Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, august 2023 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, august 2023

#21 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2023 - 08:17 PM

Citeaza

Eu nu-mi aduc aminte de vreo conducere din "afara "
Belgianul Christian Heinzmann, director general al Tarom din noiembrie 2012 ?

La ARO a fost un american, John Perez care detinea Cross Lander.

A vrut MAN ... Sincer nu cunosc povestea cu MAN de imediat de dupa 1989. MHS Truck & Bus dorea o colaborare, dar la licitatia facuta de armata sa se solicite musai ce doreau aceia sa produca la ROMAN. Prin 2004-2005 Magirus la fel dorea o colaborare, dar dorea comenzi sigure de la statul roman, fara licitatii. Adica, in loc sa vina ei cu o piata, astia veneau obligandu-ne sa devenim piata. Adica "afacerea" tinea cat tinea si piata romaneasca.

Acum era o paine de mancat cu razboiul contra rusilor, daca stiau ai nostrii sa profite. Dar sasul nostru ...

#22 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2023 - 08:35 PM

Sasul e al lor, nu al nostru😀

Belgianul' și Perez ne-au vrut binele dar nu ne-am dat noi seama

#23 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 August 2023 - 09:20 PM

Citeaza

Explica-mi care-i treaba cu războiul de peste gârlă că nu m-am prins.


Niet :-D , altfel o luna tot vorbim ,

Poti sa studiezi problema asta din toate perspectivele , de pe toate canalele si sa-ti creezi o parere .

Eu ti-am aratat asemanarea din perspectiva tehnicilor acelea din manualele lor , ,fiindca sint acelas tip de oameni , au invatat acelas lucru au aceleasi apucaturi .

Astfel La ei 1 "" Spune intr-un fel si fa opusul " . " Nu atacam pe nimeni " , A doua zi au inceput razboiul .

2 " Pentru ce ai facut , da vina pe altii " "Nato e de vina " , "Ucrainenii se omoara intre ei "


LA noi 1 "Facem trenuri de mare viteza " Au furat si vandut tot parcul feroviar si distrus infrastuctura .
2 E de vina UE. .

La rusi aia se credeau ceva elita iar populatia o turma buna de jupuit , muls si ucis , la noi aia sint " Nu ma legati mai copii ca eu v-am crescut " ,iar noi " Ce mai vor viermii astia " ( leanta)Atat la ei cat si la noi e de vina , desigur imperialismul , capitalismul , fascismul si decadenta vestica .

Aceasta postare a fost editata de dany: 07 August 2023 - 09:58 PM


#24 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2023 - 09:23 PM

Că tot ai adus vorba despre tribunalele internaționale:

https://romanialiber...ilor-locuitori/

https://www.cotidian...vede-de-copaci/

#25 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 August 2023 - 09:35 PM

Citeaza

La ARO a fost un american, John Perez care detinea Cross Lander.


A fost teroristul acela Vitalie Usturoi

(...) " Unul dintre cele mai gaunoase contracte pe care le-a inregistrat uzina din Campulung a fost exportul a 3.000 de autovehicule in spatiul fostei URSS si in Orientul apropiat intre anii 1992 si 1993. O firma dubioasa, Valeologia Chisinau, condusa de un fost ofiter de informatii sovietic, Vitalie Usturoi, a contractat ilegal un credit de la Bancorex motivand achizitionarea de masini ARO, pe care insa "a uitat" sa le plateasca.

Un dublu tun dat statului roman - pe de-o parte Uzinei ARO, care nu si-a incasat banii pe masini si pe de alta parte Bancii de comert exterior, care nu si-a recuperat creditul. Un prejudiciu ingropat de autoritatile din acea vreme." (...)

A fost o razbunare , ziceam , fiindca sovieticii ne-au impus ca nu avem voie sa construim masini de teren , iar ceasca i-ar fi sfidat in acest fel .

Americanul a mai suflat praful de pe toba .

Citeaza

Belgianul Christian Heinzmann, director general al Tarom din noiembrie 2012 ?


Nu cunosc , am sa ma documentez , dar daca e unul din aceia precum austriacul lui Dancu care a castigat licitatia in fata unei firme romanesti pentru a efectua lucrari de amenajare a bazei NATO , atunci ar fi "pe sistem "( firma austriaca avand la conducere un agent rus , fost kgb-ist ... si firma lui trebuia sa efectueze lucrarile de infrastructura la baza NATO ... adica nu e superb ?)
Eu stiu de amante , nepotisme cumetrii , impostori si habarnisti , care capusau institutia , la fel ca la spitale , cf , hidroelectrica (parca ) , tv ,,, etc. oriunde pot obtine control de la stat .

Aceasta postare a fost editata de dany: 07 August 2023 - 10:11 PM


#26 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2023 - 10:11 PM

Dany, Vitalie a fost client. Nu proprietar.

#27 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2023 - 10:16 PM

Vezi postareabogy, la 07 August 2023 - 09:23 PM, a spus:

Că tot ai adus vorba despre tribunalele internaționale:

https://romanialiber...ilor-locuitori/

https://www.cotidian...vede-de-copaci/

Nu prea inteleg de ce pt tine ucrainienii sunt cei rai si rusii cei buni. Pana una alta rusii au invadat un stat vecin, nu invers. Pana una alta mare parte a acelor civili sunt cei care solicitau separarea de Ucraina. Adica comiteau un act de tradare fata de statul ucrainian. Ce ai fi vrut, sa fie mangaiati? Daca maine o minoritate din Romania vrea ceva asemanator, ce ai face?

Aceasta postare a fost editata de flo: 07 August 2023 - 10:16 PM


#28 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2023 - 11:02 PM

Citește link-ul 2 . Adevărul e undeva la mijloc. Nu am zis nici o dată că rușii sunt cei buni dar nici īn slavă Ucraina nu cred.

#29 Useril este offline   Babacu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 341
  • Inregistrat: 20-October 06
  • Location:Tīrgoviște

Postat 08 August 2023 - 09:50 AM

Citeaza

A fost o razbunare , ziceam , fiindca sovieticii ne-au impus ca nu avem voie sa construim masini de teren , iar ceasca i-ar fi sfidat in acest fel .


Nu cred asta. Primele mașini de teren făcute īn țară după război au fost licență sovietică.

Perez ăla cu Aro a fost un personaj dubios, a apărut din neant, a luat ARO pe firimituri, ajutat de guvernul din acea perioadă și apoi s-a īntors liniștit īn Statele Unite după ce a făcut praf totul. Nimeni nu l-a īntrebat de sănătate și nimeni din Romānia nu a răspuns pentru nimic. Īmi aduc aminte că īntr-un interviu spunea că l-a chemat Văcăroiu să-i propună privatizarea Aro. O fi adevărat, o fi minciună, nu știu, dar din Romānia nimeni nu a contestat afirmațiile lui.

Revin, nu presiunile externe au dus la dezastru, ci lăcomia concetățenilor noștri din eșaloanele superioare ale P.C.R. Securității, Armatei, Miliției, oameni care īn 90, rămași fără stăpīn, cu resursele statului dispoziție (relații, bani, etc.) Au devenit, brusc, oameni de afaceri de succes.

#30 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2023 - 10:41 AM

Vezi postareabogy, la 07 August 2023 - 11:02 PM, a spus:

Citește link-ul 2 . Adevărul e undeva la mijloc. Nu am zis nici o dată că rușii sunt cei buni dar nici īn slavă Ucraina nu cred.

Nu trebuie sa-i iubim pe ucrainieni. Ei sunt cei atacati. Cum se apara ii priveste.

#31 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2023 - 10:56 AM

Vezi postareaBabacu, la 08 August 2023 - 09:50 AM, a spus:

Nu cred asta. Primele mașini de teren făcute în țară după război au fost licență sovietică.

Perez ăla cu Aro a fost un personaj dubios, a apărut din neant, a luat ARO pe firimituri, ajutat de guvernul din acea perioadă și apoi s-a întors liniștit în Statele Unite după ce a făcut praf totul. Nimeni nu l-a întrebat de sănătate și nimeni din România nu a răspuns pentru nimic. Îmi aduc aminte că într-un interviu spunea că l-a chemat Văcăroiu să-i propună privatizarea Aro. O fi adevărat, o fi minciună, nu știu, dar din România nimeni nu a contestat afirmațiile lui.

Revin, nu presiunile externe au dus la dezastru, ci lăcomia concetățenilor noștri din eșaloanele superioare ale P.C.R. Securității, Armatei, Miliției, oameni care în 90, rămași fără stăpîn, cu resursele statului dispoziție (relații, bani, etc.) Au devenit, brusc, oameni de afaceri de succes.

Nu a existat vreo licenta sovietica. IMS-ul nostru copia forma caroseriei lui GAZ69 si cam atat. Mecanica era copiata dupa GAZ67 si GAZ64 pt care la Campulung se fabricau deja piese de schimb.
Despre Perez presedintele Iliescu a fost informat despre situatia financiara precara si despre antecedentele deloc onorante in relatiile cu bancile ale americanului nascut in Cuba. Iliescu a ignorat toate aceste informatii. Lucru cert ca a fost informat. Cu Perez se semneaza si un document prin care i se promite taierea tuturor datoriilor pe care ARO le avea fata de stat si daca imi amintesc bine si preluarea de catre stat a unor datorii catre terti. Aceasta promisiune era o aiureala ce nu putea fi pusa in practica tocmai atunci cand se negocia la sange aderarea la UE. Era un ajutor de stat cu care ue-istii nu erau de acord. Perez s-a folosit de acest document cand nici el nu si-a onorat obligatiile.

La ARO a fost un complex de factori. Conducere, lucratori adaugate peste un nivel tehnologic arhaic.

Aceasta postare a fost editata de flo: 08 August 2023 - 10:58 AM


#32 Useril este offline   Babacu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 341
  • Inregistrat: 20-October 06
  • Location:Tīrgoviște

Postat 08 August 2023 - 01:54 PM

Mulțumesc frumos, Flo, nu știam că nu am avut licență pentru mașinile Gaz.

#33 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 August 2023 - 04:52 PM

Istoria fabricantului Borgward , pe scurt . Probabil multi asociem acest nume cu masinile , camioanele si semisenilatele germane din WW2 . ... Daca nu stiam ce tip de camion aparea intr-o fotografie , atunci era foarte posibil sa fi fost vreun
Borgward :-D ( adesea semanau cu toate dar nu erau nici Opel , Ford , Mercedes , Hanomag , Magirus , Henchel , Krupp , etc . )

https://www.youtube....h?v=_mjO_070jRY

Dupa mine chiar numele firmei mi se pare usor ciudat , anost si lipsit de " aderenta " , insa masinile produse de ei , in special dupa razboi pana in anii 60 au fost frumoase ,inovative si deosebite .

Din copilarie imi aduc aminte de un Borgward ce -si facea veacul in apropierea blocului unde locuiam ,mai mult parcat si ... semana cu orice dar nu era nici VW, Moskvich , Skoditza sau Wartburg ...dar era tare interesant :-D ( asa mi-a ramas intiparit in memorie acel nume )

Chinezaria aceea e naspa ... aproape ca pot crede ca miroase a tenisi chinezesti ....Ar fi putut insa sa o faca ca si cum ar fi mirosit a guma de mestecat chinezeasca. :rolleyes:
Aceasta era unul dintre produsele de import chinezesti (de dinainte de 89) , chiar bune .. Radiera mirosea la fel si avea aceeasi forma , motiv pt. care le mai confundam la inceput .

Aceasta postare a fost editata de dany: 10 August 2023 - 05:51 PM


#34 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 August 2023 - 02:47 PM

The British Military Train - Berlin

https://www.youtube....h?v=wAS02FkCtjA

Min 10 , mecanicul de pe Ludmilla :-D

... Probabil avea in fisa postului sa manance orez vreo 5 zile pentru a avea o atitudine corespunzatoare ...dupa care nevasta lui ai facea rost de supozitoare din vest printr-o cunostinta :-D

#35 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 August 2023 - 05:52 PM

ps . Altfel documentarul e bun . Chiar mi-a facut chef sau mi-a atras atentia asupra unor locatii pe care as vrea sa le vizitez daca voi ajunge pe acolo . E interesant cum printre elementele de modernitate apar vestigii ale trecutului , nu intotdeauna sau neaparat legate de epoca ddr-ista ci de mai demult , care au supravietuit si acesteia si inerentelor transformari de dupa anii 90-2000 , pe care altfel le-as fi trecut cu vederea , daca sa spunem as calatorii cu un tren pe acea ruta .

#36 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 August 2023 - 01:04 PM

THE BRITISH GRAND PRIX” 1955 FORMULA 1

https://www.youtube....svXGkwnaQ&t=37s

Color , tare fain .

#37 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 August 2023 - 02:23 PM

Le Mans 2023 > classic .
https://www.youtube....M0FRzXU&t=1035s




Si muzeul Le Mans , daca nu il stiati ( de vizitat , merita )

https://www.youtube....h?v=8R3_RjscuUA

Aceasta postare a fost editata de dany: 13 August 2023 - 03:21 PM


#38 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 August 2023 - 12:25 PM

X-59

https://www.youtube....h?v=MVHac7kGBhg

#39 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2023 - 09:28 PM

https://www.defenser...ata_624064.html

#40 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 15 August 2023 - 12:08 AM

Apropos de X-59 , de vreun an ai urmaresc cum tot ciocanesc , surubaresc si computerizeaza plus costuri .

https://www.youtube....h?v=AJyd-kDZTaA

Sint curios oare vor incerca americanii o reintoarcere la programul lor abandonat al avionului supersonic de pasageri ? Sau poate o cooperare cu europenii ...de aceasta data ?

Un documentar despre Boeing SST 2707 , cel care ar fi trebuit sa fie Concordelul american. Proiect esuat . In documentar se aminteste de problema Boom-ului sonic ,care a afectat si programul avionului european

https://www.youtube....h?v=kPqwDuoGfo4

PS.
Zice ca ( de pe Wiki ) " Community-response flight tests starting in 2023–2025 will be used for ICAO's Committee on Aviation Environmental Protection meeting (CAEP13) establishing a sonic boom standard.[5] The results of the community overflights will be delivered to the ICAO and the FAA in 2027, allowing for a decision to be made to revise the rules on commercial supersonic travel over land in 2028.[17] "

Aceasta postare a fost editata de dany: 15 August 2023 - 01:08 AM


Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi