Forum Machete,Modelism,Hobby: MIG-3 (ARR) - pareri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MIG-3 (ARR) - pareri Mig-ul lui „Bazu”

#1 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

  Postat 13 May 2005 - 10:21 AM

Mig 3 ARR

Mig-ul 3 a ajuns in posesia aviatiei romane, cand un pilot ucrainean a aterizat pe 18 martie (dupa alte surse evenimentul s-a petrecut in noiembrie/decembrie 1941) pe aerodromul de la Melitopol (Ucraina), ocupat de unitati romanesti. Avionul a fost luat in stapanire de Escadrila 19 Obs si inmatriculat cu insemne romanesti. A fost dus in zbor la IAR-Brasov de catre „Bazu” Cantacuzino, in iulie 1942.



Kitul este Mig 3 1/72 MAQUETTE MQ-7208. Kitul a suferit cateva modificari: *Am modificat prima pipa de esapament, care era acoperita (la primele versiuni ale Mig-ului 3 aceasta pipa nu era acoperita cu tabla). *Carenajele care acopereau mitralierele le-am scurtat si „modelat”, la kit aceste carenaje fiind prelungi (la primele versiuni ale Mig-ului 3 aceaste carenaje erau foarte scurte). *Pe aripa stanga i-am facut farul, din plastic transparent, kitul necontinand asa ceva.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Mai multe poze in galerie.
Astept parerile voastre. :hammer:

#2 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 13 May 2005 - 12:38 PM

frumos,dar pneurile sunt prea noi,au fost schimbate din stoc ARR?
modificarile sunt si ele pe masura ,felicitari,sper ca ce lucrez eu sa iasa mai frumos :-P :-D :-P

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 May 2005 - 01:04 PM

Frumoasa macheta, bine lucrata, bune corecturi. Felicitati!
Am citeva mici observatii de facut
- partea din spate a fuselajului si aripile erau din lemn (de la trenul de aterizare spre capatul de plan) deci....de unde vopsea sarita in acea zona. Eventual trebuia nitel drybrushing cu vopseaua de baza deschisa cu nitel galben, sau foloseai praf de creta pastel.
- capatele de plan erau galbene si pe extrados?????
- cauciucurile sint intr-adevar prea ...noi!
- ce culori ai folosit?
Alexandru

#4 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 13 May 2005 - 01:43 PM

Salut,

Macheta e super, felicitari.

Are citeva puncte slabe, pe care le-a vazut si descris Z-mare si eu as vrea sa mai adaug una.

Washingul este un pic prea intens, parca nu reuseste sa dea aspectul de murdarie adunata la imbinari si are un aer un pic artificial si parca culoarea rosie este un pic prea tare dar asta este o chestie de gust.

Just my two cents.

Oricum macheta este super.

Christian.

#5 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 15 May 2005 - 02:38 PM

Frate Mgc, sper ca ai inteles!

Macheta ta e super, dar nu prea arata a avion :hammer: ci doar a... hmm, avion :idea:

Be cool, MiG-ul arata prea ca lumea!

Un pont pentru a evita orice reclamatie la adresa pneurilor pe viitor - foloseste, omule, schiuri 8-)

Salutari si inspiratie placuta tuturor :-P

(P.S. By the way, e un tip, Ken Duffey... Nu cred sa existe un tip mai perfectionist decat el. Se documenteaza la sange pentru a realiza macheta fix la scara respectiva - micrometric! Ei, daca vreti sa vedeti ceva un pic cam artificial atunci cautati sa-i vedeti Suhoi-urile, Tupolev-urile si alte d-astea. E ceva cu flankerman.fsnet.co.uk parca. Distractie placuta si fara feedback, va rog, ca m-am indepartat rau de tot de MiG :-D )

#6 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 15 May 2005 - 05:11 PM

Citeaza

frumos,dar pneurile sunt prea noi,au fost schimbate din stoc ARR?


Se poate remedia greseala. Multumesc pt observatie.

Citeaza

modificarile sunt si ele pe masura ,felicitari,sper ca ce lucrez eu sa iasa mai frumos   


Multumesc pt felicitari si spor la realizarea machetei.

Citeaza

- partea din spate a fuselajului si aripile erau din lemn (de la trenul de aterizare spre capatul de plan) deci....de unde vopsea sarita in acea zona. Eventual trebuia nitel drybrushing cu vopseaua de baza deschisa cu nitel galben, sau foloseai praf de creta pastel.


Ai dreptate, la primele versiuni de Mig-3 partea din spate (dupa cupola) a fuselajului era din lemn. Aripile erau si ele din lemn dar nu in totalitate, se opserva pe aripi o dunga paralela cu fuselajul care era imbinarea aripi de metel cu cea de lemn de la aceasta dunga spre exterior aripile erau de lemn. Am sa incerc sa remediez greseala. Multumesc pt observatie si sfat.

Citeaza

- capatele de plan erau galbene si pe extrados?????


Da. Sunt doua poze in care se observa acest lucru.

Citeaza

- ce culori ai folosit?


Verdele este Revell matt 68 amestecat cu diferite cantitati de Rev matt 15 pt a-mi da diferitele culori de verde (rusesc sau romanesc). Pt intrados am folosit un amestec de Rev matt 56 si matt 05.

Am sa incerc sa remediez ce am gresit si ce se poate remedia.


MULTUMESC MULT PT PARERI, OBSERVATII,... SI FELICITARI.

#7 Useril este offline   Swanny 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 25-May 05

Postat 26 May 2005 - 05:48 PM

Magnificient work. I plan on building that aircraft one day from the Trumpeter 1/32 kit. Had some custom Romanian decals made already.
Imagine postata

#8 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 26 May 2005 - 09:12 PM

Mgc: Foarte frumos Migul, il am si eu kitul si abia astept sa-l fac.

Swanny: If you plan to do the Trumpeter kit be sure to look at Peter Vill's build on the "Moleling the VVS" site: http://vvs.hobbyvist..._MiG3/index.php

#9 Useril este offline   Swanny 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 25-May 05

Postat 27 May 2005 - 12:08 AM

Wow, that's very impressive.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi