Forum Machete,Modelism,Hobby: Modelism International - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modelism International 1/2007

#41 Useril este offline   Aschi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 18 March 2007 - 08:47 PM

Chiar daca exista acum numai Modelismul ca revista "specializata", asta nu inseamna ca trebuie sa sa faca rabat de la calitate. Citesc revista de cand a aparut, mai rau stau cu constructia machetelor din cauza prea multor obligatii pe care le am, insa e o diferenta mare de tot intre revista din epoca de aur si cea din epoca internetului. Este trist ca inca suntem asa de saraci ca natie, ca o activitate care implica indemanare, simt tehnic si artistic nu este incurajata de cei care se ocupa de educatia celor mici sau a tinerilor. Ce sa ne mai miram ca azi copii in scoala nu mai fac nici sport, nici nu sunt pregatiti cu adevarat pentru cei asteapta in viitor, iar parintii cheltuie bani grei pe meditatii si alte alea. Sa nu uitam/ascundem faptul ca acest hoby este inca scump la noi si este normal ca piata sa fie inca ingusta. Una peste alta, chiar daca discutiile de pe forum pro sau contra unei probleme/subiect de discutie mai incing spiritele, faptul ca avem unde ne spune opiniile, unde ne putem impartasi exprienta si realizarile este foarte important. Una dintre cheile fericirii este generozitatea. La asta se aduga respectul pentru parerile celorlalti.
Fiti generosi

#42 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 18 March 2007 - 09:01 PM

Citeaza

Asa e Max! Nu te-am ales la intamplare ci pentru ca te-am vazut cel mai inversunat in "a arunca cu piatra". Asta ca ai adus vorba de obiectivitate.


Crios imi pare rau sa vad, ca "apropierea" ta de Modelism Int. ti-a afectat serios obiectivitatea. Daca tu pui cu asa mare usurinta semnul egal intre a critica justificat ceva si a da cu piatra, ma indioesc ca dialogul nostru are vreun rost.
Spui ca nu te-am inteles mai cu nimic. Si dinspre mine se vede cam la fel in ceea ce te priveste.... Uite, avem exemple de oameni care au scris articole la Modelism. Si ce s-a ales de ele ?! Daca apar, cum apar ?!

Ti se pare ca as fi unicul nemultumit ?! Doar ca ma exprim mai apasat si mai des in acest sens, ma face mai "vinovat" decat altii ?!

Cine nu e cu noi, e impotriva noastra ? Asta apropo de sfatul ce mi-l dai de a nu mai cumpara revista. Din pacate nu-mi dai inca o solutie, ci imi dai singura solutie !
Asa ca domnilor ce nu va place revista Modelism, n-o mai cumparati, ca astfel dl. Craciunoiu si cei din jurul lui, sa nu mai auda critici si sa traiasca bine merci intr-o placuta complacere de sine. Spre victoria finala ! Spre o noua epoca de aur !

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 18 March 2007 - 09:02 PM


#43 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 18 March 2007 - 09:31 PM

Max, tu "ai avut" Aeromagazinul si eu Modelismul :lol:
Fiecare cu simpatiile si antipatiile lui. Eu nu ti-am zis ca esti lipsit de obiectivitate cand luai Aeromagazinul in brate, dar nu asta era subiectul topicului, nu-i asa? :lol:
Mie imi place revista Modelism asa cum este ea. Ba chiar imi pare rau ca sunt mai putine pagini de reclame decat in anii trecuti si- mi pare rau ca tocmai s-a ieftinit.
I-as da lectii de lectii domnului din discutie, dar ar insemna sa uit ca in '89 m-am revolutionat si ca daca pana atunci puteam sa ma duc la CC al UTC si "sa dau lectii" de cum sa arate revista, revista care nici pe vremea aia nu eram obligat s-o cumpar, acum, in democratia asta originala, am o mare problema in a da lectii cuiva pe banii lui.
Ma bucur, totusi, Max ca ai inteles macar o mica parte din ceea ce am scris.
... si desi poate sa nu-ti para, n-am sa fiu niciodata soldat intr-un razboi care nu-i al meu.
Ma opresc aici din orice alt comentariu.
Bafta!

#44 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 18 March 2007 - 09:59 PM

Citeaza

Max, tu "ai avut" Aeromagazinul si eu Modelismul 
Fiecare cu simpatiile si antipatiile lui. Eu nu ti-am zis ca esti lipsit de obiectivitate cand luai Aeromagazinul in brate, dar nu asta era subiectul topicului, nu-i asa?

Din nou indrepti discutia spre altceva. Chiar nu ai alte argumente ?!
Poate ti-a scapat, dar si la multi altii le-a placut Aeromagazin ....

Citeaza

Mie imi place revista Modelism asa cum este ea. Ba chiar imi pare rau ca sunt mai putine pagini de reclame decat in anii trecuti si- mi pare rau ca tocmai s-a ieftinit.

Ce pot sa mai spun ?! Cred ca nici chiar lui Craciunoiu nu-i place asa mult revista, cum iti place tie :lol: Nu crezi ca esti totusi prea zelos ?!

Citeaza

Ma opresc aici din orice alt comentariu.

De acord cu tine.

#45 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2007 - 11:45 PM

B-M, mai devreme vorbesti despre reviste de modelism (in fine, pe teme de aviatie) la plural - De ce ?

Pesemne ca nu-ti mai aduci aminte discutia (observatiile) pe care mi le-ai facut cand faceam poze cu o camera (sustras-imprumutata) saracutza si cu ochelarii lui Z-Mare demontati si pusi in fata obiectivului pe post de zoom.

De fapt despre asta cred ca e vorba - Despre stat in fotoliu si dat sfaturi alora din ring despre cum ar trebui sa se apuce si sa se tranteasca.

Criticile prind bine oricui daca are urechi sa le auda, dar chestia asta e extrem de asemanatoare cu - blonda cu masina trasa pe dreapta cu capota ridicata si pe langa ea 20 de mecanici ad-hoc care ii admira fundul dar nu reusesc sa descopere ca-i frana de mana trasa. :lol:

#46 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2007 - 12:14 AM

Nu ma bag in discutia curenta despre revista Modelism, cum nu mai am mai participat nici la discutiile despre Aeromagazin, de la un punct. Discutii unde daca imi aduc bine aminte, am fost luat la ochi si pus oarecum la zid in urma cu ani pentru niste critici mult mai finute si mai temperate decat cele din astea 3 pagini. Si mi s-a atras atentia ca daca nu-mi convine, sa nu cumpar, dar ca nu fac bine si ca ar trebui sa sprijinim revista aia, pentru ca impreuna cu Modelismul sunt singurele care, asa cum sunt, au mai ramas pe piata. Pentru ca sunt singurele care mai trateaza subiecte romanesti, etc, etc... Nu dau nume, sunt persoane obiective si se stiu singure :lol:

Cred ca pentru a nu inflama un topic care dealtfel e fix acelasi de atata amar de vreme, cu acelasi etern subiect "hai sa ne lamentam ca sa ne mai descarcam", ar trebui ca 'actorii' sa se rezume la a urla la luna in padure (daca n-au padure in apropiere, se accepta in extremis si forumul). Si, mai ales, sa nu-si descarce of-urile asupra altor vietati angajate in acelasi tip de activitate, si anume descarcatul energiilor negative in variate forme. Pentru ca se ajunge la o situatie cu muscaturi de posterior, care lasa urme neplacute, statul in picioare devine obositor destul de repede, si apar reactii pe termen lung...

PS: celor care nu inteleg exact ce am vrut sa spun, le recomand sa citeasca topicurile de pe forum cu si despre Aero®magazin, precum si povestirile celor de demult pe aceeasi tema.
Si, mai ales, studiu de caz pe tema ' "cainii latra, caravana trece...". Trecut, prezent si viitor in presa modelistica din Romania'

PS2: Na, ca ma molipsii de la Wurgeru', cu pasa lui proasta :-x :lol:

#47 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 19 March 2007 - 09:28 AM

Autosesizandu-ma :lol: (ca si procuratura romana) ca am cauzat poate prea multe controverse, tensiuni, neplaceri, iritari, indispozitii mai multor membrii ai forumului, iau hotarirea unilaterala de-a nu mai critica NICIODATA in aceste pagini de forum revista Modelism Int. Daca eu am fost factorul perturbator al armoniei romano-romane pe acest forum, fratilor s-a rezolvat !!
Las la latitudinea altor membrii, poate mai tineri, poate mai detasati, poate mai in tema, poate mai obiectivi, sa-si exprime parerile, criticile, laudele la adresa M.I.
Imi cer scuze, (din nou unilateral, fara nici o pretentie de reciprocitate) tuturor celor care s-au simtit lezati in vreo forma sau alta, de exprimarile mele prea transante. Invoc in favoarea mea un singur argument: am fost doar sincer.

Adio dar raman cu voi !
:lol:

#48 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 19 March 2007 - 10:34 AM

cartula, la Mar 18 2007, 11:14 PM, a spus:

Si mi s-a atras atentia ca daca nu-mi convine, sa nu cumpar, dar ca nu fac bine si ca ar trebui sa sprijinim revista aia, pentru ca impreuna cu Modelismul sunt singurele care, asa cum sunt, au mai ramas pe piata. Pentru ca sunt singurele care mai trateaza subiecte romanesti, etc, etc... Nu dau nume, sunt persoane obiective si se stiu singure :lol:

Cartula,
sa nu uitam ca si acele "persoane obiective si se stiu singure" au fost si ele puse la zid...
Nu stiu daca eu sunt o persoana obiectiva (sau poate ca erai sarcastic :lol: ) ci dimpotriva pot spune ca sunt perfect subiectiv in acest caz. E optiunea mea sa sprijin aceste reviste, iar cand spun asta ma refer la toate revistele care trateaza subiectul modelistic cu "aroma romaneasca." :lol: E alegerea mea.
Treaba e ca subiectul e privit in "alb - negru", iar nuantele de gri nu sunt permise. In plus orice exprimare de opinie este privita ca prozelitism, iar fecare parte crede ca el e mai poravoslavnic. Si "cireasa de pe tort" e ca orice opinie discordanta e privita din prespectiva "cine nu-i cu noi e impotriva noastra". Niste toleranta ar rezolva cearta asta imediat. De gustibus non disputandum.
Daca o sa te uiti in urma la acele "threaduri" pe care le-ai mentionat o sa vezi ca in mod repetat, atunci cand, vorba ta, sunt "pus la zid" eu spun ca e pur si simplu opinia mea, ca nu ma erijez in lider de opinie si ca nu vreau sa schimb parerea cuiva.
Fiecare are dreptul la propria opinie. Fiecare vede lucrurile din prpria perspectiva iar gunoiul unuia e comoara altuia.

Adevarul e ca revista se apropie foarte vertiginos de "solutia finala" prin propriul lor efort, fara sa ne zbatem noi ca pestele pe uscat. Revista foloseste multe poze si desene de pe net sau de la colaboratori pe care nu-i plateste. Daca revista nu are permisiunea proprietarilor de drept sa publice acele date si nu le plateste ce li se cuvine, s-ar putea trezi cu un proces foarte costisitor pentru dreptul de autor. Se joaca cu focul pe o muchie de cutit... tare ma tem ca vor fi prinsi o data si o data.

Iar cand vine vorba de scrierea articolelor, pai uitati-va si la urmatoarele: Scale Aviation Modeller International si Scale Models International platesc £25 pe pagina tiparita. Fine Scale Modeller plateste $80 pe pagina tiparita. AIR Modeller si AFV Modeller platesc prin negociere, dar e in jur de £20-£25 pe pagina tiparita in medie. Model Aircraft Monthly plateste £25 pe pagina tiparita. In curand o sa apara si revista ModelX www.modelx.com - ei cumpara articole la $100 pe pagina tiparita.
De aia comparatiile intre Modelism si alte reviste "de pe afara" sunt superflue. Dai un ban dar stai in fata.

Radu

#49 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2007 - 11:18 AM

Am zis ca nu mai intru in discutie. Daca zici de bine, imediat vad ca exista riscul de a fi acuzat ca am pierdut total obiectivitatea. Daca se aude ca mai si vorbesc des cu d-nul Craciunoiu, deja e nasol am impresia :lol:

Cum zici, Radu, se vorbeste in alb/negru si s-a trecut de la partea rationala la partea sentimentala. Si nu am chef sa port discutia in termenii astia, inca de la partea cu AM. Referitor la revista Modelism, situatia asa cum este ea a fost prezentata foarte corect de persoanele care o cunosc la prima mana.
La fel cum nu m-am implicat emotional in discutia cu AM, la fel nu o sa o fac aici, pentru ca, repet, n-are rost o discutie in termenii astia. N-am pus pe nimeni la zid ca ia partea unora sau altora, ca nu e treaba mea sa-i impun altuia cum si ce sa gandeasca. Dar vorba ta, am si eu o parere, si fiind a mea imi place tare mult de ea :lol: Ca sa nu o lungesc, nu m-a suparat nici pe vremea aia discutia, cum nu ma supara nici acum (vorbind exclusiv la persoana mea).

Uite, ai atins un subiect interesant, cel referitor la bani... Parerea mea referitor la asta e ca sunt destui amatori de chilipiruri prin zona asta a modelismului, si daca ai scoate o revista cu 5EUR in Romania o sa strambe lumea din nas... "Scump, doamna, scump! Mai bine dau jos o carte scanata de pe net si aflu mai multe..."... E un cerc vicios, care se autointretine... Si toata lumea se mira "de ce e dom-le asa, de ce nu face ala ceva"... In fond, avem o revista care reprezinta o situatie ceva mai larga.

#50 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 March 2007 - 01:34 PM

Si eu am zis ca nu mai comentez, dar vreau sa-i explic lui Max ca unul din argumentele folosite a fost ca

Blue-Max, la Mar 18 2007, 07:35 PM, a spus:

Cate lucrari fac, unde si cum si mai ales daca le postez este treaba mea personala.

Foarte adevarat doar ca nedumerirea mea era foarte simpla: daca pe tine nu te mai intereseaza sa faci nimic la tine in ograda (a se citi in acest forum) nu inteleg de ce te intereseaza ce face dl. Craciunoiu la el in casa (a se citi la el in firma)?
Si daca tot, de atat timp nu te multumeste revista Modelism, nu inteleg de ce a trebuit s-o mai cumperi.

M-am luat de tine nu pentru ca de departe vezi "aproape" ci pentru ca stiu ca poti, dar te cam doare in cot.
Iar despre Aeromagazin tot tu ai deschis discutia.
In ceea ce privesc argumentele, deja daca, citeai vedeai ca am argumentat.
Atata timp cat nu suntem capabili sa scoatem fara nici un fel de investitie materiala o revista macar la fel de proasta ca Modelism Int. mi se pare chiar ciudat sa-i invatam pe aia ce au de facut.
Ma rog! E treaba ta!
Mi se pare chiar ciudat ca aici pe forum nu s-a strofocat nimeni ca adresa acestui site a fost scrisa "dupa ureche" citez: www.cartulanet.ro desi asta e ograda nuastra si ar fi fost primul lucru de care ar fi trebuit sa ne luam ...
Astea si altele (ca mai sunt) am sa le spun direct dl. Craciunoiu pentru ca asa mi se pare corect.
Bafta!

#51 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 19 March 2007 - 02:49 PM

Chiar incepusem sa ma detasez de topicul asta, dar crios vad, ca nu ma lasi. Sau mai bine zis nu TE lasi ! :lol:

Perpetuezi rationamente cel putin ciudate. Cu ce contribui eu pe acest forum, lucrari, kituri, topicuri, etc. e ceva cvasi-privat. Fac cand vreau, cum vreau. Nu am program si nici obligatii, decat raspunderea proprilor afirmatii.
Ce face Craciunoiu cu MI e un lucru public, pus in vanzare. Iar eu ca si cumparator pot emite pareri si critici. Pot sa ma plang chiar la protectia consumatorului, nu ?! :lol:
De ce te straduiesti sa legi activitatea mea, de dreptul de a avea o opinie, chiar nu inteleg. E argumentul tau suprem si e PENIBIL. Chiar nu realizezi ?!

Citeaza

Iar despre Aeromagazin tot tu ai deschis discutia.

Eu ?! Extrem de falsa afirmatia. Reciteste te rog topicul.

Citeaza

Atata timp cat nu suntem capabili sa scoatem fara nici un fel de investitie materiala o revista macar la fel de proasta ca Modelism Int. mi se pare chiar ciudat sa-i invatam pe aia ce au de facut.

Realizezi falsul afirmatiilor tale ?! Mi-e teama ca nu !

In locul tau mi-as lua vreo zi, doua de pauza.
Pe bune !

PS: in plus esti si unul dintre moderatori. Din acest punct de vedere prestatia ta mi se pare si mai lamentabila .....

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 19 March 2007 - 03:01 PM


#52 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 19 March 2007 - 03:13 PM

Blue-Max, la Mar 19 2007, 02:49 PM, a spus:

Ce face Craciunoiu cu MI e un lucru public, pus in vanzare. Iar eu ca si cumparator pot emite pareri si critici. Pot sa ma plang chiar la protectia consumatorului, nu ?!  :lol:

Fals, nu poti face o plangere la OPC decat daca ai fost inselat cu ceva de cei de la revista Modelism. Daca vor sa scoata o revista cu o calitate mai scazuta a articolelor, n-au decat, nu esti obligat sa o cumperi.
MI este lucru public? Adica subventionat de stat sau ceva? Eu nu cred :-?
Poti sa critici, poti sa iti expui parerea, poti sa renunti la a mai cumpara revista, dar OPC-ul nu are nimic de comentat atata timp cat nu sunt incalcate drepturile tale legale de consumator.

Pasiunea pentru ceva drag e buna, dar nu atunci cand iti intuneca rationamentul.

Sper ca afirmatiile de mai sus sa nu fie privite ca PRO sau CONTRA, ci doar ca niste observatii de bun simt (cred eu), in conformitate cu legile actuale.

#53 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2007 - 03:19 PM

Citeaza

Fratilor, va inflamati (din nou) degeaba si fara rost.

Max, mi-am permis sa te citez, nu mai departe de pagina anterioara.

Imi scapa sincer zona 'constructiva' a postarilor tale, pe care nu am vazut-o ori pentru ca e sublima, ori pentru ca poate n-am reusit s-o identific eu. Parerea mea pur personala e ca in cazul de fata dictonul "fa ce spune popa, nu ce face popa" te reprezinta pe deplin, avand chiar tu exact atitudinea care o dezaprobai pe vremea discutiilor despre Aeromagazin. Si nu, nu poti cere sa se faca abstractie de lucrul asta. Mie personal nu-mi place sa vad lucruri de genul asta, aplicarea principiilor doar dupa preferinte si dupa cum bate vantul. Despre asta vorbeam mai devreme. In rest, n-ai decat sa te certi cu Crios pana va plictisiti. Dar mutati-va pe PM/eMail, pentru ca personal o sa sterg mesajele pe tema asta incepand de acum.

In rest ai dreptul sa te plangi de revista cat vrei. Ca nu despre critica e vorba aici, ci despre 'hai sa ne plangem'. S-a explicat exact cum sta situatia, 'plangerile' la adresa revistei sunt stiute de o groaza de timp, deciziile luate pe baza lor sunt deasemenea vizibile. Cauze, motive, ce putem sa facem noi, astea sunt deja filosofie.

DAR... Ma uit un pic in jur, dintr-o pozitie oarecum similara cu cea a "Modelismului". Despre ce se vorbeste cel mai des pe aici? Vanzari. Vanzari... Si iar vanzari. Astea-s subiectele cu cel mai mare succes. Sunt si ceva oameni care mai fac si modelism (si le multumesc ca o fac). Dar putini fata de numarul celor care chibiteaza. Si critica. De ce n-ar fi si intr-o revista la fel? Oare Modelism e ceva anacronic, sau dimpotriva, ceva care reflecta o stare de fapt mai larga? Intrebarile cred ca ar trebui sa fie o tema de gandire. Pentru ca deciziile care sunt luate de fiecare in parte, oricat de mici si neinsemnate par, construiesc defapt realitatea care o vedem cu totii.

#54 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 19 March 2007 - 03:49 PM

cartula, la Mar 19 2007, 03:19 PM, a spus:

Imi scapa sincer zona 'constructiva' a postarilor tale, pe care nu am vazut-o ori pentru ca e sublima, ori pentru ca poate n-am reusit s-o identific eu.

Bine, ma rog. Sa zicem ca pot trai mai departe cu gandul asta.
Dar sunt curios, "utilitatea" postarilor lui crios, o vezi, o intelegi ?!

#55 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2007 - 04:15 PM

Daca discutam despre "utilitate", atunci sa-mi fie iertat, nu vad utilitatea discutiei in sine. Cu mici exceptii, e o boala lunga, si cu totii stim la ce duc bolile lungi.
Daca discutam despre partea 'constructiva', sau macar de a da solutii, atunci raspunsul este "da, o vad", si mai mult, e doar un alt mod de a spune, mai voalat, ce spuneam si eu in ultima postare, si altii de-a lungul discutiilor din ultimii N ani. Si chiar si tu, in discutiile trecute. Alegerea e a fiecaruia, poti sa te plangi, sau nu, poti sa faci ceva, sau nu. Si mai ales, poti sa accepti situatia, sau nu?
Ia-o ca un indemn la a reflecta la propria persoana si ce faci pentru a fi mai bine. Asta valabil pentru oricine citeste... Si ce s-ar putea face mai mult, daca e posibil. Nu stiu, am impresia ca simtul realitatii cumva s-a defectat in partea asta a lumii.
Vrem sa avem totul pe tava, ne uitam afara si vedem ce reviste au aia, ne minunam, si aici ne lamentam stand cu degetul in efuzor. Nu stiu, ne taiem singuri creanga de sub picioare. Cam asta e realitatea, si de vina nu e O persoana pentru chestia asta.

Si nu, nu e tocmai constructiv mesajul asta... Din pacate la o problema asa complexa, solutiile implica mai mult decat un efort personal, si mai mult decat o solutie de moment :lol:

#56 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 March 2007 - 07:25 PM

Blue-Max, la Mar 19 2007, 03:49 PM, a spus:

cartula, la Mar 19 2007, 03:19 PM, a spus:


Imi scapa sincer zona 'constructiva' a postarilor tale, pe care nu am vazut-o ori pentru ca e sublima, ori pentru ca poate n-am reusit s-o identific eu.

Bine, ma rog. Sa zicem ca pot trai mai departe cu gandul asta.
Dar sunt curios, "utilitatea" postarilor lui crios, o vezi, o intelegi ?!

Atata timp cat n-ai vrut sa intelegi nimic din ceea ce am scris, chiar n-are nici o utilitate. Mi-am racit tastatura degeaba.
Bafta!

PS

Blue-Max, la Mar 19 2007, 02:49 PM, a spus:

Citeaza

Iar despre Aeromagazin tot tu ai deschis discutia.

Eu ?! Extrem de falsa afirmatia. Reciteste te rog topicul.


Blue-Max, la Mar 17 2007, 10:27 PM, a spus:

Inteleg ca 6 nr. pe an a fost o replica data AeroMagazinului.


#57 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 March 2007 - 07:37 PM

Imi dati voie sa repet: o revista nu poate fi mai buna decit colaboratorii ei
Stiti care sunt cei mai buni fotbalisti de pe un teren de fotbal? Cei din tribune!

#58 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2007 - 08:02 PM

Eu ma apuc sa scriu un articol. Si asa nu pot sa fac modelism acasa.
Ma astept ca atunci cand ajung la MODELISM.int sa-mi spuna politicos dl. Craciunoiu ca nu mai are loc si de articolul meu. :lol:

O sa va comunic si despre ce e cand ma apuc ....Ca sa nu ne calcam pe picioare la subiecte.

#59 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 19 March 2007 - 08:12 PM

cartula, la Mar 19 2007, 03:19 PM, a spus:

In rest, n-ai decat sa te certi cu Crios pana va plictisiti. Dar mutati-va pe PM/eMail, pentru ca personal o sa sterg mesajele pe tema asta incepand de acum.

....

#60 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2007 - 09:01 PM

Blue-Max, la Mar 19 2007, 08:12 PM, a spus:

cartula, la Mar 19 2007, 03:19 PM, a spus:

In rest, n-ai decat sa te certi cu Crios pana va plictisiti. Dar mutati-va pe PM/eMail, pentru ca personal o sa sterg mesajele pe tema asta incepand de acum.

....

Max, uite care-i treaba, vad ca tu ai DOAR chef de cearta... Ma rog, te simtisi obligat sa citezi asta pe timpul cat m-am intors de la servici acasa? Am vreo limita de timp sa raspund si nu stiu eu? Poate reusesti sa ma lamuresti care-i faza. Si de ce in loc sa astepti sa-ti raspund, ca poate te lamuresti, te mananca tastatura si nu te poti abtine.
Sau poate n-ai remarcat ca TU ai postat primul mesaj pe tema asta dupa ce am facut afirmatia care o citezi?
Acum ce sa mai sterg, ca deja am dubii ca ar fi corect. Tu ai 2 postate, Crios 1, astept un eventual drept la replica si dupa aia o sa sterg.

PS: exact din acelsi motiv, nu cred ca mai e nevoie sa iti raspund la PM. Esti cu capsa pusa din cate vad, si orice chestie o interpretezi prin prisma asta.

Aceasta postare a fost editata de cartula: 19 March 2007 - 09:03 PM


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi