Forum Machete,Modelism,Hobby: Revista Modelism 1/2008 (108) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revista Modelism 1/2008 (108)

#81 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 17 March 2008 - 02:57 PM

Vezi postareaOlafTheViking, la 17 Mar 2008, 12:21, a spus:

Radu cred ca exagerezi putin. Revista ar avea material pentru un an, maxim doi.


Un an... doi... dar ce ani! :-) Better to be a lion for a day than a dog for a lifetime!
Radu

#82 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2008 - 03:04 PM

Vezi postareaOlafTheViking, la 17 Mar 2008, 14:21, a spus:

Eu am cerut permisiunea autorilor unor articole de aici sa pun si pe machete.ro anumite articole, in special cele cu tehnici. Dintre cei solicitati nici unul nu m-a refuzat. Dinspre partea lor exista deschidere.


Un mod real de impulsionare ar fi fost sponsorizarea de continut nou, nepublicat inca... Preluand articole deja publicate, ai facut-o doar ca sa muti trafic spre o afacere comerciala :hi:
Si da, exista deschidere din partea autorilor. Poate prea mare uneori. :-)

#83 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 17 March 2008 - 03:17 PM

"Un mod real de impulsionare ar fi fost sponsorizarea de continut nou, nepublicat inca... "

Nu, nu ar fi fost. Cartula e forumul nostru, si acum mult timp cand a cazut saitul vechi toti am zis ca punem umarul sa facem din el noul nostru loc. Pe scurt, orice articol se publica aici mai intai. Mi se pare o chestie de bun simt. Poate nu ai stiut niciodata ca pana si articolele mele intai le-am trimis la tine si pe urma le-am publicat la mine. La fel cum nu pot sa concep sa mai existe alt forum, concurent. Ein fuhrer, ein forum, cum ar veni.

#84 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2008 - 03:33 PM

Ce zisei eu mai sus, e doar purul adevar :-)

#85 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2008 - 03:34 PM

Heil forum! :-)
Cred ca antevorbitorul se referea la practica occidentala de a trimite un kit nou unui modelist acesta urmand sa faca ce i se cere - first look, kit review, workbench review si altele in f de ce vrea editorul.
Chestia asta a fost incercata de Parcmodels. Din pacate fara o intelegere batuta-n cuie nici modelistul nu s-a simtit obligat sa-i dea in branci si nici comanditarul nu a avut instrumentul cu care sa-l stranga de momitze.

#86 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 17 March 2008 - 04:30 PM

In cazul revistelor, de obicei firma trimite macheta revistei, iar revista o trimite unui scriitor/autor caruia ii cere ce sa faca, adica recenzie, articole, etc. Arareori o firma trimite machete direct unuia, iar cand fac asta e cam periculos pentru ca unii au propria lor agenda sau sufera de "incompetenta guraliva". Unii poate stiti ce s-a intamplat cand Dragon a trimis un Mustang la 1/32 lui Tom Cleaver. :-)
Eu unul asa fac. Trimit esantioane gratuite revistelor, nu direct autorilor. Nu am trimis la Modelism pentru ca ei nu au o sectiune dedicata recenziilor. Daca ar avea, ar primi esantioane gratyite in mod regulat, si nu numai de la mine.
Radu

#87 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2008 - 02:24 AM

Eco ! Quot erat disputandum !

#88 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 18 March 2008 - 01:22 PM

Vezi postarearadub, la 17 Mar 2008, 16:30, a spus:

... "incompetenta guraliva". Unii poate stiti ce s-a intamplat cand Dragon a trimis un Mustang la 1/32 lui Tom Cleaver. :-)


Wow!
Aia cu Tom Cleaver, cand la sfarsit a zis ca "a pus piesele la loc in cutie, a iesit afara si a depus totul in tomberon; Review kit supplied by Dragon..."
Mai ramanea sa spuna "Review kit COURTESY of..." :hi:

#89 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 18 March 2008 - 01:32 PM

Ala e! Kitul nu e perfect, si nici recenzorul nu trebuie sa se simta dator cuiva pentru ca primit un kit gratuit pentru recenzie. Numai ca in cazul acela, tipul a fost grosolan, prost informat si infumurat (trei sferturi din "recenzie" au fost dedicate detaliilor legate de cunostintele lui si cat de tare e el) iar intreaga recenzie a fost emotiva si incitatoare la reactii emotive. Ca rezultat, lumea inca mai crede ca acel kit este un dezastru total (si nu e, are bubite, dar tratabile). Asta a cauzat o serie de postari pe diferite forumuri, de genul "Nu am kitul, nu l-am vazut niciodata, nu am de gand sa il cumpar, dar e shit!".
Cred ca Dragon a suferit o rana care va lasa o cicatrice pe viata. Pe nedrept. :-) Parerea mea e ca a scapat (daca a scapat) usor fara un proces pentru acea calomnie care a cauzat pierderi masive.
Radu

#90 Useril este offline   mihaialdea 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 24-June 06

Postat 29 March 2008 - 02:47 PM

Vezi postareaVernier, la 13 Mar 2008, 12:45, a spus:

Imi pare rau ca trebuie sa intru in niste detalii mai putin "ortodoxe". Intamplarea face sa lucrez intr'un domeniu care are legatura cu editarea si tiparul si intr'un acces de prostie tipic mie, i'am propus in repetate randuri d'lui Craciunoiu sa'i fac o paginare mai de doamne-ajuta, gratis. G-r-a-t-i-s. De fiecare data mi'a aruncat o privire care imi dadea impresia ca nu e nimeni acasa, spunea "Da, vorbim vineri" "Vorbim luni". Dupa ce am facut sportul asta de n ori am lasat'o balta pentru ca am si eu o nebunie: cand vorbesc cu cineva as vrea sa ma asculte, altfel as putea sa recit Luceafarul in troleu si as lua si bani pe treaba asta.
Pe de alta parte daca as vrea sa public ceva, la Modelism n'am aflat nicodata cat ar fi costul unui articol, iar intr'o revista straina, sa fim seriosi, subiectele pe care le tratez ar intra automat pe mail la "spam", asta desigur daca modelism inseamna doar avioane, tancuri si vapoare militare, caz in care imi cer scuze pentru tot ce am spus legat de Modelism si eventual rog un moderator sa stearga mesajele pentru motiv de impertinenta. Pentru "monumente", pot sa le public pe net, poate fac si'o premiera pentru ca nu am mai vazut asa ceva la noi.


Intamplarea face sa lucrez intr'un domeniu care are legatura cu editarea si tiparul si intr'un acces de prostie tipic mie, i'am propus in repetate randuri d'lui Craciunoiu sa'i fac o paginare mai de doamne-ajuta, gratis. G-r-a-t-i-s. De fiecare data mi'a aruncat o privire care imi dadea impresia ca nu e nimeni acasa, spunea "Da, vorbim vineri" "Vorbim luni".

Ma intereseaza foarte pe mine o colaborare !!!
Medin Robanescu : aeromgazin@clicknet.ro

#91 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 March 2008 - 08:03 AM

Citeaza

Z-mare,
cred ca tu (si multi altii) nu pricepi (pricepeti) un lucru.
....
Apoi eu am spus care e solutia: AUTORII si REVISTA trebuie sa COLABOREZE
Radub, iar vorbim impreuna dar ne intelegem separat! :pardon: Si aici si cu alta ocazie, am afirmat clar: Nici o revista nu poate fi mai buna decit colaboratorii ei!

Citeaza

noi vrem sa o ajutam pe baba sa treaca strada, dar ea nu vrea acest lucru!
Radub, eu, si nu numai eu, vrem sa colaboram din pacate Craciunoiu refuza aceasta colaborare. Poate nu direct (adica nu zice: nu-ti public articolul) ci prin atitudine!
Asta-i buba! Uite, mai are un articol de la mine nepublicat inca! Nu-i bai, mai fac o incercare, mai scriu ceva, dar daca si de aceasta data iese ceva harcea-parcea...sorry, ma las pagubas!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 31 March 2008 - 08:14 AM


#92 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 31 March 2008 - 10:26 AM

Vezi postareaZ-mare, la 31 Mar 2008, 07:03, a spus:

Radub, eu, si nu numai eu, vrem sa colaboram din pacate Craciunoiu refuza aceasta colaborare. Poate nu direct (adica nu zice: nu-ti public articolul) ci prin atitudine!
Asta-i buba! Uite, mai are un articol de la mine nepublicat inca! Nu-i bai, mai fac o incercare, mai scriu ceva, dar daca si de aceasta data iese ceva harcea-parcea...sorry, ma las pagubas!


Nu stiu ce doresti de la mine... vrei sa "smulgi" de la mine o injuratura sau un blestem pentru cineva? :pardon:
Am mai spus mai sus "AUTORII si REVISTA trebuie sa COLABOREZE. Cele trei cuvinte reliefate sunt esentiale. Nici unul nu prea are rost fara celelalte doua."
Daca unul dintre cele trei nu "functioneaza" cum trebuie, nu merge treaba. E nevoie de o schimbare a atitudinilor, a obiceiurilor, a tarelor, etc. in toate taberele. Mai sus am indemnat revista sa colaboreze cu autorii si pe autori sa colaboreze cu revista (indiferent care e revista si care e autorul). Daca din toate aceste cuvinte tu intelegi ca ii laud doar pe unii si ca ii critic doar pe altii, atunci cred ca ai inteles gresit. Nu critic, nu laud, spun lucrurilor pe nume.
Radu

#93 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 March 2008 - 12:46 PM

Citeaza

Nu stiu ce doresti de la mine... vrei sa "smulgi" de la mine o injuratura sau un blestem pentru cineva?
Doame fereste! :pardon: Nu-mi sta in fire asa ceva!

Citeaza

Daca din toate aceste cuvinte tu intelegi ca ii laud doar pe unii si ca ii critic doar pe altii, atunci cred ca ai inteles gresit.
In nici un caz Radub, am inteles perfect! Numai ca acest spus pe nume pare adresat mai degraba membrilor forumului decit lui Craciunoiu! Asta-i tot, eu te-am intels foarte bine de aceea ziceam ca "baba" nu vrea sa treaca strada! :pardon:. Ramine sa inteleaga si ....baba! :angry:

#94 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 31 March 2008 - 01:18 PM

Vezi postareaZ-mare, la 31 Mar 2008, 11:46, a spus:

Numai ca acest spus pe nume pare adresat mai degraba membrilor forumului decit lui Craciunoiu!


Asta e problema ta! Deal with it! :pardon: Eu zic 1+1=2 tu intelegi 1+1=2 :pardon:
Radu

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi