Forum Machete,Modelism,Hobby: U.S.S Portavioane - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

U.S.S Portavioane Italieri

#21 Useril este offline   Alex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 12 January 2007 - 12:50 PM

acuma sa comentez

nu stiu de ce nu se pot pune mai multe poze/post, pe mine nu ma deranjeaza , pe voi?

vopseaua galbena m-a costa 12,8 lei noi cutiuta, ca sa vopsesc avionul negru, mi-au trebuit 2 cutiute :( asta ca nu stiam ca trebuie diluata, si putea de numa numa, si arata ca smantana....sa fi fost veche vopseaua?

apoi vreau sa-mi fac toata colectia de portavioane stie careva unde mai gasesc si altele in cluj? in afara de central unde esti unu care nu-l am dar costa 80,75 lei si mi se pare extrem de scump asta tinand cont ca toate le-am luat din selgros cu 27 lei bucata+tva adica 33,15 lei/ bucata.
n-as vrea sa dau de 3 ori pretul din selgros doar pentru ca-l cumpar din magazinul central.

m-ar mai interesa, sfaturi, comentarii, idei orice este binevenit.

poate ma invatati si pe mine cum se vopseste asa frumos....ca eu nu stiu , paote nici pensulele nu-s bune, poate vopseaua, mana mea, nu situ astept pareri pro si contra pentru ce-am lucrat pana in prezent.

#22 Useril este offline   Alex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 12 January 2007 - 12:54 PM

are culoare ciudata pentru ca cred ca nu cosespundea culoarea din cutiuta cu cea scrisa pe foaie
sau culoarile de la italieri difera fata de alea de la rewell
galben SM 312 ii culoarea folosita.

#23 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 12 January 2007 - 01:50 PM

Multumim pentru poze, sunt misto cutiile de portavioane :-D
In legatura cu vopseaua... ala e galben sau verde fosforescent. Si ma indoiesc ca avionul cela (cred ca e un MiG 37 Ferret de la Italeri), pe spate nu cumva spunea de vopsire in negru sau gri?
Comanda de pe net cu incredere, daca respectivul magazin are un membru-user pe cartula.net :whistle:

#24 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2007 - 02:17 PM

DACIA-Wrc, la Jan 12 2007, 12:50 PM, a spus:

nu stiu de ce nu se pot pune mai multe poze/post, pe mine nu ma deranjeaza , pe voi?

Pai daca nu te deranjeaza, e perfect. Pentru ca atata poate soft-ul actual de forum, sa atasezi maxim 1 poza pentru o postare.

#25 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 12 January 2007 - 02:49 PM

Si totusi eu intr-un post mai sus am bagat 7 zambile. Sau aici unde am bagat poze cu nemiluita mica :whistle:

#26 Useril este offline   Alex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 12 January 2007 - 03:23 PM

nu ma deranjeaza sa pun cate una, doar ca dureaza mai mult :whistle:
apoi avionul galben -verde fosforescent este defapt soviet stealth fighter no 162 scala 1:72 Aitalieri S.P.A. made in italy
pentru el trebuia sa folosesc asa: flat gull gray
dark green
duck egg blue
flat black
black met.
blue angel blue
chrome silver
yellow
rust
si header flat white

eu am cumparat galben...ca atatia bani aveam la mine atunea...si cand am bazut cat manca...am zis ca-l fac tot galben, era a 2 machta si prima macheta mare peste 15 cm ca mai am un avionas care are doar 12 cm...si ala l-am fopsit doar cu lac :D

#27 Useril este offline   zapacitu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 12 January 2007 - 04:27 PM

Numarul de identificare al portavioanelor e pus total aiurea. Cele 2 mici sunt de o parte si de alta a suprastructurii, iar cel mare e pe ultima portiune a pistei, in fata, pus ca sa se poata citi de la pupa (din spate). Ori nu te-ai uitat la instructiuni, ori nu-ti pasa cum arata machetele pe care le faci. Pana la urma asta e scopul machetei - sa redea cat mai realist un obiect real, asa ca "licenta poetica" nu-si prea are rostul. La fel si pt. "MiG-37" - 2 stele pe o aripa, 3 pe ampenaj :whistle:

#28 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 January 2007 - 07:31 PM

Citeaza

sau culoarile de la italieri difera fata de alea de la rewell
Normal, codurile sunt total diferite de la firma la firma. :whistle: Trebuie respectat codul firmei dat in instructiunile de vopsire!

Citeaza

ca eu nu stiu , paote nici pensulele nu-s bune, poate vopseaua
Vopseaua e buna dar prost diluata, iar pensulele nu sunt chiar cele mai indicate. Trebuie sa fie pensule de calitate, cu par natural, moale.

Citeaza

pentru el trebuia sa folosesc asa: flat gull gray
dark green
duck egg blue
flat black
black met.
blue angel blue
chrome silver
yellow
rust
si header flat white
:-D :lol: :-D Iarta-ma, citi ani ai? Tare esti simpatic :-P ;-) . Pai vopselele erau pentru diferite pari ale avionului: tren de aterizare, cocpit, roti, bombe, motoare, etc. Avionul trebuie vopsit negru in intregime! La sfirsitul plansei cu instructiunile de asamblare exista o pagina, doua sau chiar trei, depinde de model, cu instructiunile de vopsire si decaluri. Faci cum zice acolo.

#29 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 12 January 2007 - 08:03 PM

Lasa domne omu' ca e incepator; doar nu vrei sa-l descurajezi asa din prima... de la macheta la macheta inveti inca un pic.

Bine ar fi fost daca ti-ai fi luat cateva avioane ieftine (calitate mai slaba) si sa faci cateva "experimente" pe ele (vezi www.machete.ro si cauta la 72, sunt cateva chiar la 10 RON care ai putea sa le "desfintezi" :-D ). Acum daca ti-ai luat atatea portavioane, incearca sa nu le incepi pe toate deodata sa nu le scufunzi :-D .

In legatura cu vopsirea: vopseaua trebuie un pic diluata (amestec-o si tu inainte cu un bat sa amesteci si vopseaua stransa pe fundul recipientului); eu am folosit pana acum, cu brio, nitrosolv (diluant normal care se gaseste la orice magazin de vopseluri) --- lumea spune ca ar ataca plasticul (ma gandesc ca asa ar fi, teoretic) insa mie nu mi s-a intamplat. Fa si tu experimente cu diferite marci de diluant, incearca diverse raporturi vopsea/diluant (mie imi convine 1/1 sau 2/1 depinde de vopsea).

Si nu te descuraja, continua sa lucrezipana ajungi la rezultatele dorite :whistle: . Consulta si sectiunea articole --- Tehnici de lucru, vezi ce mai gasesti pe acolo :lol: si nu iti fie teama sa intrebi inainte sa faci ceva ce nu sti, sau nu esti sigur.


Bafta si spor la modelit

#30 Useril este offline   Alex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 12 January 2007 - 08:14 PM

Numarul de identificare al portavioanelor e pus total aiurea. Cele 2 mici sunt de o parte si de alta a suprastructurii, iar cel mare e pe ultima portiune a pistei, in fata, pus ca sa se poata citi de la pupa (din spate). Ori nu te-ai uitat la instructiuni, ori nu-ti pasa cum arata machetele pe care le faci. Pana la urma asta e scopul machetei - sa redea cat mai realist un obiect real, asa ca "licenta poetica" nu-si prea are rostul. La fel si pt. "MiG-37" - 2 stele pe o aripa, 3 pe ampenaj :whistle:


am 23 de ani, numarul de identificare ala mare a portavioanelor l-0am pus bine, dupa schema, oricum eu nu-mi prea dau seama unde vin pune alea alb portocaliu fara de alea alb incolor pentru ca schema mea este alb negru.
apoi mig 37 este cum am mai zis soviet steath fighter si a fost prima macheta facuta, sunt multumit de cum a iesit, la fel si de promul portavion, ii prima data care fac asa ceva in viata mea, am fost multumi9t si incantat de fiecare machetuta, la ultimul portavion am pus toate abtibildurile cat am putut de bine, respectant indicatiile. culori, imi pare rau, eu nu stiu ce vopsele se folosesc pentru modelel italierii pentru ca in cluj nu este vopsea decat pentru rewell, poate ma ajuta si pe mine careva care este din cluj.

am intrebat-o pe capra aia de la casa de la central(un magazin din cluj) ce fel de solutie de diluare trebuie, ce pensule sau ce fel de vopsea trebuie, mi-a dat 3 cutiute de vopsea, un set de pensule si o penseta si mi-o luat 60 ron, am crezut ca-i dau in cap.
poi pe cutiutele care le am scrie codurile pentru modelel rewell si eu folosesc italieri pentru ca-s mai eftine de inceput, si daca le stric nu-mi va parea rau.

as dori sa vorbesc cu cineva din cluj, eventual niste magazine, sfaturi...
multumesc de sfaturile in legatura cu solventii, am notat maine ma duc sa caut in magazine.

#31 Useril este offline   Alex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 12 January 2007 - 08:16 PM

a si inca ceva, a.a.a.a......vopseaua aia rewel aqua, nu se dilueaza cu apa, parca era stricata vopseaua, mi s-a uscat pe pensule si dupa ce am spalat-o

#32 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 January 2007 - 08:16 PM

Alecule si Dacia, sa fiu iertat, nu am ris de de nimeni anume, stiu si am mai zis-o, toti am fost incepatori, o a invete baiatul, nici o problema. Dupca cit vad in poze chiar are stofa! M-a distrat insa situatia in sime! Deci inca o data scuze.
Dacia, eu ti-as da un sfat, zic eu bun: citeste tot ce e aici: http://cartula.net/m...s/smartsection/
si in special, sau mai initii, ia-o cum vrei, asta:
http://cartula.net/modules/smartsection/ca...hp?categoryid=8
Aici o sa vezi si inveti cum se vopseste, cum se dilueaza, cum se asambeaza o macheta. Apoi, cum zicea si Alecu, ia niste machete mai ieftinute si fa-ti mina pe ele.
Ar mai fi un sfat, ia legatura cu baietii din Cluj, du-te la intilnirile lor si vei vedea pe viu cum se face treaba.

Inca o data scuze daca te-am suparat, fara sa vreau, cumva!

Ca sa nu mai deschid alt topic.
Multi inainte!

Citeaza

am intrebat-o pe capra aia de la casa de la central
Ai intrebat unde nu trebuie, alea sunt pafariste, nu vor decit sa-si vinda marfa!
Pentru a cumpara vopsele, cit de cit corecte, ai nevoie de un catalog de echivalente inte codurile firmelor Revell, Model Master (Italeri) si Humbrol. Vezi ce cod recomanda Revell, sa zicem 36 Karminrot. Acesta corespunde aproximativ cu Humbrol 60 Scarlet sau cu Model Master (Italeri) 1550 Mat red.

Citeaza

a si inca ceva, a.a.a.a......vopseaua aia rewel aqua, nu se dilueaza cu apa
Nu-mi dau seama ce ai facut tu, dar se dilueaza cu apa! Poate nu ai spalat pensula bine. Dupa ce speli pensula, aceasta trebuie stearsa pe o bucata de pinza uscata!

Citeaza

din care lucram cate 20 de ore pe zi la ele, asa de entuziasmat am fost

Asta e bine, sper sa nu-ti dispara niciodata entuziasmul! :whistle:

Citeaza

nu stiu pe nimeni din cluj
Incearca sa iei legatura prin PM cu Ahmed, Bill sau Marhaba.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 12 January 2007 - 08:42 PM


#33 Useril este offline   Alex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 12 January 2007 - 08:19 PM

stai linistit nu ma supar dintr-atāt, orice sfat-critica este binevenita.
nu stiu pe nimeni din cluj....am inteles ca s-au strans ieri, eu numa azi noapte am descoperit site-ul
primele 2 portavioane le-am facut-o in 2 zile, adica in 24 de ore
din care lucram cate 20 de ore pe zi la ele, asa de entuziasmat am fost....

#34 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 12 January 2007 - 08:31 PM

DACIA-Wrc, la Jan 12 2007, 08:19 PM, a spus:

primele 2 portavioane le-am facut-o in 2 zile, adica in 24 de ore
din care lucram cate 20 de ore pe zi la ele, asa de entuziasmat am fost....

bolnav, ce mai....

si io am avut nimitzu cand am fost incepator
dar nu arata asha bine ca al tau!

#35 Useril este offline   Alex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 12 January 2007 - 09:07 PM

nimitz-ul l-am facut de dimineata pana spre dupamasa
m-am trezit la 7 si seara pe la 8 jumate 9 era gata cu decals-uri pe el :-D :whistle: :-D :lol:

#36 Useril este offline   Alex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 12 January 2007 - 09:08 PM

Pentru a cumpara vopsele, cit de cit corecte, ai nevoie de un catalog de echivalente inte codurile firmelor Revell, Model Master (Italeri) si Humbrol.

si cum pun mana pe un asemenea catalog?

#37 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 January 2007 - 09:15 PM

ikarus, la Jan 12 2007, 08:31 PM, a spus:

DACIA-Wrc, la Jan 12 2007, 08:19 PM, a spus:


primele 2 portavioane le-am facut-o in 2 zile, adica in 24 de ore
din care lucram cate 20 de ore pe zi la ele, asa de entuziasmat am fost....

bolnav, ce mai....

si io am avut nimitzu cand am fost incepator
dar nu arata asha bine ca al tau!

Eu nici macar n-am reusit sa-l termin. Roosvelt nici macar nu stiam ca a avut doua schele turn, una cu radar si una de rezerva ca sa nu mai zic ca nici macar nu stiam ca americanii vopsesc portavioanele intr-o singura culoare si aia identica cu a avioanelor. Acum ce sa mai zic de vopselele rewel ca nu-s bune de nimic. Probabil de aia nici nu le foloseste lumea. Vopselele de la Revell sun mult mai bune. Mi se pare mie ca a scris cineva si un articol despre ele.

Bafta!

#38 Useril este offline   zapacitu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 12 January 2007 - 09:19 PM

Citeaza

numarul de identificare ala mare a portavioanelor l-0am pus bine, dupa schema,


Zau? Ia mai uita-te o data. La mine arata cam asa:

Imagine postata

Citeaza

nimitz-ul l-am facut de dimineata pana spre dupamasa


Vezi, tocmai asta e problema. Nu ai cum sa faci o macheta de asa complexitate intr-o zi si sa iasa bine - nici n-au timp sa se uste vopselele.

Primul pas inainte de a face o macheta e documentarea - iti ia cateva minute sa gasesti pe net poze corecte si de calitate cu aproape orice vas, vehicol sau aeronava.

#39 Useril este offline   Alex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 12 January 2007 - 09:21 PM

:whistle: :-D :lol: is 2 feluri de vopsele? REVEL si REWELL?

#40 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 12 January 2007 - 09:47 PM

:whistle: :-D Nu prea cred. Probabil REWELL e "Revell" in alta limba :lol: :-D .

Citeaza

Vezi, tocmai asta e problema. Nu ai cum sa faci o macheta de asa complexitate intr-o zi si sa iasa bine - nici n-au timp sa se uste vopselele.


Asta cam asa e. Daca vrei ca o macheta sa iti iasa frumos trebuie sa ii acorzi atentie si sa nu te grabesti! Intai tai piesele de pe culee, apoi pilesti bavurile si urmele de turnare. Unesti piesele, incerci sa nu imprastii lipiciul pe toata suprafata si chiar daca faci asa, chituiesti si slefuiesti frumos. Dupa ce te asiguri ca ai terminat macheta, aplici un strat de grund (poti sa continui si fara grunduire-- merge sa grunduiesti cu vopsea de masina din aceea "Sinto" la spray) apoi incepi vopsirea propriu-zisa. Respecti instructiunile si termini vopsirea; apoi, in locul unde or sa vina decalurile dai cu lac LUCIOS si aplici decalurile. Apoi dai pe intreaga suprafata a machetei cu lac mat, si ai terminat ;-) .

(Ce usor e de zis) :-P ;-)

Sa ma corecteze veteranii daca am am gresit vreun pas sau am uitat sa adaug vreunul.

Aceasta postare a fost editata de alecu_ultras06: 12 January 2007 - 09:49 PM


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi