Forum Machete,Modelism,Hobby: U.S.S Portavioane - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

U.S.S Portavioane Italieri

#61 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 January 2007 - 09:22 AM

Citeaza

cat baga, vroiam sa zic cat scoate :-D o expresie mai vulgara :d
Citusi de putin, sunt cuvinte normale, din pacate demonetizate de baiatii-de-baieti de la coltul blocului care, in afara de aceste cuninte, nu mai au in vocabularul lor decit inca vreo doua, trei :whistle: .
Investitia nu este asa de mare, adica cu 400 - 500 de lei poti rezolva treaba onorabil si mai ales in siguranta!.
Daca ai deja compresoul auto, pina una alta, poti sa-l folosesti, utilizind, ca si in cazul compresorului de frigider, un furtun mai lung, cu una, doua gaurele in el.

#62 Useril este offline   Tibi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 29-January 07

Postat 01 February 2007 - 07:48 PM

Dacia, ma bag si eu in vorba ca musca.... Si eu sunt incepator in ale machetismului, desi am "lipit" machete DDR-iste inca de acum 25 de ani. Cred ca solutia de a incepe cu portavioanele (chiar daca sunt aproape simple) nu este una fericita. Inceputul se face cu machete mici (1:144) care nu necesita folosirea aerografului si a compresorului. Acestea vin de la sine dupa muuuulte ore de lipit si vopsit! Cred ca cei cu mai multa experienta decat noi imi vor da dreptate. Un sfat: ai acces la net, asa ca atunci cand te hotarasti sa incepi o macheta, incearca sa faci rost de cat mai multe poze cu originalul (Hi-res + detalii). Portavioanele tale sunt .... (doar sa fie!) Nu te supara pe mine dar chiar si la aceasta scara (1:720) sunt departe de adevar. De aceea, incepi cu strangerea de poze!
Totusi, machetele tale se pot repara chiar daca ai lipit decal-urile (se dezlipesc cu apa). Puntea de zbor e vopsita cu Gunship Gray, opera moarta, chioscul, antenele etc cu Flat Gull Gray, opera vie cu verde sau caramiziu (vezi ca ai codurile pe schema de montaj. Intre opera vie si moarta exista o dunga neagra (pe machete trebuie sa aiba cam 2-3 mm). Corespondente intre culori (diferite branduri) gasesti pe net. Eu voi posta ce am gasit (corespondente) pe DC++. Nick-ul meu e RO/B/RDS/Tibi si intru de obicei pe hub-urile cu peste 2000 de utilizatori. Posteaza pozele intr-o galerie personala si cere sfaturi (ca si mine de altfel!) Bafta,
Tibi

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi