Forum Machete,Modelism,Hobby: aeromagazin nr.20 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

aeromagazin nr.20

#21 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 04 June 2005 - 02:56 PM

tare mult astept acel sait de care mi se pare ca am observat ca spunea despre el...pana atunci voi rasfoi revista la o cafea langa chioscu de ziare :hammer: :evil: :hammer:http://www.studenten.net/customasp/axl/plane.asp?cat_id=3&ple_id=82&page=0
si despre poze aruncati o privire aici....

#22 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 04 June 2005 - 03:11 PM

Stati ca nu am adus vorba despre folosirea unor poze de pe net!!! :-D In ultimul nr apar 2 poze (Jaguar T.4 si AV-8B Harrier II) pe care le-am vazut si pe www.airliners.net "Cred" ca drepturile de autor se respecta!!! :-x

#23 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 04 June 2005 - 05:08 PM

Maverick, la Jun 4 2005, 02:56 PM, a spus:

tare mult astept acel sait de care mi se pare ca am observat ca spunea despre el...

Draga Mave, aici nu "tastatura" ti-a mai jucat vreo festa ... asa-i ?!
Sunt probleme de topica, sens, logica .... magistralele de date, microprocesorul, overclocking, etc. .... :idea:

#24 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 04 June 2005 - 05:25 PM

1. culmea e ca si mie mi se pare ca seamana suspect de tare pozele din AM cu cele de pe airliners dar pana acum nu am gasit nici una. oricum mai sint situri de genul asta (myaviation.net, planepictures.net) dar pana la dovada, sa mergem pe prezumtia de nevinovatie :))

2. eu cred ca medin ajunge intr-un fel sau altul sa citeasca ce scriem noi aici asa ca nu e chiar barfa pe marginea santului. e pacat de conditiile grafice ale revistei, daca s-ar combina acestea cu articole in genul celor INCEPUTE de Craciunoiu in Modelism sau pe situl cuiva din Arad, Cornel Marandiuc, http://www.virtualar...atic/index.htm) ar ceva mult mai aproape de ceea ce ar trebui sa fie o revista romaneasca de aviatie, dar am impresia ca aeromagazinul in pofida listei de colaboratori e de fapt un "one man show" si de aici pleaca toate problemele. Cu toata secretomania de pe vremea lui Ceausescu istoria aviatiei romaneasti e un domeniu care abia trebuie "defrisat" (urasc expresia dar exact asta vad, un camp cu balarii imense) ar fi prea lung sa insir "pomelnicul" de avioane despre care nu s-a scris nimic sau doar prostii propagandistice, cenzurate, etc. Ar putea iesi o chestie superba (spre care promitea revista la un moment dat ca se indreapta) dar probabil trebuie efort si colaborare. Nu ca as avea ceva cu F-urile, campania din Europa de Vest, asii germani, etc, etc. dar parca prea e plin internetul de ei si usor de gasit informatie.
Pe cand niste profile cu MiG-17 de exp romanesc (sau cate alte avioane in serviciu Romaniei), niste articole cu "deturnarile" de pe vremea comunistilor, piloti fugiti,
etc. nu ca as fi avid de senzational sau un "superpatriot" dar chiar e o lipsa de informatii in zona asta, de analize competente, etc.

#25 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 04 June 2005 - 05:52 PM

MiG, la Jun 4 2005, 05:25 PM, a spus:

e pacat de conditiile grafice ale revistei, daca s-ar combina acestea cu articole in genul celor INCEPUTE de Craciunoiu in Modelism sau pe situl cuiva din Arad, Cornel Marandiuc, http://www.virtualar...atic/index.htm) ar ceva mult mai aproape de ceea ce ar trebui sa fie o revista romaneasca de aviatie,

Ce ai gasit tu Mig acolo e versiunea html a catorva nr. din revista Orizont Aviatic scoasa intr-adevar de Cornel Marandiuc la Arad. Chiar ieri am primit nr. 32 al acestei reviste. Exceptand aspectul de "ziar" al revistei Orizont Aviatic, aceasta e cu adevarat excelenta. Pacat ca dl. Marandiuc nu are posibilitatile financiare sa scoata revista in conditii grafice mai bune.
Oricum e un mare castig ca apare si asa !!

#26 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 04 June 2005 - 06:09 PM

In legatura cu pozele care "seamana" cu cele de pe airliners am aruncat o privire mai atenta si ce am gasit..... :-D :-D :-D Poza cu acel AV-8B Harrier II este de acolo!!!O gasiti la sectiune USMC nu cred ca este indicat sa o mai postez aici!!!

#27 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 14 June 2005 - 08:03 AM

Pt. conformitate:

Aeromagazin nr.20 feb/mai 2005
Tot … 56 pag. inclusiv copertile.

Cuprins:

Editorial pag.1
Actualitati aeronautice pag.2-7
Sunt Howard Hughes: Aviatorul de Costin “Teo” Graur pag.8-14
Grumman F6F Hellcat (1) de Dan Iloiu pag.15-29
“Razboiul Malvinelor” (final) de Felix Ghica pag.30-37
“Mig-25 o victorie tradata” (2) de Mihai Aldea pag.38-43, 45-47
Arhive foto – XF-11 pag.44
Vise de planseta – Tachikawa Ki-94 pag.49
Album foto – SMG-92 Turbo Finist de Mihai Andrei pag.50-51
XF-11 avionul care aproape l-a omorat pe H.H. - profil color pag. coperta 3
Tachikawa Ki-94 - profil color pag. coperta 4


PS: atentie, adresa de e-mail: aeromagazin@b.astral.ro pare a fi nefunctionala generand permanente mesaje de eroare :idea:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: AM_20_cover_s.jpg

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 14 June 2005 - 08:21 AM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi