Forum Machete,Modelism,Hobby: Revista Modelism 1/2008 (108) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revista Modelism 1/2008 (108)

#61 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 March 2008 - 08:45 PM

Eugen,
Iata cum foarte simplu ai pus unctul pe "I".

Vreau sa iti reamintesc ca sigla IPMS (unde "M" este de la "Modelism") este "Pentru modelisti de catre modelisti".
Cum se face ca tu accepti munca modelistilor daca e pe forum dar nu si daca aceeasi munca apare in scris in revista?
Ore cumva crezi ca scrisul in reviste este apanajul unor elite?
Cine decide aceste elite?

Daca afli raspunsul la aceste intrebari, vei atinge acel zen care iti va claritatea de care ai nevoie sa vezi situatia de pe o pozitie obiectiva.

Sunt zeci de articole scrise aici care pot fi publicate fara nici o modificare.

Radu

#62 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 14 March 2008 - 09:47 PM

Vezi postarearadub, la 14 Mar 2008, 20:45, a spus:

Sunt zeci de articole scrise aici care pot fi publicate fara nici o modificare.


Asta e parerea ta si eu personal ti-o respect, dar ca sa apelezi la aceste articole trebuie mai intai sa recunosti ca ele exista ori singurul meritoriu recunoscut este un singur topic.
Mai citeste inca o data.
Imagine atasata: sincere_felicitari_sau_nu.jpg

Bafta!

#63 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2008 - 09:53 PM

Topicul asta devine usor-usor o colectie de truisme. Citind topicul, mi-a adus aminte de urmatoarea povestioara...

Citeaza

Cică doi evrei se certau pe o capră. Fiecare susţinea că animalul cu pricina îi aparţine, din varii motive. Neizbutind să cadă de acord, s-au decis să meargă la rabi, la judecată. Învăţătorul îl urmăreşte, răbdător, pe primul, spunîndu-şi păsul, după care declară:
-„Tu ai dreptate.“
„Stai, rabi!“ sare al doilea. „Ascultă-mă şi pe mine.“ Şi îşi expune, la rîndu-i, propria-i argumentaţie. Mîngîindu-şi barba, învăţătorul concede în final:
-„Tu ai dreptate“.
„Dar, rabi“, constată contrariat un al treilea, adus drept martor, „nu pot avea amîndoi dreptate!“
-„Şi tu ai dreptate“, răspunde rabi.


#64 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 14 March 2008 - 10:05 PM

Vezi postareacartula, la 14 Mar 2008, 21:53, a spus:

Topicul asta devine usor-usor o colectie de truisme. Citind topicul, mi-a adus aminte de urmatoarea povestioara...

Citeaza

Cică doi evrei se certau pe o capră. Fiecare susţinea că animalul cu pricina îi aparţine, din varii motive. Neizbutind să cadă de acord, s-au decis să meargă la rabi, la judecată. Învăţătorul îl urmăreşte, răbdător, pe primul, spunîndu-şi păsul, după care declară:
-„Tu ai dreptate.“
„Stai, rabi!“ sare al doilea. „Ascultă-mă şi pe mine.“ Şi îşi expune, la rîndu-i, propria-i argumentaţie. Mîngîindu-şi barba, învăţătorul concede în final:
-„Tu ai dreptate“.
„Dar, rabi“, constată contrariat un al treilea, adus drept martor, „nu pot avea amîndoi dreptate!“
-„Şi tu ai dreptate“, răspunde rabi.


Ceea ce am si vrut sa demonstrez.
Si ca tot veni vorba de bancuri, nu trebuie sa va luati intotdeauna dupa ce e scris. Eu sunt patit! Am vazut undeva pe o usa scris mare "Femei" si cand am intrat ... nu cred ca e cazul sa va spun de ce am fost dezamagit.

Bafta!

#65 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 14 March 2008 - 11:19 PM

Citeaza

Cum se face ca tu accepti munca modelistilor daca e pe forum dar nu si daca aceeasi munca apare in scris in revista?

Nu stiu! Nu-mi aduc aminte sa fi zis asa ceva... Cred ca-mi scapa ceva...

Imi aduc insa aminte ca am spus de multe ori - si eu ca si altii - ca "sunt zeci de articole scrise aici care pot fi publicate fara nici o modificare" si ca (virgula) cartula.ro inlocuieste cu brio lipsa unei reviste, si ca (virgula) cartula.ro poate fi oricand numit(a) o "revista pentru modelisti de catre modelisti".

Da! Cred ca scrisul in reviste este apanajul unor elite. Pentru ca a publica intr-o revista inseamna a te ridica la un anumit standard care nu-i accesibil oricui.

Cine decide aceste elite? Nu stiu! Dar cred ca stiu ca unitatea de masura a elitei este relativa, subiectiva si nu totdeauna obiectiva.

Si nu pot sa nu recunosc adevarul ca „si tu ai dreptate“...

P.S. Si Crios are dreptate: "Ca sa apelezi la aceste articole trebuie mai intai sa recunosti ca ele exista"

P.P.S. Daca va lipseste o "revista" nu uitati ca exista cartula.ro care e mai mult decat o "revista".

Aceasta postare a fost editata de eugen: 14 March 2008 - 11:36 PM


#66 Useril este offline   Vernier 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 03-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2008 - 02:00 AM

Am senzatia ca discutia asta s'a lungit mai mult din cauza posturilor mele. Din pacate nu sunt atat de vechi pe forum ca sa stiu cand si de ce au aparut intepaturile cu Modelism dar opinia exprimata de mine nu reflecta un punct de vedere al comunitatii si nici nu a fost declansata de editorialul ultimului numar. E vorba doar de atitudinea Modelism fata de publicul cititor, prin prezenta fada si ingalata pe care fiecare cumparator plateste 6 lei la doua luni, 3 pe luna sau alte proportii. Insa n'o citesc peste umar in tramvai si de banii astia am tot dreptul sa'mi dau cu parerea pentru ca este un produs comercial. Nu e autoritatea absoluta in istoria tehnicii in general sau legea de capatai a neamului, e o revista care printr'un concurs de imprejurari a supravietuit si detine (momentan) monopolul in domeniul sau dar asta nu inseamna ca trebuie sa'i plang de mila sau sa'i intind o mana de ajutor pentru ca deja cei 6 lei sunt suficienti, cunosc multi oameni care nu o cumpara de peste 10 ani dar cand aud numele se vaita de parca ei o produc. Daca n'ar fi avut clienti, nu s'ar mai fi vandut, nu? Sau isi inchipuie cineva ca editorul arunca 1000-1500 de euro pe luna pe maculatura? Hm... Ar fi mai comod sa nu o mai cumpar de acum incolo, fara batai de cap, comentarii, barfe, prostii... Modelism? A, era o revista, da, mi'aduc aminte, nu stiu, n'am mai cumparat'o demult, era destul de interesanta, avea si niste planuri parca, si poze. Da, daca ma gandesc bine n'am invatat mai nimic de pe'acolo, ca nu prea avea tutoriale, nici subiectele nu variau, mai mult tematica militara, daca nu te uitai pe coperta aveai senzatia ca doi ani la rand ai cumparat acelasi numar. O luam asa, din inertie, mai mult pentru senzatia de copilarie cand visam la machete si materiale de calitate, dar pana la urma am lasat'o balta, ca nici n'avea fata comerciala si daca aparea ceva deosebit auzeam eu. A scris chiar si Craciunoiu intr'un editorial mic: daca aveti nevoie de planuri, cautati pe Google ca sigur le'a scanat cineva si le'a postat pe vreun site. Era simpatic in felul lui, mai ales pentru materialele de interes national, inedite si originale dar atat de rau prezentate ca te facea sa'ti para rau ca nu esti francez...

Aceasta postare a fost editata de Vernier: 15 March 2008 - 02:07 AM


#67 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 15 March 2008 - 11:10 AM

Cred ca imi dau seama care e miezul problemei...
Cand zic ca trebuie sa va implicati, nu zic ca trebuie sa le dati lor o mana asa de mila, ca e vai de capul lor.
Eu cand zic asta, zic asta pentru ca stiu ca asa fac revistele "bune" din lume.
Va pot da exemple clare: AIR Modeller are articole scrise numai de modelisti. Majoritatea acelor articole au aparut si pe forumuri. ModelX este bazat numai pe articole scrise de modelisti. TOATE acele articole au aparut si pe forumuri. Eu am scris articole bazate pe postari pe forum. Nu sunt o elita, sunt un modelist. Si fac asta din dorinta de a impartasi hobbyul meu cu lumea. Toata lumea beneficiaza. Asta e tot. Absolut orice lucru legat de modelism din jurul vostru, kituri, carti, reviste, machete, rasini, vopsele, etc, sunt nascute din pasiunea cuiva care s-a implicat.
Un scriitor "de modelism" nu este o elita, nu este un monstru sacru. Modelismul e un hobby, practicat de mine, de tine si de el sau ea in timpul liber. Trebuie sa ai facultatea de modelism ca sa scrii un articol? Chiar daca nu ai scris vreodata, nu te teme, editarea, corectura si redactarea pot fi facute de editor. Daca poti scrie pe un forum, atunci poti scrie si la o revista.
Va repet, daca va bazati pe "sa SE dea", "sa SE faca", atunci aliniati-va la sirul de "dezamagiti" care sunt nemultumiti ca nu pica para malaiata. Nimic nu SE face de la sine.
Revista Modelism si noi trebuie sa ne unim eforturile. Amandoua partile trebuie sa accepte acest lucru. Numai astfel va ajunge la cele standarde pe care le dorim.
Gata, am spus acelasi lucru de mai multe ori.
Radu

#68 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 15 March 2008 - 12:55 PM

@radub: Nu-mi place ca trebuie sa fiu atat de franc, dar tu chiar nu intelegi despre ce e vorba! Nu incercam sa punem bete in roate cuiva, dar experienta cu aceasta redactie, care in cazul meu depaseste 10 ani (!) a demonstrat ca omul sfinteste locul - ADICA - atata vreme cat nu-si schimba modul de a gandi, revista va fi foarte slaba. Punct. Daca vrei sa te constitui in avocat al lor in topic, e placerea ta, dar sunt multi oameni care sunt din ce in ce mai nemultumiti, iar altii au incetat sa se mai agite (de exemplu nu mai cumpara revista de ceva timp - a se citi ani).
In orice intreprindere comerciala (cum este cazul aici), SATISFACTIA CLIENTULUI PRIMEAZA! Reciteste pe forum: unde e satisfactia? Nu vorbim de oamenii care lucreaza, ci de produsul finit. Promit ca o sa incep sa cumpar din nou revista atunci cand va avea macar calitatea numarului 3/1986.

Postat de mine in 15.03.2008.

Rog sa imi fie iertat tonul.
Kamob

#69 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 15 March 2008 - 01:23 PM

Kamob 50,
Eu nu sunt avocatul nimanui. Daca tu gasesti locul in care eu am spus ca totul e perfect cu revista Modelism, arat-mi si mie!
Tot ce am spus este ca STIU cum se fac alte reviste din alte tari. Eu am scris pentru reviste la cererea lor dupa ce mi-au vazut munca pe internet. Modelisti ca si mine si ca tine, sau oricine de pe acest forum contribuie la acele reviste "bengoase". De aceea am spus ca revista si modelistii trebuie sa colaboreze ca sa faca ceva bun. Fara contribuitori, nici o revista, de nicaieri din lume, chiar si editata de cel mai tare dintre cei mai tari editori cu cele mai meseriase scule, tot va iesi o prostie. Sunt aici oameni care pot contribui. I-am sfatuit sa contibuie. Am sfatuit si revista sa ii contacteze. ASTA E TOT CE SPUN EU. Nu am criticat, nu am laudat.
Foarte bine ai zis ca omul sfinteste locul. Eu am aratatat cum oamenii (modelistii) pot sfinti (pot contibui la) locul (o revista, care o fi ea :shok: ).
Radu

#70 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 15 March 2008 - 01:43 PM

Vezi postareaKamob 50, la 15 Mar 2008, 12:55, a spus:

SATISFACTIA CLIENTULUI PRIMEAZA! Reciteste pe forum: unde e satisfactia?


Asta spuneam si eu mai devreme, daca editorul nu apleaca urechea la cititori va ramane cu revista nevanduta.
Clientul nostru , stapanul nostru. Sa fie clar. Cei care editeaza revista o fac pentru ei insisi nu pentru cititori.
Vernier spunea ca editorul nu arunca 1000-1500 de euro pe maculatura, eu zic ca la cata reclama e in revista ar putea sa o distribuie gratis.... parerea mea.
Apropo are cineva idee care e tirajul? Am cautat in revista si nu am gasit ( poate mi-a scapat mie) :shok:

#71 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 15 March 2008 - 02:31 PM

Vezi postareaDragosP, la 15 Mar 2008, 11:43, a spus:

Asta spuneam si eu mai devreme, daca editorul nu apleaca urechea la cititori va ramane cu revista nevanduta.


Pai asta e esenta problemei - e o esenta lunecoasa care tot scapa... Daca editorul nu are materiale, poate apleca el urechea pana oboseste, ca tot nu rezolva nimic. Se aplica metoda GIGO (Garbage Imput Garbage Output). Revista nu este nimic altceva decau un medium, un mijloc, un intermediator, care transmite cititorului datele scrise de autor. Fara autori, cititorii se pot plange cat vor. Cei care sunt cu adevarat obiectivi, pot observa ca nu toate articolele sunt scrise de "Modelism" sau "Craciunoiu" ci de diferiti indivizi ale caror nume apar in coada articolului. Si cand spun asta, nu iau apararea editorului. Si Craciunoiu are o vina ca nu ii contacteaza pe autorii care publica pe internet. In sectiunea "articole" de aici e o mina de aur care ar putea fi exploatata. Dispretul lui Craciunoiu fata de cei de pe aici s-ar putea sa fie cea mai importanta sansa pe care o rateaza. Beggar on a beach of gold! (Cerstetor pe o plaja din aur :| ).
Iata o oportunitate pentru cineva cu initiativa - se poate scoate o revista foarte frumoasa cu articolele de aici. :shok:
Din nou, ma intorc la problema esentiala, fara autori, fara contribuitori, o revista nu se va "ridica" niciodata. Nu iau apararea vreunei reviste anume ci spun lucrurilor pe nume. Chiar si daca apare o competitie, aceleasi reguli se aplica. Va reamintesc ca aceeasi "boala" adica lipsa de contribuitori si articole, a ucis si Aeromagazin.
Radu

#72 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 15 March 2008 - 04:33 PM

Nu se stie cat de moarta e Aeromagazin :shok: Cineva de la AM zicea ca o sa apara un nr pana la 1 aprilie. Sper sa nu fie inca o pacaleala.

#73 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 15 March 2008 - 06:21 PM

Fratilor, interesante dezbateri si noi puneri in lumina am vazut din partea unor membrii recenti intrati in arena postarilor. Si nu numai.
Radu ai toata dreptatea din lume in ce spui. Totusi noi nu putem contribui la revista cu NIMIC, daca Craciunozaurux Rex, nu isi schimba atitudinea. S-au dat aici exemple suficiente in care colaborarea a fost refuzata sau trunchiata in asa hal, incat autorul nu a mai dorit sa .... colaboreze. La faza asta, chiar suntem neputinciosi. Daca dl. Craciunoiu citeste aceste randuri si nu extrage informatia necesara "iluminarii" sale, atunci sa-mi fie iertata exprimarea, a imbatranit degeaba. Si va piere pe limba lui .... cu tot cu revista si ironiile sale.

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 15 March 2008 - 06:44 PM


#74 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 15 March 2008 - 07:53 PM

Pai acum ce sa zic... iar o sa zica lumea ca ii iau apararea (si nu i-o iau :| ) dar daca el va fi tratat cu dispret si va fi poreclit si balacarit in toate felurile, nu prea cred ca va dori sa aiba de-a face... Adevarul e ca amandoua taberele, si el si noi, trebuie sa ne cam calcam pe inima si sa cadem la un fel de pace pentru binele tututor. Poate ca ar fi bine ca altcineva din redactie sa ia legatura cu autorii, daca el este atat de pismuit. Poate ca autorii ar trebui sa ia legatura cu altcineva din redactie daca nu vor sa aiba de-a face cu el. Sunt solutii daca e vointa.
Cat despre felul in care el cioparteste articolele (din nou, de unde stim ca el face asta si nu alt redactor :p ), daca o face o data, rusine lui, daca o face de doua ori, rusine tie! :shok:

Pentru cei care se intreaba de ce insist atata, hai sa va spun. Nu am nici o treaba cu Dl Craciunoiu. L-am intalnit doar o data la redactie in 2000 (chiar in ziua eclipsei) si a fost perfect normal si ca orice om. Nu am afaceri cu el, nu mi-e ruda. De fapt, nimic din ce am zis pana acum e starnit in vreun fel de Dl. Carciunoiu insusi.
Singurul lucru care ma face sa ma lupt este dragostea fata de revista, de cartile scoase de ei, de machetele lor. Asa sunt eu, tin la lucrurile pe care le iubesc, asa cum ai grija de cineva bolnav la care tii, gandindu-te la vremurile cand persoana respectiva a fost sanatoasa si cu gandul la insanatosire. Nu imi plac reactiile de genul; "Bunica are reumatism si Alzheimer? La gunoi cu ea!" Merg pe "Stiu un tratament care se foloseste in strainatate. E amar, doare, cere efort, dar te poate face bine!"
Ne place sau nu, e singura revista, si se poate face mai bine. Are doar nevoie de contribuitori si cooperare din partea colectivului redactional.

Radu

#75 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 16 March 2008 - 12:46 PM

Alo ?! Alo ?! Dl. Craciunoiu ?!
Uitati, la acest link:
www.cartula.ro/forum/index.php?showtopic=3638&pid=59918&st=0&#entry59918
veti avea material cat pt. 2 nr. speciale de Modelism Int. dedicate integral tancului Sherman. Puteti chiar renunta la reclame ....

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 16 March 2008 - 12:47 PM


#76 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 March 2008 - 09:16 AM

Radub, cred ca nu intelegi un lucru: noi vrem sa o ajutam pe baba sa treaca strada, dar ea nu vrea acest lucru! Probabil ca ea crede ca sta prea comod unde sta, fara sa sa incerce sa vada cum e si dincolo!! Ba mai mult, iti da si cu poseta in cap, daca vrei sa o ajuti!
Inca o data spun, si cred ca pot zice asta in numele tuturor fostilor, actualilor si viitorilor colaboratori ai revistei Modelism: numanui nu-i convine ca cineva sa-si bata joc de munca lui! Daca eu muncesc la un articol, vreau ca aceasta munca sa-mi fie respectata, nu neaparat printr-o recompensa pecuniara, si nu facuta harcea parcea, in idea ca " lasa domne' pricepe, omu pina la urma" ! Acest lucru ma face ca data viitoare sa stau cuminte in banca mea.
Atita timp cit Craciunoiu nu vrea sa treaca strada, degeaba ne chinuim noi sa-l convigem ca e bine!

#77 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2008 - 10:59 AM

Azi dimineata, pe Lacul Tei in zona fostei "sine" (intersectia cu str. Judetului) la unul din chioscurile cu presa (sunt vreo 3) mai avea ultimul nr. al revistei Modelism.

#78 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 17 March 2008 - 11:18 AM

Z-mare,
cred ca tu (si multi altii) nu pricepi (pricepeti) un lucru. Eu nu spun ca unul e bun si altul e rau. Eu nu critic, eu nu laud. Nu iau partea nimanui. Eu spun doar lucrurilor pe nume: FARA CONTRIBUITORI NICI O REVISTA DE NICAIERI DIN LUME NU VA SUPRAVIETUI. 1+1=2
Apoi eu am spus care e solutia: AUTORII si REVISTA trebuie sa COLABOREZE. Cele trei cuvinte reliefate sunt esentiale. Nici unul nu prea are rost fara celelalte doua.
Nu are nici un rost sa va luati de mine si sa ma dojeniti ca inteleg sau nu, ca stiu sau nu, ca unu-i bun si unu-i rau... E irelevant. Cei carora le pasa (si aici ma adresez si revistei si autorilor) trebuie sa faca eforturile cuvenite, chiar daca e greu, chiar daca e reticenta de fiecare parte, etc. Daca va pasa (din nou, ma adresez si revistei si autorilor) merita sa faceti efortul. Auziti autorilor? Auziti revista Modelism? Faceti pace!

Doame, ce articole pot iesi! Numai in sectiunea "walkaround" sunt cateva tone de poze excelente la standardele revistelor straine. Toate articolele din sectiunea "asrticole" sunt excelente. De ce nu le propuneti revistei, autorilor? Revisto, de ce nu ii contactezi pe autori? Fiecare, calcati-va pe orgolii, ignoratii pe certareti si mishtokari, si colaborati. E o oportunitate unica aici. Iar noi ne tot intrebam cat e halatul?

Radu

#79 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2008 - 11:53 AM

Singurul lucru care ma face sa ma lupt este dragostea fata de revista, de cartile scoase de ei, de machetele lor. Asa sunt eu, tin la lucrurile pe care le iubesc, asa cum ai grija de cineva bolnav la care tii, gandindu-te la vremurile cand persoana respectiva a fost sanatoasa si cu gandul la insanatosire. Nu imi plac reactiile de genul; "Bunica are reumatism si Alzheimer? La gunoi cu ea!" Merg pe "Stiu un tratament care se foloseste in strainatate. E amar, doare, cere efort, dar te poate face bine!"

E, cam exact la asta ma gandeam si eu. Am avut doi caini mari si negrii si incomozi din toate p.d.v. Si ma plangeam ca din cauza lor nu am mai avut concedii si ca venea copilul si ei lasau par......ETC (un mare etc.) Si erau unii care-mi spuneau:"pai de ce nu renunti la ei ?!" Pai cum ar veni asta ??? Sa apas pe "off" la caine si sa nu mai fie ? Ce vina are el ca eu l-am luat si m-am angajat sa il cresc ?

Cam asa si cu revista. Uite, pt. ca eu m-am angajat sa fiu pasionat de modelism si revista asta ma reprezinta in ceea ce fac, promit ca o sa-mi calc pe toate orgoliile si caut o idee de articol care sa fie publicat in revista. Sau, daca nu am timp scot unul din articolele de aici si ma duc cu el la redactie. Astea vor fi medicamentele pentru cainele care trage sa moara dar eu nu pot sa ma bucur si sa zic - "of, bine ca scap si de prietenul asta".

Faza e ca pana la urma medicamentele nu au mai avut efect si ei m-au parasit unul dupa altul. Stiti cum e sa gasesti un fir de par intr-o carte dupa 2 ani sau o minge roasa dupa vreo mobila ? NASOL....

#80 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 17 March 2008 - 02:21 PM

Radu cred ca exagerezi putin. Revista ar avea material pentru un an, maxim doi. Cate articole au aparut in ultimul an pe forum? Nu poti scoate o revista doar cu ce e pe forum. Daca s-ar putea as scoate eu o revista. Si mai e ceva: lumea vrea sa citeasca in revista ceva nou, de care nu stia. Pai ce sens are sa se apuce sa publice tot ce e scris aici? Anumite articole deja le-am invatat pe dinafara.

Eu am cerut permisiunea autorilor unor articole de aici sa pun si pe machete.ro anumite articole, in special cele cu tehnici. Dintre cei solicitati nici unul nu m-a refuzat. Dinspre partea lor exista deschidere.

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 17 March 2008 - 02:23 PM


Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi