Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, decembrie 2023 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, decembrie 2023

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 December 2023 - 10:28 AM

Imagine atasata: lamultiani.jpg

#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 December 2023 - 05:13 PM

LA MULTI ANI ! :drinks: :friends:

#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 December 2023 - 06:30 PM

Si parada militara , pentru cei ce doresc sa revada .

https://www.youtube....h?v=tdl7kYhbfCs

Mi-a placut mult un coment de pe Romania Military a unui domn ce a participat la aceste evenimente .

https://www.rumaniam...#comment-562144

#4 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 December 2023 - 08:09 AM

Un video excelent filmat prin 1995 despre 2 Me -uri 109 foarte cunoscute . Desi este un film destul de lung , merita fiecare minut ( zic eu ) . Bonus sunetul . .

https://www.youtube....h?v=vQE2InBxE94

Aceasta postare a fost editata de dany: 03 December 2023 - 08:48 AM


#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 December 2023 - 03:48 PM

Ps.
Nu se vad nici liniile de panou ,nici gauric..." niturile " ... Nu am sa-mi iau modele din acestea de la Regensburg sau Erla ( si mai era o firma ) fiindca sint incorecte . :lol:

Acum serios , daca la 1/32 zic ca este ok supradetalierea suprafetelor cu toate chitibusurile ... totusi pentru 1/72 sa reproduca si insectele moarte de pe parbriz ... ar putea sa fie excesiv deja ... Ma gandesc ca la aceasta scara ar trebui sa primeze forma cat mai corecta a modelului plus cateva detalii mai relevante ... si cam atat , la exterior . La interior in schimb , in cabina , imi place sa existe cat mai multe detalii fiindca este unul dintre centrele de interes importante la o macheta de avion .

Totodata mi-ar placea de exemplu ca la 1/72 trenul de aterizare sa fie in asa fel proiectat incat sa fie gata montat , in pozitie scos .Imi par greu de montat corect si egal , iar acest detaliu poate strica sau imbunatatii forma unui model .


Voi ce spuneti , ce ati dori sa fie in plus sau mai putin la un model ? :-)

Aceasta postare a fost editata de dany: 03 December 2023 - 04:46 PM


#6 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1720
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 03 December 2023 - 06:24 PM

Salut ,Dany !
Eu sīnt mai ciudat...Și cred că și Alexelu' este īn asentimentul meu. Iar Edi adaugă o găurică , o țevușcă, de care nimeni nu știe , pentru că așa era. Așa e corect.
Nu cred că o să consider vreodată că sīnt prea multe detalii la un kit / la o machetă.
Dacă le găsesc īn kit , sīnt foarte happy. Dacă nu , mă strădui să le reproduc eu , după posibilitățile și priceperea mea.
Și da , cīnd o să fiu īn stare să fac și musca aia strivită pe parbriz , o s-o fac :rofl: Plus scuipatul din iarbă și mucul de țigară de pe podea !!
Bineīnțeles că reproducerea la scară a unui model reprezintă o provocare. Cu cīt scara este mai mică (mare ??), cu atīt mai mare provocarea.
Detaliile aste au rostul lor, īncīntă ochiul și bucură sufletul. Evident că reproducerea lor este mai mult sau mai puțin exactă, datorită scării.
Cīt are căpățīna unui nit ?? 4 mm ?? Adică 0,05mm la 1/72 sau 0,12mm la 1/32 . Ridicol de mic , extrem de greu de realizat fizic așa ceva īn plastic , eventual și cu niște costuri rezonabile... Așa că unii fabricanți le omit, iar alții le reproduc. Cum se poate.
Īnțelegeți ce vreau să spun...
Numai bine !!
:drinks:

#7 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2023 - 09:44 PM

daca tot am fost mentionat, pot sa ma bag in seama un pic :)

parerea mea e ca fiecare face machetele cum ii place si cum il tzin chilotzii, iar in functie de asta, isi modeleaza si gusturile :).

iau un exemplu random - ed are de facut inca 432 de messerchmitt-uri ... daca le supra detaliaza (ceea ce e perfect capabil sa faca), n-o sa le termine niciodata. deci tre' sa faca un compromis si sa lase asta cu niturile pentru ratatzii ca mine care fac 1-2 machete pe an :)

mai iau unu' - io nu servesc preshadingu' / postshadingu' sau, mai rau, vrajeala cu lumina zenitala. probabil ca m-as descurca ... da' d-aia o sa dau oricand o macheta detaliata si executata corect dpdv tehnic pe 30 superartistic si fantezist vopsite.

ca sa-i raspund ceva mai aplicat lui dany ... cat mai detaliata si mai exacta, iar modelistul isi alege pana la ce nivel o duce. de acord - le-am vazut in realitate, de aproape si, in multe cazuri, niturile cu cap ingropat abia se vad de la 2 metri ... dar tot in multe cazuri, se vede o linie de ceva p-acolo. deci si pah macheta zic io ca ar trebui sa fie ceva.

nu ma cac pe mine ca sunt io modelistu' lu' peshte prajit ... da' mie personal, ca e 1/32 sau 1/72, tot la fel de detaliata tre' sa fie (in limitele bunului simtz si in functie de capabilitatile tehnice de fabricare).

iar la aia cu interior vs. exterior, io (pah persoana fizica) nu-s de acord ... adica poti,la un phantom de exemplu, sa-i faci toate detaliile in cabina si apoi sa ai un exterior ca din placaj? tot io zic ca nu, dar e fix punctul meu de vedere.

hai spor la detaliere sau nu :)

daca tot am fost mentionat, pot sa ma bag in seama un pic :)

parerea mea e ca fiecare face machetele cum ii place si cum il tzin chilotzii, iar in functie de asta, isi modeleaza si gusturile :).

iau un exemplu random - ed are de facut inca 432 de messerchmitt-uri ... daca le supra detaliaza (ceea ce e perfect capabil sa faca), n-o sa le termine niciodata. deci tre' sa faca un compromis si sa lase asta cu niturile pentru ratatzii ca mine care fac 1-2 machete pe an :)

mai iau unu' - io nu servesc preshadingu' / postshadingu' sau, mai rau, vrajeala cu lumina zenitala. probabil ca m-as descurca ... da' d-aia o sa dau oricand o macheta detaliata si executata corect dpdv tehnic pe 30 superartistic si fantezist vopsite.

ca sa-i raspund ceva mai aplicat lui dany ... cat mai detaliata si mai exacta, iar modelistul isi alege pana la ce nivel o duce. de acord - le-am vazut in realitate, de aproape si, in multe cazuri, niturile cu cap ingropat abia se vad de la 2 metri ... dar tot in multe cazuri, se vede o linie de ceva p-acolo. deci si pah macheta zic io ca ar trebui sa fie ceva.

nu ma cac pe mine ca sunt io modelistu' lu' peshte prajit ... da' mie personal, ca e 1/32 sau 1/72, tot la fel de detaliata tre' sa fie (in limitele bunului simtz si in functie de capabilitatile tehnice de fabricare).

iar la aia cu interior vs. exterior, io (pah persoana fizica) nu-s de acord ... adica poti,la un phantom de exemplu, sa-i faci toate detaliile in cabina si apoi sa ai un exterior ca din placaj? tot io zic ca nu, dar e fix punctul meu de vedere.

hai spor la detaliere sau nu :)

#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 December 2023 - 12:09 AM

Dar fatilor , eu ma refeream la ce v-ati dori sa vedeti la un model nou , ce v-ar placea sa faca producatorul pentru voi ... nu ce ati face voi la un model . Fiindca si eu fac cam ce am chef sau imi place .

Sa dau un exemplu concret . Eu spuneam ca as dori ca forma modelului sa primeze in fata supradetalierii suprafetelor .

Un FW 190 de la Academy . Il stim mai toti . Era extraordinar detaliat pentru acei ani . Detalii in interior , in baia trenului , gravura in negativ pe exterior .... decat ca odata montat nu prea arata a ce trebuie .

Pentru mine e simplu :-D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzzzzzzz fw 190 academy.jpg


#9 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 December 2023 - 01:16 AM

PS

Citeaza

ca sa-i raspund ceva mai aplicat lui dany ... cat mai detaliata si mai exacta, iar modelistul isi alege pana la ce nivel o duce.


Alex ... sa-ti spun drept eu nu as dori asta , chiar daca mie imi place sa le construiesc mai din cutie . Fiindca maiestria si pasiunea celor carora le place sa-si supradetalieze modelele ar deveni inutila si nu s-ar mai departaja din punct de vedere al talentului modelistului de a face acele lucruri .
Toate modelele ar fi la fel ... pana la ce nivel le-ar mai duce cineva pasionat de "surubareala" daca ar avea de toate .

... Intelegi cum spun ?

Adica nici mie nu mi-ar conveni daca ar veni gata vopsite si cu toate efectele ... Eu cu ce m-as mai juca ?
Sau cu ce ar fi mai diferite modelele mele fatza de ale altui modelist ?

Abordarea diferita ,diversitatea si personalizarea lucrarilor in functie de aptitudinile individuale creaza aceasta comunitate , dupa mine . .

Cred ca e o contradictie in ceea ce spui , fiindca daca ar fi cat mai detaliate si exacte , modelistul nu-si va mai putea alege pana la ce nivel sa le duca .

Aceasta postare a fost editata de dany: 04 December 2023 - 02:07 AM


#10 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2023 - 11:04 AM

Salut. Hai sa ma bag si eu in seama putin. Nu zic ca nu ma uit si dupa machete gen profipack (d'alea cu de toate) dar satisfactia maxima o am tot la machetele alea mai ...sa le spunem vintage. Adica alea pline de nituri pe care trebuie sa le iei la smirghel si apoi sa gravezi si sa faci tu putina screciuiala ca sa zic asa. Si uite asa imi mai aduc aminte cu placere si nostalgie de vremurile alea cand nu gaseam pe toate drumurile si cand iti "lacrimau ochii" la vederea unui amarat de chit la 1/72 in revell sau airfix (hasegawa era deja orgasmic, nu?), plin de nituri. Ii pasa lu' mama ca nu era corecta nu's ce capota sau capac sau nu avea nu's ce dreac de teava la locul ei. Acu am ajuns sa numaram niturile dar parca nu mai e entuziasmul ala, nu?

#11 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2023 - 07:11 PM

nu m-ai inteles, dany ... si d-aia ti se pare contradictie :)

d-aia am si zis cat mai detaliate, "in limitele ...". pen'ca stiu ca niciun fabricant n-o sa mearga pana la nivelul ala de detaliu pe care il doresc eu de exemplu ... tot o sa am nishte kkturi de modificat / adaugat.

sau ce vorbeam cu ed acum vreo saptamana - la nush' ce subvarianta de wildcat a descoperit el ca au fost 4 tipuri de rotzi (de coada parca). niciun producator n-o sa stea sa se documenteze atata si nici n-o sa ofere 4 variante de rotzi de coada ... ca nu renteaza.

pe cale de consecinta, no worry, ca tot o sa avem ce face :)

#12 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1720
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 04 December 2023 - 07:37 PM

Bineīnțeles că vom avea ce face !!
Așa cum tocmai a spus Alexelu' , nici un producător nu o să facă vreodată un kit PERFECT . Īntotdeauna va mai fi loc de "ceva" īn plus.
Iar multitudinea de variante și de excepții va constitui īntotdeauna o sursă inepuizabilă de provocări pentru modeliști.
Un exemplu scurt și elocvent : Acum ...multă vreme , am făcut o serie de 3 190D. Unul din ele, un kit chinezesc no-name, a fost o panaramă. Una abjectă. M-am străduit cīt am putut să scot din ea ceva pasabil , dar rezultatul a fost extrem de modest. Așa că am rămas cu gīndul de-a face un alt 190D-13, unul veritabil. Și am pus mīna pe un kit nou , IBG, care mi se pare la o distanță astronomică de panarama chinezească.
Și īl voi face tot pe Gelb 10 al maiorului Gotz. Īnmatriculare oferită dealtfel de kitul IBG. DAR, așa cum bănuiam , nimeni nu a stat să cerceteze amănunțit acel avion , așa că nu se oferă īn kit ambele tipuri de roți necesare, acel avion avea clar roțile diferite !!
Deci , īntotdeauna va mai fi loc și pentru aportul modelistului !!
Bogy, dacă aș putea , aș lua numai "Profipack"-uri. Nu simt deloc plăcere sado-maso să chituiesc/șlefuiesc și repetir, totul la infinit. Din cauza acestor kituri slabe sīnt nevoit să lucrez cīte jumătate de an la o machetă ( vezi nenorocitul de Hudson...)
Doar că uneori sīnt nevoit. Nu există altă opțiune. Vezi LeO-451, Dornier Do-18, etc. Only game in the town. Și atunci...spor la scrăciuit , corectat, etc. Un deliciu !!

#13 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 05 December 2023 - 12:24 AM

:-D
... Si mie imi placea sa le gravez sau sa mai screciuesc cate ceva .
In special la gravura era distractie ... Pe fuselaj sau aripi faceam extrem de fine acele detalii , o idee mai mult decat cum as grava cu o lama . Apoi in jurul capacelor de acces era putin mai accentuata , iar pe la capote poate un pic si mai evidenta . La imbinarea aripii cu fuselajul , uneori acel racord nu-l gravam , ci cu un pic de smirghel veneam pe profil si faceam ca si cum s-ar fi suprapus acea bucata . La fel si la racordul dintre capote si fuselaj dadeam cu un pic de jmirghel fin , pentru a parea ca acea capota este o idee mai ridicata decat fuselajul ... Cateva bolturi si ... arata ok . ^_^
La interior insa dupa ce-l detaliam si-l vopseam dupa toate piesulicile , manetutele , cesuletele vopsite cu acul .. invechelile , spalarile , etc . mi se intampla sa ma sece lucrul la acel model si ramanea mult timp parasit pe undeva .
Acum insa nu cred ca as mai avea acea rabdare ... dar am gasit foarte multa satisfactie in a le construi pe acele oldies-uri asa cum erau initial , din cutie . ... E ca un alt domeniu , ziceam eu ca un univers paralel , ... ca un teritoriu "necartografiat" (de mine ) , ca si cum m-as plimba in timp , prin anii 60-70 . ... :-D .Chiar imi place asta :pardon: :lol: !
In plus , cum mai aminteam , pe langa nostalgie am si o libertate de expresie neingradita si fara canoane . It is fun !
Asa ca aici sint mai in asentimentul lui Bogy. :-D

... Dar apropos de kiturile acestea noi , cum ar fi ele , pe voi nu va deranjeaza ca sint din ce in ce mai scumpe + toate accesoriile , zemurile , prafurile , culorile ... Cumva mi se pare ca acest hobby devine din ce in ce mai costisitor in general ?
( Nu pentru mine , fiindca eu folosesc doar ceva lipici , superglue , cateva emailuri , pensule din comert , vopselele de ulei care ma si tin foarte mult , iar modelele pe care le iau nu sint foarte scumpe ) .

Ma gandeam cum isi vor permite tinerii sa se apropie de acest domeniu , daca nu -si vor putea cumpara ( ca nu or fi toti IT-sti ) modelele , accesoriile , aerografele ... etc . ,Strict financiar fara sa punem la socoteala dorinta de a lucra sau timpul liber in care vor prefera sa aiba aceasta activitate ?
Pe la ... sa spunem 120 de lei , cine isi va permite sa de-a cu kitul de perete si sa inceapa altul nou , tot de 120 lei ... Fiindca la inceput asa te inveti si operatiunea asta se va repeta ....
Uite , eu acum nu cred ca as putea sa fac asta cu un Hobby-Boss ... care e spre 40 de lei deja + transportul vreo 15-18 lei + 6 lei nu stiu ce ...

Aceasta postare a fost editata de dany: 05 December 2023 - 01:02 AM


#14 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2023 - 09:04 AM

In privinta tinerilor nu-ti fa probleme, nu au pasiuni (marea lor majoritate). Singura lor pasiune este butonarea pe telefoane. A aparut si un nou limbaj (lol, gen, etc). Traim vremuri interesante.

#15 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1720
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 05 December 2023 - 06:04 PM

Aici aveți dreptate , amīndoi. Odată, hobby-urile devin tot mai scumpe. toate. Parcă anume destinate milionarilor, nu oamenilor obișnuiți.
Iar tineretul...Telefonul , tableta sau laptopul. Plus cluburile și discotecile. Cu alcool și "iarbă" īn valuri. Aici se termină hobby-urile lor.
Sic transit gloriam mundi...

#16 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 08 December 2023 - 11:11 AM

:-) Va aduceti aminte de ciudatul avionas din Mad Max 3 ?

Aceasta este povestea lui .


https://www.youtube....h?v=crk7zskslmU

#17 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 December 2023 - 10:17 AM

Cum ar fi aratat Roma Antica . Frumoasa grafica computerizata .

https://www.youtube....h?v=5XxA4CX_Ip8

#18 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2023 - 11:10 AM

Fain. Deplasarea calare era totusi rara, nu inexistenta, insa rar folosita. Nu cunosteau scara de la sa.

#19 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 December 2023 - 01:00 AM

Da. Am vizionat un documentar despre greci si spunea ca si ei calareau asa , fara scari , dar motivul principal al numarului mic de cai era fiindca nu-si puteau permite decat putini sa aiba un cal . Erau foarte scumpi .

Apropos de mijloace de locomotie , ma intorc putin in vremurile noastre fiindca mi-a atras atentia un clip de a lui Buhnici despre invazia masinilor chinezesti , care vor ajunge la greu si pe aici .

Clipul https://www.youtube....h?v=g8opL4lDaok

... " ciangan" , .. Oare ar putea sa aiba GPS-ul vocea lui Haurentiu ? :lol: ( Bob Rădulescu https://www.youtube....h?v=Y7PP8BY8rN0 )

Aceasta postare a fost editata de dany: 10 December 2023 - 01:58 AM


#20 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 December 2023 - 02:43 AM

:-D Si 2 cartoon-uri , daca nu le stiati . Mai vechiute dar la subiect .
https://www.youtube....h?v=0X6kx-Fb3J4
https://www.youtube....h?v=YpJIPWxeoMo

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi