Forum Machete,Modelism,Hobby: Marina romana - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 13 Pagini +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Marina romana nave disparute

#241 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 13 September 2023 - 11:01 PM

Raport asupra porturilor dobrogene- 1878

#242 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 24 September 2023 - 10:18 AM

Armata română vazută de un ofițer francez - 1884

#243 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 23 November 2023 - 11:02 AM

Nava pentru cercetări maritime şi scafandri “Grigore Antipa”

#244 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 23 November 2023 - 01:23 PM

Vezi postarea177, la 23 November 2023 - 11:02 AM, a spus:



Ca o observaţie, în final costul lucrărilor de reparaţii capitale şi modernizări, prin mai multe acte adiţionale, a sărit de 50 de milioane de lei, adică undeva în jurul sumei de 10 milioane de euro pentru că practic a fost înlocuită toată opera vie şi 70-80% din opera moartă, toată instalaţia electrică, toate DG-urile, etc. Deşi la final o să aibă capabilităţi bune Grigore Antipa o să rămână o navă de intervenţie pentru scafandri. Rolul de navă pentru protejarea infrastructurii critice submarine o să revină însă RMSIS Grozavul (la scara Forţelor Navale Române, să nu pierdem simţul realităţii, nu ne comparăm cu RAF Proteus, o navă de patru ori mai are şi care a costat 70 de milioane de lire) care anul viitor o să intre în şantier pentru reconstrucţie şi modernizare, similar, dar mai ambiţios proiectul, cu ceea ce s-a întâmplat cu Perseus. De data aceasta FN şi-a învăţat lecţia şi a atribuit întâi proiectarea unei firme (aceeaşi ca şi în cazul Perseus, acum proiectul este gata) şi supravegerea lucrărilor în şantier. În prima jumătate a anului viitor probabil o să aflăm şi numele şantierului.

#245 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 26 November 2023 - 08:45 PM

@bogdan1
Multumesc frumos pentru observatii!
Mie imi place PROTEUS pentru ca este construita in Romania. Nu credeam ca o sa vad o nava lansata la Tulcea care sa poarte crucea St. George.
Care este rolul navei hidrografice Cpt.Cdor. ALEXANDRU CĂTUNEANU?
Mult succes cu GROZAVUL!

#246 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 31 December 2023 - 12:37 AM

Vedetele M.A.S. în Marina Română

#247 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 31 December 2023 - 01:02 AM

:hi:

Vezi postarea177, la 31 December 2023 - 12:37 AM, a spus:



#248 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 19 March 2024 - 01:18 AM

Cu multa amabilitate, maistrul militar de marina ( r ) Gheorghe Comarzan a acceptat sa fie incluse in articulul despre S.R.S. cateva fotografii din colectia sa personala.

"Legat de cazul Bâstroe... în anii 2004-2005 am fost acolo șase luni cu S.R.S. 584 pe care eram comandant. Primele luni au fost critice: mă băgam cu S.R.S. -ul în fața drăgilor ucrainiene să nu sape în malul românesc; la fel procedam și cu șalupele de papionaj care deserveau drăgile și care lăsau ancora tot în malul nostru; pe Brațul Chilia km 36-38 zona Maican, km 52-53, km 60, îmi aduc aminte și acum numele lor. La un moment dat făceam manevra cu veste antiglonț pe noi, iar prin stație primisem ordin să avem muniția pregătita la mitraliera de 12,7 mm aflată pe comandă.În 24 de ore faceam cel puțin 6-8 intervenții, iar epuizarea era foarte mare. Veneau șalupele ucrainene până la jumătate de metru distanță. Sunt multe de povestit, au trecut și mă bucur că nu am avut incidente nefericite și am ajuns cu bine acasă. Situația s-a schimbat după ianuarie 2005, după alegeri, când s-a ajuns la un compromis cu Ucraina. Acum am înțeles că ucrainenii sapă făra nicio problemă! Eu zic că noi care am fost acolo, atunci, ne-am făcut datoria fata de țară!"
Gheorghe Comarzan
S.R.S.

Arata acest topic


  • 13 Pagini +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi