Forum Machete,Modelism,Hobby: Vopsele avioane romanesti in schema cu doua culori pe extrados 1940-41 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vopsele avioane romanesti in schema cu doua culori pe extrados 1940-41

#1 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 18 May 2024 - 10:48 PM

Buna ziua!
As vrea sa avem o discutie pasnica si relaxata despre culorile avioanelor romanesti din perioada 1940-41, mai exact camuflajul in doua culori pe extrados care in trecut se presupunea ca ar fi realizat cu vopselele britanice Dark Earth si Dark Green.

IBG a publicat in ultimul timp la scara 1/72 o serie de kit-uri de avioane PZL (de la bombardierele PZL 23 si 37 la cele de vanatoare P.7, P.11b, P.11c si P.11f). Si urmeaza sa apara anul acesta PZL P.24E produs sub licenta in Romania si, mai important, aproape toate versiunile I.A.R 80, incepand cu prima cutie - probabil - de luna viitoare, din iunie. Ar fi bine daca am putea sa ne formam, nu neaparat colectiv, ci macar fiecare dupa convingerea lui, o parere despre cum sa vopsim machetele respective.

Dupa cum am spus, in trecut teoria general acceptata era ca asa cum schema respectiva era probabil de inspiratie britanica la fel si vopselele erau britanice, respectiv Dark Earth si Dark Green pe extrados si RAAF Sky Blue pe intrados. Intre timp, am vazut machetele PZL 23 al lui MGC unde el a argumentat atat pentru o combinatie kaki-verde, cat si pentru lipsa unor nuante exacte pentru toate avioanele (motiv pentru care el combina diverse nuante de kaki si verde in functie de ce se distingea in pozele alb negru existente):
http://www.cartula.r...post__p__241226

De asemenea, exista acest post interesant al lui Horia:
http://www.cartula.r...post__p__241224
in care el spune ca nu a gasit dovezi privind importul de vopsele din Marea Britanie. Nu mi-e clar de acolo care ar fi momentul in care IAR ar fi trecut de la vopselele italienesti Arson Sisi la cele Cerrux produse sub licenta la Bucuresti de catre Zimmer and Co.

Ar mai fi si o poza postata de domnul Dan Melinte pe fb cu o elice a unui IAR 39 produs de SET in care apare un soi de maro deshis si un verde mai inchis. Atasez poza pentru cei care nu au fb si daca este vreo problema o voi sterge (sau rog moderatorii sa faca acest lucru). Nu ma pricep suficient la vopsele, dar mie nu imi par DE/DG.
In esenta, sunt curios sa aud opinii si date (indirecte probabil) despre ce culori ar putea fi pe extradosul avioanelor vopsite in doua culori in perioada de dinaintea campaniei din 1941 si despre posibile alternative la RAAF Sky Blue-ul de pe intrados care e de altfel destul de greu de gasit. Cred ca doar LifeColor si Hataka au o vopsea pentru asta.



Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: e1.JPG
  • Imagine atasata: e2.JPG


#2 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 18 May 2024 - 10:55 PM

Pentru cine nu stie, IBG a publicat doua brosuri in format pdf continand documentatia si parerea lor despre schemele de pe avioanele romanesti PZL P.11f. Pot fi descarcate gratis de pe site-ul lor:

http://www.ibgmodels.com/resources/Colour_options_IBG_72521_PZL_IAR_P.11F.pdf


http://www.ibgmodels...11F_on_skis.pdf
(la pagina 6 este si o poza color cu un SET-7KB vopsit in doua culori pe extrados)

In primul pdf, in ce priveste PZL P.11f nr.65 pozat in iunie 1941 parerea autorului articolului este ca ar fi fost vopsit in "dark olive green and terracotta".
In al doilea pdf, pentru nr.57 se spune: "in all probability top colours were dark olive green and terracotta (although the latter could also have been khaki-yellow). Undersurfaces were blue-grey. La pagina 8 este o poza in care se vede ca nr.57 era vopsit intr-o culoare mai deschisa decat celelalte avioane de langa el. In comparatie, pentru nr.128 se sugereaza "dark brown or khaki-brown", pe langa dark olive green.

Instructiunile care vin cu kit-urile lor recomanda terracota/Hataka 012 Dark Tan(FS30219) si olive green/Hataka 022 Dark Green (RLM83) pentru avionul nr.65. Pentru nr.57 culoarea mai deschisa ar fi light brown/Hataka 074 Light Greyish Brown. Pentru nr.128 se recomanda khaki brown/Hataka 299 Braun.

Pentru toate F-urile instructiunile IBG recomanda bluish grey/Hataka 203 Sky Grey ( FS36463 ) pentru intrados.
Pe scurt, nu se recomanda originalele DE si DG (care exista ca atare in gama Hataka) si nici Sky Blue.

Aceasta postare a fost editata de Finn: 18 May 2024 - 10:57 PM


#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4795
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 May 2024 - 02:42 PM

Citeaza

o elice a unui IAR 39 produs de SET in care apare un soi de maro deshis si un verde mai inchis.


Frate , dar sa chinuit omul pe pala aia de cred ca a dat in tremurici ...
Italieni mai aveau combinatia aceea cu maro mai deschis si verde mai inchis .

Finn , eu chiar nu sint un expert in ce priveste subiectul acesta al culorilor avioanelor romanesti ... si daca nu ma pasioneaza atat de tare , prefer sa fac cam ce spun altii , fara sa am insomnii .
O sugestie de amator , insa , daca nu e cu suparare , ca tot vad ca nimeni nu se prea oboseste sa-ti raspunda . Eu spun ca nu ar fi exclus sa se fi folosit si vopseluri poloneze .Daca odata cu PZL-urile au avut licenta si pentru vopseluri este posibil sa fi avut cantitati suficiente pe stoc .
Daca ai pune un khaki polonez deschis " early" langa cel intermediar verde olive inchis ( fabricat Porsa , dar nu cel maro "late " ) , nu ai abtine ceva mai apropiat de gustul tau ?
La fel si cu albastru de sub burta , azuriul-gri polonez un pic uzat deja arata ca un " sky" .

Dar cel mai bine zic ca ar fi sa iei legatura cu colegul care detine in colectie acea macheta de IAR ce se spune ca a fost vopsita in culorile originale . Stabiliti o intalnire si iti faci un nuantier cu vopselurile tale . Si vezi care s-ar potrivi cel mai bine .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pzl 11 iar 80 color original 1.jpg
  • Imagine atasata: pzl 11 iar color original.jpg
  • Imagine atasata: pzl 11 iar 80 color original.jpg


#4 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4945
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2024 - 03:37 PM

Daca nu se cunoaste provenienta acelei machete, nu poate fi luata de buna, poate a fost facuta artizanal in anii 60 si vopsita cu ce a considerat sau a gasit artistul la momentul ala...

#5 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1738
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 May 2024 - 04:04 PM

Salutare !
Păi , să-l ia dracul de kaki...Am citit atīt de multe versiuni, că nu mai știi ce să crezi...
Īn Polonia erau doi fabricanți de vopseluri pentru militari ,anume Towarzystwo Nobiles - Wloclawek și Przetwornya Olejow Roslinnych SA - Radom (PORSA). Aceștia din urmă fabricau vopsele de o calitate superioară, dar mai scumpe.
La cum cunosc eu nația noastră, am luat licența la vopselele cele mai ieftine , recte Nobiles, la prețul celor PORSA, iar diferența a ajuns īn buzunarul unor oameni de afaceri de bine :-P
La ce văd eu īn pozele cu IAR-ul , pare vopsit īn două nuanțe de kaki. De care o fi , doar Allah știe !!

#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4795
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 23 May 2024 - 09:19 PM

Eu m-am gandit ca aveau din ambele tipuri de vopsea , fiindca amandoua au fost produse cam in timpul fabricatiei avioanelor noastre .
Ma gandesc ca ar fi putut sa vopseasca prima data avionul cu olive-ul inchis PORSA , fiindca era de calitate si tinea mai bine , iar apoi veneau cu petele de camo khaki " early " , cel care avea nuanta aceea intre maroniu si khaki mai deschis .
Dat peste verde inchis nuanta acestuia din urma putea varia usor fie mai spre verde-khaki ,fie mai maroniu si deasemenea putea sa para mai evidenta sau pierduta .

Ma refer aici la avioanele ce par vopsite in 2 nuante ( PZL sau IAR ), nu la cele baltzate care par sa aiba 3-4 culori in camo.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi