Forum Machete,Modelism,Hobby: Noutati interesante - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 27 Pagini +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Noutati interesante ...cu subiecte Romanesti

#281 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 04 December 2014 - 08:56 PM

Sper ca i-au modificat cupola, i-au pus senzorii RWR si lansatoarele Ch/Fl de deasupra ajutajului... :crazy:

#282 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 05 December 2014 - 12:50 PM

Inca un Me 109 G2 romanesc de la AZ Models 1/72:

http://www.azmodel.c...skvsocio0ve2jo4

#283 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 05 December 2014 - 08:30 PM

Ce de subiecte RoAF si ARR in ultima vreme.
Sa fi intrat si noi in Europa?
Zuper!
La mai multe.

#284 Useril este offline   boeinghobby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 07-July 12
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2014 - 09:15 PM

Salut tuturor,

In ceea ce priveste achizitionarea decals-urilor pentru IL-62 M de la Zvezda trebuie avut in vedere ca vor ajunge pentru toata lumea chiar daca vor fi editie limitata. Din nenumaratele emailuri pe care le-am schimbat cu Jennings in ultimele luni, mi-a spus ca odata ce se vor termina, nu le va mai printa inca odata. :-(

Cat despre decals-urile pentru Tarom pot spune ca ajunsesem sa il bombardez zilnic cu detalii pe Jennings. Am stiut de acest proiect al lui inca de prin septembrie deoarece urmaresc constant www.airlinercafe.com
Imediat ce si-a manifestat intentia de a realiza decals-uri pentru viitorul IL-62 M de la Zvezda am zis ca nu trebuie sa ratez sansa de a-i pune la dispozitie cat mai multe materiale referitoare la inmatricularea Tarom. Am facut acest lucru mai ales in ideea ca noi, modelistii din Romania, trebuie sa ne bucuram de o creatie cu totul exceptionala din partea unei persoane care este obsedata de detalii si de asemanarea cu realitatea precum este Jennings. Nu i-am cerut absolut nimic pentru aceasta colaborare iar creatia ii apartine in totalitate. Ma bucur ca a fost extrem de deschis la toate observatiile facute.

Pe parcursul acestor luni mi-a trmis nenumarate variante/layout-uri si am lucrat direct pe acestea. Din ceea ce mi-a spus, potriveala este cam de 98-99% cu originalul. Am lucrat foarte mult la litera "a" din cuvantul Tarom precum si la diferitele formate ale inregistrarii atat de pe aripi cat si de pe coada. Mi-a spus ca asezarea ferestrelor, distantele dintre ele, precum si dimensiunile usilor sunt gresite la kit-ul Zvezda. Nu stiu cum a reusit dar a facut rost de dimensiuni si forme originale de la cineva care a lucrat la birourile Iliusin din Rusia. Pe baza acelor masuratori, mi-a spus ca dungile rosii au fost extrem de greu de adaptat la kitul Zvezda. De aceea, dupa cum se poate vedea in scheme, nu au fost furnizate dungi rosii cu spatii goale pentru ferestre. Acesta poate fi un inconvenient pentru cei care nu folosesc decals-uri pentru geamuri dar asta e....
Este incredibil cat de mult a variat schema Tarom in decursul anilor. Practic, detalii care pareau standardizate difereau de la o schema la alta. Jennings a incercat sa tina cont de toate atat cat a putut. I-am furnizat si un mic text referitor la avioanele IL-62 care au zburat in culorile Tarom. Textul il va pune pe pagina de prezentare a decals-ului ca un fel de "intro". Personal am mari asteptari de la aceste decals-uri.

In plus mai este o veste buna. Chiar daca Zvezda a scos un IL-62 M, se pare ca vor fi disponibile niste seturi de conversie pentru motoare NK-8 de la /www.smallstuffmodels.com/. Asadar vom putea face si varianta IL-62 C.

Si inca ceva: odata cu aceste decals-uri pentru IL-62 M a reinviat proiectul Liveries Unlimited care fusese abandonat de Jennings cu ani in urma din motive pe care mi le-a impartasit dar care fac subiectul unei alte teme. O sa incerc sa-l conving sa creeze si o schema pentru IL-18 in culorile Tarom. Este foarte ocupat dar mi-a zis ca este deschis la noi proiecte iar schema Tarom ii place mult. Personal cred ca decals-urile pentru IL-18 de la twosixdecals sunt destul de departe de realitate.

In afara de Tarom, Aeroflot, Interflug, Lot, CAAC, Air Koryo etc ne vor incanta privirile in scurt timp. Din ceea ce a postat pe airlinercafe mi-a mai atras atentia schema pentru unul dintre avioanele prezidentiale din fosta URSS precum si avionul prezidential al lui Kim Jong-un. Layout-ul este absolut bestial.
Cam atat pentru moment. Dupa cum scria pe airlinercafe, cel mai probabil decals-urile vor fi disponibile prin ianuarie inceput de februarie. Asa ca il rugam pe Mos sa ne aiba in vedere :thumbsup:

toate cele bune
boeinghobby

#285 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 06 December 2014 - 12:33 AM

Vezi postareaboeinghobby, la 05 December 2014 - 09:15 PM, a spus:

Cat despre decals-urile pentru Tarom pot spune ca ajunsesem sa il bombardez zilnic cu detalii pe Jennings. Am stiut de acest proiect al lui inca de prin septembrie deoarece urmaresc constant www.airlinercafe.com
Imediat ce si-a manifestat intentia de a realiza decals-uri pentru viitorul IL-62 M de la Zvezda am zis ca nu trebuie sa ratez sansa de a-i pune la dispozitie cat mai multe materiale referitoare la inmatricularea Tarom. Am facut acest lucru mai ales in ideea ca noi, modelistii din Romania, trebuie sa ne bucuram de o creatie cu totul exceptionala din partea unei persoane care este obsedata de detalii si de asemanarea cu realitatea precum este Jennings.
boeinghobby

O foarte laudabila si meritorie initiativa din partea ta , pentru care meriti sincere felicitari !

#286 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 11 December 2014 - 11:09 AM

Va salut,

Pentru probabil putinii iubitori de Mustang-uri, Italeri a reboxat Kit-ul Hasegawa 1/48 si este oferit in variantele P 51 D/K sau Mustang Mk. IVa cu multe marcaje atractive!

P 51 D/K

Mustang IVa

#287 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 11 December 2014 - 11:45 PM

Tren de aterizare pentru IAR 81 1/32

http://www.modellver...el.php?id=10126

#288 Useril este offline   gigione 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 26-November 06
  • Location:Pitesti

Postat 20 December 2014 - 08:52 PM

Marilyn Monroe

http://www.themodell...s-bust-and.html

#289 Useril este offline   boeinghobby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 07-July 12
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2015 - 06:56 PM

Salut tuturor,

Pentru cei interesati de decals-ul Tarom IL-62 M, acesta este deja la vanzare. Se poate achizitiona de aici: www.fundekals.com
Dupa cum veti vedea, mai sunt si alte minunatii de scheme pentru IL-62. Personal, mi-am luat din fiecare cateva bucati.

Si inca ceva. Grabiti-va deoarece este o serie limitata. Jennings mi-a spus ca sunt destul de putine decals-uri pentru Tarom si va mai dura ceva pana va scoate o noua serie.

Instructiunile de aplicare se pot descarca direct de pe site. Arata foarte profi. Ii spusesem initial sa bage mai mult text, gen descriere pentru fiecare inmatriculare, o scurta istorie a aeronavei respective, etc. I-am dat cam tot ce stiam despre fiecare. Chiar daca a optat pentru ceva mai scurt, a iesit foarte frumos si cu totul special. Sper sa avem o schema faina care sa se potriveasca machetei.

De-abia astept sa ajunga ceea ce am comandat :))

Asteptam acum sa apara pe piata si motoarele de conversie pentru seria Classic de la smallstuff.

P.S. La hobbypark nu am vazut deloc macheta de la Zvezda. Cumva nu o aduce Dl. Anghel in Romania? A achizitionat-o careva din alta parte?

pe curand

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 14 March 2015 - 07:28 PM


#290 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 15 March 2015 - 08:18 PM

Vezi postareaboeinghobby, la 14 March 2015 - 06:56 PM, a spus:

La hobbypark nu am vazut deloc macheta de la Zvezda.


Nu stiu ce e cu Hobby-Park... nici alertele de stoc nu mai functioneaza iar IL-ul 62 nu e de gasit in sectiunea Zvezda, insa apare la o cautare dupa produs. Doar ca nu e pe stoc. Si nu te poti anunta pentru alerta stoc. :huh:

http://www.hobby-par...us.php?id=12705

De gasit, in strainatate se gaseste cam la acelasi pret afisat si la Hobby-Park, cu diferenta ca este pe stoc ;-) si mai necesita inca o cheltuiala cu transportul... :-(

Aceasta postare a fost editata de niki: 15 March 2015 - 08:19 PM


#291 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 15 March 2015 - 09:17 PM

Vad ca e incadrat gresit la scara 1/35 pe Hobby-Park.

#292 Useril este offline   LiviuM 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie , blindate , nave WW II si nu numai...

Postat 15 March 2015 - 09:45 PM

Vezi postareanorbi, la 11 December 2014 - 11:45 PM, a spus:

Tren de aterizare pentru IAR 81 1/32

http://www.modellver...el.php?id=10126


Ce mare lucru au facut? Au montat furca si-au matritat-o pt. metal. Puteau si connoiseurii astia sa o corecteze macar, ca nu era foarte greu. Puteau sa faca si "foarfecele" pistonului din PE. ,plus profilul de pe lateralul furcii. Si mai mult. puteau sa faca si suportul de montare al capacului inferior al trenului de aterizare. :angry: A..., dar probabil s-au gandit ca macheta este prea grea, ca sa stea pe jambele de plastic din kit... :whistle:

Aceasta postare a fost editata de LiviuM: 15 March 2015 - 09:55 PM


#293 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 07 July 2015 - 08:58 PM

http://www.lfmodels....roducts_id=2100

Imagine postata

#294 Useril este offline   Strike_Eagle 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 17-July 15

Postat 17 July 2015 - 05:13 PM

Tot ca si noutate, va semnalez aparitia numarului 3 din revista Tactica si Strategia (istorie militara romaneasca si internationala) care are ca tema principala razboiul aerian deasupra Romaniei in ww2.



Imagine atasata: Coperta 3.jpg

#295 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 18 July 2015 - 02:53 PM

Pentru fanii si... mai putin fanii produselor Printscale, tocmai ce a iesit o coala cu Pume la 1/72:

Print Scale 72162 - Aerospatiale SA.330 Puma

1. SA.330L Puma, AE-508, Stanley airport, Falklands Islands 1982.
2. SA.330B Puma, 67-DC, Operation Daguet, Iraq 1991.
3. IAR-330L Puma, 49, Kecskemet , Hungary 2013.
4. SA.330H Puma, 175, Pretoria, South Africa 2014.
5. SA.330L Puma, HD19-3, (1254), Palma de Mallorca, Spain 2014.
6. Puma HC.1 , XW231, RAF 230 Squadron, RIAT 2005, Fairford, UK 2005
7. Puma HC.1 , XW222, RAF 33 Squadron, Vilnius, Lithuania 2006

Imagine postata Imagine postata

#296 Useril este offline   Strike_Eagle 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 17-July 15

Postat 22 August 2015 - 01:09 PM

Cuprinsul numarului 3 din revista Tactica si Strategia, disponibil in reteaua Inmedio (chioscurile rosii din incinta Mall-urilor si Supermarketurilor gen Kaufland):



Imagine postata


#297 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 11 September 2015 - 03:58 PM

Pentru cine a rezistat atatia ani de zile si inca nu si-a luat un Bf-108 Taifun, soseste si o cutie cu inmatriculare romaneasca (Fly 72032):

Imagine postata
Imagine postata
http://www.aviationm...info&art=132220

Aceasta postare a fost editata de niki: 11 September 2015 - 03:58 PM


#298 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 September 2015 - 09:57 PM

Airfix anunță un Shackleton la 1/72 ce va apărea prin decembrie.
Pare să promită
http://www.airfix.co...kleton-mr2-172/

#299 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 13 September 2015 - 09:13 PM

AZ Models 7506, Klemm 35 "In foreign service", cu inmatriculare romaneasca:

Imagine postata
Imagine postata

http://www.azmodel.c...1jem89bod169r55

#300 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 September 2015 - 07:58 PM

Pe Jadar Hobby au aparut la vanzare,astea doua:

http://www.jadarhobb...37-p-45323.html
si
http://www.jadarhobb...38-p-45322.html

Arata acest topic


  • 27 Pagini +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi