Forum Machete,Modelism,Hobby: aeromagazin nr.20 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

aeromagazin nr.20

#1 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 02 June 2005 - 12:39 PM

INTRERUPEM PROGRAMUL NORMAL PENTRU A VA ANUNTA APARITIA NEASTEPTATA A REVISTEI AEROMAGAZIN.
CUPRINS:
NELIPSITUL EDITORIAL.PROMISIUNI.SCUZE.ETC.
HOWARD HUGHES
GLOBAL FLYER
F-6F HELLCAT
MIG25
TACHICKAWA KI-94
+ ALTE CATEVA

#2 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 02 June 2005 - 01:39 PM

Hai ca m-am prins! Astia stau cu ochii pe forum si de fiecare data cand noi anuntam moartea sigura a revistei mai scot repede cate un numar!
In aceasta ordine de idei eu zic ca Aeromagazin a murit din nou!

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 02 June 2005 - 01:50 PM

Sa las totusi lumanarea aprinsa? :-D
Bafta!

#4 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 02 June 2005 - 01:57 PM

Salut,
Il am si eu in fata. Editorialul promite(pentru a cita oara) aparitia o data la 2 luni :-D De data asta schimbari mari, Dl. RObanescu nu mai are acea slujba care ii ocupa tot timpul si are.... ficatul paradit :-D o fi de vina wiskyul de care pomenea in editorialul precedent ?? :-D :-D
Oricum bine ca a aparut. Sa vedem ce urmeaza ca de promisiuni neonorate eu unul m-am cam saturat.
Spor,
Bill :-D

#5 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 02 June 2005 - 05:27 PM

Ahhh mi-ati luat-o inainte ... ! :-x
Scos din toate "circuitele" active de o durere atroce de cap, abia acum m-am conectat la net si am citit raspunsul lui I.Robanescu, pe care l-am "abordat" si eu.

"Revista a ieşit de sub tipar de cāteva zile. Cred că procedura de "răspāndire" e deja īn curs...
Cu stimă,
Iulian R."

Sincer nu stiu ce sa cred ... E de bine, e de rau, e de nicicum ... :roll:

#6 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 02 June 2005 - 07:32 PM

AirForces Monthly = 381.500 ROL (38,15 RON) 8-)

#7 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 02 June 2005 - 10:49 PM

Eu am fost la biserica sa ma rog pt aparitia revistei!!!Vad ca a servit la ceva!!! :hammer: :-D

#8 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 03 June 2005 - 03:24 PM

:roll: :oops: :roll: o lebada care de catva timp tot canta....dar tot se incapataneaza sa nu mai dea ortu popi odata :hammer: :-D :hammer:
in dreptu unei imagini din articolu cu Mig-25 respectivul aparat este prezentat langa niste aparate mig-21 cand colo is Mig-23...

#9 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 03 June 2005 - 05:31 PM

In articolul despre Razboiul Malvinelor la pasajul unde se mentioneaza despre scufundarea distrugatorului Coventry de catre Skyhawk-uri unul dintre aceste lansand un EXOCET!!! :-D :-D :-D Pai de unde fratilor asa ceva pe aceste aparate!!!Nava a fost scufundata de catre 3 bombe.Concluzia este urmatoate totul a fost facut pe GRABA!!! :-D :-D :-D

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 June 2005 - 05:55 PM

Tomcat_ct, probabil au amestecat navele, eu stiu ca o nava a fost scufundada de un EXOCET, dar nu mai stiu care anume :-D . La vremea respectiva a fost mare vilva, racheta fiind cumparata de la francezi, aliatii NATO ai englezilor, ba mai mult, francezii nu s-au dat in laturi de a-si trage si o reclama buna cu aceasta ocazie :hammer:
Alexandru

#11 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 03 June 2005 - 06:39 PM

Intradevar Alexandru au fost scufundate 2 nave de catre rachete EXOCET si anume distrugatorul HMS Sheffield (incarcatura de lupta a rachetei nu a explodat insa carburantul a provocat un incediu la bord care a dus in cele din urma la pierderea navei) si cargoul Atlantic Conveyor si nici de cum ce se spune acolo!!! :-D

Cezar

#12 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2005 - 06:44 PM

Z-Mare, stii tu ceva, dar totusi nu-i scuzabila o eroare de genul asta in cazul celor de la AM...
Era vorba de distrugatorul HMS Sheffield, lovit de un Exocet lansat de pe un Super Etendard argentinian.
Cu francezii, precum cu fancezii... Si-au facut reclama serioasa pe tema razboiului in cauza, ei fiind furnizorii "strategici" de echipament inainte de declansarea razboiului...

HMS Coventry a fost lovita in urma unui atac al doua Skyhawk-uri argentiniene, inarmate cu bombe clasice, cum spunea si Tomcat... Chiar sunt curios cum or fi adaptat ,in viziunea autorului, argentinienii rachete Exocet pe Skyhawk-uri.

#13 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 03 June 2005 - 09:30 PM

medin tre' sa se reprofileze in curand pe crescut miei:)) in afara de cele 2 miguri 23 botezate 21, observate de maverick, la pagina anterioara (46, sus) este un MiG31 botezat MiG25 (observati conul parasutei de franare, flapsurile si forma cabinei)
acum serios, pt o revista ce se pretinde de aviatie e grav sa confunzi 31 cu 25 dar e chiar penibil sa confunzi 23-ul cu 21

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 June 2005 - 09:42 PM

Cartula si Tomcat_ct, bune precizarile! Ar trebui citite si de redactori!
In rest, probabil se merge pe principiul "multi citeste, putini stie", ca doara paginile trebuie umplute cu ceva, nu! Din pacate nu e prima data cind se intimpla asa!
Alexandru

#15 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2005 - 09:49 PM

Ce-i mai prost e ca nici macar la tembelizor nu se uita, fost mai acum cateva luni un documentar pe National Geographic (parca) despre atacul asupra HMS Coventry si HMS Broadsword... Dragut documentar, si bine studiat.

#16 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 03 June 2005 - 10:19 PM

Asa este cartula documentarul este foarte bun dar din pacate lumea nu se uita pe National Geografic prin urmare scriu niste lucruri total aiurea!!!Z-mare are perfecta dreptate deviza se potriveste de minune culmea tot in AM se face o precizare de acest gen cu privire la navele Soiuz :hammer: Mai bine s-ar uita in propia ograda!!! :-D

#17 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 June 2005 - 07:33 AM

Cred ca pana la urma o sa cumpar si eu acest numar. Pare un numar interesant si chiar deosebit.
Asa ceva merita sa am in colectie.
Dupa tot ce ati scris pana acum despre AM-ul 20, cred ca tinde sa devina o foarte buna revista umoristica de dezinformare a cititorilor :-D .
Bafta!

#18 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 04 June 2005 - 07:39 AM

crios, la Jun 4 2005, 07:33 AM, a spus:

Cred ca pana la urma o sa cumpar si eu acest numar. Pare un numar interesant si chiar deosebit.
Asa ceva merita sa am in colectie.
Dupa tot ce ati scris pana acum despre AM-ul 20, cred ca tinde sa devina o foarte buna revista umoristica de dezinformare a cititorilor :-D .
Bafta!

Da, da ! Un adevarat nr. "de colectie" :-D
Eu ca si abonat, normal inca nu l-am primit !
Mai incolo, candva pe saptamana viitoare ....
Asta este un alt avantaj, pe langa acela de a da banii inainte .. :-D

#19 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 04 June 2005 - 08:54 AM

Ce sa ii faci acesta este avantajul de a fi abonat!!! :-D :-D :-D Bine ca nu ma pus cel de sus sa imi fac pt ca eram si eu tovaras de suferinta acum!!! :-D

#20 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 04 June 2005 - 10:49 AM

Salut,
Acest numar parca intrece masura. Dar de obicei existau erori in revista. Parca cineva il botezase "Aero-scapa-zin" :-D Si in suplimentul cu "Aviatia Romana in timpul............" am gasit una. E o poza cu un FW 190 in culori romanesti (pag88). La explicatii scrie FW190A6. Total eronat pentru ca Mg131 au inlocuit Mg17 de abea la modelul A7. Si se vad clar in poza ca sunt MG131. Insa, cum spuneam , nimic nou la ei.
Poate ar fi bine sa deschidem un topic cu greseli observate in revista. Ma gindesc ca le citeste cineva si apare o mai mare responsabilitate :-D ...... cred ca vreau prea multe.....
Spor,
Bill

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi