Forum Machete,Modelism,Hobby: Chance-Vought F4U-1A Corsair - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Chance-Vought F4U-1A Corsair Tamiya 60752

#1 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 04 October 2022 - 07:40 PM

Vă salut !
Cu puțin timp īn urmă am primit practic cadou acest kit, cu siguranță foarte cunoscut multora dintre voi.
Pentru mine este īnsă primul kit Tamiya pe care-l am, așa că curiozitatea a fost maximă !! Vreau să văd dacă este īntr-adevăr "shake'n bake" așa cum īl laudă lumea...
Deci m-am apucat gospodărește de el.
Imagine atasata: IMG_20221003_203329.jpg
Evident că , īn nota mea personală, trebuie să mă complic nițel. Să mă explic : kitul este un 1D. Și nu-mi plac deloc īnmatriculările oferite de cutie. Ambele sīnt două aparate tīrzii, din '45, īn livreaua overall gloss Navy Blue. Īn care am de gīnd să fac un Hellcat. Mi-ar place haina tricoloră , alb/medium blue/blue. Doar că nu am la dispoziție decīt un singur decal pentru așa ceva , anume un 1A, 29 alb al lui Ira Kepford.
Nu este īnsă mare nenorocire, diferențele īntre 1D și 1A sīnt minime ( din ce-am aflat eu studiind netul) :
-1A are fereastra pe burtă, D nu o mai are.
-A are un singur punct de acroșaj sub burtă ( o bombă de 500lb sau rezervor suplimentar), D are două, īn lateral, pe aripi , plus īncă 4 pe fiecare aripă pentru rachete .
-A are cupola ușor diferită, din trei bucăți, D o are dintr-o bucată.
-A nu are locașul pentru cățărat din flapsul interior-dreapta, trebuie să-l astup pe cel din kit.
Or mai fi și altele , nu-mi vin īn cap acum. Poate mă ajutați voi īn acest sens. Oricum īnsă , am tot ce trebuie īn cutie ,culeele Tamiya pentru 1A și 1D sīnt practic identice. Nu am să folosesc rezervoarele suplimentare, īn cele cīteva poze găsite cu 29 acesta nu are așa ceva.
Pentru carlingă m-am ajutat și de ceva PE-uri, luate inițial (loong time ago...) pentru Italeri F4U-4, la care evident că nu se potriveau. Acum īnsă sīnt bine-venite. Oricum , kitul se poate face bine-mersi și OOB, este īntr-adevăr destul de detaliat .
Imagine atasata: IMG_20221004_194031.jpg
Nu reușesc deloc să-mi dau seama ce culoare aveau băile trenurilor de aterizare și interiorul capacelor roților...Le-am făcut (deocamdată) interior green și pe ele.
Spor !

#2 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 05 October 2022 - 05:41 PM

Am mai găsit eu o diferență, pe care īnsă n-o pot corecta, din nenorocire...Elicea.
1A avea elice Hamilton Standard model 6501A-0
Imagine atasata: 5981e25093264_F4Uprops.thumb.png.de027ac6dde686fa987a57fdb6792027.png
Kitul prezintă īn mod corect, fiind un 1D, modelul 6541A-0....
Și este ceva diferență īntre ele !!
Dar, s-ar putea să am noroc...Din pozele pe care le am , se pare , MI SE PARE , mai corect spus , că 1A-ul lui are elicea lată de 1D :
Imagine atasata: kep1.jpgImagine atasata: kep5.jpg
Voi ce părere aveți ?? Este așa, sau mi se pare mie pentru că aș VREA să fie așa ??

#3 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 05 October 2022 - 09:02 PM

poti s-o pui linistit p-aia lata - am facut acum multi ani (minim 15) kitul tamiya de 1a (60775), iar in instructiunile de montaj, pentru cel al lui kepford se specifica elicea lata ... le poti descarca de pe scalemates.

chiar imi aduc aminte ca a fost printre primele kituri tamiya de am pus mana pe el si efectiv m-a shocat cat de aproape de perfectiune este. facusem inainte un corsair italeri si unul smer hi-tech, care, by the way, si astea au fost machete mult peste media vremurilor lor ... iar tamiya mi s-a parut pur si simplu din alta galaxie.

datzi dreaku' japonejii astia :)

#4 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 05 October 2022 - 10:01 PM

Oookey...Danke !

#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 06 October 2022 - 12:28 AM

Citeaza

Nu reușesc deloc să-mi dau seama ce culoare aveau băile trenurilor de aterizare și interiorul capacelor roților...Le-am făcut (deocamdată) interior green și pe ele.
Spor !


Salut Dakian
Nu prea gasesc poze color unde sa se vada culoarea din interiorul bailor trenului . Am cautat si dupa avioane care se accidentau la ateizare pe portavioane .

Pana acum singura unde se vede acea culoare e aceasta ... dar e din Korea .. , iar interiorul pare galben primer

https://www.asisbiz....ily-1951-01.jpg

Interiorul , sau janta rotilor in mai multe poze color din WW2 pare aluminiu , sau metalic. La unele si axurile .

https://inchhighguy....ographs-part-i/


https://inchhighguy....graphs-part-ii/

https://inchhighguy....raphs-part-iii/

Spor la lucru !

Aceasta postare a fost editata de dany: 06 October 2022 - 12:31 AM


#6 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 09 October 2022 - 05:43 PM

Dany my friend, cam așa am găsit și eu :
Interiorul capacelor băilor și băile trenurilor erau fie yellow chromate, fie culoarea intradosului ( pe rīnd , M485 Light Grey , ANA-601 Insignia White și īn fine ANA-623 Glossy Dark Sea Blue)
Trenurile de aterizare au rămas Light Grey pīnă spre sfīrșitul războiului, iar capacele roților aluminiu.
Din ce reușesc eu să interpretez īn pozele lui 29, pare să aibă băile īn culoarea intradosului , deci tot albe. Și așa am să le fac pīnă la urmă.
Mulțumesc !!

#7 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 09 October 2022 - 08:16 PM

La Corsair este de bon ton ( zic io...) sa-l faci cu flapsurile lasate. Fie iei unele gata facute, fie tai haripa, vii cu niste fisii plastic si bricolezi.
Uite varianta gata facuta:
https://www.super-ho...aps-Tamiya.html

#8 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 10 October 2022 - 09:40 PM

Nici că te pot contrazice ! ;-)
Am să mă gīndesc serios la asta...

#9 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2022 - 11:31 AM

vezi sa ai grija la treaba cu antenele, ca e o discutie imbarligata (inclusiv legata de catarge)

http://tailhooktopic...atives.html?m=1

apare acolo si avionul lui kepford, in varianta fara catargul din fatza.

#10 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 11 October 2022 - 12:55 PM

Alexelu, ești tare !
Io nu găsisem site-ul acela, bine documentat și cu poze sexy !
Da, apare și unul din 29-uri, numai sa văd care dintre ele (Ira a avut cel putin două cunoscute, Bu.no diferite). Bănuiesc totuși că-i fix al meu , are deja toate cele 16 victorii pe el.
Săr'na ! :drinks:

#11 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 12 October 2022 - 08:15 PM

Am avansat. Cu greu. Adică , să mă explic.
Poate că OOB, kitul ăsta se asamblează singur. Poate , că n-am īncercat īncă ! :whistle:
Imagine atasata: IMG_20221011_174746.jpg
Dar adăugīnd toate PE-urile īn cockpit, treaba a fost destul de migăloasă. iar asamblarea cockpitului mi-a cam dat bătăi de cap, date fiind multitudinea de micropiesulițe ce abia așteaptă să zboare īn toate direcțiile.
Imagine atasata: IMG_20221011_184645.jpgImagine atasata: IMG_20221011_184707_BURST001_COVER.jpg
Am găurit și capacul de la reductor, pentru firele de la bujii. 18 buc.x0,3mm . Īn fiecare găurică ar trebui să intre două fire...Am să īncerc. Mai īntīi trebuie să găsesc ceva potrivit. Adică musai gata vopsit , este absolut imposibil să vopsesc firele DUPĂ ce le lipesc la locul lor. Cel puțin nu pe toate.
Trebuie īnsă făcută o vizită la părinți , nu am acasă fir de Cu ( singurul care are o culoare potrivită) atīt de subțire. Pentru că-mi trebuie de 0,1 , maxim de 0,15mm, altfel nu īncap veci două īntr-o gaură. Și cel mai subțire avut este cam de 0,3 , deocamdată. Sau īncă nu am găsit eu, am atītea minuni īn atelier, că nu găsesc niciodată ce-mi trebuie...
Apoi , cu ceva emoții , am īnchis fuselajul.
Imagine atasata: IMG_20221011_200715.jpg
Potrivire bună, dar...nu ce credeam eu. Adică, cu nimic mai bună ca Airfix, Revell sau Italeri. Tot se văd īmbinările, deriva sus este uuușooor descentrată, la fel și moțul cozii. Și nu-i vina mea, am crezut că am lipit prost, dar nu , așa-i matrița.
Va urma...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20221011_192925.jpg


#12 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 21 October 2022 - 08:10 PM

Ceva mă neliniștește. Peste tot pe unde am citit, flapsurile Aires se potrivesc cu multă muncă la kit, deși sīnt făcute pentru el.
Și trebuie să tai mult din aripă, o să rămīnă șubredă rău , mai ales īn zona din spatele băilor trenurilor principale...
Shake'n bake my ass...

#13 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 October 2022 - 12:57 AM

Daca Mdo ar fi dracusorul de pe umarul stang care-ti sopteste "La Corsair este de bon ton ( zic io...) sa-l faci cu flapsurile lasate".....
.... eu m-as pune in postura ingerasului de pe umarul drept care sopteste "Bucura-te de constructia unui model frumos , nu e neesar sa te complici cu toata acea operatiune , daca nu doresti neaparat .Mai mult nici nu era o caracteristica
:lol:

Mai mult nici nu era o caracteristica comuna a acestui avion , daca ma uit la fotografiile de arhiva . Nu prea gasesc multe la sol cu flapsurile lasate . Mai des la aterizare sau decolare , reparatii sau epave ...

Aceasta postare a fost editata de dany: 22 October 2022 - 01:52 AM


#14 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2022 - 09:17 AM

Salut, si eu zic sa-l lasi asa. Astept sa-l dai gata sa ma inspir si eu de la tine cu treaba cu antena. Eu la al meu nu i-am pus nici o antena pentru ca nu am gasit poze cat de cat mai clare.

#15 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 22 October 2022 - 09:35 AM

Știți cum spune un prieten din Bistrița ? "Tīrzīu, dragule, l-oi tăiet deja..."
Imagine atasata: IMG_20221022_101953.jpg
Nu a fost deloc ușor să-i decupez flapsurile, dar m-am descurcat. Aaa, greu nu a fost de fapt să le decupez, ci să le decupez PERFECT, pentru ca, īn cazul īn care nu se vor potrivi cele Aires, să le pot pune la loc pe cele originale !!
Inch'Allah, le-am tăiat foarte curat, se pot refolosi fără probleme.
Nici al meu nu va avea catargul din bot, 29 nu-l avea , se vede clar īn poze.
Acum , să văd cu potrivesc totul la loc...Mai īntīi īnsă trebuie să rezolv cu țevile armelor (Tamiya nu s-a sinchisit de ele, doar niște găuri goale...) și cu cele două locașuri transparente din aripi, simetrice, imediat līngă panoul armelor, spre interior. Unul este locașul cinemitralierei , al doilea lumina de poziționare pentru apuntarea īn siguranță. Tamiya nu a figurat nimic, evident. Doar două panelaje oarbe.
Va urma.

#16 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 22 October 2022 - 06:32 PM

I-am adăugat țevile armelor. Țeavă de alamă.
Imagine atasata: IMG_20221022_185843.jpg
Las să se īntărească bine totul , apoi voi asambla aripile. Nu am deocamdată nici o soluție pentru (foarte)micile transparențe din bordul de atac al aripii, cele de care pomeneam īn postul anterior.
Am să mai văd după ce asamblez aripile. Sper doar să fiu īn stare să "plantez" flapsurile de rășină la locul lor.

#17 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2022 - 09:09 PM

din tzeava de transparent? o infigi pe pozitit si slefuiesti la suprafatza bordului de atac.

#18 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 22 October 2022 - 10:53 PM

Good point !
Mai īntīi o fac pătrată, apoi o īnfig, tai la față și lustruiesc. Ar trebui să iasă.

#19 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 October 2022 - 07:22 PM

Lipit aripile. Nu fără ceva emoții. Potrivire bună , dar nu wow. Cred că ...am venit la pomul lăudat cu sacul :unsure:
Deocamdată, așteptările mele nu se confirmă. Da , este un kit bun, dar cu nimic mai grozav ca noile Airfix ori Revell .

#20 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 30 October 2022 - 10:33 AM

L.E.
Am asamblat aripile cu fuselajul. Potrivire mai mult aproximativă decît bună. Or fi de vină decupările, oi fi eu ...
Gurile de admisie a aerului din aripi au fost un coșmar.
Imagine atasata: IMG_20221030_084408.jpgImagine atasata: IMG_20221030_084413.jpg
Dacă cea din tribord s-a potrivit foarte bine, necesitînd doar o moleculă de chit, cea din babord a fost...din alt film.
Am măsurat aripile, sînt la fel de groase (6,2mm). Inițial am crezut c-am greșit ceva, și mi-a ieșit aripa mai groasă. Dar nu. Așa că nu mai înțeleg nimic.
Am băgat mai mult chit ca la Ta-152...
Din cauza decupărilor, joncțiune din spate e la fel de dramatică, cu multe goluri car o să necesite niște...capace oarbe din stiren subțire.
Imagine atasata: IMG_20221030_084356.jpg
Capota motorului s-a asamblat însă foarte bine, fără lufturi.
Imagine atasata: IMG_20221030_084339.jpg
Privind retrospectiv, acum îmi pare rău că m-a tentat MDO cu flapsurile, dar merg înainte. Cîndva am de gînd să iau și F4U-1 "Birdcage" , și o să-l fac fix OOB. Să văd atunci cum se asamblează.
Alt model de Corsair nu mă mai interesează. Dash-1D este aproape identic cu 1A, iar Dash-4 practic nu a apucat să lupte în WW2, a făcut carieră în Coreea , Indochina și Vietnam. Ba chiar și în criza Suezului.
Va urma oricum.

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 30 October 2022 - 10:36 AM


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi