Forum Machete,Modelism,Hobby: Conversie Hongwell 1:72 Hummer H2 -> H2 SUT - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Conversie Hongwell 1:72 Hummer H2 -> H2 SUT

#1 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 19 October 2007 - 11:47 AM

Asa cum am promis ieri revin cu rezultatul final al conversiei unui model Hongwell die-cast la scara 1:72.
Masina presupun ca o stiti cu totii (macar din poze), nu pot sa spun ca as fii tentat sa detin asa ceva (daca asa avea finantare), e cam mare, butucanoasa, motor gurmand, tipic americana.
Modelul de la Hongwell este fin facut, cu multe detalii corecte care se pot observa si la modelul real, tinand cont ca scare este 1:72, arata chiar foarte bine.
Poze cu Hummer H2:
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Din pacate nu am poze cu etapele din timpul lucrului dar ele au fost destul de multe.
'Caroseria' a fost prinsa de 'sasiu' printr-o parte nituita si un surub. Nitul l-am gaurit cu un burghiu (cu mana :-P ). De sasiu erau prinse 'scutul' vopsit argintiu si interiorul. De pe caroserie am dat jos partea treansparenta care continea parbrizul si geamurile laterale. Geamul spate era separat si facea corp comun cu stopurile si a fost dat bineinteles si acesta jos. De pe apte au mai fost date jos bara spate si masca neagra cu numarul de inmatriculare.
Caroseria goala am prins-o intr-o menghina si apoi am inceput sa tai dupa stalpii C cu un bomfaier cu lama destul de groasa (in lipsa de altul :-P ) si apoi si stalpii D. Taierea a mers binisor, aliajul fiind destul de moale. Trebuie mentionat ca desi masina e ca un mic tanculet, modelul este mai usor decat altele mai mici decat el la aceeasi scara. Au urmat bineineles pilirea si indreptarea suprafetelor taiate.
In bara din fata am dat 2 garui cu un burgiu fin (tot cu mana) apoi din bucati de agrafa de birou lipite cu superglue am confectionat bull-bar-ul.
Imagine postata
Cel mai dificil a fost de confectionat partea din spate care sa contina bena. Aceasta nu avea prea multe detalii (normal, nici nu era prea vizibila in modelul original). Cu bucatele de cartela, de PE de 0,3 mm grosime si chit am astupat si completat bena astfel incat sa arate mai aproape de realitate. Pe podea am aplicat fasii de hartie autocolanta pentru a simula o suprafata caracteristica.
Partea transparenta a ramas fara spate, pana la stalpul C. Geamul spate a fost si el separat de stopuri si apoi lipit de caroserie cu superglue in pozitia finala. Sub el se poate vedea 'fundul' benei confectionat dintr-o bucata de cartela care a fost obtinut prin taieri si piliri repetate pentru a se potrivi cat mai bine si apoi a fost lipit de bena in pozitia finala.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Pe bara din spate am reliefat inscrisul cu Hummer introducand vopsea argintie, apoi am slefuit cu smirghel foarte fin si in final am lustruit cu hartie (de caiet vechi, din aceea mai absorbanta :-D ). Cu 2 picaturi de vopsea rosie lucioasa am simulat si 2 stopuri suplimentare.
Jantele erau prinse fix pe ax si apoi 'imbracate' in rotile de cauciuc, ceea ce taia putin din aspectul real de janta de aliaj (adica nu se vedea prin gaurele). Am taiat din cauciuc pentru a obtine acest efect.
Au urmat inchegarea. Interiorul cu bena lipit se sasiu, scutul lipit si el de sasiu, apoi totul introdus in caroserie si lipit cu superglue. Luft-urile dintre bena si caroserie au fost umplute cu chit apoi am vopsit zona cu negru mat.

Aceasta postare a fost editata de AdyAero: 19 October 2007 - 11:48 AM


#2 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 19 October 2007 - 11:47 AM

In final, cei 2 fratiori unul langa altul:
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
O sa mai urmeze o operatie foarte grea, si anume reinmatricularea (sper sa nu platesc taxe pentru asta) cu numarul (probabil) NTP 417.

Se pare ca Hongwell vor produce si ei un Hummer H2 SUT la 1:72, astept sa vad diferentele intre cele 2 modele :-P

#3 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 19 October 2007 - 02:28 PM

Excelenta lucrare!!! Pe bune, ma tot uit, zici ca e de fabrica!!!

#4 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 19 October 2007 - 03:46 PM

Multumesc Viper pentru aprecieri :-P pot spune ca sunt multumit de cum a iesit, desi are mici defecte (de asamblare si de vopsire, precum si de respectare a realitatii).

#5 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 19 October 2007 - 08:17 PM

Felicitari.A iesit o chestie super faina.Te admir pentru ingeniozitate.

#6 Useril este offline   promo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 24-March 07
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2007 - 12:04 PM

foarte frumos.

asteptam sa te bagi si la scari mai mari. 1/24 , 1/18 ;-)

#7 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 26 October 2007 - 12:14 PM

Pai de asteptat puteti sa asteptati, scara mea e 1:72 si nu ma ating de alta :pint:
Spatiu nu as avea nici macar pentru 1:43, plus ca 72 e o scara la care dimensiunile mici se impletesc super cu detaliile. ;-)

#8 Useril este offline   corgi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 27-November 07

Postat 04 December 2007 - 09:15 AM

Salut, cumpar VW Tuareg Real-X 1/72 - din cele care s-au gasit la benzinarii, cu breloc si in ambalaj oval transparent. Ofer peste pretul pietei. Lasati-mi nr. de telefon si discutam detaliile.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi