparate.
Pana la urma cum percepem defectele astea cu ochiul liber tine si de experienta si exercitiu. Ce a urmat la mine dupa experienta cu seria Tornado a fost deja la un alt nivel calitativ.
Oricum, lectia finala pentru mine a fost "decalul te omoara" (daca nu ruinez vopseaua inainte Imagine postata ). Pe remediul pentru decaluri l-am descoperit abia la ultimul Tornado, cel din JaboG 34 detaliat inclusiv cu electronica. Remediul a fost Mark Fit de la Tamyia, care functioneaza pentru mine in combinatie cu restul de zemuri/Future si alte lacrui foarte bine,

La carcoteli, critica si discutii sunt deschis si nu ma supar.

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 31 May 2021 - 03:57 PM


#31 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 31 May 2021 - 04:05 PM

Pentru iubitorii schemelor de desert la Tornado Gr.1, tocmai a fost lansat urmatorul:
https://www.scalemat...-babes--1346900


Salut idea, venita (zic eu) foarte tarziu. Mare atentie, pentru ca Eduard va folosi matritele de la Revell. Cum anumite piese deja in kiturile de acum 20 de ani aveau cateva defecte urate, e posibil sa fie si mai rau acum.



Printre altele vad ca Revell nu se dezminte si mai lanseaza si ei un ceva:
https://www.scalemat...sta-31--1316267
Din motive de pandemie, se pare ca nu s-a mai tinut Tiger Meet anul trecut (spre exasperarea Revell). De aceea vine cu o inmatriculare inedita, care corespunde unitatii de testare din Manching. ASSTA 3 e ultimul standard de modernizare al Tornado.
In principiu nu s-a schimbat la exterior nimic esential (poate vreo antenuta mica, altceva nu stiu sa fie). Atata timp cat nu apar piese noi (arme mai ales, va rugam), nu vad motivul ca cineva sa il cumpere pe asta in detrimentul celor vechi cu mai putine defecte.

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 31 May 2021 - 04:08 PM


#32 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2021 - 08:48 PM

Sa moara, sa faca … m-am chinuit sa scriu dupe telefon si cand sa postez, s-a dus la dreaku’ :bang: ... a dat eroare si a plecat in dark web.

Mai incerc o data, ca merita munca ta si am si promis :-D

Ce sa zic, parca cel mai tare imi place asta ultimul, pentru istoric si pentru coloarea asta frumushica de tot.

Da’ parca si F3-ul, pentru formele alea sleek ale lui.

Si parca si alea de marina, pentru camo-urile alea minunate.

Mai bine nu mai zic nimic - toate-s foarte mishto, man. Nu-ti bate capul cu micile greseli – multe nu se vedeau daca nu le marcai tu. De altfel, e normal ca la atata volum sa apara si unele erori pe care, din cauza lehamitei, sa nu le mai retushezi. Si mie imi e lene uneori sa repar nishte chestii si trec mai departe … si nu fac decat una odata. Chill …

Felicitari inca o data pentru munca depusa, pentru rezultat si nu in ultimul rand, pentru colectia de autobuze zburatoare. M-a marcat intotdeauna cat de masiv arata acest Tornado, intr-o mare de avioane care mai de care mai elegante si gratioase (Mirage-uri, F16 etc.).

PS: e cel mai jegos avion de l-am vazut eu ever … la propriu – in 2017, la muzeu la Schleiβheim. Ziceai ca l-au folosit in mina. Se vede si in poze ca au incercat sa-l curete si si-au bagat picioarele ….
Imagine atasata: 27august-Schleissheim-DSC00225.JPGImagine atasata: 27august-Schleissheim-DSC00231.JPGImagine atasata: 27august-Schleissheim-DSC00270.JPG
Imagine atasata: 27august-Schleissheim-DSC00272.JPGImagine atasata: 27august-Schleissheim-DSC00277.JPGImagine atasata: 27august-Schleissheim-DSC00279.JPG


PPS: La unele (parca mai ales la 44+43) mi se par mai blegite aripile – e de la efectele foto? Sau asa stateau?

PPPS: Mentiune speciala pentru efectele artistice, astea gen highlights pe panouri. Nu-s chiar un fan declarat, dar chiar ti-au iesit frumos tare. Cum le-ai facut?

PPPPS: Ai dreptate cu decalurile – pe cat de capabile sa-ti ridice macheta la superlativ, pe atat de nenorocite sunt atunci cand nu-ti ies perfect (sau cand, orice le-ai face, sunt pe treaba lor). Niste scarbe.

Legat de asta cu decalurile, mi-a atras atentia cocarda de pe Mig Eater – acolo e o linie de panou si, teoretic, trebuia sa se vada. N-a vrut sa te asculte sau ai uitat de ea?

PPPPPS: Chiar iti plac mult franele alea aerodinamice sculate :rofl:

Respect!

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 02 June 2021 - 08:41 PM


#33 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 31 May 2021 - 09:02 PM

Citeaza

Si cam asta e rezultatul.

Super fain ! :hi: :wub:
Apopos de culoare , acel Desert Pink . Nu stii cumva era o nuanta folosita si in WW 2 ( parca pe vehicole ) ? Parca asa se presupunea la un moment dat ...
Tu ce ai folosit ; arata foarte ok .

Citeaza

Un anume filmulet de dinainte de 90 arata un exercitiu NATO, in care o autostrada de aici a fost inchisa pentru cateva zile si intr-un timp foarte scrut improvizata in pista de aterizare. Practic la sosea nu s-a schimbat nimic, doar instalatiile de pe langa. Si se faceau aterizari si decolari pe autostrada impreuna cu alte state membre NATO.



Da , il stiu filmuletul ! ^_^
Mai e un filmuletz cu un exercitiu similar din aceeasi perioada dar al RDG si la fel filmat foarte frumos , cu Mig 23 + avioane si elicoptere auxiliare din dotarea Pactului de la Varsovia .

... Se pot compara in oglinda :-D ( in clipul NATO apar in virtutea dreptului la opinie " sosocii , simioanele si sparangheliste " , si se remarca miscarea feminista in armata americana , iar in clipul esticilor totul era bine si frumos si corect ... asa cum stiam cu totii ,pentru binele nostru ;-) )
Dar avioanele erau frumoase si exercitiile interesante indiferent de care parte a Cortinei erau .

Ps . Filmul NATO ( RFG) - https://www.youtube....h?v=cYpbI9Myrb0
Filmul RDG - https://www.youtube....h?v=6WNfjeusIUQ

Aceasta postare a fost editata de dany: 31 May 2021 - 09:59 PM


#34 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 31 May 2021 - 10:11 PM

Pps . Scuze de of topic

#35 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 June 2021 - 07:27 AM

O lucrare demna de un articol. Felicitari pentru stradanie si munca depusa!
L-am pus in pioneze, ca merita!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 01 June 2021 - 07:28 AM


#36 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2021 - 09:12 AM

Topicul asta mi-a scapat pe sub radar! Foarte tare, Dihorule !
Tornado e un avion cinstit, se vede ca a fost creat in comun, pe comisii; mi-a placut intotdeauna.
Am in plan sa fac quartetul din Golf '91 (Gr1 si F3 RAF, saudi barbaria si chiar amaratul de italian) si un Jerman din ISAF.
Si pentru mine subiectul tau e "pinned", o sa il iau ca referinta. Bravo!

#37 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2021 - 09:21 AM

Am o mica nelamurire cu ZA447 EA. Nu e prea mare cocarda de pe aripa? Stiu ca erau mici-mici, nu am vazut pe niciun tornado, asa mare.

#38 Useril este offline   kamikaze 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 308
  • Inregistrat: 28-September 05
  • Location:Acasa
  • Interests:Prea multe... prea putin timp

Postat 01 June 2021 - 09:31 PM

Vezi postareaDihoru, la 30 May 2021 - 07:16 PM, a spus:

Cu acestea incepe epopeea lui Tornado, avion foarte popular in tarile care l-au operat sau inca il opereaza (mai ales UK si Germania) si mai putin popular in toate celelalte.

RAF si-a retras flota de Tornado Gr.4 inca din prima parte a lui 2019, astfel ca singurele tari care inca mai folosesc Tornado sunt Germania (se pare ca va fi inlocuit de F/A-18 E,F,G), Italia (va fi inlocuit de F-35A si/sau B) si Arabia Saudita (nu se cunoaste inca un inlocuitor). Cu toate astea topicul este extraordinar si am fost impresionat atat de executie, partea practica, cat si de documentare si istorie. Sigur prima optiune pentru cei care cauta informatii atat despre avion cat si despre model. Mult succes in continuare, la mai multe.

PS: Ar fi frumos unul in camuflajul saudit, poate iti face cu ochiul.

PPS: Si cateva de inspiratie
Imagine atasata: 20190720_083554.jpg resize.jpgImagine atasata: 20190720_083640.jpg resize.jpg

Imagine atasata: DSCN7142.jpg resize.jpgImagine atasata: DSCN7143.jpg resize.jpg

Imagine atasata: 20190720_083646.jpg resize.jpgImagine atasata: 20190720_083700.jpg resize.jpg

#39 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 01 June 2021 - 10:27 PM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 31 May 2021 - 08:48 PM, a spus:

Sa moara, sa faca … m-am chinuit sa scriu dupe telefon si cand sa postez, s-a dus la dreaku' :bang: ... a dat eroare si a plecat in dark web.

Mai incerc o data, ca merita munca ta si am si promis :-D

Ce sa zic, parca cel mai tare imi place asta ultimul, pentru istoric si pentru coloarea asta frumushica de tot.

Da' parca si F3-ul, pentru formele alea sleek ale lui.

Si parca si alea de marina, pentru camo-urile alea minunate.

Mai bine nu mai zic nimic - toate-s foarte mishto, man. Nu-ti bate capul cu micile greseli – multe nu se vedeau daca nu le marcai tu. De altfel, e normal ca la atata volum sa apara si unele erori pe care, din cauza lehamitei, sa nu le mai retushezi. Si mie imi e lene uneori sa repar nishte chestii si trec mai departe … si nu fac decat una odata. Chill …

Felicitari inca o data pentru munca depusa, pentru rezultat si nu in ultimul rand, pentru colectia de autobuze zburatoare. M-a marcat intotdeauna cat de masiv arata acest Tornado, intr-o mare de avioane care mai de care mai elegante si gratioase (Mirage-uri, F16 etc.).

PS: e cel mai jegos avion de l-am vazut eu ever … la propriu – in 2017, la muzeu la Schleiβheim. Ziceai ca l-au folosit in mina. Se vede si in poze ca au incercat sa-l curete si si-au bagat picioarele ….
Atasament 27august-Schleissheim-DSC00225.JPG Atasament 27august-Schleissheim-DSC00232.JPG Atasament 27august-Schleissheim-DSC00233.JPG
Atasament 27august-Schleissheim-DSC00270.JPG Atasament 27august-Schleissheim-DSC00271.JPG Atasament 27august-Schleissheim-DSC00278.JPG

PPS: La unele (parca mai ales la 44+43) mi se par mai blegite aripile – e de la efectele foto? Sau asa stateau?

PPPS: Mentiune speciala pentru efectele artistice, astea gen highlights pe panouri. Nu-s chiar un fan declarat, dar chiar ti-au iesit frumos tare. Cum le-ai facut?

PPPPS: Ai dreptate cu decalurile – pe cat de capabile sa-ti ridice macheta la superlativ, pe atat de nenorocite sunt atunci cand nu-ti ies perfect (sau cand, orice le-ai face, sunt pe treaba lor). Niste scarbe.

Legat de asta cu decalurile, mi-a atras atentia cocarda de pe Mig Eater – acolo e o linie de panou si, teoretic, trebuia sa se vada. N-a vrut sa te asculte sau ai uitat de ea?

PPPPPS: Chiar iti plac mult franele alea aerodinamice sculate :rofl:

Respect!


Multumesc mult sincer!
Nu sunt perfecte, dar cand le spui si povestea, mai adoarme putin publicul si mai inchide cate un ochi :).

Adevarul e ca ai zis bine cuvantul lehamite. Chiar mi se luase la un moment dat. E misto avionul, dar parca nu mai puteam sa fac acelasi kit si a 9-a oara la rand. Eu nu stiu sincer cum a reusit Edi sa faca atatea Bf109 fara sa dea cu unele de pereti (de fapt asta nu stiu Imagine postata ).


Tornado da, e murdar rau de tot. Ala de la Schleißheim e venit direct din Afganistan si tot nu e cel mai urat pe care l-am vazut. Si aici as zice ca o contributie majora au avut-o desigur tehnicienii de la sol, care sigur nu au umblat cu manusi chirugicale, degresant si antiviral stiind ca oricum la cam fiecare 5 ani vine cate o schema noua de vopsire.
In rest apropo de struto-camile, am tot cautat poza asta si in final am gasit-o. E de la unitatea de testare din Manching :). Poate ii da idei si lui Revel.


Imagine atasata: ac1607458385954791.jpg



Legat de efectele de "hot spots" de pe panouri, recunosc ca nici eu nu ma dau in vant dupa ele, pentru ca sunt exagerate si nerealiste in cele mai multe cazuri. Aici la Tornado poti sa vii cu tot felul de picatele, pentru ca ai si de ce.
Le-am facut cu aerograful din nou peste vopsea la sfarsit. Am venit intai cu un negru foarte diluat pe ici pe colo, apoi cu nuantele deschise peste dar foarte localizat si cumva aleatoriu. Sau cand a existat o poza de referinta concreta, concentrat pe langa anumite capace sau panouri. Facand asa, pericolul e ca pot ramane eventual contraste puternice (nedorite) in unele zone. De exemplu contrastele astea mai puternice se vad la cel din JaboG 32 (cel in gri-tricolor), unde fix asa arata si avionul real. Practic am exersat direct pe ele. Am incercat si cu Black Basing initial, dar nu mi-a iesit inca cum as fi vrut eu.


Legat de decaluul de la Mig Eater, cred ca acolo trebuie refacut decalul complet.


Iar aripile "blege" sunt intentionat asa, exista un unghi diedru acolo. Uite poza si cu franele ridicate, cum iti place tie:
Imagine atasata: TornadoIDS-4464-C130.jpg


#40 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 01 June 2021 - 10:36 PM

Vezi postarea1-0-9, la 01 June 2021 - 09:21 AM, a spus:

Am o mica nelamurire cu ZA447 EA. Nu e prea mare cocarda de pe aripa? Stiu ca erau mici-mici, nu am vazut pe niciun tornado, asa mare.


Aici ma tem ca ai dreptate. Am luat decalurile de bune si cumva nu mi-a mai sarit in ochi. Cred ca o sa mai lucrez putin sincer Mig-Eater.
Trebuie dat jos decalul ala (sa vad daca am si din alea mici pe stoc), vopsit antenutele de pe coada corect, panoul alb de pe intrados, si sters inclusiv conturul ala argintiu urat si de fapt neexistent la racordarea ampenajului orizontal:
Imagine atasata: Unbenannt2.JPGImagine atasata: Unbenannt2.JPG

Imagine atasata: Unbenannt3.JPGImagine atasata: Unbenannt4.JPG

Cert e ca suprafetele alea de pe aripi care intra un fuselaj la schimbarea unghilui de sageata nu erau vopsite gri la Mig Eater, deci pe asta macar am facut-o bine.

Cu ocazia asta poate il mai murdaresc putin, parea prea curat la mine. De altfel pozele de sus sunt de la intoarcerea in Anglia prin 1991 (daca nu ma insel), deci deja avea alt nivel de uzura. Asa nu cred ca il fac.
Ma intreb totusi daca avea vreun stencil pe extrados aplicat in realitate.


Il pozez din nou cand e gata daca apuc sa refac si decalurile.

Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 01 June 2021 - 10:37 PM


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi