Forum Machete,Modelism,Hobby: Sikorsky H-5D - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sikorsky H-5D AMP 1/72

#1 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2023 - 12:44 AM

Hello, boys … I’m baaack 😊

Ca intotdeauna dupa un experimental, ne intoarcem la beliciopterele mele dragi, cu un model extrem extrem de special, care s-a aciuiat langa inimioara cam pe cand eram copil si l-am vazut intr-o banda desenata … ceva gen Pierre Vaillant, dacat ca eroul era unu’ Dan Cooper, chilot de teste RCAF si erou multi-modal al vestului in lupta cu spionii comunishti - astia canadians se dadeau pe langa aerodrom cu niste elicoptere d-astea de inceput, cu motor piston si o cabina ca o sera.

Revista cu pricina, pe langa care baleam ca prostu’ la desene si ma gandeam cum ar arata oare o macheta a astuia? Nici macar nu stiam ce tip, ce model e 😊 ... da’ imi placea maxim.
Imagine atasata: editionon25975.jpg

Mai apoi am aflat ca e un Sikorsky R-5, sau H-5, sau H-51, sau HO2S, sau HO3S, sau WS-51 Dragonfly (licenta Westland) … mortzii lor cu redesignation-urile lor. Am cautat un kit de m-am plictisit, am si luat acum vreo 10ani, cu bani grei, un Mach2 (cam unicul de pe piatza atunci, dar mai pah vintage asha) … dar cand a aparut asta nou de la AMP, am mushcat ca stiuca, fara sa mai stau pe ganduri.

Intre timp, a aparut si unul la LF Models, care pare ok, dar poate un pic mai din topor decat cel de la AMP, care, din punctul meu de vedere, a ales unele solutii mai bune (ex. tot botul din plastic transparent).

Artwork-ul kit-ului AMP, cele 2 seturi de masti pe care le-am luat si un link cu descrierea elicopterului real Wiki ... care a zburat prima data in 1943, a devenit operational in 1945 si a facut cariera in Korea si in serviciul Coast Guard.
Imagine atasata: POST1_000001.jpg Imagine atasata: POST1_000002.jpg Imagine atasata: POST1_000003.jpg

Review-uri despre kitul AMP nu prea se gasesc, asa ca o sa incerc eu unul scurt – un kit cu o proiectare si inginerie foarte foarte smechere (rar am vazut machete atat de complexe), cu o potriveala acceptabila (chiar foarte buna in unele zone critice, gen piesele transparente), o matritza cu ceva probleme (bavuri mai mici sau mai mari cam pe toate piesele), un set inclus de foto-decupate foarte util, decaluri care arata impecabil … dar un plastic de tot kktul – casant, ceea ce inseamna ca la piesele subtiri se pot intampla (si se si intampla) destule accidente nefericite. Una peste alta, un kit genial, dar care se lucreaza foarte greu – pentru mine, a insemnat o baza sanatoasa de plecare pentru o macheta la care visam de mult.

Hai si cu constructia … mai intai fuselajul (dupa mult chit, cocartz d-ala din culee amestecata cu ciument Tamiya, regravari de panouri / capace de vizitare si un strat de Surfacer). Am mai asamblat si furca rotii de bot, careia i-am mai adaugat ceva buloane din PE de pe stoc. M-am consumat si i-am mai confectionat nishte plase de protectie pentru admisiile la motor (in poza se vad si doua variante de test – una din PE oferita in kit pentru plasa mai mica de sus, care e subdimensionata si a doua dintr-o plasa fotodecupata #madeinciaina pentru plasa mai mare de jos, care nu mi-a placut ... asa ca le-am facut dintr-o plasa impletita luata tot de pe Aliexpress) – vedem cum le inghesuim pe pozitie, ca trebuie vopsit frumos acolo, dat cu wash-uri si abia apoi venit cu plasele vopsit si ele la gata. In ultima poza, cam ce ar trebui sa iasa ... cu ceva noroc.
Imagine atasata: POST1_000004.jpg Imagine atasata: POST1_000005.jpg Imagine atasata: POST1_000006.jpg Imagine atasata: POST1_000007.jpg

Si rotoarele, care sunt niste chestii foaaaarte complicate, d-aia au trebuit multe adaosuri – pe langa cele 2-3 piese fotodecupate oferite in kit, am mai pus eu cateva 😊 ... suruburi, shaibe si tzevushti din stoc. Mai am de pus dupa vopsire cateva cabluri hidraulice / electrice.
Imagine atasata: POST1_000008.jpg Imagine atasata: POST1_000009.jpg Imagine atasata: POST1_000010.jpg Imagine atasata: POST1_000011.jpg
Imagine atasata: POST1_000012.jpg Imagine atasata: POST1_000013.jpg Imagine atasata: POST1_000014.jpeg

Am mai rezolvat si aparatura de vine prin interior … consola centrala, upgradata cu ceva bezel-uri fotodecupate dintr-un set Airscale, cateva ceasuri de pe o coala de decal de la acelasi fabricant si inca niste butoane si capace din PE de pe stoc, manete din ABS, decaluri etc.
Cam pe aceeasi reteta, am facut radioul si alte indicatoare, plus o lampa de tavan.
Imagine atasata: POST1_000015.jpg Imagine atasata: POST1_000016.jpg Imagine atasata: POST1_000017.jpg
Imagine atasata: POST1_000018.jpg Imagine atasata: POST1_000019.jpg

Am facut si o busola, un extinctor print 3D de la Firma49 (impecabile) si am lucrat la podeaua cabinei (cu ceva capace din PE-uri aflate pe stoc) si pedalele anti-torque (upgradate tot cu ceva PE-uri din stoc).
Imagine atasata: POST1_000020.jpg Imagine atasata: POST1_000021.jpg
Imagine atasata: POST1_000022.jpg Imagine atasata: POST1_000023.jpg

Hai si scaunele (cu ceva fotoeciuri, ceva ABS si centuri dintr-un set prevopsit Eduard de pe stoc). Am mers pe varianta R-5D / H-5D, cu 3 scaune, ca mi s-a parut mai cool cu 2 scaune individuale in spate dacat cu bancheta aia fara niciun haz.
Imagine atasata: POST1_000024.jpg Imagine atasata: POST1_000025.jpg
Imagine atasata: POST1_000026.jpg Imagine atasata: POST1_000027.jpg

Am mai lucrat la lateralele cabinei si apoi am bagat mare parte din scule si bascule la locul lor ... imi place cum a iesit si inca mai am de montat ceva chestioare. Nu am inchis lucrarile, pentru ca vreau sa incerc cumva sa reproduc garniturile la geamuri, extrem de vizibile in realitate – io am gravat pe langa masti ca sa incarc cu wash negru acolo, da’ ma roade sa vad daca reusesc sa gasesc o solutie sa le fac in relief. We’ll see.
Imagine atasata: POST1_000030.jpg Imagine atasata: POST1_000031.jpg
Imagine atasata: POST1_000032.jpg Imagine atasata: POST1_000033.jpg

Si ultimele, cu ce am mai facut la exterior, in pauza auto-impusa de la cabina – niste panouri de ranforsare a cozii, care nu-mi placeau cum apareau pe kit (le-am facut din folie de tabla daia de protejeaza dopurile la vinoase) si vinciul de salvare (upgradat si asta cu tot felu’ de PE-uri din stash). Mai am sa-i pun si astuia ceva cabluri la dupa vopsire.
Imagine atasata: POST1_000034.jpg Imagine atasata: POST1_000035.jpg
Imagine atasata: POST1_000036.jpg Imagine atasata: POST1_000037.jpg Imagine atasata: POST1_000038.jpg
Imagine atasata: POST1_000039.jpeg Imagine atasata: POST1_000040.jpg

Spor!

#2 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 21 June 2023 - 08:46 PM

Excelent.un alt topic marca Alexelu.spor maxim

#3 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2023 - 10:33 PM

merci frumos, Sorine ... pentru vizita si apreciatziuni!

#4 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 June 2023 - 03:39 PM

Foarte fain subiect Alexelu si realizarea extraordinara ! Am sa urmaresc cu mare placere ! :clapping:

Eu imi aduc aminte de elicopterul acesta dintr-un film vazut demuult , la parabolica , inainte de 89 . The Bridges At TOKO RI . Un film bine realizat si cu un final neasteptat , fiindca nu se termina cu " happy end " ( la cererea actorului principal , din cate imi amintesc ) .





https://www.youtube....h?v=VzYBm59jpA8

Mult spor la machetit !

Aceasta postare a fost editata de dany: 22 June 2023 - 03:39 PM


#5 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2023 - 08:52 PM

Ai dreptate, Dany, un film genial pentru anii aia ... dacat ca eram deja luat :))) - cartzulia o aveam deja de mult, de la o matusa a unor prieteni de familie de o ardea prin Franta. De la ea am avut, prin '82-'83 primul Asterix, primul Tunique Bleues, primul Lucky Luke, primul Lieutnant Blueberry si primul Tanguy et Laverdure. Mama ce le lingeam aproape zilnic ... pozele, ca textul nu-l dicleam neam. Abia la un timp dupa am inceput cu limbile :shiftyninja: , iar Franceza a fost ultima, dintr-o lista scurta ce-i drept :rofl: . Din punctul meu de vedere, erau niste benzi desenate impecabile, cu subiecte faine ... clar mult peste Miaunel si Robotzel sau similare de se gaseau la tarabele mioritice. Bine ... francejii au avut si inca au traditie serioasa pe linia asta.

Hai ca am facut cateva scanuri din Triangle Bleu, asha ... sa nu ziceti ca minciunesc. In ultima poza se vad si ceva Sabre-uri - tot o dragoste veche pe care n-am reusit s-o consum :-D (de remarcat ca se straduiau pe bune cu desenele dupa modelele reale - adica am vazut arwork-uri mult mai de kko la machete din secolul XXI).
Imagine atasata: POST2_000001.jpg Imagine atasata: POST2_000002.jpg Imagine atasata: POST2_000003.jpg Imagine atasata: POST2_000004.jpg

Inca o data, merci, Dany, de vizita si de feedback! De subiect, ce sa zic, o fi fain pentru mine, pentru tine, pentru Sorin si poate pentru inca doi-trei. Clar mainstream nu e, da' io mai am cateva d-astea de nisha de epuizat.

Spor in toate cele!

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 22 June 2023 - 08:55 PM


#6 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 June 2023 - 09:58 PM

Oaauuuu...
Ca de obicei , mi-am uitat falca prăbușită undeva pe jos, era să calc pe ea...
Știu că ai j'de șuruburi, piulițe, panouri și panelașe, dar totuși însă ci...Încă încerc să mă dumiresc cum naiba reușești să le asamblezi așa de curat !!
Subiectul este extrem de outre, total în afara ariei mele de interes , dar întotdeauna voi căsca ochii ( și gura !) la lucrările tale, sînt mereu o sursă de inspirație !
P.S. Eu am avut saci întregi de PIF și RAHAN, după ele am început să învăț franceză, apoi la școală, etc...Încă o stăpînesc chiar bine, scris-citit-vorbit.
Spor maxim prietene !!

#7 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2023 - 11:11 AM

salut, Dakiane si multzumesc pentru wow :)))

ai dreptate, Pif a fost primul ... din colectia lu' taica-meu de prin anii '60 (si acum imi aduc aminte flash-uri din povestioarele cu "geniul" Leonard).

#8 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2024 - 07:43 PM

Hai saluti la toata lumea :-D

Nu prea am mai lucrat cine-stie-ce (anul asta chiar deloc), da’ mi-au ramas nishte poze pe stoc ca sa ajungem la zi cu stadiul lucrarilor. Una peste alta, mi-a scos ceva fire albe, da’ potential inca ezista sa iasa ce trebuie.

In ordine ... cum am promis, l-am inchis si carpacit iar cu chit pe la imbinari, luat iar la stanga pana mi-a venit rau – solutia cu jumatate de elicopter din transparent e OK, da’ 5 piese transparente si care se imbina pe rotund e pretentios tare ... totusi, astia de la AMP au facut treba buna (peste cativa producatori mai cu pretentii), iar cu putina rabdare si noroc rezultatul e multumitor.

Inainte sa-l inchid, am reusit sa-i fac garniturile la geamuri pe interior, dar nu am facut nicio poza ... o sa fac la exterior. Au iesit multumitor la prima vedere ... ramane de vazut cand le pun si p-alea de la exterior cum o sa dea, ca e problematic - ar trebui ca pe toate laturile sa se potriveasca fix fata in fata, dar mai ales mi-e frica pe la colturile alea rotunjite; si nici atunci nu e o garantie ca nu o sa se vada dubios din cauza grosimii transparentului.

Dupa ce l-am inchis, i-am mai adaugat tot felul de fotodecupate (sinele pe care glisau usile, capace si capacele, ranforsari), ceva baghete Evergreen si i-am construit treptele / schelele alea de acces din ceva sarma de otel de 0.3mm plus ceva fotodecupate.

Nici de data asta nu mi-a iesit cu pozele, asa ca tre’ sa ma credeti pe cuvant (o parte din ce s-a adaugat se poate intui sub stratul de Surfacer).
Imagine atasata: POST3_000001.jpg Imagine atasata: POST3_000002.jpg

Apoi am trecut la partea care imi place mie cel mai mult :rofl: ... adica niturile in pozitiv ... am folosit Archer, Quinta si d-alea mai noi de la Eduard. Bune toate.
Imagine atasata: POST3_000003.jpg Imagine atasata: POST3_000004.jpg Imagine atasata: POST3_000005.jpg
Imagine atasata: POST3_000006.jpg Imagine atasata: POST3_000007.jpg

Si cateva poze cu niturile sub Surfacer. Se observa ca, odata cu straturile adaugate, efectul se tot estompeaza ... asta e si ideea.
Imagine atasata: POST3_000008.jpg Imagine atasata: POST3_000009.jpg Imagine atasata: POST3_000010.jpg

Si ultimele doua, dupa un strat de alb ca baza si unul de galben.
Imagine atasata: POST3_000011.jpg Imagine atasata: POST3_000012.jpg

N-am gasit pah nicaieri manualul original sau macar niste planuri mai de capatai, asa ca m-am orientat dupe poze ... am numarat de-a nituri si suruburi de m-am plicatisit (dupa cum se vede si in imaginile cu elicopterul la scara 1:1). Aia e ... cand te mananca, n-ai ce face si tre’ sa te scarpini.
Imagine atasata: POST3_000014.jpg Imagine atasata: POST3_000015.jpg Imagine atasata: POST3_000013.jpeg Imagine atasata: POST3_000016.jpeg

Sper sa ma reapuc curand de treaba ... ca-s curios ce iese 😊. Spor!

#9 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 23 February 2024 - 05:19 PM

Arată super.niturile alea sunt la scara 1/72.

#10 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 February 2024 - 07:05 PM

Man, mă omori cu detaliile astea , la 1/72...
Dacă era la 1/24, mai înțelegeam. Mă consolam . Așa însă...
Mult spor în continuare !

#11 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2024 - 09:14 PM

Merci, Sorine ... merci Dakiane, pentru vizita,

Desi destul de laborioasa, treaba cu niturile e partea usoara ... acuma urmeaza partea cea mai nasoala - de confectionat, curbat, potrivit si lipit garniturile vietzii. Daca reusesc asta si nici nu belesc galbenul sau transparentele, m-am scos,

#12 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 24 February 2024 - 09:24 PM

Pai atunci spor.eu vroiam sa știu dacă niturile sunt la 72.

#13 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2024 - 08:32 AM

daca n-am vazut semnul intrebarii ... am luat-o ca pe un fel de like :)))

Eduard si Quinta Studio au niste foi pe care scrie 1/72 ... deci da. Archer nu neaparta zice ce scara sunt (ei mentioneaza distanta intre nituri ... in fractiuni de inch).

Faza e in felul urmator - pe foile Eduard si Quinta toate sirurile sunt la fel, adica niturile sunt la aceeasi departare unul de altul. Archer au o varietate mult mai mare (nu prea mai conteaza, ca oricum au inchis mustaria si nu se mai gasesc decat foarte greu). Tocmai d-aia mi-am comandat Eduard si la '48, si la '32 (pentru zonele cu nituri / suruburi mai mari si mai distantate).

Eduard mai are un avantaj - sirurile sunt aplicate pe randuri separate de film, deci nu tre' sa mai tai pe langa.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi