Forum Machete,Modelism,Hobby: Modelism Int. 3/2005 (92) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modelism Int. 3/2005 (92)

#1 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 14 July 2005 - 02:17 PM

Pe site-ul revistei Modelism Int. e prezentat ca aparut nr. 3/2005. :-D
Puteti vedea chiar si sumarul cu mici extrase.
In provincie la chioscuri insa nici vorba sa fi aparut ceva.
In Bucuresti a aparut cumva ?!

Sau mai nou se distribuie numai la abonati ?! :pint:

#2 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 14 July 2005 - 02:26 PM

Am vazut la magazinul Modelism dar nu stiu ce numar era...

#3 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 14 July 2005 - 06:34 PM

OlafTheViking, la Jul 14 2005, 03:26 PM, a spus:

Am vazut la magazinul Modelism dar nu stiu ce numar era...

Nu se pune ...
Acolo sunt multe nr. din trecut, pt. cei ce vor sa-si completeze colectia.

E vorba de nr.3/2005

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 July 2005 - 07:13 PM

Icata-l
- Siskin III, biplan britan interbelic
- MAS 15, o misiune ratata a amiralului Horthy
- Turan I-II, tanc maghiar
- Takao, crucisator japomez
- poster reclama
- SF aviatic, proiect german din 1981 al unui avion invizibil radar
- IAR -80, prezentarea, cu iz de reclama, a kit-ului
- o pagina, 7 poze si trei rinduri despre expozitia de la Muzeul Militar :-D
- Dewoitine D-27
- "Fachiru" Dobran Ion, un articol despre intilnirea cu domnul General de Flotila Aeriana ® Dobran Ion
- 8 (opt :-o ) pagini de reclama :pint: , ca doar e sufletul comertului, nu?

Va las sa descoperiti singuri o afirmatie....... 8-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: model.jpg


#5 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 15 July 2005 - 05:43 PM

Completez si eu cu cate ceva din cele ce n-au fost scrise despre acest numar.

Pe pagina de langa cea cu expo de la Muzeul Militar mai sunt careva randurui (14 la numar) despre Campionatul european de navo tinut la Constanta si tot 7 poze. Sunt sigur ca si despre asta cat si despre romanii care au participat se putea scrie mai mult. Mult mai mult.
Alt lucru care mi s-a parut interesant este ca pe pagina cu expo Muzeul Militar scrie, citez:
Orice idee este binevenita, pe adresa redactiei sau in reteaua www.cartula.net ce a fost participant direct. Am incheiat citatul.
Si despre asta se putea scrie mai mult.
Practic s-au scris despre doua evenimente, destul de importante in "lumea" machetelor, doua articole de genul : am venit, am vazut, mi-a placut si am plecat.
Ca o parere personala, cred ca participantii la cele doua evenimente meritau mai multe cuvinte chiar daca pozele apareau in format mai mic facand loc la mai mult text.

Exista scapari si la paginile de reclame. Figurina din rasina (pilotul cu elicea) merita si ea o poza daca tot sunt atatea poze cu reclame in finalul revistei. Cei care vor veni la intalnire maine o vor vedea si poate pana plecam va fi si vopsita. Laudele si criticile la adresa ei vor apare saptamana viitoare la "figurine si diorame"
Pana atunci, numai bafta va doresc adica:
Bafta!

#6 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 15 July 2005 - 06:13 PM

Fratilor, nu va fie cu suparare dar tot nu m-ati lamurit !! :pint:

A aparut Modelism Int. la chiosc sau l-ati luat de la magazinul Modelism ... ?
Aici tot nu a aparut la chiosc ....

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 July 2005 - 08:43 PM

Scuze, trebuia sa precizez: e cumparat de la magazinul Modelism! Dar banuiesc ca trebuie sa fie si la chioscuri :pint:

#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 16 July 2005 - 07:25 AM

Z-mare, la Jul 15 2005, 09:43 PM, a spus:

Scuze, trebuia sa precizez: e cumparat de la magazinul Modelism! Dar banuiesc ca trebuie sa fie si la chioscuri :pint:

Scuze ...... (exact cum a zis Z-mare) si de la mine.
Bafta!

#9 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 16 July 2005 - 09:25 AM

bluemax, din ce oras esti?
la iasi am intrebat si mi s-a zis ca nu a aparut din cauza inundatiilor
se transporta doar presa mai importanta, cotidiene, etc si alea putine
probabil in cateva zile se reglementeaza treaba

#10 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 16 July 2005 - 09:29 AM

Si Max si Ronin sunt din Lugoj.
Bafta!

#11 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 17 July 2005 - 08:00 AM

Va multumesc la toti pt. precizari.
Probabil sunt probleme cu distributia prin lantul Rodipet.
Ramane doar sa asteptam ...

#12 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 18 July 2005 - 07:46 PM

am intrat si eu in posesia revistei chiar daca am rasfoit modelul, acum vreo 20 de zile :pint: am asteptat produsu finit
permiteti-mi sa-mi exprim o parere cu privire la o doleanta exprimata cu privire la expozitia de la Muzeul Militar: daca a-si fi printre cei ce au expus a-si fi pregatit un material cu privire la expozitie si la-si fi trimis redactiei cu propunerea de publicare ... va ve-ti intreba de ce afirm asta :roll: astazi am trecut prin Cj pe la singuru magazin unde se gasesc kituri si am intrebat pe sefa de raion daca ar fi dispusa sa primeasca pe rafturi kituri ParcModels si mi sa raspuns daca sunt reprezentantu firmei,binenteles ca am raspuns ca nu ci sunt un cumparator si vine raspunsu :"Domle,sa vina firma cu kiturile nu dumneavoastra cu ele gata facute,sa cautam noi toate firmele sa le invitam sa le vindem marfa?noi putem sa primim asa de la dumneavoastra doar o cutie 2 ca sa vede daca au cautare si trecere..."
asa ca am inteles si eu doleantele noastre cu privire la expozitie :oops: :-? :oops:
si cu privire la publicitate chiar nu de mult vedeam niste rev cu profil modelistic din italia si am vazut spatiu rezervat publicitati nu e mare diferenta,imi doresc sa apara si la noi un investitor ca sa scoata o revista sau de ce nu sa cumpere una din cele care exista:TopGun,AeroMagazin sau Modelismu si atunci ce vom mai spune, pana ce nu ne vom implica atunci nu avem altceva decat sa carcotim
Ma bucur macar ca exista Modelismu care vine cu ceva original nu ca "altii" care fac recenzii la cartile de la Squadron sau alte edituri in articole si iau pozele de pe internet, ar trebui sa multumim cat de cat Modelismului ca a adus in tot acest sfert de secol informatii care le gasesti doar in arhive sau in memoriile veteranilor...
Si inca ceva,daca Modelismu ar avea macar pe jumatate abonati cat a avut Aeromagazinu eu cred ca ar fi altceva dar ce sa faci cu bani putini :roll: :-D :roll:
Parerea mea si nu vreau sa jignesc pe nimeni

Cu respect,al vostru Mav

Aceasta postare a fost editata de Maverick: 18 July 2005 - 07:57 PM


#13 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 18 July 2005 - 10:05 PM

Adevarul ca din toate revistele romanesti de profil (TopGun, AM, Modelism) batranul Modelism sta cam cel mai bine la capitolul originalitate/articole interesante, mai mereu am gasit cate ceva... macar sint si lucruri care nu sint luate direct de pe net...

Unde puncteaza slab de tot revista asta e la conditiile grafice, degeaba e pe hartie lucioasa, grafica e un kitsch infiorator, vorba lui Robanescu "conditii grafice de delir" tin minte un numar fenomenal cu niste ingerasi-marinari pe fond argintiu sau altul cu o tipa intr-un fel de... hai sa le spun "bikini" si cu un bici in mana asezata langa un MiG23 s.a.m.d. In general astept cu spaima orice aparitie Modelism legat de chestia asta...

Aceasta postare a fost editata de MiG: 18 July 2005 - 10:06 PM


#14 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 July 2005 - 08:08 AM

Maverick, la Jul 18 2005, 08:46 PM, a spus:

permiteti-mi sa-mi exprim o parere cu privire la o doleanta exprimata cu privire la expozitia de la Muzeul Militar: daca a-si fi printre cei ce au expus a-si fi pregatit un material cu privire la expozitie si la-si fi trimis redactiei cu propunerea de publicare ...

Off topic :hammer:

Nu este chiar asa. Nu de alta, dar Cristi Craciunoiu a fost prezent la expozitie, a stat de vorba cu majoritatea expozantilor si nu numai. De aici pana la un articol ceva mai amplu nu este decat un pas.
Nu cred ca altcineva putea sa pregateasca un material mai bun si sa fie si obiestiv in acelasi timp, avand in vedere ca era unul dintre expozanti.
Acelasi lucru si despre evenimentul din Constanta. Despre ala era chiar mai simplu pentru ca navomodelistii citati ca participanti sunt dintre cei mai buni navomodelisi din tara si asta nu de ieri de azi.
Spre exemplu, Ilie Goga, in 1990 era in primii 10 sportivi ai tarii, multiplu campion mondial si european, Andrei Romeo are si el la activ titluri mondiale si europene si mai sunt exemple. Numele celor doi imi vin repede in minte pentru ca de-a lungul anilor le-am admirat cele mai multe dintre machete, machete a carei valuare nici nu stiu s-o estimez.
Sunt doar doi dintre machetistii de mare valuare despre care lumea nu stie mare lucru. Multi dintre machetisti nici nu au auzit de numele lor, cu atat mai putin despre ei ca oameni si ca machetisti.
Aici putea interveni Cristi Craciunoiu in articolul sau, pentru ca-i cunoaste, pentru ca i-a arbitrat de-a lungul anilor, le cunoaste realizarile si esecurile. Nu-l prea vad pe Goga, care este de o modestie si onoare iesite din comun, sa scrie un articol despre participarea lui la europenele de navo. Si iata cum deja nu mai sunt nici eu chiar obiectiv, de Goga legandu-ma o foarte veche prietenie.
Si atunci, Mave, ma intreb eu : cum poate scrie cineva un articol intr-o revista, despre un eveniment in care a fost implicat, si sa fie si ofiectiv fata de el si ceilalti participanti la eveniment?

Bafta!

#15 Useril este offline   toni 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 10-December 04

Postat 19 July 2005 - 10:23 AM

maverick, daca stii vreun magazin in care pavel sa-si poata distribui marfa vezi ca este deja un topic: http://cartula.net/m...hp?showtopic=67 ;
De ce n-ati spus pana acum, deci originalitatea este pretuita in modelism? Eram capcaun si numai p-asta n-am observat-o! ptiu...

#16 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 19 July 2005 - 10:57 AM

Daca am retinut eu bine, Crios spunea ca la concursurile de machete, din 100 de puncte doar 10 erau pentru calitatea lucrului, originalitate etc.

#17 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 19 July 2005 - 10:57 AM

Articolele din Modelism sunt originale si asta este un lucru bun, dar
eu personal in ultimii ani m-am cam saturat de biplane din perioada
interbelica ce au fost cumparate de fostii nostri conducatori intr-o
gama diversa, parca mai vreau si subiecte comune gasite pe INTERNET
(Nowotny, Galland, Hartmann etc.)

#18 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 July 2005 - 11:18 AM

OlafTheViking, la Jul 19 2005, 11:57 AM, a spus:

Daca am retinut eu bine, Crios spunea ca la concursurile de machete, din 100 de puncte doar 10 erau pentru calitatea lucrului, originalitate etc.

Machetele respectivilor sunt pe bune de aur mare :pint:

Despre revista pot sa spun ca o cumpar doar de "amorul artei". Dupa 15 minute deja nu mai aveam ce citi la acest numar asa ca il astept cu interes pe urmatorul.
Numarul asta mi se pare facut nitel cam in "graba". Arata mai mult ca un numar de revista care trebuia sa apara, dar pentru care nu exista material suficient pentru a fi publicat.
Bafta!

#19 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 19 July 2005 - 11:26 AM

"De ce n-ati spus pana acum, deci originalitatea este pretuita in modelism? Eram capcaun si numai p-asta n-am observat-o! ptiu... "
te referi la Modelism revista sau modelism activitatea?
asta nu stiu daca e zisa in gluma dar din punctul meu de vedere asa e...daca vreau sa aflu info despre 109 sau galland stau pe net (cu 400.000 pe luna abonament pe care il fac oricum pt alte utilizari) si aflu mai multe decat mi-as putea dori pe subiectul asta. nu ar mai avea rost sa iau Modelismul daca ar scrie aceleasi lucruri. pt mine unele articole din Modelism chiar daca de multe ori au planurile alea ca vai de capul lor, marite dupa te miri ce *gif.uri, nici macar vectorizate, au fost niste puncte de plecare, erau pt mine noutati de care nici macar nu stiam.

e adevarat se pune si problema celor care au mai putin acces la internet, poate Modelismul ar trebui sa aiba si un caracter de popularizare, cine stie, dar e clar ca Modelismul nu mai e o revista destinata tinerilor de mult timp,(tineri=sub 20 ani). Eu am ramas blocat sa aud niste pusti de vreo 12-14 ani acum ceva timp cam asa: Spitfire mkV e o porcarie ca are aripile taiate si intra imediat in stall, omuletii habar nu aveau de existenta Modelismului, aveau machete Italeri de la Metro si jucau orice, inclusiv Il-2 de unde stiau pe de rost cam toate avioanele. Poate ma intind cam mult cu vorba dar mi se pare interesant, ajunsesera sa isi faca o ierarhie a valorii avioanelor foarte apropiata de cea reala fara sa aiba nici cea mai vaga idee de istoria avioanelor alora, zburau baietii cu nonsalanta He111 cu stele rusesti sau pe38-ul cu cruci germane. Asta insemna pt ei educatie istorica/aeronautica...jocuri pe calculator si machete italeri de la supermarket..e o realitate si asta si am impresia ca asa sint majoritatea

Aceasta postare a fost editata de MiG: 19 July 2005 - 11:41 AM


#20 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 19 July 2005 - 03:49 PM

eu ma refeream doar la pagina cu imaginile de la muzeu militar si nu ii pare indicat ca tot dansul sa fi scris articolul,parca vad ca se spunea ca ii publicitate mascata a produselor Modelism. Pt nr viitor mi-am luat si eu inima in dinti sa scriu un mic articol in rev si abia astept sa vad reactia cititorilor si mai ales a voastra in special si va fi intr-un fel un raspuns la ce spunea Paul(nowotny,hartmann,etc) si la ce spunea Mig legat de copii pai cum sa iesim in afara cand noi nu stim despre ai nostri cat de cat,degeaba stim fir in par despre alti daca nu venim si cu ce avem noi,tot aici intra si batatia noastra cu pumnii in piept ca ne-am razboit cu toti in afara de japonezi pai cei din afara vor spune cu nonsalanta ca avioanele noastre ori au fost teleghidate sau ca nu am avut deloc :roll: :oops: :roll:
Vrem o revista care sa se ridice la nivelul altora din alte colturi ale lumi atunci sa nu mai asteptam de la o mana de oameni sa faca tot si noi sa iesim in fata ca suntem romani si ce viteji am fost si ce mari realizari aeronautice am facut,cum sa ne impunem de ex cu Vuia daca nici la 100 de ani NOI ROMANII nu suntem in spare sa realizam o replica a aparatului care sa zboare acei cativa metri,ii aspteptam poate pe americani sa ni-l faca sa intervieveze veteranii sa tina lectii de istorie pustanilor de generala sau liceu ca noi am avut piloti de o valoare mult mai mare decat si Clostermann!!!De Serbanescu stim tot,cat stim?De Cantacuzino,unii inca il mai fac comunist care e atitudinea noastra??? :pint: :cry: :cry: :cry:
si pot sa ii raspund si lui Paul cat de cat cu privire la acele aparate interbelice:daca nu erau acelea cat de cat ca sa se formeze piloti si mai ales instructorii viitori care au pus mansa in mana lui Serbanescu,Cantacuzino,Galea,Matra,Dobran credeti ca am fi avut rezultatele care sunt?nici pe departe....
Cati dintre noi cei de aici am cautat un cimitir al eroilor sa punem o coroana de flori la mormantul unui aviator?Cati domnilor?Cati au trecut pe stada unde sa Dobran sa intre sa ii stranga mana si sa-l intrebe de sanatate?
Puteti sa nu-mi dati dreptate,dar suntem romani si e jalnic...nu fac morala celor de pe forum ci tututor celor multi care sunt logati sau doar il vizitaza din cand in cand...

Toni incercam sa ajut direct daca poate nu ti-ai dat seama si eu puteam cere un nr de tel si atat ....

Cu respect al vostru Mav

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi