Forum Machete,Modelism,Hobby: Grumman F4F-4 Wildcat - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Grumman F4F-4 Wildcat Airfix 02070

#41 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2022 - 09:04 AM

Amândouă sus sau amândouă jos nu merge, când unu-i sus, ălălalt e jos, obligatoriu. Sau le pui drepte.

Macheta ți-a ieșit superb! Nuanța e ce trebuie, arata chiar super! Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de bogy: 17 July 2022 - 09:05 AM


#42 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 17 July 2022 - 10:09 AM

Fraților, aveți dreptate.
Și doar știu și eu foarte bine cum stau lucrurile. Doar că īmbătrīnesc , și uit. Văzusem ceva īn poze, dar confundam , uitasem ce-am văzut.
Profundoarele erau lăsate ușor amīndouă, nu eleroanele. Eleroanele se mișcă īn sens opus, unul īn sus ,celălalt īn jos. Și invers. Și sīnt controlate de manșă.
Profundoarele se mișcă la unison , sus-jos, controlate deasemeni de manșă. Direcția se mișcă stīnga-dreapta, controlată de palonier.
Flapsurile sīnt controlate separat.
Așa că am pus deocamdată eleroanele īn poziție neutră. Repet, nu sīnt lipite deocamdată, stau prea fest pentru a necesita musai lipici.
L-am lăcuit complet, pregătit pentru decaluri.
O să fie avionul de pe Enterprise. Dar NU īnmatricularea din cutie, aceea este din mai '42, și n-o vreau. Voi face același avion , dar cu īnmatricularea din timpul bătăliei de la Midway.
Este aproape la fel , cu unele deosebiri :
- A dispărut bulina roșie din centrul stelelor, acestea rămīnīnd īnsă īn toate cele 6 poziții.
- Stelele de pe fuselaj sīnt acum la fel de mari ca cele de pe aripi.
- Au dispărut benzile alb-roșii de pe derivă , aceasta a fost revopsită complet īn Blue-Gray.
- A dispărut "6"-le din fața indicativului aparatului , cifra care indica escadrila ( VF-6 ) , rămīnīnd doar F-9
Am găsit o poză cu Wildcat-uri și SBD-uri, pe puntea USS Hornet, chiar īn timpul caftelii de la Midway :
Imagine atasata: Wildcat și SBD USS Hornet,4iunie1942,Midway.jpg
Se observă modificările făcute, unele mai bine , altele mai de mīntuială . Americanii nu au dat niciodată mai mult de doi bani pe īnfățișarea avioanelor, important era să fie funcționale și să LUPTE.
Mă apropii de final. Nu am să-l murdăresc prea tare, nici chipping, nimic.
Avioanele F4F-4 au fost primite de VF-6 cu cīteva săptămīni īnainte de Midway. Erau noi-nouțe. VF-6 avusese pīnă atunci Dash-3, cărora nu li se pliau aripile. Īn condițiile īn care americanii știau deja că va urma confruntarea , au făcut tot ce s-a putut să sporească numărul avioanelor ambarcate. Iar Dash-4 permitea ambarcarea unui număr net sporit de avioane, īn spațiul ocupat de 2 Dash-3 acum īncăpeau 5 Dash-4 !

#43 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 17 July 2022 - 04:46 PM

Și i-am pus decalurile. Excelente, ca de obicei, Airfix face decaluri bune. Poate un piic cam țepene, dar nu de speriat.
Imagine atasata: IMG_20220717_170242.jpg
Imagine atasata: IMG_20220717_170312.jpg
Imagine atasata: IMG_20220717_170257.jpg
Le-am dat și cu Hypersol, să le ajut să se conformeze mai bine pe liniile de panou.
La uscat acum. Dacă este nevoie , deseară sau chiar mīine mai dau o mīnă de Hypersol.
O grămadă de stenciluri, american style. Le-am pus pe toate. Poziția stelelor de pe fuselaj este ...ciudată, dar așa era, nu le-am greșit eu.
Nu am reușit să găsesc nici o poză reală a ACESTUI avion ( 6-F-9 ), nici īnainte, nici după Midway.
Nu știu de exemplu , dacă 9-le de pe fuselaj se repetă cumva și pe capota motorului. La aparatele de pe Hornet se repetau. Dar pe Enterprise ?? Nu știu.
Nu este nici o greutate să le adaug după, de adăugat nu-i greu , de scos e mai nașpa...

#44 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2463
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2022 - 05:23 PM

Foarte fain. Imi place tare mult.
Nu exagera cu alte tratamente.

#45 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 17 July 2022 - 09:27 PM

Da Flo, nu am să exagerez cu nimic.
Așa cum spuneam , avionul era nou-nouț, VF-6 l-a primit cu doar cīteva săptămīni īnainte de Midway.
Ceva eșapament , ceva fum la arme, oleacă de ulei pe acolo , și cam atīt.

#46 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 July 2022 - 10:08 PM

Citeaza

Foloseam cu succes un site rusesc ( wp.scn.ru) pentru a mă inspira pentru profile. Măcar să știu ce caut mai apoi. Nu-l mai pot accesa.


Siteul inca exista , dar este schimbata grafica . Trebuie sa cauti cu butonul din dreapta " Aircraft DB " ,

http://wpalette.com/en

#47 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 July 2022 - 07:43 PM

Dany , ești mare domnule !!
Au schimbat tot , nu numai grafica. Domeniul , denumirea , tot. Pentru evitarea embargoului , evident.
Mulțumesc mult pentru pont, chiar este util.
Numai bine ! :hi:

#48 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 24 July 2022 - 11:18 AM

Și-l declar gata !
Grumman F4F-4 Wildcat , Bu.no. 5039 , F-9 , escadrila de vînătoare VF-6 ambarcată pe CV-6 USS Enterprise ( The BIG E !! ), iunie 1942, bătălia de la Midway.
Imagine atasata: IMG_20220724_113838.jpgImagine atasata: IMG_20220724_113641.jpg
Imagine atasata: IMG_20220724_113722.jpgImagine atasata: IMG_20220724_113757.jpg
Imagine atasata: IMG_20220724_113707.jpgImagine atasata: IMG_20220724_113901.jpg
Pentru prima dată i-am făcut dîrele de fum de eșapament și urmele de tragere de la armele din aripi cu aerograful , cu Tamiya XF-19 smoke. Am cam tremurat de emoție că nu-mi iese, dar mi-a reușit destul de pasabil.
Am căpătat curaj cît să mai încerc și altă dată, eventual folosind mai multe combinații ( smoke, maro, negru, gri...)
Aici însă am considerat că este suficient, nu ar fi trebuit să fie prea murdar.
Nu știu de ce , dar întinsul antenelor a fost foarte greoi. O fi de vină căldura excesivă din zilele astea , nu știu. Dar superglue-ul nu vroia să lipească și pace.
Se lipea orice cu orice ( mînă cu fir, fir cu pensetă, pensetă cu avion ), dar fir cu avion deloc. Greu l-am dovedit. Greu.
În general , o construcție ușoară, potrivire foarte bună a pieselor, suficient de detaliat și de corect.
Numai bine prieteni ! :drinks:

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 24 July 2022 - 11:19 AM


#49 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2022 - 12:59 PM

pai sa-ti traiasca ... ca e frumushel tare.

imi place cum ai scos niturile, desi parca-parca mergeau o idee mai finutze. adica practic, inca o mana de slefuit la dansele, desi e pericol aproape sa nu se mai vada si sa nu se mai scurga wash-ul in ele, dupa ce se incarca cu vopsea si lac.

la fel, alt pericol e ca decalurile sa nu se lase in gaurelele respective si sa apara o fractura logica intre zona cu si cea fara decal ... pare ca si tie ti s-a intamplat.

felicitari, man ... chiar e o macheta frumoasa tare.

#50 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2463
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2022 - 01:03 PM

Foarte reusit!

#51 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 631
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 24 July 2022 - 01:22 PM

Arată bine Dakian!.cred că este cea mai reușită macheta a ta.

#52 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 24 July 2022 - 01:23 PM

Danke schon !
Deci , da , cu niturile...nu știu cum să mai fac. Mi-au plăcut așa finuțe ( cele mai mari sīnt Airfix made), dar dispar sub decaluri mintenaș.
Deocamdată, din ce-am mai folosit și eu , singurele decaluri extrem de subțiri, dar rezistente totodată , sīnt Eagle Cal. Nici Revell nu sīnt rele.
Airfix sīnt bune , dar un pic prea țepene. Am obținut ce se vede după trei sesiuni de Hypersol.
Hasegawa sīnt slabe. Italeri bunicele. ICM sīnt love or hate. Ori bune ( cumva asemănător cu Airfix) , ori oribile de-a dreptul. Dragon sīnt bune, ca Revell.
Părerea mea este că totuși , dacă vrei să se vadă bine niturile, trebuie să vopsești īnsemnele mai mari. Stencilurile fiind mici , tind să nu deranjeze prea tare.
Dar cocardele, crucile, etc, fiind mari ca suprafață, sigur vor face probleme.

#53 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2022 - 01:59 PM

uneori am incercat efectiv sa le presez pe adancituri ... cu un qtip, cu o radiera de exemplu.

dupa treaba asta, se intrezareau pe unde sunt gaurile si puteam veni fix in depresiunea respectiva cu un varf de creion de 0.5 ascutit conic pe o bucata de smirghel..

eventual, dupa treaba asta, puneam si putin micro sol p-acolo.

in 90% din cazuri merge la fix pentru ca mina lasa chiar putzina culoare acolo.

#54 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 24 July 2022 - 02:21 PM

Da , cred că este o metodă bună !
Laborioasă cumva, dar bună. Se reține cu siguranță pentru construcțiile viitoare.
Sau , dacă se văd destul de bine urmele niturilor, se poate trece peste decal cu scula de nituit :unsure: Poate chiar merge ?
Și cred că pentru avioane mai mari ( Fw-200 , B-17, B-24, etc.) merge și mai și .

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 24 July 2022 - 02:23 PM


#55 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 July 2022 - 04:18 PM

Super Fain avionasul , Dakian , BRAVO ! :clapping:

#56 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 24 July 2022 - 08:17 PM

Mulțam ! Mă strădui...

#57 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2022 - 09:08 PM

Excelent man! Pe asta visez sa il fac si eu candva...Daca imi iese tot asa, voi fi extrem de happy

#58 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 24 July 2022 - 10:02 PM

O să-ți iasă ! Just enjoy the game...
Mulțam fain !

#59 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2022 - 02:24 PM

Vezi postareadakian67, la 24 July 2022 - 02:21 PM, a spus:

Laborioasă cumva, dar bună. Se reține cu siguranță pentru construcțiile viitoare.
Sau , dacă se văd destul de bine urmele niturilor, se poate trece peste decal cu scula de nituit :unsure: Poate chiar merge ?

nu e chiar de speriat ... e vorba de cateva linii scurte acolo unde-s decalurile incapatzanate, iar creionul e iertator, se poate sterge usor.

eu n-as avea curaj sa trec cu rotita peste decal - in primul rand e greu de nimerit fix pe gaurile initiale, iar in al doilea rand, rotita poate sa agatze decalul si sa-l rupa (too risky).

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 25 July 2022 - 02:24 PM


#60 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 25 July 2022 - 11:01 PM

Mda , corect. E un risc.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi