Forum Machete,Modelism,Hobby: Heinkel 112 -macheta - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Heinkel 112 -macheta

#41 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2006 - 01:11 AM

Aceste figuri sunt din manualul de intretinere si folosire al aparatelor sosite in romania... Nu ma intrebati mai mult ca nu am voie sa zic.

Oricum ce voiam sa va arat este acea tesitura imperceptibila de la capul planului (mai spre spate) care "strica" elipsa dand aripii aspectul unic.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Image_12.JPG


#42 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2006 - 01:13 AM

Si de jos

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Image_13.JPG

Aceasta postare a fost editata de wurger: 11 November 2006 - 01:14 AM


#43 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 13 November 2006 - 07:20 AM

Am atras atentia unui bun prieten din Portugalia despre acest topic. Avand bune cunostiinte de l.romana a putut parcurge si intelege tot.
Dupa parerea sa, cele mai corecte planuri s-ar gasi in relativ recent publicata monografie He-112 de Seweryn Fleischer de la Wydawnictwo Militaria:
http://www.militaria...strony/164.html

#44 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 13 November 2006 - 04:10 PM

comnean, la Nov 10 2006, 03:04 PM, a spus:

www.luftwaffe39-45.historia.br/aero/aero.htm unde zic eu , pentru cititorii de spaniola sunt cateva lucruri interesante chiar si despre aparatele cu inmatriculare romaneasca.

Nu mi se pare a fi in limba spaniola chiar daca pe alocuei seamana si nici nu gasesc referiri la avioane cu inmatriculari romanesti. :lol:
Bafta!

PS si adresa este http://www.luftwaffe...r/aero/aero.htm

#45 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 13 November 2006 - 06:57 PM

crios, la Nov 13 2006, 05:10 PM, a spus:

Nu mi se pare a fi in limba spaniola chiar daca  pe alocuei seamana si nici nu gasesc referiri la avioane cu inmatriculari romanesti.  :lol:
Bafta!

PS si adresa este http://www.luftwaffe...r/aero/aero.htm

Site-ul este brazilian (br) si deci limba e ceva foarte aproape de portugheza.
Nici eu nu am gasit nimic despre inmatriculari romanesti :-? , dar am descoperit informatii foarte interesante despre unele modele mai putin cunoscute si prototipuri.

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 13 November 2006 - 07:09 PM


#46 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 13 November 2006 - 08:01 PM

Limba e chiar portuguesa
Cassin.

#47 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 13 November 2006 - 11:07 PM

Cassin, la Nov 13 2006, 09:01 PM, a spus:

Limba e chiar portuguesa
Cassin.

Nu chiar ... :lol:
Stiu de la un portughez, ca ceea ce se vorbeste in Brazilia nu e identic cu ce se vorbeste in Portugalia. Sunt extrem de multe asemanari, dar si deosebiri.

#48 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2006 - 12:01 AM

Da, in brazilia se spune shuta iar in portugalia slanina. :lol:

#49 Useril este offline   comnean 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 14-October 06

Postat 14 November 2006 - 08:47 AM

Intr-adevar site-ul este in ceva portughej dar nu cu iz de telenovela. Mi s-a parut frumos realizat, sincer cred ca in Brazilia, dupa razboi au ajuns multe surse care puteau sa scrie tomuri intregi despre masina de razboi germana. Multumesc lu' Crios pentru rectificari, dar pentru cei care citesc in diagonala e interesant de vazut ca la paragraful despre beneficiarii externi ai avionului, alaturi de text, apar doar doua imagini cu He 112 romanesti. In stanga paginii sunt cateva aliniate pe un aerodrom , vedere pana la cel mult juma' de fuselaj, foto colorata digital iar in dreapta este chiar aparatul prezentat de 1-0-9 (cel putin dupa desenul de pe bot). In text in maxim o propozitie se face referire doar la cantitatea importata de Romania -30buc.
Sunt si alte site-uri mai stufoase despre He112 romanesc dar cel brazilian mi s-a parut foarte sintetic pentru multe tipuri de avioane germane si mai ales pentru detalierea tipurilor de inmatriculare.

#50 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 14 November 2006 - 09:18 AM

comnean, la Nov 14 2006, 09:47 AM, a spus:

... e interesant de vazut ca la paragraful despre beneficiarii externi ai avionului, alaturi de text, apar doar doua imagini cu He 112 romanesti. In stanga paginii sunt cateva aliniate pe un aerodrom , vedere pana la cel mult juma' de fuselaj, foto colorata digital ...

Corect !!!
Nu stiu de ce :-? eu cautam info despre ARR intr-un capitol separat de sine statator si nu in cadrul unui tip de avion.
Oricum partea deosebita a site-ului fata de altele similare, sunt informatiile si pozele despre prototipuri si/sau serii mici de aparate.

#51 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 14 November 2006 - 10:23 AM

Blue-Max, la Nov 14 2006, 09:18 AM, a spus:

Corect !!!
Nu stiu de ce :-? eu cautam info despre ARR intr-un capitol separat de sine statator si nu in cadrul unui tip de avion.

Interesanta informatie data de brazilieni este : "Fortelor Aeronautica Regalã ale Romana (Força Aérea da Romênia) conseguiu receber 30 aeronaves no final de setembro de 1939." Adicatele : Fortele Aeronautice Regale Romane (Fortele Aeriene Romane) au primit 30 de aeronave la sfarsitul lui septembrie 1939.
Poza prelucrata color prezenta pe siteul lor (adica asta)
Imagine postata a fost gabjita cu decuparile de riguare de pe un alt site dedicat unei parti a aviatiei adica e bucatica rupta din poza asta:
Imagine postata care se vede si mult mai bine si e si mai mare. :lol:
Bafta!

#52 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2006 - 01:23 PM

poza asta chiar nu e colorizata, e un diapozitiv color original.

#53 Useril este offline   comnean 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 14-October 06

Postat 14 November 2006 - 01:46 PM

1-0-9 daca ai informatia cu privire la diapozitiv este OK dar la prima vedere asa parea (adicatelea colorata digital)
Pentru fani iata, cred eu ca sunt interesante, cateva site-uri:
http://www.luft46.co...otyp/he176.html
http://www.airwar.ru...fww2/he112.html
http://www.swannysmo...einkel112B.html
http://www.coopersmodels.com/catalog/item/...124/2036165.htm
http://www.internetmodeler.com/2006/januar...s/RSM_He112.php
http://en.wikipedia...._He_112#Romania
http://www.zi.ku.dk/.../spain/did.html

Sunt informatii destule despre avion in sine. Citind un pic si despre macheta prezentata incep sa cred ca am avut dreptate cu privire la forma generala a aparatului si anume ca incearca sa respecte prototipul (sau pe aproape).
Cat despre scalarea machetelor pe imagini din carti cred ca nu este cea mai potrivita solutie. Orice tehnica de reproducere tipografica nu poate scala planul pe cele doua directii respectand rapoartele. In sprijinul acestei afirmatii vine si faptul ca, si in prezent, pentru obtinerea de desene bine scalate se foloseste transcrierea pe suport stabil de hartie a microfilmelor pe echipamente care pot face scalarea optic fara erori pe copie. O alta solutie este ACAD-ul sau CATIA si plotterele mari sau tehnica fotografica.
Daca, suprapunand peste un plan, elementele machetei constatam ca pe una dintre directii proportiile nu se respecta este posibil sa avem de-a face cu o eroare de scalare la tiparire.
Toate acestea sunt discutabile, mai ales la 1/72.
Ce parere aveti?

#54 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 November 2006 - 08:23 PM

He 112 V9. Cred ca i se vad destul de bine formele.
(preluat din Heinkel He 112, Hans-Peter Dabrowski.)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: he112.a.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 14 November 2006 - 08:27 PM


#55 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2013 - 09:14 PM

Este drept ca de la ultima postare a trecut vreme de-o studentie, tot la fel de adevarat este ca intrebarea am mai pus-o si in alt topic, asa ca nu-i exclus sa iau o castana de la moderatori. Dar consider totusi ca aici ar fi fost mai nimerit sa intreb:
Stie cineva ceva despre:
Imagine atasata: he112.jpg ?

#56 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2013 - 11:45 AM

Probabil e si destul de ieftina.
Cu vac-formul e tricky. Ce ai putea castiga la nivelul forme corecte, ar putea fi umbrit de lipsa de definitie a detaliilor.
Eu am lucrat vac-form de la Airmodel si e destul bataie de cap la facut un fuselaj solid din forma ceva mai groase decat paharul de inghetata.
Oricum, succes.

Astia zic ca ar fi mai bun la fuselaj. http://www.network54...l%2C+Rareplanes
Oricum eu nu m-as grabi.

#57 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2013 - 11:32 PM

Pe ebay licitatia pleaca de la 5 euroi, dar nu neaparat pretul asta m-a atras. Toate Heller-urile din Europa plecau de la 15-18 euro. Acum au aparut licitatii si de l a 5 euro, dar sincer nu am vreme de "pandit" strigarea in ultimele 10 secunde.
Despre vac-form cam stiu care-s belele. Despre corectitudine ma interesam. Pana la urma am gasit un Heller la 10 euro.

Multumesc mult si an nou fericit!

#58 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 04 January 2013 - 07:41 AM

Crios, fotografiile color sunt facute la inceputul lui mai 1944 pe Pipera de catre Of. Mec. Turcas Emil pe diapozitiv AGFACOLOR 21 DIN, diapozitive donate mie de autor, nu provin din alte arhive.

Aceasta postare a fost editata de Radu-Dan: 04 January 2013 - 07:42 AM


#59 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 January 2013 - 09:46 AM

Multumesc de informatie, Dan!

La multi ani si

Bafta!

#60 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 04 January 2013 - 10:13 AM

Flo, am si eu o parere. Nu vis a vis de macheta in sine(corectitudine, scara,etc), pentru ca nu "le am" cu asa ceva.
Eu vreau sa ma refer la alt aspect : cred ca pretul de 5 euro(sau ma rog,pe-acolo) merita platit doar ca sa-l cumperi. Nu sa-l montezi ci doar sa-l adaugi in colectie, neatins. Spun asta pentru ca este un kit ...poate nu chiar vintage, dar editie foarte limitata, cu siguranta. Pare-se ca au fost turnate doar 1000 de bucati. Asta inseamna ca intr-un termen relativ scurt, are toate sansele sa devina o "investitie". Scurtind povestea: eu l-as cumpara.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi