Forum Machete,Modelism,Hobby: Chance-Vought F4U-1A Corsair - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Chance-Vought F4U-1A Corsair Tamiya 60752

#21 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 15 November 2022 - 06:14 PM

Am pus flapsurile.
Jalnic. Īmi dă cu virgulă.
Imagine atasata: IMG_20221114_182412.jpgImagine atasata: IMG_20221114_182421.jpg
Așa nu ar arăta prea rău. De dedesubt īnsă...Judecați și voi :
Imagine atasata: IMG_20221114_182433.jpg
Tot am impresia că NU este bine. Instrucțiunile flapsurilor Aires sīnt extrem de sumare , ba chiar confuze. Nu sīnt deloc sigur că le-am decupat corect de pe suportul lor.
Nu am găsit nicăieri vreun video cu un built-log care să folosească aceste flapsuri.
Sīnt complet confuz. :huh:

#22 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 17 November 2022 - 08:09 PM

Mi-am adunat curajul și am prelucrat intensiv flapsurile, cu o mini-freză. Mă declar mult mai liniștit acum. Nu o fi perfect, dar mi se pare mult mai aproape de ce ar fi trebuit să fie.
Imagine atasata: IMG_20221117_185056.jpg
Imagine atasata: IMG_20221117_185107.jpg
L-am și nituit , moderat, oricum real nu se văd prea multe șiruri de nituri,erau cu cap īngropat, și chituite.
Plus un preshading regulamentar, să fie.
Măcar am sentimentul că m-am "despotmolit" cumva, că pot continua această lucrare.

#23 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 18 November 2022 - 09:43 AM

Vezi postareadakian67, la 17 November 2022 - 08:09 PM, a spus:

Mi-am adunat curajul și am prelucrat intensiv flapsurile, cu o mini-freză.

Si eu spun ca arata ok acum. Unde anume ai prelucrat cu freza ( sa stiu ce ma asteapta ) ?

#24 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 18 November 2022 - 03:25 PM

Īn postul #21 , poza de jos , se observă o muchie ridicată chiar īn dosul flapsurilor, īn partea dinspre aripă. Fix pe aceea am ras-o pīnă la fața aripii. Și tot nu mi se pare suficient, dar nu prea mai am ce face acum.
Studiind tot ce s-a putut, am ajuns la concluzia că acea muchie NU are ce căuta acolo, flapsurile ar trebui decupate după suportul lor cu totul altfel decīt arată ( vorba vine...) īn instrucțiunile Aires.
Oricum rămīn la părerea că deși arată frumos , flapsurile Aires sīnt foarte slab proiectate. Din ce-am văzut la avioanele reale, flapsurile se prind de aripi īn doar cīteva puncte, īn rest muchia lor din spate trebuia să rămīnă goală, semirotundă, fără nici o "bază".
Cu experiența de acum , dacă ar fi să fac din nou această modificare , aș proceda īn cu totul alt mod :
- După decuparea aripilor , aș astupa golul rămas īntre cele două semiaripi, fie cu o foiță de plastic modelat concav, fie cu foiță metalică ( alamă, cupru, aluminiu) , modelată deasemeni concav.
- Flapsurile le-aș decupa complet de pe suport, īncercīnd să păstrez DOAR părțile din dreptul balamalelor și a verinelor de acționare.
- Deasemeni , aș prelucra convex partea din spatele flapsurilor, pentru a se potrivi cu golul rămas īn aripă.
Asta dragi prieteni īnsă , īntr-o viață ulterioară. Īn aceasta , cu o mare probabilitate , NU voi mai face nici un Corsair. Dash-1 seamănă cu 1A ca două picături de ploaie , iar următoarele ( 4, 4B, 5, etc.) nu au mai apucat să lupte practic īn WW2 , continuīndu-și cariera postbelic , pe alte teatre de război. Am muuuulte alte avioane care așteaptă să fie făcute , ca să-mi pierd vremea făcīnd unele identice...

#25 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 18 November 2022 - 08:17 PM

Daa, am ajuns și la vopsire. Schema este clară:
- Extradosul aripilor și profundoarelor ANA 606 Semigloss sea blue (Gunze H35)
- Fuselajul superior ANA 607 Non-specular sea blue (același Gunze H35)
- Fuselajul lateral și intradosul aripilor(partea pliabilă) ANA 608 Intermediate blue (Gunze H56)
- Burta, intradosul profundoarelor și aripilor (partea fixă) ANA 601 Insignia white.
Sunt convins că așa arăta cînd a ajuns în posesia VF-17
Dar , ce mă îngrijorează , este că în toate pozele pe care le-am găsit cu acest avion , diferența între sea blue și intermediate blue este foarte mică !! Se observă doar în anumite locuri, în rest, la o privire superficială, avionul pare vopsit deasupra monocolor !!
Bun , am înțeles că sea blue se decolora sub acțiunea necruțătoare a climei tropicale. Dar ATÎT de mult ?? Totuși nu era o vopsea dată în pripă cu bidineaua ( ca la bietul Peashooter), ci vopsea de fabrică...
Iarăși , să admit că se decolora major. CUM Satan replic eu asta ?? Că nu mai merge atunci să folosesc FS *5042 ( susnumitul Gunze H35) , este mult prea închis , asta este nuanța factory-fresh.
Și atunci CE să folosesc ?? Aveți vre-o idee ??
Help !! :help:

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 18 November 2022 - 08:19 PM


#26 Useril este offline   marinaru29 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 28-July 09
  • Location:Constanta

Postat 20 November 2022 - 07:38 PM

ia uita te la scale-a-ton pe ytube. are un video cu un corsair a la carte. eu de la el ma inspir la tehnici de vopsit

#27 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 21 November 2022 - 07:07 PM

Mersi de aducere aminte !
Da , Rahmi are o tehnică de vopsire deosebită. Și eu îl folosesc ca inspirație. Și zic doar ca inspirație pentru că :
- Nu am atîta răbdare !
- Nu am atîta simț artistic. Trebuie să "simți" ce culori, nuanțe să folosești, nu cred că există o rețetă exactă.
- Pînă și lui îi mai scapă cîte ceva. Am revizionat Corsairul lui. A "făduit" însemnele la greu, fix ca și cum ar fi fost VOPSITE pe avion. DAR NU ERAU. ERAU AUTOCOLANTE.
Se vede clar și în pozele pe care ne-a arătat că le va folosi ca referință că stelele erau perfecte, nedeteriorate. Poate un pic murdare, dar atît.
Dar sfatul tău a fost foarte util , deja am o idee de cum să procedez.
Măcar voi încerca.
Spor și ție la DC-2 !

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 21 November 2022 - 07:07 PM


#28 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 01 December 2022 - 05:44 PM

Am vopsit. Gunze H35 și H56. Apoi , peste 35 am revenit cu un mix de 56 și Neutral Grey. Nu știu dacă este absolut corect, dar chiar îmi place ce-am obținut. Acum arată asemănător cu nuanțele văzute în poze.
Dat cu lac lucios (Tamiya), apoi pus decalurile. Techmod.
A fost ...greu. Decalurile Techmod m-au cam dezamăgit. Extrem de fragile. Practic toate s-au rupt în cel puțin două-trei bucăți. Stencilurile mai mici practic s-au dezintegrat. Le-am înlocuit cu unele din cutia cu maimuțe, iar altele le-am ignorat.
Imagine atasata: IMG_20221201_163622.jpgImagine atasata: IMG_20221201_163634.jpg
Imagine atasata: IMG_20221201_163710.jpgImagine atasata: IMG_20221201_163646.jpg
Au ieșit...oarecum bine. Mai mult de-atît nu am putut.
Oricum , pe viitor mi-am învățat lecția , și voi evita la maxim Techmod.
Eagle Cals , PrintScale, SuperScale, dar NU Techmod.
Data viitoare am să mai încerc ceva : înainte de-a folosi coala de decal Techmod ( mai am destule , din păcate...pentru PZL 11 , 23 , 37, Avenger, Spitfire...), s-o sprey-ez cu Microscale decal film. Sfatul regretatului prieten Longinus. Acum am uitat. Pur și simplu.
Trăiască România prieteni !!

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 01 December 2022 - 05:45 PM


#29 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 December 2022 - 05:05 PM

Dragilor , am o īntrebare , am nevoie de-o opinie de la voi :
Īn poza de mai jos se vede clarissim că zona din jurul mitralierelor este foarte deshisă la culoare față de aripă.
Imagine atasata: corsair Kepford micsorat.jpg
Īntrebarea mea este CE credeți că īnseamnă ?? Este tocită tare ( deci ce se vede este ori yellow chromate ori chiar aluminiul gol) , sau este vopsită ( galben ?? roșu ??)
M-am uitat după alte machete făcute pe net , chiar și la scări mari , dar ceilalți modeliști par să fi ignorat cu totul acest detaliu...
Am găsit chiar și alte două poze īn zbor ale acestui avion , īn toate se vede clar această zonă deschisă, nu este o eroare ...
Please !!

#30 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2022 - 06:34 PM

Inele alea sunt din alt materiat, mai rezistent, probabil ceva gen otel :

Imagine atasata: GJ-Corsair-001.jpg

Dar nu inox, pentru ca in unele poze pare oxidat:

Imagine atasata: Vought-F4U-1-Corsair-VMF-218-White-465-Barakoma-Airfield-Vella-Lavella-Solomon-Islands-15th-Jan-1944-02.jpg

#31 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 December 2022 - 08:05 PM

Ah , mersi mult !! O poză bună face cît 1000 de cuvinte...
Poza a doua o văzusem și eu , dar parcă nu la fel de clară. Da , cred că manșetele alea sînt din oțel. Iar în prima poză , toată zona aia este clar vopsită roșu. Iar dedesubt scrie clar "Remove tape before firing"...Nu am avut acel stencil , din păcate , este sexos.
Am mai văzut zona aceea vopsită roșu și la alte Corsair-uri, dar 29 nu pare să o aibă vopsită astfel.
Oțel va fi !
:friends:

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 07 December 2022 - 08:06 PM


#32 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2022 - 08:08 PM

dakiane, in poza pusa de tine cu extradosul, insignia whote-ul ala pare cam gri ... e de la lumina?

#33 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2022 - 08:31 PM

Vezi postareadakian67, la 07 December 2022 - 08:05 PM, a spus:

Ah , mersi mult !! O poză bună face cīt 1000 de cuvinte...
Poza a doua o văzusem și eu , dar parcă nu la fel de clară. Da , cred că manșetele alea sīnt din oțel. Iar īn prima poză , toată zona aia este clar vopsită roșu. Iar dedesubt scrie clar "Remove tape before firing"...Nu am avut acel stencil , din păcate , este sexos.
Am mai văzut zona aceea vopsită roșu și la alte Corsair-uri, dar 29 nu pare să o aibă vopsită astfel.
Oțel va fi !
:friends:


Take care, ala e un corsair britanic, aia dadeau cu rosu pe la tevi.

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 07 December 2022 - 08:33 PM


#34 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 December 2022 - 11:47 PM

Alexelu' , cred că da, decalurile sunt cīt se poate de albe, iar pe burtă i-am dat cu alb Tamiya , alb-alb.
Oricum , după mizereală nu o să mai arate a alb...Din ce văd īn poze , Corsair-urile ( ca toate avioanele americane dealtfel !) erau mizerite strașnic.
Vecinii de peste Ocean nu dădeau doi cenți pe aspectul avioanelor...
Edi, nu am de gīnd să le fac roșii. Știu că englezii le făceau așa. Americanii puneau și ei niște plasturi pe mitraliere. Sunt poze cu duiumul īn care se vede asta. Dar erau mai degrabă albe.
Nu am de gīnd să pun nimic. Īn ce poze am sau am văzut , 29 nu are nimic.

#35 Useril este offline   marinaru29 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 28-July 09
  • Location:Constanta

Postat 07 December 2022 - 11:52 PM

parca vazusem o poza undeva. britanicii puneau niste sigilii pe țevile de mitraliera

#36 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 08 December 2022 - 05:48 AM

Oare același sistem (mă refer la piesele de oțel din jurul gurii de tragere) era făcut și la versiunile cu tunuri, sau doar la astea cu 6x50cal?
Nu prea are sens la tunuri (având în vedere că erau ieșite din aripă) dar întreb și eu cacopilu' cuminte...

Aceasta postare a fost editata de buntzi: 08 December 2022 - 05:50 AM


#37 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 10 December 2022 - 01:43 PM

Vezi postareabuntzi, la 08 December 2022 - 05:48 AM, a spus:

Oare același sistem (mă refer la piesele de oțel din jurul gurii de tragere) era făcut și la versiunile cu tunuri, sau doar la astea cu 6x50cal?
Nu prea are sens la tunuri (având în vedere că erau ieșite din aripă) dar întreb și eu cacopilu' cuminte...

Nu sînt sigur...
Aruncă un ochi AICI este o poză destul de detaliată a tunurilor din aripi.
Nu par să fie altfel decît aripa...
Poate mai găsește cineva vre-o poză mai clară ?
Și My link2 sunt multe poze, una de foarte aproape ...

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 10 December 2022 - 01:50 PM


#38 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 25 December 2022 - 11:53 AM

Mi-am făcut o bucurie de Crăciun. Am reușit să termin Corsairul , după cam (prea) multă coială.
Deci , Curtiss F4U-1A "Corsair",Bu.no.55895, White 29, VF-17"Jolly Rogers", Bougainville, martie 1944, pilot Lt.(JG) Ira Cassius Kepford, 16 victorii confirmate :
Imagine atasata: IMG_20221225_112226.jpgImagine atasata: IMG_20221225_112236.jpg
Imagine atasata: IMG_20221225_112250.jpgImagine atasata: IMG_20221225_112305.jpg
Imagine atasata: IMG_20221225_112318.jpgImagine atasata: IMG_20221225_112331.jpg
Imagine atasata: IMG_20221225_112401.jpg
Contrar a ce mă așteptam eu , nu a fost deloc o construcție facilă. Poate am avut eu ghinion , dar credeam că Tamiya se asamblează singur, doar să-l rog...
Și m-am complicat singur cu flapsurile. Deși , acum că-l privesc , nu regret că l-am făcut așa.
Este prima oară cînd whateringul este făcut exclusiv cu prafuri Tamiya. Fără uleiuri.
Dacă mi-a ieșit bine sau nu , judecați și voi.
L.E. Am uitat să scot burețeii care protejau admisiile din aripă !!! Acum am văzut !!
CRĂCIUN FERICIT TUTUROR !!

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 25 December 2022 - 11:55 AM


#39 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 December 2022 - 03:38 PM

bine ca l-ai terminat ... ca parea ca te cam chinuie :)

personal, nu prea ma omor dupe asta cu prafuri, ca nu prea m-a convins pe unde am mai vazut-o. mai ales daca e predominanta.

la ce ai tu acolo, as veni cu wash macar la partile mobile (eleroane, profundoare si directie).

felicitari si spor la urmatorul!

#40 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 25 December 2022 - 07:42 PM

Alexelu' , doar să le accentuez, că la alea am dat wash...Mai toate liniile de panou au și wash...Dar pe culoarea asta albastră nu se prea vede. Zisei de wheatering cu prafuri , washul este separat la mine.
Oricum , am cam īmbătrīnit , se vede...
Am uitat să-i scot burețeii care maschează admisiile de aer pentru radiatoarele alare.
Am uitat să demaschez fereastra de pe burtă.
Am uitat complet de transparențele ferestruicilor din aripi ( cinemitraliera și lumina de ghidaj la aterizare) .
Se pare deci că nu-i chiar gata....
OOOoooffff. Nu pra merit felicitările tale, dar le primesc cu drag !! :friends:
Numai bine !

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi