Forum Machete,Modelism,Hobby: Locul lui Dany - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Locul lui Dany zburatoare

#121 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 July 2021 - 09:48 AM

Fw 190 A1 AZmodel 1/72

Este un model interesant dat fiind subiectul foarte putin abordat si se gaseste acum la preturi foarte mici . Are un cockpit si baia trenului din rasina , foarte frumos detaliate . Este insa un kit destul de greu de construit , in special necesita atentie in zona botului si la capota mitralierelor .
Carlinga am lasat-o deschisa , fiindca nu e grozava , si era pacat de interiorul acela frumos .
Daca veti alege aceasta inmatriculare , atentie la decalul cu gura fiindca nu se potriveste si nu se aseaza bine pe forma aceea complicata . Eu intai am vopsit cu rosu zona unde vine aplicat , apoi am taiat decalul in mai multe bucati atat pe lungime ( in doua bucati ) si pe latime ( vreo 4 bucati) si m-am chinuit apoi sa le potrivesc . Nu a iesit chiar perfect ... dar altfel cred ca nu i-as fi dat de capat . O alta solutie si mai complicata cred ca ar fi fost sa vopsesc gura si apoi sa tai fiecare dintzisor in parte si sa-l aplic .

Altfel , mi-a facut placere sa lucrez acest model , impulsionat poate si de tipul avionului si de camuflajul " early" ( desi nu se stie cu exactitate daca se trecuse pe camo-ul cu griuri la acea data) .

Ps. Am uitat sa-i montez armamentul din aripi ... dar se rezolva ;-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fw  a 1.jpg
  • Imagine atasata: fw  a 2.jpg
  • Imagine atasata: fw  a 3.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 July 2021 - 10:22 AM


#122 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 July 2021 - 09:55 AM

Macchi 200 Revell 1/72

Este un kit vechi , dar dragutz si care se asambleaza foarte usor . Mi-a trezit nostalgia vremurilor cand asamblam un model in vreo jumatate de ora . I-am construit insa interiorul si baia trenului fiindca este gol acolo .
Mi-a facut mare placere sa lucrez la mititelul acesta si cred ca daca l-as mai gasi prin comert l-as mai cumpara ... probabil pentru a -l reprezenta ca si pe cel din primele editii , fiindca avea un boxart extraordinar .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: macchi b.jpg
  • Imagine atasata: macchi c.jpg
  • Imagine atasata: macchi d.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 July 2021 - 10:39 AM


#123 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 July 2021 - 10:16 AM

Fokker D.XXI PM 1/72

Carlinga este tot de la 1-0-9 caruia ai multumesc foarte mult :hi: :friends: . Il inmbunatateste considerabil !
Altfel modelul nu e chiar atat de rau , dar are cateva hibe care s-ar putea sa enerveze sau sa alunge cheful de lucru celui care s-ar incumeta sa-l construiasca . Modelul meu era desul de descentrat din turnare , avand o jumatate a fuselajului foarte groasa si o alta foarte subtire , ce ducea la descentrari . Apoi plasticul este pe deoparte dur si casant , iar pe de alta parte sapunos , astfel ca atunci cand am incercat sa-l regravez nu reuseam sa obtin o linie dreapta , fiindca se rupeau aschii pe marginea gravurii . Am reusit doar sa-l "zgarii" superficial si asa l-am lasat .
I-am detaliat interiorul , insa .
Elicea este de la un vechi Lancaster ... facut de o firma ruseasca prin anii 90 ..

Altfel , mi-a placut mult sa-l pictez . Decalurile sint mai mari decat ar trebui sa fie . Atentie la cel de pe coada ( ... caci eu nu am fost atent ...) .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fokk 1.jpg
  • Imagine atasata: fokk 3.jpg
  • Imagine atasata: fokk 4.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 July 2021 - 10:44 AM


#124 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 July 2021 - 10:21 AM

P 39 Airacobra 1/72 Academy
Foarte usor de montat , a fost o relaxare lucrul la el .
Poate ma asteptam sa se potriveasca putin mai bine carlinga , dar e ok , in realitate nu se observa tare acel luft din fatza parbrizului .
Nu i-am montat tunurile de sub aripa , dar nici nu sint sigur daca le avea in realitate , cu atat mai mult cu cat au fost ( pare-se ) mai multi "Snock.shi " .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cobra 1.jpg
  • Imagine atasata: cobra 2.jpg
  • Imagine atasata: cobra 3.jpg


#125 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2021 - 10:23 AM

Toate trei arata foarte bine man! Fw-ul e chiar remarcabil, ai ales si realizat un camo foarte misto!

#126 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 July 2021 - 10:29 AM

Yak 3 Zvezda 1/72

Excelent , mi-a facut o adevarata placere sa-l lucrez .
Decalurile in schimb sint proaste ; eu am folosit unele de la un HobbyBoss care s-au asezat foarte bine .



Cam atat deocamdata , altele insa vor urma curand .
Daca aveti intrebari va raspund cu drag :friends:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: yak 3  2.jpg
  • Imagine atasata: yak 3  3.jpg
  • Imagine atasata: yak 3  4.jpg
  • Imagine atasata: yak 3 1.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 July 2021 - 10:29 AM


#127 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 July 2021 - 10:56 AM

Citeaza

Toate trei arata foarte bine man! Fw-ul e chiar remarcabil, ai ales si realizat un camo foarte misto!

Multumesc Mult ! :hi:

#128 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 July 2021 - 02:03 AM

Revin putin , cu un detaliu referiritor la Me 109 E , Chevron - / 3 alb ,- probabil acelas avion - ( pagina anterioara , Me 109 E Academy) .
Pentru cei ce ar dori sa-l realizeze pe 3 ,
observati modelul de camo de pe aripi care este atipic . Este posibil ca si 3 alb sa -l fi avut , cel putin pe aripa neaccidentata .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzzzzzzz  Messerschmitt-Bf-109E7-Stab-I.JG3-landing-accident-France-1941 aaa.jpg
  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzzzzzzz  Messerschmitt Bf 109E7.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 22 July 2021 - 02:15 AM


#129 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2021 - 01:57 PM

imi plac mult de tot toate, dar parca yak-ul ma atrage cel mai tare, cu aspectul ala de autobuz :)

imnatricularea e super si dansa.

la fw ... ce sa zic, gura aia parca e din alt film. se vede ca nu prea erau familiarizati nemtalaii cu artificuri d-astea.

#130 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 July 2021 - 02:26 PM

Bravo Dany.
Yak -ul Normandy Niemen arată într-un fel anume.
Toate sunt faine, mențiune specială pt "italian" , după gusturile mele.
Cat despre kiturile turcești de la PM ...am avut și eu un TA 154 : execrabil, dar tu ai scos un Fokker simpatic și asta nu e chiar ușor.
Bravo, zic.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 22 July 2021 - 02:28 PM


#131 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 July 2021 - 05:25 PM

Multumesc mult de aprecieri , Alexelu_ si Longinus . :hi: :hi: :friends:
Ma bucur ca v-au placut .

Citeaza

dar parca yak-ul ma atrage cel mai tare, cu aspectul ala de autobuz :)

:-D Da ...
Si mie imi place mult Yak 3 . Imi pare unul intre cele mai finutze si mai frumos desenate avioane rusesti si nu doar . LA Yak 9 de exemplu nu-mi prea place cum arata trenul de aterizare , Are ceva de gasca , cu el scos .Bineinteles ca aceasta nu ma va opri sa-l modelesc . ;-)

Prima data cand m-am urcat intr-un AN 2 ( la colegii paraasutisti) am avut aceeasi reactie : "Ce autobuz! " , avea si bordul usor rotunjit , si un fasait cand pilotul actiona ... frana ( ?) si sunetul motorului si gemuletele mici rotunde prin care vedeam aripile si hobanele . Dar era fun ! :-D Dupa o tura mai doreai ,iar la sfarsitul zilei ajungeai sa-l indragesti . Basca era cel mai bun uscator de rufe ! :-D Dupa ce pilotul isi spala salopeta , ne ofeream sa o tinem in curentul de la elice , cand facea incalzirea motorului . Asa ne faceam cu vreo cateva ture . ( hehe ...)

Citeaza

la fw ... ce sa zic, gura aia parca e din alt film. se vede ca nu prea erau familiarizati nemtalaii cu artificuri d-astea.

Oh , ba da ! Nemtii au inceput primii cu acel motiv , pe Me 110 din Zg 76 , parca , dar la un moment dat , daca imi aduc aminte bine ar fi vrut sa le puna pe toate avioanele germane . Au aprut astfel Stuka cu guri , Me 109 cu guri , dar cele mai frumoase si spectaculoase au ramas cele de pe Me 110 , iar mie imi plac si cele de pe prototipurile de Hs 129 ; seamana cu cele de baracuda sau stiuca .
Aliatii au preluat de la nemti acel motiv ,cu gura de rechin pe P 40 de exemplu , dupa ce au fost impresionati si le-au urat totodata pe Me 110 cu care se bateau in Batalia Frantei si BoB . La Me 109 le spuneau " brutele cu botul galben" , iar Me 110 " ... cu gurile lor nenorocite sau spurcate .. sau cam asa ceva . Apoi au preluat motivul .

Problema din pacate este la decal . In special randul de dinti mici care vin pe inelul botului si care nu respecta acel cerc . De aceea spuneam ca probabil ar fi trebuit sa tai fiecare dinte si sa-l pozitionez ... dar nu prea mai aveam rabdarea necesara pentru o astfel de operatiune . In pozele cu avionul real mie mi se pare ok , are putin acel desen ca in desenele animate a anilor 30-40 , poate usor ArtDeco , dar nu-mi displace .
Apropos , observati ca este posibil ca cel cu ochi si gura sa nu fi fost 3 alb cum este dat in instructiuni si decal , ci 7 Maro spun unii , dar cred ca poate fi si galben . In aceea fotografie cu avionul vazut din spate parca decorul , galeata si alte detalii sint aceleasi . Sau e posibil ca 3 alb sa fi fost inmatriculat la grupul initial , iar 7 Maro la grupul unde a ajuns mai tarziu ,pentru a servi ca avion de antrenament si scoala .

Citeaza

Toate sunt faine, mențiune specială pt "italian" , după gusturile mele.

Multumesc , Longinus :friends: , este si unul dintre preferatele mele . ^_^

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fw 190 a1 7JG1 Harry Koch france 42 1.jpg
  • Imagine atasata: fw 190 a1 735e40b013a75d0b61831f7c0c847838--air-fighter-focke-wulf.jpg
  • Imagine atasata: fw 190 a1 imagesCA46Y1ZQ.jpg
  • Imagine atasata: fw 190 a2 7brown posibil cel cu gura rechin si ochi.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 22 July 2021 - 05:53 PM


#132 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 July 2021 - 05:48 PM

Din seria aceasta insa cel mai drag imi este Fw 190 Dora ( pag ina anterioara ) . Asta datorita schemei de vopsire rara si complexa totodata .
Daca majoritatea producatorilor trecusera la acest tip de FW la variantele tarzii ale schemelor si culorilor de camo , cele cu verzuri , olive-uri , galbuiuri ,marouri , etc. , Fieseler se pare ca ramasesera la vechile culori cu gri violet+gri inchis albastrui , creand si un patern distinct , cu pete marunte pe fuselaj , pete pe capota motorului si pete difuze si pierdute pe coada , avand in plus acea cruce mica pe fuselaj , diferita fata de ceilalti producatori . Deasemenea erau interesante si sub burta .
La avionul meu tocmai asta imi place . Varietatea mare de motive ( cam toate tipurile de pete , crucea , culorile necomune pentru acea perioada) si faptul ca sint multe centre de interes , la bot , fuselaj , coada si sub burta .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz   zzzzzzzz  fw 190 d9 b.jpg


#133 Useril este offline   aluminiu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 10-July 21
  • Interests:modelism

Postat 23 July 2021 - 12:57 AM

Vezi postareadany, la 22 July 2021 - 05:48 PM, a spus:

Din seria aceasta insa cel mai drag imi este Fw 190 Dora ( pag ina anterioara ) . Asta datorita schemei de vopsire rara si complexa totodata .
Daca majoritatea producatorilor trecusera la acest tip de FW la variantele tarzii ale schemelor si culorilor de camo , cele cu verzuri , olive-uri , galbuiuri ,marouri , etc. , Fieseler se pare ca ramasesera la vechile culori cu gri violet+gri inchis albastrui , creand si un patern distinct , cu pete marunte pe fuselaj , pete pe capota motorului si pete difuze si pierdute pe coada , avand in plus acea cruce mica pe fuselaj , diferita fata de ceilalti producatori . Deasemenea erau interesante si sub burta .
La avionul meu tocmai asta imi place . Varietatea mare de motive ( cam toate tipurile de pete , crucea , culorile necomune pentru acea perioada) si faptul ca sint multe centre de interes , la bot , fuselaj , coada si sub burta .


Buna, am o curiozitate, vopselele pe care le folosesti merg si pe metal?

#134 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 23 July 2021 - 01:33 AM

Buna seara .
Nu cred ca tin bine pe metal , fara un grund . Eu folosesc pentru plastic , dar cred ca merge si pe metal > un email mat ( de regula Revell , fiindca sint obisnuit cu diluarea acestuia si se gaseste usor , in comert) si abia dupa aceea vopsesc cu uleiuri . Pe email lucios nu adera asa de bine . O alta problema este ca aceste vopsele sint destul de transparente , in special albul , rosul , galbenul . Din aceasta cauza folosesc un fond ( culoarea grundului ) intr-o nuanta deschisa . De regula gri deschis sau usor galbui sau albastrui ,uneori pe tot avionul , alteori doar in zonele unde ar trebui sa fie deschis , sau galben , alb , etc. , de exemplu sub burta sau deriva ,sau inelele de pe fuselaj care ar treui sa fie vopsite in respectivele culori , care sa le ajute si pentru a nu fi nevoit sa dau multe straturi . In acest caz ar putea capata un efect obosit , grosier . 2 , poate 3 , e suficient pentru a acoperi bine suprafata .

Aceasta postare a fost editata de dany: 23 July 2021 - 01:35 AM


#135 Useril este offline   aluminiu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 10-July 21
  • Interests:modelism

Postat 23 July 2021 - 10:10 PM

Vezi postareadany, la 23 July 2021 - 01:33 AM, a spus:

Buna seara .
Nu cred ca tin bine pe metal , fara un grund . Eu folosesc pentru plastic , dar cred ca merge si pe metal > un email mat ( de regula Revell , fiindca sint obisnuit cu diluarea acestuia si se gaseste usor , in comert) si abia dupa aceea vopsesc cu uleiuri . Pe email lucios nu adera asa de bine . O alta problema este ca aceste vopsele sint destul de transparente , in special albul , rosul , galbenul . Din aceasta cauza folosesc un fond ( culoarea grundului ) intr-o nuanta deschisa . De regula gri deschis sau usor galbui sau albastrui ,uneori pe tot avionul , alteori doar in zonele unde ar trebui sa fie deschis , sau galben , alb , etc. , de exemplu sub burta sau deriva ,sau inelele de pe fuselaj care ar treui sa fie vopsite in respectivele culori , care sa le ajute si pentru a nu fi nevoit sa dau multe straturi . In acest caz ar putea capata un efect obosit , grosier . 2 , poate 3 , e suficient pentru a acoperi bine suprafata .


Multumesc pentru detalii, pentru mine vopsitul este partea cu cel mai mare stres la construit machete, am crezut ca poate scap de el. O sa raman la vopselele testate deocamdata.

#136 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 24 July 2021 - 09:31 PM

Ca de obicei , Dany, mă deprimi cīt de frumos reușești să vopsești avioanele...Nici nu mă uit la gradul de detaliere, sau la corectitudinea machetei, deja sīnt nimicuri față de modul īn care reușești să redai camuflajul (uneori extrem de complex, īn cazul avioanelor germane) doar din pensulă și vopsele de ulei...
Ți-am mai zis eu , tu nu ești modelist , ești pictor...doar că ți-ai ales un suport mai special...Confrații tăi pictează pe pīnză , tu ai ales plasticul !
Mult spor, este īncīntător să te urmăresc. :friends:
P.S. Deși este cumva știut că nemții au "inventat" gura de rechin pe avioane, este clar totuși că britanicii și americanii au dus-o la rang de artă. Pe Fw-ul acesta, arată ca īntr-un desen animat...

#137 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 25 July 2021 - 02:42 AM

Multumesc mult , Dakian . :friends: :hi:

#138 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 September 2021 - 05:09 AM

Am reusit sa mai termin si un avionas ^_^

Fw 190 F8 Revell 1/72

Acest model are o poveste putin aparte , fiindca este o macheta recuperata , dupa ce foarte multi ani a stat in bucati prin " cutia cu maimutze " . Doar interiorul cockpitului fusese vopsit .
Recent , anul trecut am inceput sa pun deoparte piese , pana cand am reusit sa-l adun pe tot . Mai putin caserola elicei .

. MI-am zis ca ar fi interesant ,sa-l transform intr-un "Panzerschreck " , fiindca nu aveam aceasta versiune de F8 si e inedita .
Fiindca citisem ca SG 10 au fost inarmate si cu acele dispozitive , mi-am adus aminte ca in trecut as fi dorit mult sa-l reprezint si pe 2 alb , pe langa 4 alb ( pe care il puteti vedea intr-una dintre paginile topicului ) .
M-am inspirat pentru aspectul petelor dupa 3 negru .
Am dorit sa redau imaginea unui veterean pastrand urmele unor vopsiri succesive , de la cele initiale invechite , la camouri de iarna sterse si vopsiri rudimentare in teren , cu ce se gasea la indemana in acele ultime saptamani de razboi .

Mai trebuia probabil invechita elicea si prin anumite zone mai circulate de personal , poate si partea culisanta a calingii ... Poate mai tarziu , putin . :pardon:

Sper sa va placa , iar daca aveti intrebari , nu ezitati . :friends:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzz fw 190 f 1.jpg
  • Imagine atasata: zzz fw 190 f 3.jpg
  • Imagine atasata: zzz fw 190 f 4.jpg
  • Imagine atasata: zzz fw 190 f 5.jpg
  • Imagine atasata: Focke-Wulf-Fw-190F8-7.SG10-(W2+I)-Czechoslovakia-1945-01.jpg
  • Imagine atasata: Focke-Wulf-Fw-190F8-II.SG4-Black-(3+-)-WNr-580434-Hradec-Kralove-Czechoslovakia-1945-01.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 13 September 2021 - 06:02 AM


#139 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 14 September 2021 - 05:53 PM

Salutare !
Ți-a ieșit foarte realist "spălăceala" de pe fuselaj și aripi . Nu cred c-aș fi īn stare s-o realizez, de regulă evit subiectele peticite, uzate excesiv, revopsite pe bucăți, tocmai pentru că nu cred c-aș putea reda convingător aceste aspecte.
Numai bine !

#140 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 15 September 2021 - 12:47 AM

Salut Dakian ,
Multumesc mult de interes si aprecieri . :friends: :hi:
Si pentru mine a fost o noutate aceasta abordare . ^_^ Ma scos putin din zona de confort. ,dar ma gandesc ca a fost un experiment necesar pentru a-mi da seama ce pot face pentru a reda anumite efecte , fiindca o parte din acesetea s-ar putea sa le aplic ( daca nu sa le imbunatatesc) , la cateva modele viitoare .

Am o pasiune , de mai demult , fatza de grupurile de asalt sau vanatoare si avioanele care activasera in Cehia la sfarsitul razboiului . Poate si datorita istoriei comune ; multe luptasera in Ro si apoi se retrasesera prin Hu , timp in care aviatia romana si trupele noastre se gaseau in zona . Deasemenea schemele neconventionale de vopsire pe care acele avioane le-au avut primeaza si le iau in calcul printre favorite , cand imi aleg subiectele .


Ma bucur asadar daca va placut si doresc sa va pun cateva subiecte pe care mi-ar placea sa le tratez in viitorul apropiat .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzz  zzzzzzzz  Focke-Wulf-Fw-190F8-6.SG2-Yellow-12-Czechoslovakia-1945-01.jpg
  • Imagine atasata: fw 190 f8 cech 7 galben vezi 12 tren camuflat  1.jpg
  • Imagine atasata: fw 190 f8 cech helo7255.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 15 September 2021 - 01:08 AM


Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi