Forum Machete,Modelism,Hobby: U.S.S Portavioane - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

U.S.S Portavioane Italieri

#41 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 January 2007 - 09:52 PM

DACIA-Wrc, la Jan 12 2007, 09:21 PM, a spus:

:-D :lol: :-D is 2 feluri de vopsele? REVEL si REWELL?

Aa! Doar REVELL! E mai greu pana te obisnuiesti :whistle: .
Bafta!

#42 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 January 2007 - 09:55 PM

alecu_ultras06, la Jan 12 2007, 09:47 PM, a spus:

Daca vrei ca o macheta sa iti iasa

macheta ... da! Cam asa e. Uneori mai trebuie sa faci chiar piese ca sa le inlocuiesti pe cele incorecte sau mai prost facute.
La inceput insa ... merge si asa.
Bafta!

#43 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 12 January 2007 - 11:18 PM

Gagiule,
O sa ne intilnim in curind si daca vii, atunci vom putea sta de vorba mai pe larg, o sa-ti duc si niste cataloage si o sa mai vedem. Insa multe din intrebarile pe care le pui denota faptul ca nu tare te-ai omorit sa citesti ce scrie pe forum.
Inca o data iti recomand sa iei o pauza cu machetele, oricit de infocat ai fi si sa iei forumul la rind sa citesti, sa-ti notezi, sa-ti salvezi si eventual in paralel sa faci incercari.
Cred ca esti perseverent si asta e foarte bine. In afara de perseverenta o sa mai ai nevoie si de timp si de bani ca sa-ti satisfaci nevoile modelistice. Dar in primul rind trebuie sa ai rabdare . Aici vei gasi si de unde sa te aprovizionezi cu una alta (vezi Pavel, Olaf, Arhi si inca citiva baieti care se ocupa) pentru ca in Cluj treaba e subtirica in ceea ce priveste marfa. Mai e si varianata cumparaturilor de pe net cu ajutorul cardurilor bancare, dar eu zic sa nu te ambalezi prea tare cu cumparaturile pina nu iti mai fixezi cit de cit ideile. Spor la treaba.

#44 Useril este offline   Alex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 12 January 2007 - 11:44 PM

deja dupa 24 de ore de citit si vorbit de forum....se pare ca...nu-i chiar asa usor precum se zice, oricum sunt multumit de ce am facut si realizat pana acuma :whistle:
dar incep....incet incet sa ma gandesc....ca costa multi bani si cam greu de facut perfect tot

#45 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2007 - 12:23 AM

Mon cher....ad astra per aspera :hammer:

#46 Useril este offline   Mandark 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 133
  • Inregistrat: 01-November 06

Postat 13 January 2007 - 12:52 AM

FLY, lasa rimele...what the hell??zi in romana ca inteleg si eu!! :lol: si nu ma puneti acuma sa ma documentez sa vad ce inseamna :-D ca dau pe dictionare on-line si scriu si eu "Pe cai aspre catre stele!" in finlandeza. sau poate alt dicton din Seneca... :-D RESPECT!! :whistle:

#47 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2007 - 12:57 AM

Flyboy, la Jan 13 2007, 12:23 AM, a spus:

Mon cher....ad astra per aspera :hammer:

Profund...
La set cu heraldica si cu limba germana? Superoferta 3 la pret de 1? :whistle:

#48 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 13 January 2007 - 01:05 AM

Ce aveti bre cu el? "Per aspera ad astra"..inseamna "Poezie dedicata mamei mele"

http://www.cafeneaua.../node/view/7792
:whistle: :-D :lol: :-D

Sau ma rog in limba lui Schiller:
http://de.wikipedia....aspera_ad_astra

sau, ma rog, daca incurajam suicidul in masa, niste baieti cu blazon care vor sa ajunga ingerasi
http://72.14.221.104/search?q=cache:787Vye...ro&ct=clnk&cd=8

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 13 January 2007 - 01:09 AM


#49 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2007 - 01:24 AM

Sau s-o fi vrut sa fie motto-ul RAF... "Per ardua ad astra"....
Imagine postata

Cine poate descifra oare caile atat de incalcite uneori.... :roll:

#50 Useril este offline   Mandark 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 133
  • Inregistrat: 01-November 06

Postat 13 January 2007 - 01:30 AM

OLAF :hammer: :hammer: :whistle: :-D :lol: :-D :hammer: m-am terminat de ras per aspera ad astra....inseamna pe cai aspre carte stele. aspera=aspre astra=stele. per=pe. ai fost genial cu "poezie pt mama"!!!! te si vad cu barda in mana la o petrecere de 8martie...in fata clasei recitand "per aspera ad astra" genial. cartula poate ai dreptate...o fi de fapt altceva....asteptam sa vedem de la fly...care daca e adevarat ce zice olaf, ii face declaratii mamei lui Dacia. :hammer: :hammer:

#51 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 January 2007 - 10:26 AM

Citeaza

FLY, lasa rimele...what the hell??zi in romana ca inteleg si eu!!
Numai el?????
per aspera ad astra=pe cai aspre spre stele. Daca mai uitam de google si cautam in carti gasim defapt ca succesul nu este un fruct ce cade singur in din pomul vietii in palma omului.

#52 Useril este offline   Alex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 13 January 2007 - 01:32 PM

sa revenim, un compresor de unde-mi pot cumpara? caum sun functioneaza aerograful? ca ma bate gandul sa-mi cumpar unu si sa ma distrez pe bordu de la vechea masina....care oricum nu mai functioneaza....

#53 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 13 January 2007 - 04:56 PM

Pai compresor poti sa iti iei si de pe net, de la magazine de gen: Bricostore sau poti sa iti faci pur si simplu dintr-un motor vechi de frigider (e un articol care chiar exact asta arata).

Aerograful amesteca vopseaua cu aerul venit sub presiune de la un dispozitiv exterior si o pulverizeaza sub forma unui jet subtire.

Sunt mai multe feluri de aerograf, si pe site se prezinta cred cam toate (te sfatuiesc, cum ti-a zis toata lumea, sa citesti ce scrie pe site-ul acesta, uita-te prin articole si pe forum; cauta "aerograf", "compresor" etc.) Insa principiul de baza asta e.

Bafta

Aceasta postare a fost editata de alecu_ultras06: 13 January 2007 - 04:56 PM


#54 Useril este offline   Alex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 13 January 2007 - 05:46 PM

am citit mai mult de o gramada din ce scrie
am citit si de cum se face compresoru cu motor de arctic cu regulator sin praktiker si cu regulator din romstal, problema-i ca as vrea ceva gata facut ca-s habarnist in astea, ma pricep la calculatoare depanare si alea alea si la condus, curse linii si alea alea
nu-mi plac improvizatiile de aia ma interesa un nume, o marca, un model ceva ce sa caut sa cumpar
ca in metro este compresor din ala ce baga 18bari presiune-n el ma gandesc ca ii mult mult prea mare pentru asa ceva
ma gandeam cu o treaba din aia ce umfla rotile la masina la 12v dar aia mi se pare ca nu baga constant
ma rog, am sa mai citesc poate mi-a scapat ca citind asa de mult dintr-o data....incepeam doar sa citesc si nu mai retineam nimic la sfarsitul articolului

#55 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 13 January 2007 - 06:03 PM

Compresoarele gen Metro. Practiker sunt mai ieftine (2-4 milioane), sunt bune, practice dar fac un zgomot foarte mare. Eu am unul din ala, sunt foarte multumit de el pentru ca avind in vedere rezervorul mare de care dispune, incarcarea se face destul de rar. Are si posibilitatea de reglare a presiunii de iesire (care trebuie sa fie de 1-2 bari aprox). Nu mai trebuie la el decit un filtru. Celelalte compresoare, cu cit sunt mai mici si mai silentioase , cu atit sunt mai scumpe. La Ambient gasesti compresor Proxxon mic, silentios la vreo 8 milioane parca. La alea de umflat cauciucuri nu te gindi ca n-are rost.

#56 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 January 2007 - 06:19 PM

DACIA-Wrc, treaba cu cit baga compresorul e mai putin relevanta, important e cit scoate! Adica o presiuine pe care sa o poti varia intre 0,5 bar si cam 2 bar. Pentru asta compresoarele industriale au un regulator de presiune (similar cu stabilizatoarele de tensiune electronice, ca tot zici ca te pricepi).
Un compresor auto nu e cea mai fericita alegere, se incalzeste destul de repede, nu este fiabil (pentru cauciucuri il foloseste 20 minute la an, pentru machete 40 minute pe luna!), necesita o sursa separata de alimentare. Cea mai "buna" solutie, provizorie, este totusi compresorul din motor de frigider. Pui un furtun mai lung in care practici una, doua gauri, cu un ac incalzit. Aceste gauri au rolul unui "regulator", altfel, cind nu lucrezi, presiunea pe furtun creste foarte mult si te poti trezi cu el in cap. :whistle:

#57 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2007 - 01:25 PM

@ Mandark: uneori intre ce vrei sa spui si ce se intelege de fapt, mai ales cand tot ce ai la indemana este scrisul, apare o prapastie...de intelegere :-D In ceea ce priveste mamele colegilor si declaratiile...aici...:lol:

@cartula: stai ca nu ai vazut nimic, maine vin cu una in Botswaneza si ca sa inchidem cercul ofertei, o dedicatie speciala in sanscrita... :hammer:

@olaf: important in ceea ce ai exemplificat tu este ca stii sa folosesti Google. Alta legatura cu ce am zis eu nu vad sa existe. Pe de alta parte nu stiu ce ai vrut sa spui de mama. Va cunoasteti si nu stiu eu? :-x :whistle: Poate totusi Z-mare are dreptate :-D

@Dacia-Wrc: Reluand, iti doresc succes in modelism, si atunci cand ai nelamuriri mai bine intrebi pe aici ca sigur gasesti raspunsuri OK si folositoare. Si scuza-ma te rog ca ti-am poluat topicul cu primul si cel de al doilea raspuns. :-P

Succes tuturor, BTW!!!

#58 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 January 2007 - 02:41 PM

Cum Doamne Doamne zisese Fiat lux, fara sa fie actionar la renumita fabrica din Italia, ma gindesc sa ii dau dreptate lui Flyboy ca in modelism trebuie totusi ad ovo usque ad mala caci ad augusta pere angusta. Si cum ante mare, undae, e bine de pus din cind in cind cite o intrebare, fara teama de ridicol.
Dar cum romanul e glumet cred ca castigat ridendop mores, asa ca hai la treaba, ca uite avem de dat niste raspunsuri, de montat niste antene si, cum Alguhan tace si face nu are sigla, dar a pus de un concurs.

#59 Useril este offline   Alex 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 14 January 2007 - 08:36 PM

cat baga, vroiam sa zic cat scoate :whistle: o expresie mai vulgara :d

ala de masina il aveam, de aia am intrebat
la 8 milioane....imi dau jumate de salariu :-D

sa vad ce gasesc...de acuma documentarea intai apoi cheltuirea banilor, apoi realizarea machetelor :d
deja m-am saturat de citit pe forum, sincer, am obosit :D

#60 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 14 January 2007 - 09:28 PM

Nu prea ai cum sa te plictisesti, parerea mea. Insa daca nu te mai atrag articolele de pe site-ul acesta intra pe http://www.aircraftresourcecenter.com/ , http://www.finescale.com/fsm/ , http://www.hyperscale.com/ si daca nici alea nu te atrag .... nu stiu ce sa mai zic :whistle: :-D . Oricum, din review-urile alea nu ai cum sa nu inveti cate ceva; plus ca mai au si sectiuni de "Tools'n Tricks".

Spor

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi