Forum Machete,Modelism,Hobby: Normandie-Niemen - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Normandie-Niemen Yak-3 , Zvezda

#1 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 13 April 2022 - 07:29 PM

Bonsoir !
Pentru că am fost somat de fratello să pun pe Forum și Yak-ul , na că-l pun.
Și el a fost făcut cam īn același timp cu Invaderul, ca să nu mă plictisex īntre etapele luungi de pauză. Kitul este din seria "snap-kit", dar consider că este unul din cele mai bune la această scară.
Cockpitul destul de complet, am mai folosit și ceva PE-uri, să arate mai sexos, plus chilotul , că Zvezda face niște piloți grozavi. BTW, s-a potrivit la locul lui mănușă !
Imagine atasata: IMG_20211130_133530.jpgImagine atasata: IMG_20211206_190120.jpg
Īn general , potrivirea pieselor este excelentă.
Imagine atasata: IMG_20211206_200724.jpgImagine atasata: IMG_20211206_200741.jpg
Imagine atasata: IMG_20211206_202207.jpg
Foarte puțin chit la īmbinarea aripilor cu fuselajul , cīt și la jumătățile de aripi. Natura snap-kit are și părți bune.
Am folosit īn premieră vopsele AKAN. Au reputația de-a fi cele mai corecte vopsele pentru VVS ( Voienno Vozdușnaia Sila ), făcute după Alibom Nakrasok ( ediția din 1946) , ce conține atīt denumirea oficială a culorilor, vopselele folosite , și mostre de culoare.
Acum , mie personal mi se par un pic prea īnchise, dar cică nu s-a ținut cont de vestitul "efect de scară" , fiecare modelist deschizīndu-le īn funcție de scara la care lucrează...
Ca și vopsele, AKAN sīnt excelente. Se aerografiază și se pensulează īn mod egal , foarte frumos. DAR NECESITĂ OBLIGATORIU PRIMER. Fără primer, sīnt extrem de sensibile, se jumulesc foarte ușor. Nu mă īntrebați de unde știu ... Aaaa, eu nu folosesc primer niciodată...Oricum , imediat ce-am descoperit că sīnt sensibile , am lăcuit tot avionul , să nu am surprize la mascare. Și īn general nu am avut.
Imagine atasata: IMG_20220327_115115.jpg
Cu decalurile....nu știu ce să zic. Nu sīnt la nivelul kitului. Prea groase, prea mate, și au reacționat extrem de urīt la zemurile AGAMA. Adică s-au umflat, apoi au refuzat să mai coboare, au rămas niște boșoalce pe care a trebuit să le curăț, să le răzui...Doar că nici asta nu s-a prea putut, jegurile n-au vrut să se curețe total.Inutil să vă zic că eram să-l arunc la gunoi și pe el.
A zăcut īn cutie cam două săptămīni , dacă nu mai mult, cīnd, īntr-o seară , m-a pocnit revelația !! Fix la primul kit făcut īn "noua viață" , la I-15bis, am pățit cam la fel , decalurile s-au rupt, s-au īmprăștiat...Și le-am refăcut cu pensula !!
Așa că am făcut și acum la fel , le-am retușat la pensulă pe toate. A ieșit ...acceptabil.
Imagine atasata: IMG_20220327_115126.jpg
Oricum , asta este tot ce-am putut face.

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 13 April 2022 - 08:04 PM


#2 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 13 April 2022 - 08:25 PM

Si a ieșit cumva așa :
YAKOVLEV YAK-3 , 6ALB, GC-3 Normandie-Niemen(1 I.A.P) , 303 I.A.D (Istrebiteli'naia Aviaționnaia Divizia), 1V.A (Vozdușnaia Armiia), Prusia Orientală, februarie 1945. Pilot , Capitaine Marcel Albert, al doilea as al aviației de vīnătoare franceze, după Lt.P.H.Clostermann
Pilotul și aparatul său :
Imagine atasata: marcel-albert-356c0558-e16e-4659-b46e-4a27fc255f0-resize-750.jpegImagine atasata: Yakovlev-Yak-3-1IAP-Normandie-Niemen-303IAD-White-6-with-Marcel-Albert-East-Prussia-early-1945-01.jpg
Și ce-am făcut eu...
Imagine atasata: IMG_20220405_201654.jpgImagine atasata: IMG_20220405_201705.jpg
Imagine atasata: IMG_20220405_201716.jpgImagine atasata: IMG_20220405_201725.jpg
Imagine atasata: IMG_20220405_201735.jpgImagine atasata: IMG_20220405_201746.jpg
Imagine atasata: IMG_20220405_201806.jpgImagine atasata: IMG_20220405_201837.jpg
Fără ciupituri excesive , avionul este mai mult lemn decīt aluminiu. Și nici prea afumat nu apare īn poză, așa că nu am insistat nici eu.
Din nou , cupola a fost mascată exclusiv cu Mascol Gunze ( nu am găsit măști pentru el), ramele sīnt foarte bine definite, a fost chiar ușor. De data asta este Futurită !!
Sănătate și spor maxim !

#3 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2022 - 11:15 PM

nu ma pricep deloc la astea rusesti ww2, da' zic ca arata bine, dakiane, cu toate adaosurile alea de le-ai pus pe dansul si cu niturile alea scrise pe burta.

pilotul chiar pare smecher de tot facut sa sa potriveasca la locul lui, treaba foarte rara de altfel.

#4 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 April 2022 - 11:58 PM

He he , foarte fain Dakian ! Bravo ! :clapping:
Imi plac mult si culorile .
Am facut si eu kitul acesta anul trecut si la fel mi-a placut atat cum se lucreaza cat si forma acestuia . Modelele acestea de la Zvezda , in ciuda unor " scurtaturi " arata foarte frumos si par corecte . Un pic off topic ,: Sa vezi FW 190 A4 de la ei cum e ;-) ( dupa mine are una dintre cele mai bine surprinse forme si caracter , si zvelt si agresiv si cu trenul scos arata super ... o placere , tocmai din acel motiv am ales sa-l reprezint intr-o schema monocolora , ca sa-i pot admira forma :-D ) . idem si tancusoarele lor , dar acolo trebuie avut grija putin pe la senile .
Revenind la Yak , nici eu nu m-am descurcat cu decalurile . Parca erau si cumva gumoase , adica dupa zemurile Agama se intindeau si se deformau dar de asezat ioc .
Asa ca eu le-am dat frumusel jos si am pus niste HobbyBoss -uri care s-au asezat excelent ! Recomand din plin decalurile chinezilor ; uneori imi cumpar modelele lor imai mult pentru decaluri . Foarte usor de lucrat cu ele ,iar dupa zemuri se aseaza perfect . Pt . decaluri , acesta e avionasul meu .

http://www.cartula.r...post__p__237564

Inca o data Felicitari , e tare dragutz!

#5 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 14 April 2022 - 05:58 AM

Băi nu știu, da' io m-am uitat la pozele alea și pilotul...mă, io zic că-i din plastic Imagine postata
Unu' viu n-ai fost īn stare să pui acolo, să-ț fie rușine mă...

#6 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2022 - 07:05 AM

Sal. A iesit misto, bravo. Vezi ca nea Marcel in prima poza e intr-un YAK 9 (se vad nervurile care delimiteaza parbrizul).

#7 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 14 April 2022 - 07:56 AM

Multumesc băieți !
Alexuțu , piloții de la Zvezda sunt foarte bine realizați , și se potrivesc perfect în postul de pilotaj, fără să trebuiască să-i "mutilezi" , cum pățești la kiturile japoneze în special , unde săracii rămîn fără picioare, fără mîini...
B , am zis să-l sun Pe Marcel, poate acceptă să stea în avionul lui , dar suna ocupat...Și centralista mi-a zis că Marcel nu mai are telefon dă mult !!
Dany , am încercat să dau joc scîrbele de decaluri , dar n-au vrut. Marginile lor se lipiseră puternic, parcă erau lipite cu cianoacrilat !!
De aia am ales să le corectez, mi-am zis că dacă încerc să pun altele PESTE cele nenorocite , mai rău iese...
Am în plan să iau și FW-190A-4 de la Zvezda, pare într-adevăr reușit. Am avut (și l-am si făcut deja ) și 109F-2-ul lor, mi s-a părut deasemeni foarte plăcut de montat.
Bogy , și asta mi-am dat seama, că-i în alt avion, dar în special după poziția victoriilor: SUB carligă, în timp ce la Yak-3 erau ÎN SPATELE carlingii. GC-3 a avut în dotare, în timp , și Yak-9D, și Yak-1.
De aceea am spus "pilotul" și "avionul lui" , în două poze separate. În prima poză apare Marcel Albert, în a doua doar avionul lui , cu două personaje necunoscute ( mie), probabil mecanici. Personajul din prim-plan nu pare să fie Marcel Albert, dar...poza nu-i nemaipomenită, iar eu nu-s expert.
Numai bine !!

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 14 April 2022 - 07:57 AM


#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 April 2022 - 03:12 PM

Citeaza

Am în plan să iau și FW-190A-4 de la Zvezda, pare într-adevăr reușit. Am avut (și l-am si făcut deja ) și 109F-2-ul lor, mi s-a părut deasemeni foarte plăcut de montat.

Da ... acuma ma gandeam ca mi-ar fi placut sa fi preluat si matritza pt . FW - Revell , cum au facut cu alte modele Zvezda ( Yak 3 si Me 109 F ) , sau cu ICM ( ucraineni) ... fiindca cine stie cum mai gasim modelele Zvezda in viitor ...

Citeaza

am încercat să dau joc scîrbele de decaluri , dar n-au vrut.

... Eu fac de obicei asa . 1 Inmoi decalul cu putin Hypersol sau Tensol , .Cand se increteste , cu o pensula , uneori , cu par mai tare il roluiesc usor de pe avion .
2 Daca nu am dat cu lac , iar decalul nu a reactionat la hypersoll ( de regula face silvering dupa uscarea zemurilor ) aplic putina banda " scoci" cu atentie doar pe decal , dau cu unghia peste banda ca decalul sa se lipeasca cat mai bine pe aceasta si trag . Merge foarte bine . Uneori dau si un pic de Hypersol sau Tensol pe decal ,ca sa-l inmoi si apoi vin cu banda .
Nu mi s-au intamplat accidente , de pilda sa se ia cu tot cu vopsea ... dar poate fi si o caracteristica a vopselelor de ulei ... Cateodata mai raman urme sau bucatele foarte mici de decal , pe care fie le acopar cu noul decal , fie repet cu atentie schema cu zeama aplicata doar pe restul de decal ramas si apoi vin cu scociul , la fel cu atentie , pe cat posibil doar pe restul de decal .

Ps.
Legat de culori mi se par ok , comparand cu pozele de epoca si epave , atat doar ca AMT 12 ( cea mai inchisa) pare ca se deschidea mult in timp ... sau posibil sa fi fost un amestec in teren , mai deschis si diferit astfel de reteta din fabrica .
Probabil ar trebui combinat AMT 11 + AMT 12 in raport 50 % - 50% sau mai mult AMT 11 ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: yak 3 APSN00010_YAK3.jpg
  • Imagine atasata: yak 3 neu 1.jpg
  • Imagine atasata: yak 3 neu neu 1.jpg
  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz yak 3 bourget.jpg
  • Imagine atasata: yak 9 tailtikkanoski.jpg
  • Imagine atasata: yak risso.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 14 April 2022 - 04:09 PM


#9 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 April 2022 - 04:13 PM

Am mai observat apoi o particularitate la unele Yak-uri N-N , anume ca pata AMT 12 dinspre coada parca e mai inchisa decat pe restul avionului , fiind posibil mai proaspata , pentru a acoperi o inmatriculare anterioara ,

Aceasta postare a fost editata de dany: 14 April 2022 - 04:15 PM


#10 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 14 April 2022 - 06:23 PM

Dany , tutorialul cu jumulitul decalurilor se reține pentru viitor, acum mi-ar fi prins bine , doar stelele s-au distrus , și stele am destule...
Așa cum ziceam , vopselele AKAN au reputația de-a fi foarte corecte, dar sînt mai închise , cică nu au incluse "efectul de scară", acesta rămînînd la latitudinea modelistului.
Uite o comparație între cele două modele vopsite la fel ( adică AMT11/12/7), sînt practic din aceiași perioadă, și ambele avioane erau relativ noi la momentul fotografiilor de referință, deci uzura este redusă la minim.
La5FN este vopsit cu Gunze, după echivalențele sugerate chiar de modeliștii ruși.
Yak-3 este vopsit cu AKAN .
Imagine atasata: IMG_20220414_184820.jpg
Din ce-am văzut în pozele de pe net, din cele puse de tine , etc., clar vopselele AKAN sînt mult mai aproape de realitate. Contrastul , nuanța, mi se par mult superioare din acest punct de vedere celor Gunze. Și-ar fi fost perfecte , zic eu, dacă le deschideam cam 20% cu alb. Am să fac teste cîndva, ar mai fi de făcut în aceiași livrea La-7 și Yak-9D. Pentru modelele timpurii ( Yak-1 , LaGG-3, MiG-3 ) voi folosi camuflajele corespunzătoare epocii respective .
Chestia este că AKAN , dacă exceptăm site-uri ucrainiene ( în care oricum nu am încredere, am avut doar experiențe total neplăcute cu ei...), se pot lua doar de pe un site grecesc ( buni băieți. comanda făcută a sosit în 4 zile !!). Și necesită musai primer, dacă nu vrei să ai surprize cretine.
Așa am citit și eu , că AMT-12 se deschidea destul de repede în teren, mai ales datorită soarelui. După o vară pe front, aproape nu mai era diferență între AMT-11 și 12.

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 14 April 2022 - 06:24 PM


#11 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 April 2022 - 08:40 PM

Citeaza

"efectul de scară"

Dakian mie mi se pare o prostioara , :-D nici nu ma gandesc sa tin seama la asta ,
Daca imi place sa privesc modelul de la distante diferite ( aproape sau departe) , asta ar insemna ca ..nuanta . culorii ar fi gresita tot timpul inafara de acea distanta stricta stabilita ...
Mie imi place culoarea cat mai aproape de ceea ce vad in poze sau reteta originala ( cand gasesc documentatie), fiindca atunci imi pare ca este surprins cel mai bine caracterul obiectului real .

Iluminarea panourilor ( lumina in centrul lor , umbrirea pe margine ) ,e insa un joc care deasemenea imi place . Imi pare mai realiistic ,se poate sugera facil si evidentierea diverselor forme si panouri , apoi ajuta la efectele de imbatranire a modelului ,pentru ca este apropiat de ceea ce se intampla in realitate , iar lumina de zi sau artificiala zic ca e suficienta ... fiindca pica pe obiect natural . .

Citeaza

vopsit cu AKAN

Acesta e castigatorul , zic si eu , dupa ce vad in fotografiile de arhiva sau relicve.
Eu sugerez , la alte modele , sa lasi AMT 11 si albastru de sub burta asa si sa deschizi doar AMT 12 ,dar nu cu alb ci cu AMT 11 , pentru a sugera ca 12 e mai sters .

Aceasta postare a fost editata de dany: 14 April 2022 - 09:29 PM


#12 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 14 April 2022 - 10:37 PM

OK Dany, am să īncerc la Yak-9D și La-7, mi se pare foarte de bun-simț rețeta propusă de tine ! :drinks:

#13 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2022 - 09:14 PM

Man, e excelent! Yakul nu e (nu poate fi) in general, showstopper in vitrina, e prea mic si cu camo prea discret ( la ruznaci efectiv MA SEACA lipsa stelelor de pe aripi); dar ce ai facut tu acolo e bine de tot si cred ca e si una din cele mai misto si simbolice scheme, pe care sigur o voi face si eu, la un moment dat.

Nici eu nu m-am inteles cu akanurile, mi s-au parut prea sensibile si cam inchise pentru gustul meu. De altfel, nici n-as putea sa ma intorc la ele, pentru ca dupa 3-4 ani in sticlute, s-au uscat toate :))
Cand ma apuc de sovietice, o sa incerc gama noua de la AK real color. Nu stiu inca de nuante dar ca si vopsele sunt imppresionante.

Apropo de pilotii Zvezda, sunt intr-adevar impecabili. Am strans deja un Gruppe de la 109F. M-a uimit noul lor Hurricane, in set sunt doi piloti, un VVS si un RAF, amandoi cu particularitatile lor...cateodata as fi vrut sa se fi ocupat si de alte detalii cum s-au ocupat de piloti :)

#14 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2022 - 10:07 AM

Mai fraților, eu mă totuși o mare nedumerire cu AMT 11. In foarte multe surse (am văzut inclusiv nuanță data de agama) AMT 11 are o ușoară tentă verzuie. E o culoare ciudata care nu prea aduce cu gri.

http://massimotessit...hp?topic=1696.0

#15 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2022 - 10:11 AM

http://wwishop.com/r...rey-amt-11.html

#16 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 16 April 2022 - 04:02 PM

Edi , eu nu spun că nu m-am īnțeles cu AKAN, doar că am realizat abia după ce-am vopsit că tipii de pe forumurile străine care foloseau AKAN și recomandau cu căldură primerul nu vorbeau prostii. Dat pe primer , este foarte OK. Și se diluează perfect cu X-20A de la Tamiya. Īnsă ai dreptate , trebuie să le tot amesteci/diluezi, că tind să se usuce īn sticlă.
Am să studiez īnsă și AK-real colors, īncă nu le-am testat ( am luat de la ei RLM 72 și 73 pentru Fw 200), am īnțeles īnsă de la tine că seamănă bine cu Gunze/Tamiya.
Bogy, spaniolul (bascul !) care a făcut acel Yak-3 , tot din N-N , a folosit fix AKAN, fără să-l modifice, direct din sticlă. Și toți păreau īncīntați de ce-a ieșit. Părerea mea este că reproduce perfect culoarea originală, nou-nouță. Aaaa, că se degrada relativ repede , e altă poveste.
AMT 11 este un gri albăstrui. Așa-i zice și original , īn rusă : sero-goluboi.
AMT 12 este gri īnchis , īn rusă : temno-serīi.
Deocamdată īnsă pun pauză la această livrea standard a vīnătorilor ruși de la sfīrșitul războiului , nu mai am niciunul īn stoc. Yak-9 ( cică Dakoplast/Eastern-Express/Modelist) este cel mai bun deocamdată , īnsă nu se mai găsește pe nicăieri...Am auzit că Zvezda a scos acum īn primăvară unul nou-nouț, tot din gama ăstora "click", dar nu a apărut nicăieri īncă la vīnzare , și cu embargoul ăsta nenorocit cu războiul , nici nu cred să-l vedem prea curīnd...Nici La-7 nu am . Așa că vor mai aștepta.

#17 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 April 2022 - 05:48 PM

Daca imi amintesc bine , solutia acelor culori era foarte simpla . Cel putin in ceea ce priveste culoarea de teste .
Yak au experimentat cu griuri ceva mai inainte de a se schimba camuflajul vanatorilor rusi ,inspirandu-se dupa camuflajele avioanelor germane , a caror culoare au gasit ca era mai adecvata ,in special cand avionul era in aer .
Fiindca pe atunci camuflajul avioanelor rusesti era verde olive+ negru+ albastru AMT 7 si fiind in razboi , primele camuflaje cu griuri s-au facut amestecand albastru de sub burta AMT 7 + negru , in diverse raporturi pentru a obtine AMT 11 si 12 .

Deci ar fi cam atat de simplu . Albastru AMT 7 + negru . ( daca albastru de sub burta e bun , restul ar trebui sa vina de la sine ) .

Aceasta postare a fost editata de dany: 16 April 2022 - 05:56 PM


#18 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 16 April 2022 - 06:54 PM

Fugi Dom'le cu soluțiile astea de pictor de aici... :friends:
Mie-mi trebuie mai mură-n gură, pentru ingineri... :lol:
Acum , sīnt sigur că am citit undeva că AMT 11 se obținea (cel puțin la īnceput) fix așa cum zici , AMT 7 + negru. De aceea i-au și spus gri-albastru .
AMT 12 īnsă...nu cred. Pentru că este un gri rece, īnchis. Nu are nimic albastru īn el. Īn poza aia cu deriva de Yak pe care ai pus-o tu , lumina bate favorabil , și se vede clar diferența de nuanță dintre ele. Mai degrabă īnclin să cred că avea chiar o rețetă mult mai simplă , gen negru+alb, nu văd īn el nici o altă tentă ( albastru , verde...) Poate și de aceea se deschidea foarte repede, cred că "ceda" pigmentul negru. Nu știu ce foloseau rușii drept pigment negru...Negru de fum ? Habar n-am ! Ochiul meu īnsă nu este la fel de antrenat ca al tău la culori , este posibil să mă īnșel.

#19 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 April 2022 - 08:12 PM

Citeaza

AMT 12 însă...nu cred. Pentru că este un gri rece, închis. Nu are nimic albastru în el.

Dakian, , eu zic , ca cu cat pui mai mult negru in compozitie , tenta albastruie dispare ,iar pus langa AMT11, cealalta culoare va parea mai lipsita de albastru . Deasemenea AMT 11 ,pus langa AMT 7 va parea mai putin albastrui .

Citeaza

.Negru de fum ?

Si eu cred ca ar fi putut sa fie asta .

Aceasta postare a fost editata de dany: 16 April 2022 - 08:13 PM


#20 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2022 - 12:36 PM

Pai aveau culoare speciala negru: AMT6 (nitro) /A26m (ulei), care era folosita alaturi de verde, in camo-urile early. Nu e ca si cum ar fi trebuit sa improvizeze ceva cu negrul.

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 17 April 2022 - 12:40 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi