Forum Machete,Modelism,Hobby: Scule si bascule - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Scule si bascule chinese shit

#21 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2021 - 02:29 PM

Imagine atasata: Screenshot_20210819-115710_AliExpress.jpg

Tot un burete d-ala gen sandvici, dar de data asta pentru polishat. Foarte bun la transparente.

1.80$ pana in cutia postala.

#22 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2021 - 02:40 PM

Imagine atasata: Screenshot_20210819-115746_AliExpress.jpg

Un fel de pix d-ala mecanic care are in loc de mina o ceva abraziva – e ok pentru unele spatii restrictive, mai ales la figurine, dar si prin unele colturi.

Destul de scump insa, pentru ca trebele dat banutzul si pe pix – 14$.

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 19 August 2021 - 02:40 PM


#23 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2021 - 03:04 PM

Imagine atasata: Screenshot_20210819-115808_AliExpress.jpg

Folie de fotodecupate cu tot felul de capacele, surubele, shaibe etc. Foarte buna daca va mai place cu upgrade-uri.

Putin peste 11$ bucata.

#24 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2021 - 03:07 PM

Imagine atasata: Screenshot_20210819-115833_AliExpress.jpg

Si inca o folie de PE, zic ei “clasps and buckles”, de fapt o copie aproape identica dupa un set Verlinden de-l am eu mai de mult ... “clamps and clasps”. Jumatate din piese nu le voi folosi niciodata, insa sunt zeci de repere generice (cele mici-mititele) care pot fi adaptate la tot felul de proiecte.

12.5$ per piece.

#25 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 19 August 2021 - 07:25 PM

Deci extrem de util !!
M-am "dat în bărci" și eu pe AE, am luat și eu cîte ceva. Prețurile mi se par foarte OK, de multe ori transportul e gratis ( dar nu vă faceți iluzii, este doar inclus în preț ), iar calitatea este chiar bună.
- Am și eu setul acela de pensule cu silicon în capăt, folosesc vre-o două dintre ele, în special la adus chitul la nivel ca să am cît mai puțin de șlefuit și curățat la el.
- Am și setul de spirale. Dezamăgit. Adică, sînt EXTREM de fragile, se rup doar dacă te uiți la ele mai urît ! Din cauza asta, deocamdată mai am întregi doar pe cele mari ( 0,8/0,9 și 1mm), restul s-au rupt.Au însă avantajul că sînt ieftine, deja mi-am mai comandat încă cîte 10 buc. din dimensiunile mici, să fie acolo, cei care scrăciuie mult știu ce zic, niciodată nu ai prea multe spirale...
- Diverse divaisuri de șmirgheluit/lustruit , în marea lor majoritate destinate manichiurii, foarte bune și durabile.
- Două aerografe de marcă, adică KKmoon, Banxi, Fengșui și alte supermărci. Copii după Iwata, evident...Excelente pentru lucrul fără pretenții, împreună au costat mai puțin decît un BD de pe site-urile noastre de specialitate, care-s tot copii chinezești. Adică am dat 160 lei pe amîndouă. Unul de 0,2mm și unul de 0,3mm. Cupe mici, nu am nevoie de canistre...Am văzut însă că în ultima vreme le-au mai scumpit și ei , a ajuns la 90lei un aerograf.
Acum am văzut la tine și alte minuni , abia aștept să le comand...Se găsesc și măști pentru efecte speciale, și muulte alte minuni. La mai puțin de jumătate de preț față de magazinele on-line de specialitate.
Mulțumim pentru informații !! :hi:

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 19 August 2021 - 07:26 PM


#26 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2021 - 08:19 PM

Interesante lucruri . Multumim.

#27 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2021 - 11:03 AM

De nada, Dakiane ... de nada, Flo. Daca ajuta macar unul, doi rataciti de pe aici de pe site, e ok.

Cum spuneam, eu sunt efectiv incantat de unele dintre produse, aici incluzandu-se si pretul. Este evident ca sunt si o gramada de tzepe pe AE, da' daca ai grija, le ocolesti. De exemplu o scula de pliat fotodecupate la 25 de coco, la care transportul se face tot 25 de coco atunci cand bifezi modelul si tzara de expeditie. In situatii d-astea, zici pas si mai cauti o varianta care sa iti convina.

Evident ca mai sunt comenzi contramandate de vendor, ca te zapacesc cu notificarile, ca te mai taxeaza si scarbele de la posta romana cu 8 lei, 5 lei pentru procesare, ca se rup spiralele de carbid :angry:, ca unele produse nu-ti folosesc efectiv la nimic ... da' astea-s rahaturi inerente, care cand tragi linie se pierd in peisaj.

Dupa cum zicea foarte bine o prietena, eu am ajuns in stadiul in care, daca nu am macar 5 comenzi in drum spre mine (nu doar legate de modelism), nu-s ok :blink:

#28 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2021 - 11:15 AM

Imagine atasata: Screenshot_20210819-150841_AliExpress.jpg

Tot niste fotodecupate, pentru modelele Action Figures d-alea asiatice ... mai multe modele de capace, in diferite dimensiuni. Nu pot sa zic ca am folosit de am rupt din ele, dar atunci cand mi-au trebuit, au fost ezact ce-mi trebuia. Ar fi fost senzatie daca vindeau o folie mai mixata ... asa, fiecare folie vine cu modelul ei de capac, doar dimensiunile difera.

Eu am luat un set cu toate cele 6 variante de le vand ei cu 20 de $.

#29 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2021 - 11:18 AM

Imagine atasata: Screenshot_20210819-151519_AliExpress.jpg

Hartie abraziva, la ce granulatie iti doresti - foarte foarte bun ce am luat eu - de 3000 si 5000.

10 coli in total - 7.5$.

#30 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2021 - 11:22 AM

Imagine atasata: Screenshot_20210819-154930_AliExpress.jpg

Folii ABS - bune, dar cam scumpe si cam limitate ca oferta. Adica foaia e mica (12/6cm), iar grosimile sunt din 0.5 in 0.5mm.

Am luat cate 1 bucata de 0.5, 1 si 2 mm - 6.5$

#31 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2021 - 11:28 AM

Imagine atasata: Screenshot_20210819-235117_AliExpress.jpg

Asta e una dintre cele mai bune achizitii - 2 pensete de precizie excelente. Au cazut de cateva ori pe jos si nu s-a indoit varful deloc ... poate n-au cazut chiar cum trebuie. Oricum, mega multumit.

Ambele la 2.5$.

#32 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2021 - 11:32 AM

Imagine atasata: Screenshot_20210819-235205_AliExpress.jpg

Si inca una din aceeasi gama, tot penseta, dacat ca posesoare de mecanism de auto-blocare si cu textura in varf pe interior (se gasesc si fara). Iarasi impecabila si foarte usor de folosit.

Nu stiu de ce nu o mai am in istoric, da' parca nu afost atat ca aia din poza - parca am dat undeva la vreo 3$ pe ea.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi