Forum Machete,Modelism,Hobby: Revista Modelism 1/2008 (108) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revista Modelism 1/2008 (108)

#21 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 12 March 2008 - 03:54 PM

:friends: Care articol? Asta?!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled_1.jpg


#22 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 12 March 2008 - 04:20 PM

Vad in semnatura dr., in ce e doctor dl. Craciunoiu?


Multumesc,
dipl. ec. Dumitrescu Alexandru

#23 Useril este offline   MRX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 16-November 07
  • Location:Alexandria
  • Interests:Aviatie, Istorie

Postat 12 March 2008 - 04:30 PM

Merci beaucoup, Eugen! Cam putin, asteptam monografia de 52 de pagini. Sper sa colaboreze cu dl. Dan Antoniu daca vrea sa faca o lucrare bine documentata si atotcuprinzatoare. In stil nemtesc, nu superficial romanesc! Spre exemplu, sa fie amintite modificarile pe care Filip Mihail le-a facut Stabiloplanului Tip IV, modificari usor de identificat la o analiza atenta a fotografiilor ( de ex. initial roata de coada, ulterior bechie simpla, marirea parbrizului pt o vizibilitate mai buna, imbinarea aripii cu sistemul de culisare pe fuselaj a fost rotunjita etc).
Machete, chiar zburatoare, au facut mai multi americani, cu unul, de langa New Orleans, chiar am corespondat pe ac tema.

Inteleg scrupulele lui Cartula in legatura cu postarea articolelor din revista. Totusi, cred ca e bine sa se stie ca informatiile din articolul cu Ion Dobran sunt rodul muncii d-lui Dan Melinte. La simpozionul din 30 ianuarie 2008 de la Cercul Militar National, dedicat d-lui general Dobran Ion si organizat de d-na Eleonora Arbanas (nepoata cpt-lui Serbanescu) sub auspiciile Fundatiei "Cpt. aviator erou Alex. Serbanescu", Dl. Dobran a prezentat materialul in premiera. Dl. Craciunoiu, desi a venit la inceput, a plecat dupa maxim o jumatate de ora, fara sa prinda nici macar cuvantul de deschidere al simpozionului. N-am inteles de ce.

Inca o problema pe care as vrea sa o invederez este cea privitoare la drepturile de exclusivitate asupra materialelor de arhiva (foto, video etc). Acestea apartin patrimoniului national si nimeni nu poate detine vreun drept exclusiv asupra lor (mai ales ca unele sunt realizate de serviciul de propaganda al armatei - filmul despre apararea antiaeriana a Romaniei din vara anului 1944 de ex). Cel mult se poate cere acordul mostenitorilor celor care apar in materiale atunci cand sunt publicate.

Cu respect, Marius

#24 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 12 March 2008 - 04:34 PM

Stabiloplanele lui Filip Mihail au mai fost "prezentate" o data in Modelism prin 85. E un articol bun, foarte interesant.

Cat despre doctoratul Dl. Craciunoiu, parerea mea e ca daca dorea, putea sa fie doctor in istorie de cateva ori. O gramada din cartile lui pot face subiectul unei teze de doctorat. Asta nu este o linguseala, ci pur si simplu un fapt. Metoda e urmatoarea: o comisie de doctorat accepta teza (sa zicem "Istoria Grupului 3 Picaj - Husarii Negri") iar doctorandul inainteaza disertatia la timp. Daca comisa este de acord ca este ce trebuie, se acorda doctoratul. Asta e partea simpla. Partea complicata e cercetarea si redactarea.

Multi doctoranzi isi publica disertatia. Un exemplu similar este cazul cartii Comandorului Sandache despre insemnele aviatiei romane.

Radu

#25 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2008 - 04:55 PM

Craciunoiu e doctor demult si pe bune. Dl. stie multe si isi merita titlul. Nici asta nu-i linguseala. Nu obti nimic ridiculizadu-ti adversarul ci doar iti scazi tie insuti valoarea (nici un apropo' Olaf).
Faza care ma deranjeaza pe mine (la revista) e ca arata tot timpul de parca ar fi facuta in ultimele 2 zile dinaintea aparitiei.
Nr. asta nu a avut multe reclame (nu mai multe decat altele de afara), a avut cateva articole care mie mi-au placut (da eu nu-s foarte pretentios) si poze destul de bune (ca sa coste 6 ron). Da' iar am dat pagina sa vad cum se termina si nu mai era nimic......
Si e asa: un aviator, un avion, o blindata, 2 avioane, niste bucatarii, 3 vapoare.......Si nici o macheta (ca taratoarea austriaca are 2 poze cu ea finalizata). Si eu ma simt asa ca si cum ma tine unu de guler din spate si ma da de oameni intr-o sala de asteptare....

#26 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 12 March 2008 - 06:16 PM

Si eu puteam sa fiu miraculos daca nu eram genial. Ca este pe bune doctor nu am negat. Si nici nu l-am ridiculizat, asa cum ne ridiculizeaza el pe noi de cateva numere incoace. Eram doar curios sa stiu in ce e doctor. Fara nici un alt substrat.


Conf. dr. causa cum laude Olaf ibn Viking

#27 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 12 March 2008 - 08:04 PM

Vezi postareaOlafTheViking, la 12 Mar 2008, 18:16, a spus:

Si eu puteam sa fiu miraculos daca nu eram genial. Ca este pe bune doctor nu am negat. Si nici nu l-am ridiculizat, asa cum ne ridiculizeaza el pe noi de cateva numere incoace. Eram doar curios sa stiu in ce e doctor. Fara nici un alt substrat.


Conf. dr. causa cum laude Olaf ibn Viking


Las'ca-ti raspunde chiar el in viitorul editorial !!!  :friends:

#28 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 12 March 2008 - 08:21 PM

Hmmm... corect spus, Blue-Max. Vad ca se face tapaj pe tema dl-ului acesta... nici eu nu stiu in ce e doctor, dar sunt 100% convins ca masterul meu in Marketing si Comunicare in Afaceri face mai multe parale decat doctoratele dansului. Una peste alta eu nu ma semnez Master Kamob... ar trebui?...

#29 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 March 2008 - 08:23 PM

Vezi postareaBlue-Max, la 12 Mar 2008, 20:04, a spus:

Vezi postareaOlafTheViking, la 12 Mar 2008, 18:16, a spus:

Si eu puteam sa fiu miraculos daca nu eram genial. Ca este pe bune doctor nu am negat. Si nici nu l-am ridiculizat, asa cum ne ridiculizeaza el pe noi de cateva numere incoace. Eram doar curios sa stiu in ce e doctor. Fara nici un alt substrat.


Conf. dr. causa cum laude Olaf ibn Viking


Las'ca-ti raspunde chiar el in viitorul editorial !!! :shok:


:friends: :fool: :huh:

Bafta!

#30 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2008 - 10:33 PM

Am impresia ca aveti un fel de barter cu Cristian Craciunoiu :friends:

#31 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 12 March 2008 - 11:54 PM

Ultimul numar a fost prezentat chiar si de Mircea Badea in emisiunea lui! :fool: :friends:

#32 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 13 March 2008 - 07:00 AM

Vezi postareawurger, la 11 Mar 2008, 11:11, a spus:

CALGARENI


O insignifianta eroare ortografica, ca si altele asemenea, ce nu stirbeste insa cu nimic perfecta ortografiere a balbelor noastre specifice. Balbe cauzate de imensa diferenta de potential intre dr.ing. si www.ro.

Citeaza

[...]Nu obti nimic ridiculizadu-ti adversarul [...]

Dar nici nu pierzi...

#33 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 13 March 2008 - 07:15 AM

Vezi postareatomcat_ct, la 12 Mar 2008, 23:54, a spus:

Ultimul numar a fost prezentat chiar si de Mircea Badea in emisiunea lui! :shok: :friends:


:fool: ...probabil ca nu a apucat sa o si citeasca... :huh:

#34 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 13 March 2008 - 07:20 AM

Vezi postareatomcat_ct, la 12 Mar 2008, 23:54, a spus:

Ultimul numar a fost prezentat chiar si de Mircea Badea in emisiunea lui! :fool: :friends:


Sa inteleg ca si-a batut joc de acest nr. nu ?! ... :huh:

#35 Useril este offline   MRX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 16-November 07
  • Location:Alexandria
  • Interests:Aviatie, Istorie

Postat 13 March 2008 - 08:11 AM

Nu a ridiculizat-o, din contra, s-a declarat fan al revistei inca din copilarie. La cat a laudat-o, sigur nu a mai citit-o de ceva ani. Din ce spunea se intelegea ca a avut si el apucaturi de modelist. Genul cu matematica, fizica, olimpiade si alte ciudatenii din vremurile de "trista" amintire. La Mircica ma refer.

In ce-l priveste pe dl. Craciunoiu, nu-l inteleg. Parca vrea falimentul propriei afaceri. Mai bine ar profita de existenta acestor forumuri care asigura un feed back rapid si de ce nu, ar putea face revista in fct de cele mai discutate subiecte. Zic si eu, ca nu-mi permit sa-i dau sfaturi, n'asa?

Cu privire la simpozionul de care am amintit, voi posta foto si inregistrarea video (realizare proprie deci scuze pt calitate). Dl. Dobran vorbeste coerent si fara pauza aproape o juma de ora. Cel mai coerent si la obiect discurs dintre cei prezenti. Impresionant, avand in vedere varsta.

Prima foto: scriitorul Ioan Chereches, d-na Eleonora Arbanas (nepoata Cpt Av Erou Alex Serbanescu, presedinta fundatiei si organizatoarea evenimentului) si g-ral Dobran Ion

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 30_Ian_2008__Ion_Dobran_024.jpg

Aceasta postare a fost editata de MRX: 13 March 2008 - 08:13 AM


#36 Useril este offline   MRX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 16-November 07
  • Location:Alexandria
  • Interests:Aviatie, Istorie

Postat 13 March 2008 - 08:17 AM

D-na Arbanas si G-ral Ion Dobran...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 30_Ian_2008__Ion_Dobran_046.jpg


#37 Useril este offline   MRX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 16-November 07
  • Location:Alexandria
  • Interests:Aviatie, Istorie

Postat 13 March 2008 - 08:28 AM

Dl Dobran prezinta scrisoarea pe care i-a trimis-o pilotul de Mustang doborat (tipul traieste) si in care confirma victoria. Subliniez, Dan Melinte a facut posibila aceasta "reintalnire" dupa 64 de ani.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 30_Ian_2008__Ion_Dobran_068.jpg


#38 Useril este offline   MRX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 16-November 07
  • Location:Alexandria
  • Interests:Aviatie, Istorie

Postat 13 March 2008 - 08:32 AM

Subliniatul si dl g-ral Dobran...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 30_Ian_2008__Ion_Dobran_090.jpg


#39 Useril este offline   MRX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 16-November 07
  • Location:Alexandria
  • Interests:Aviatie, Istorie

Postat 13 March 2008 - 08:37 AM

Adjutant Dumitru Goloiu (unul din cei 13 din ziua neagra de 18 august 1944) si acelasi subsemnat...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 30_Ian_2008__Ion_Dobran_095.jpg


#40 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 13 March 2008 - 09:07 AM

Vezi postareaMRX, la 13 Mar 2008, 08:11, a spus:

In ce-l priveste pe dl. Craciunoiu, nu-l inteleg. Parca vrea falimentul propriei afaceri. Mai bine ar profita de existenta acestor forumuri care asigura un feed back rapid si de ce nu, ar putea face revista in fct de cele mai discutate subiecte. Zic si eu, ca nu-mi permit sa-i dau sfaturi, n'asa?


De cand incerc sa zic eu asta. Poate i-ar trebui un doctorat in Marketing sau macar ceva cursuri , noi suntem potentialii clienti, iar atitudinea dansului fata de noi nu e chiar cea mai potrivita.

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi