Forum Machete,Modelism,Hobby: Modelism International - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modelism International 1/2007

#21 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 16 March 2007 - 12:46 AM

Azi am cumparat si eu revista ,ma cuprins brusc nostalgia.Mi-am dat seama chiar cind cumparam ultimul numar ca fac treaba asta de doua zeci de ani..In 1987 m-a luat tatal meu intr-o duminica la meci la stadion,dupa meci sa oprit sa-si cumpere ROMINIA LIBERA ,eu faceam ochii mari catre rastelul de ziare ....atunci am vazut-o pentru prima oara .M-am indragostit pe loc cind am vazut coperta ...Titanic....Set 7....Transilvania ...Spirit of Louis......mda,ce vremurii.In ziua aceia a inceput modelismul pentru mine ca hoby,la fiecare trei luni o asteptam cu sufletul la gura ,revista asta avea un spirit deosebit care sincer eu o simteam mai mult decit o revista .Avea o chestie subtila care ne coagula pe toti chiar daca nu ne cunosteam.I-l rog pe domnul Craciunoiu daca mai poate sa-i redea farmecul de altadata,sa se lase inconjurat de modelistii adevarati ,nu de culegatori de date si schite de pe net .Si sigur sar gasi o gramada de colaboratori care nu ar avea nici o pretentie financiara.Acum trei ani in redactia revistei am intrebat :Cine se ocupa cu rubrica de aviatie? Mi sa raspuns ca un nene care este pasionat de blindate...Dar poate sunt eu prea pretentios ,sau poate asa trebuie facuta o revista de modelism in capitalism,poate asa ia fost harazit dragi mele reviste Modelism sa ajunga o revista de firma sau de familie.

#22 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 16 March 2007 - 01:20 AM

Acest subiect, pentru mine este tabu dar azi fac o exceptie.
Relatia mea cu Revista sta cam asa:
Cand aveam cu cine, n-aveam cu ce
Acum am cu ce dar n-am cu cine

#23 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2007 - 01:42 PM

Condoleante Alexie...

#24 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 16 March 2007 - 09:24 PM

@hartman-ace: Hai sa-i vad si eu pe colaboratorii aia fara pretentii financiare...sau macar pe unii cu pretentii financiare dar colaboratori sa fie.


Ca sa zic asa: " Lasati colaboratorii sa vina la mine!!!!!! (sau ma rog..sa se duca la redactie si sa colaboreze)

@alexie: Sa stii ca auzisem io ca de la o varsta al doi-lea lucru care te lasa e memoria, da nu ma asteptam tocmai la tine, baiat tanar,in putere....pacat.

Vorba lu' wurger-ul: condoleante!

#25 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 16 March 2007 - 10:12 PM

Cum se face ca s-a aflat ca am fost la Dorohoi.... :lol:






Pentru a doua oara ;)

#26 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2007 - 01:03 AM

@ Pletila - Am colaborat si nici un ban n-am luat.
Nu pentru ca nu mi s-ar fi oferit ci pentru ca in idiotenia mea ma gandeam ca dau un exemplu (pozitiv). Mi-a trecut.

#27 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 March 2007 - 10:14 AM

wurger, la Mar 17 2007, 01:03 AM, a spus:

@ Pletila - Am colaborat si nici un ban n-am luat.
Nu pentru ca nu mi s-ar fi oferit ci pentru ca in idiotenia mea ma gandeam ca dau un exemplu (pozitiv). Mi-a trecut.

Nu te intreb de ce ti-a trecut ca nu e treaba mea, dar de ce "in idiotenia" ta si de ce te gandeai tu ca n-ai dat un "exemplu (pozitiv)"?

Asa ca intre colaboratori (na ca am ajunsara si colaborationisti :lol:) si ca parere pur personala pot spune ca ai fost un exemplu ca si Z-mare, ca si Pletila ca si ... hopa ca doar atatia am fost de pe meleagurile astea, ai fost cu siguranta un exemplu si cu siguranta nu unul negativ (daca tu consideri ca n-ai fost "pozitiv").
Oricum ai fost un exemplu ca se poate si asta mie mi s-a parut mai mult decat daca exemplul e pozitiv sau negativ.

Si mai iesi frate o data din pasa aia proasta ca ai ajuns sa fi pesimist! :hammer:
Bafta!

#28 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2007 - 05:43 PM

Shoot me !....Ca ma zvarcolesc si ridic praful... :lol:

#29 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 17 March 2007 - 07:12 PM

Salut Pletila,te asigur ca nu sunt un idealist care crede in cai verzi pe pereti,nu vorbesc despre subiecte importante in necunostinta de cauza.Cunosc si am cunoscut cel putin cite un modelist din fiecare ramura a acestei frumoase preocupari umane,care ar face fiecare cite un articol la trei patru luni doar de dragul revistei si atit.Daca tu personal nu admiti asa ceva nu e treaba mea sa te conving.In schimb te astept cu propuneri constructive pentru imbunatatrea calitatii revistei,asta numai daca avem norocul ca cineva din redactia revistei ar tine cont de parerile exprimate pe acest forum.Revista de citiva anii buni are un continut sec si foarte multa publicitate a marci propii.Fiind singura revista de modelism care apare realizatorii ei au o responsabilitate fata de cititorii ei .Marea majoritate a celor care erau fideli revistei inca de la aparitie ,o mai cumpara doar de dragul colectiei.Sper insa ca se va inchega intrun viitor apropiat un mana de oameni care sa scoata o revista de modelism in adevaratul sens al cuvintului,iar ce nu se vinde va disparea de la sine.Dar deocamdata raportul costuri tipografie/pret de vinzare este dezarmant.Ca sa scoti o revista de exact formatul si hirtia revistei Modelism ,costa 80 de mii pe exemplar .Cu cit sa o vinzi ca sa nu iesi in pierdere?In prezent este posibil doar daca esti subventionat sau daca scopul nedeclarat este publicitatea propiului magazin.Bafta si spor la modelit in cazul in care te ocupi cu asa ceva.Paul.

#30 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 17 March 2007 - 08:41 PM

@hartman-ace:

Pai nu stiu de ce ar trebui sa ma zdrobesc eu cu cresterea calitatii revistei si cu propuneri constructive pentru imbunatatirea revistei.Nu eu o public pe banii mei.Daca o sa am un articol de publicat in revista o sa o fac , fii sigur de asta,desi nu cred ca un articol sau doua pe an vor face diferenta.

Poti lua in considerare si problema timp.Cati modelisti capabili de un articol interesant si pertinent , care sa aduca un plus revistei crezi ca au timp sa scrie articole in mod regulat?Astia,citi or fi,pot deveni mana aia de oameni de care vorbeai tu , care vor reusi sa inchege o revista de modelism.Poate ca vor reusi sa acopere din publicitate si sponsorizari sa acopere si costul ala al revistei de 8 RON de care vorbeai tu (desi ma indoiesc ca vor avea de unde sa scoata banii).Sa presupunem totusi ca vor reusi...Pasul urmator va fi sa astepte ca revista sa se cumpere.Acum insa vin eu si te intreb...cite exemplare crezi ca se vor vinde?Ce tiraj ar trebui sa aiba o astfel de revista pentru a fi profitabila, si cind spun profitabila ma gindesc poate doar la acoperirea costurilor, caci ma indoiesc ca in Romania poti face dintr-o revista de modelism o afacere care sa iti aduca si profit.

Fara reclama nu poti tine o revista.Dar cine este dispus sa plateasca reclama intr-o revista de modelism?Pai in primul rand magazinele de profil din Romania.Cite astfel de magazine sunt in Ro?Cred ca le putem numara pe degetele celor doua maini.Culmea e ca din astea care sunt majoritatea sunt alipite altor afaceri , fiind doar o incercare de popularizare a acestui hobby si nu o afacere profitabila in sine.Cinste celor care pe banii lor incearca sa faca ceva pentru acest hobby, dar de aici pana la a dezvolta o afacere profitabila care sa isi permita si o pagina de reclamaintr-o revista de profil mai e ceva.Si iata cum principala sursa de reclama a revistei de profil e in primejdie.Reclama pentru alte produse? Cine ar vrea ca in revista de modelism sa apara reclama la cosmeticale sau la ciorapi.Nimeni caci se va ajunge tot la comentarii de genul: "Bai da in revista e plin de reclame".Si uite cum se ajunge la o problema capitala pe care oamenii aia inchegati intr-un colectiv redactional nu au cum sa o rezolve chiar daca au o tona de articole interesante in fiecare luna.Banii.Poate vor aduce de acasa dar ma indoiesc ca cineva poate sa scoata o revista pe banii lui doar de amorul artei.Poate nea Gigi da el e pasionat de fotbal...

Revenind la revista "Modelism" si la faptul ca e plina de reclame.Incearca sa te pui in locul domnului Xulescu (personaj fictiv) care locuieste in orasul Qwerty (oras fictiv) aflat la 100 de km de Bucuresti.In orasul Qwerty nu exista magazin de modelism iar domnul Xulescu din pacate (pentru domnia sa) nu are nici acces la internet deoarece in Romania secolului XXI asta e o problema in provincie.Domnul Xulescu este insa pasionat de modelism si in special de machetele statice, pasiune pe care o are din copilarie si pe care doreste sa o cultive.Facand abstractie de restul continutului, domnul Xulescu se duce la magazin si cumpara revista Modelism international, deoarece aceasta este sansa domniei sale de a avea acces la produsele comercializate intr-un magazin de modelism fara a face drumuri repetate la Bucuresti (consumatoare de timp si bani).Si iata cum domnul Xulescu se duce si studiaza oferta in fotoliul propriu si apoi comanda produsele la redactie.In felul acesta atit domnul Xulescu cit si magazinul Modelism sunt in avantaj.Domnul Xulescu intra in posesia produselor dorite iar magazinul Modelism , patrunde pe o piata pe care ar fi patruns cu eforturi financiare mari (magazin in oras, chirie,angajati e.t.c.)Avantaj amandoi.

Ce zici? E un punct de vedere? Putem considera revista Modelism, o extensie a magazinului Modelism?O putem lua ca atare fara sa ne agitam ce machete vom primii daca ne abonam?Si daca tot avem dureri de cap din aceasta cauza nu e mai simplu sa nu ne abonam?Si sa nu primim nimic?Si sa mergem la magazinele de profil din oras sa ne procuram ce vrem?Asta daca avem in orasul nostru asa ceva.Daca nu..sa ne punem pofta'n cui si sa facem altceva.

Si inca ceva referitor la : Spor la modelit in cazul in care te ocupi cu asa ceva.

Nici nu stiu daca ma ocup cu asa ceva...sa judece altii asta si sa hotarasca daca ma "ocup" sau nu.
Mie insa remarca mi se pare de tipul:" Nu te mai baga tu ca io stiu mai bine ce vorbesc..ca io ma ocup de modelit mai mult decit altii si ma pricep,asa ca daca nu te ocupi cu asa ceva nu mai emite pareri."Iar ajungem la aia cu cine e mai modelist decit cine?

Mihai

#31 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 17 March 2007 - 10:27 PM

Ce multe cuvinte .... :lol:

Dom'le pe asta cu reclama o intelegem si o si acceptam.
Ce NU intelegem e partea cu continutul, cu calitatea, cu acuratetea ... nu numai informatica :lol:. Inteleg ca 6 nr. pe an a fost o replica data AeroMagazinului. Cum din nefericire concurentul numai exista, se poate opri dilutia asta super accentuata.
Mai bine doar 4 nr. pe an, hai chiar si 2, dar sa fie ca lumea ! :lol:

#32 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 17 March 2007 - 11:31 PM

Draga Mihai ,chiar nu am avut nici o intentie ascunsa cu urarea mea "spor la modelit ,in cazul in care te ocupi cu asa ceva".Cum ai iteles tu ca "suna a...." este numai interpretarea ta,pe care nu o mai comentez.Te asigur ca daca o sa ne cunoastem personal la vreo expozitie o sa constatam reciproc ca suntem amindoi baieti de treaba.Daca e nevoie imi cer scuze. interpretarile apar din cauza comunicarii asteia scrise,fara sa te vezi cu omu.Cind esti fata in fata altfel se transmit gindurile si intentiile.A fi pe acest forum nu implica neaparat si lucrul efectiv la o macheta.Puteai fi foarte bine doar pasionat de nave ,blindate etc.Eu nu aveam de unde sa stiu asta .Iar cu revista Modelism si cit de greu sa supravietuiesti pe piata presei unde te cumpara maxim 1000 de pasionatii din 22 de milioane ,ai perfecta dreptate.Ma refeream doar la scaderea calitatii articolelor si graficii in favoarea reclamelor la propiile produse.Foarte bine ca poate supravietui si prin mijloacele astea,dar ca fidel de 20 de ani ai acestei reviste crezi ca nu am dreptul la o opinie.Sa faca un singur articol pe numar despre avioane nave sau blindate ,dar acela sa fie de calitate si cu o shita atasata din care sa intelegi ceva,nu pur si simplu un dwld de pe net cu pixelul cit bobu de orez.Iar dorinta mea de a vedea intrun viitor apropiat la chioscu de ziare o a doua revista de modelism facuta de alt colectiv si cu un alt mod de prezentare a subiectelor modelistice nu mai are nici o legatura cu actuala revista de modelism.Tine doar de dorinta mea de a avea de unde alege,si stii si tu ca din concurenta apare si calitatea,deci inplicit si progresul.Tirajul unei reviste se poate regla foarte simplu,nici nu e nevoie ca o revista care se adreseaza atitor de putini oameni sa apara neaparat si la chioscurile de presa.Se pot face subscrieri sau abonamente,si un anume numar restrins distribuite la chioscuri pentru eventuali cumparatori deschisi catre tehnica sau cultura generala.Spor la modelit.Paul.

#33 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 18 March 2007 - 12:03 AM

@hartman-ace Ai aproximat bine...1000 de oameni.D-aia nu o sa vezi o alta revista de modelism concurenta.e o piata mult prea ingusta in Romania.Daca nu ma insel comertul cu machete si implicit cu reviste de specialitate intra la categoria comert de nisa..si la noi nisa asta e ingusta rau.


Mai trebuie luat in considerare un aspect.Revistele de specialitate din tarile straine costa cam de 4-5 ori mai mult.Diferenta asta de pret se vede intr-adevar in cantitatea si calitatea acelor publicatii.Singura diferenta dintre ei si noi este ca la noi din aia 1000 potentiali cumparatori doar jumatate isi vor permite o revista care sa coste 30-35 RON in fiecare luna.

P.S.

Inca nu mi-ai raspuns cum ti se pare din punctul de vedere al domnului Xulescu.Putem sau nu putem sa privim revista ca pe o forma de propagare a produselor modelistice in zone izolate informational si comercial?

Aceasta postare a fost editata de Pletila: 18 March 2007 - 12:05 AM


#34 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 18 March 2007 - 12:22 AM

Da perfect de acord,situatia "domnul xulescu" este reala in toate orasele mai putin capitala unde te poti duce direct la sursa.Si nu cred ca in alt oras din tara ar supravitui un magazin de modelism specializat strict pe subiect.

#35 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 18 March 2007 - 09:45 AM

Citeaza

Ma refeream doar la scaderea calitatii articolelor si graficii in favoarea reclamelor la propiile produse.


Exact
Atat Z-mare cat si Wuerger au publicat articole. Acestea fie n-au avut poze deloc, fie au fost cel mult alb-negru mediocre. Ambii au aparate digitale destul de performante pt. a furniza poze excelente. Vezi aici pe forum. Sunt sigur ca au oferit la articolele lor poze.

#36 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 18 March 2007 - 01:51 PM

wurger, la Mar 17 2007, 05:43 PM, a spus:

Shoot me !.... :lol:

Nu te-mpusc! Te jupoi de viu, cu fierastraul, ca-mi place sa te chinui. :lol:

Si ca sa nu te chinui doar pe tine, hai sa-i reamintesc si lui Max ca poate a uitat. Cu ceva vreme in urma am esuat in tentativa de a realiza o revista virtuala in cadrul acestui forum exact din lipsa de material.
De la inceputul anului asta au fost publicate pe forum 8 articole din care 4 in ianuarie, 4 in februarie si niciunul in aceasta luna desi a trecut mai mult de juma' de luna.
In ultimile 8 luni de zile forumul a scazut calitativ simtitor de mult si ma refer strict la calitatea topicurilor.
Max, cand ai postat ultima data o lucrare de-a ta ca si tu ai aparat de pozat de calitate? Oricum e cu mult mai de calitate decat al meu.
Te-am luat ca exemplu oarecum la intamplare pentru ca nu esti singurul in situatia asta, dar ai devenit mult cam vehement in a arata cu degetul in alta directie. :hammer:
Si acum ... scuze, dar e totusi bine ca inca mai avem ce critica.


Bafta!

#37 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2007 - 04:38 PM

blue-Maxi,
Situatia sta cam asa:

- Z-mare a facut poze cu digitala si din greseala au iesit color. Tampita nu stie alb negru decat din soft. "Colorata maine gata" cand a ajuns la mana d-lui Craciunoiu a fost transformata in alb-negru pe linie de "c-asa vrea muschii lu revista mea". In plus, degeaba s-a chinuiit nea Z sa faca o legatura intre poze si continut. Ele au fost postate pe pagina in functie de ....alte criterii, mai mult estetice decat tehnice.

Cat priveste ce am scris eu.....Prostia a fost a mea. Am fost entuziasmat de faptul ca a aparut He 114, mi l-am luat pe la 11 (chiuleam de la servici). Dl. Craciunoiu, zice: " Nu-i faci si tu o recenzie? platim !
Hai ca fac mi-am zis eu. Si am dat fuga la birou, am facut o recenzie (proasta) si i-am dus-o omului in aceeasi zi ca urma sa apara revista peste 2-3 zile.
Dupa aia asa de tare am regretat ca m-am grabit si am dat rasol ca nu m-am mai dus sa iau banii.
Cam asta fu.

Cat despre poze........Iar incepi ?!
Daca faceam poze cu telefonu' ca aia de se dau pe "simpatie.ro" ziceai ca sunt "nustiucum default".

:lol: - asta-i fata fericita care arata ca nu-s nervos.
Sa fe !?

#38 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 March 2007 - 07:04 PM

Nu ca sa tin isonul cuiva, dar am mai zis-o: o revista nu poate fi mai buna decit colaboratorii ei!
Wurger are, din pacate, dreptate, articolele au fost desfintate prin aranjarea pozelor dupa un criteriu care mie imi scapa. [in articolele trimise, fiecare poza isi avea locul bine marcat (text, spatiu liber urmat de numarul fotografiei ce urma sa fie inserata, apoi spatiu liber apoi text) iar fotografiile erau numorotate corespunzator].
Si ca tot veni vorba, Craciunoiu mai are de la min eun articol inca nepublicat. Motivul neplublicarii??? Habar nu am!
Parerea mea: bombardati revista cu articole bune, interesante, la obiect, cu poze color, singura cale de a ridica stafeta. Craciunoiu nu va avea decit doua raspunsuri: ori....ori! :lol:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 18 March 2007 - 07:10 PM


#39 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 18 March 2007 - 07:35 PM

Fratilor, va inflamati (din nou) degeaba si fara rost.

Citeaza

hai sa-i reamintesc si lui Max ca poate a uitat. Cu ceva vreme in urma am esuat in tentativa de a realiza o revista virtuala in cadrul acestui forum exact din lipsa de material.

Scuze crios, dar in topicul de fata nu am pus problema facerii altei reviste. Ma concentrez asupra celor (inca) existente. :lol: Daca revezi un pic forumul in trecut, vei observa ca pe acesta tema (a facerii unei noi reviste) am fost rezervat, retinut si nici nu m-am angajat cu nimic.

Citeaza

Max, cand ai postat ultima data o lucrare de-a ta ca si tu ai aparat de pozat de calitate? Oricum e cu mult mai de calitate decat al meu.
Te-am luat ca exemplu oarecum la intamplare pentru ca nu esti singurul in situatia asta, dar ai devenit mult cam vehement in a arata cu degetul in alta directie.  :hammer:

Cate lucrari fac, unde si cum si mai ales daca le postez este treaba mea personala. Ma insel eu sau NU asta era subiectul topicului ! Cine arata cu degetul in alta directie ?! :lol: He, he crios, te stiam mai obiectiv ...
Mai luat exemplu ... oarecum NU la intamplare :lol:.
Sunt un critic fervent al dl. Craciunoiu, ma rog, al revistei sale. Ne-am si conversat personal pe e-mail de mai multe ori. Cu toate ca se pare ca-l deranjez in continuare, solutia criticilor mele, e in mainile domniei sale. Din cele zise aici de Wuerger si Z-mare reiese clar ca indolenta si indiferenta au procent nepermis de mare acolo in redactie.

Wuerger tata, n-am nimic cu matale ! Am inteles perfect cum a fost cu articolul ala. De ce zici:

Citeaza

Cat despre poze........Iar incepi ?!
Daca faceam poze cu telefonu' ca aia de se dau pe "simpatie.ro" ziceai ca sunt "nustiucum default".

Te-am vazut la gat cu un aparat tare. De ce ma iei cu poze cu telefonu' ?!
Am presupus (gresit) ca ai facut poze la articol dar nu ti le-au publicat. Mea culpa

#40 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 18 March 2007 - 08:27 PM

Asa e Max! Nu te-am ales la intamplare ci pentru ca te-am vazut cel mai inversunat in "a arunca cu piatra". Asta ca ai adus vorba de obiectivitate.
Solutia de care vorbesti se afla si la tine si daca n-ai inteles mai nimic din ce am scris eu mai sus poate ai inteles din ce a marcat Z-mare in postul lui.
Fireste ca nu esti obligat sa scri articole pentru Modelism cum nu esti obligat sa-ti arati lucrarile aici sau sa scri articole pentru acest forum, dar nici sa cumperi revista Modelism nu esti obligat asa cum nu este nimeni de aici obligat s-o faca (asta ca sa-ti mai dau o solutie la problema).
Sigur ca am lasat impresia ca eu n-am nimic de criticat la acest numar.
Sa creada fiecare ce vrea ca doar e democratie.
Bafta!

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi