Forum Machete,Modelism,Hobby: fw 190 romanesc - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

fw 190 romanesc

#1 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 07 June 2005 - 11:57 AM

Salut! Sunt nou pe forumul vostru desi il urmaresc cu mult interes. Am nevoie de ajutorul vostru: daca aveti vreo fotografie cu Fw 190 cu insemne romanesti. Am vazut niste profile dar as vrea sa le confrunt cu pozele. Stiti cumva ce tip erau?(F8, A6...). Si care este istoria lor in FARR. As vrea sa fac Fw ul de la Revell la 1/72 si mi se pare un subiect interesant cel romanesc.

#2 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 07 June 2005 - 12:13 PM

Salut,
singura fotografie pe care o stiu eu e in cartea " Aviatia romana in timpul celui de-al doilea razboi mondial" scoasa ca supliment la revista Aeromagazin. Acolo la pagina 88 gasesti fotografia. Ea este din colectia D-lui Denes Bernad si mai apare in cartea lui "Rumanian Air Force"
Si cum spuneam in alt topic, desi in cartea cu "Rumanian Air Force" e precizat doar FW 190 A, in suplimentul Aeromagazin troneaza o eroare ei scriind ca e un A6 cind de fapt doar de la A7 au aparut Mg 131. Modelul nu il pot preciza exact, de la A7 poate fi oricare.
Spor,
Bill :-D
P.S. vezi la acest link, ei zic ca erau F8 http://fw190.hobbyvi...com/foreign.htm

#3 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 07 June 2005 - 12:42 PM

Multumesc pentru informatii Bill. Din pacate nu am cartile respective. Stii vreun site in care sa fie prezenta si poza asta?

#4 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 07 June 2005 - 12:53 PM

Salut,

Tot ce stiu despre subiectul asta e cam atit.

Un avion capturat de armata romana in momentul rusinosului 23 August 1944.

Bafta.

Christian

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: x.jpg


#5 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 07 June 2005 - 01:19 PM

Cu placere paul,
In legatura cu profilul, dupa cele 4 mitraliere din aripi e un A8. F8 avea doar 2. Mai cercetam :-D
Spor,
Bill :-D

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 June 2005 - 02:49 PM

Din pacate nu am scaner, iar bateriile la aparatul de fotografiat m-au lasat taman cint voiam sa fac o copie dupa fotografia din carte :-x . In ori ce caz profilul respecta intu-totul fotografia, cu deosebirea ca avionul e vazut din ...cealalta latura :-D
Tot la pagina 88, mai este o fotografie, de data aceasta din fata, in care se vad doar 2 tunuri la radacina aripii, iar pe intrados sint vizibile, de data aceasta, cocarde si nu Crucea Regelui Mihai! Tot acolo mai scrie ca am fi pus mina pe 22 de FW190, predate apoi rusilor, cu exceptai citorva ce au fost pitite de ochii lor.
Alexandru

#7 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2005 - 04:26 PM

Conform unor surse...de care nu-mi mai amintesc, romanii au capturat mai multe FW care au fost imediat confiscate de rusi.
E de foarte mult bun simt sa presupunem ca erau din varianrle F sau (mai putin probabil) G, avind in vedere ce grupuri germane echipate cu Fw activau in Romania in vara lui '44.
Astea sint pozele care le am, ambele din publicatia lui Denes.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Fw1.JPG


#8 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2005 - 04:30 PM

Interesant, in a doua poza apare un FW cu cocarde.

O sa mai caut, imi amintesc distinct ca am mai vazut o poza cu un FW Farr

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fw2.JPG


#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 June 2005 - 04:52 PM

Privind poza, mult mai mare decit in carte, se poate vedea un lucru demn de luat in seama de modelisti: Crucea Regelui Mihai nu pare a fi facuta cu un sablon ci, mai degraba, e "pictata" de mina: "M"-urile nu sint deloc egale si simetrice!
Ia ce zice "docomentu' ":

Citeaza

Rumania - FW 190 F-8 [4]
The Aeronautica Regal Romana captured 22 FW 190s in August 1944 during the anti-Axis rebellion. Some of the aircraft were probably from III./S.G.10, based at Focsani-Süd (note a painted over III.Gruppe bar in a photo of one of these Rumanian FW 190 F-8s). These aircraft received the yellow, blue and red Rumanian markings. Nine of the FW 190s were made serviceable, but were then confiscated by the Russians.


Alexandru

P.S. Remarcati si caragioslicul propagandistic al celei de a doua poze: o catana in pozitia "reglementara de drepti" alaturi de "jomanfuristi" ce citesc linistiti ziarul (probabil organul Scineia :-D) la umbra aripii!

#10 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 07 June 2005 - 05:13 PM

De ce totusi avionul din prima poza poarta crucea lui Mihai daca a fost capturat dupa 23 august? Este cumva livrat de germani anterior 23 august sau cocardele s-au introdus mai tarziu, nu imediat dupa ce ne-am alaturat aliatilor? Sub fuselaj este un lansator de bombe, un suport pentru rezervorul suplimentar sau amandoua dispozitivele erau la fel? Multumesc tuturor, mi-ati fost de mare ajutor . Sper sa iasa ceva interesant din macheta mea.

#11 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 07 June 2005 - 05:35 PM

Probabil profilul e gresit indicind 4 tunuri in aripi.
Foarte probabil erau F8. Pozele sunt excelente :-D
Spor,
Bill :-D

#12 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2005 - 05:41 PM

Ordinul de schimbare a insemnelor de identificare (Ordin secret D22 1312/c -Stat Major al Aerului) a aparut de-abia pe 3 septembrie 1944, deci in perioada 23-aug 3-sept orice avion ARR a zburat cu crucea lui mihai si culoare de recunoastere galben

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 June 2005 - 05:55 PM

Crucea Regelui Mihai a fost inlocuita cu cocarda in septrembrie 1944. Probabil fotografia e anterioara acestei date. Din cite stiu eu nu am avut in dotare FW190!
Dispozitivul ETC 501 poate "prinde" fie o bomba, fie un rezervor suplimentar. Acest dispozitiv bascula inspre sol, pentru a permite accesul la incarcarea mitralierelor MG151 de la baza aripi. Acest dispozitiv a fost usor modificat (intarit)pentru a prinde o torpila LT 950 sau o bomba BT1400 (FW 190F-8/U3). Mai exista un dispozitiv, ER4 pentru a "prinde" fie patru bombe SC50, fie o bomba AB500 sau AB250
Alexandru
P.S. Fara suparare, poate modifica cineva dimensiunile profilului, nu de alta dar la un ecran de 47 cm diagonala, trebuie sa plimb cursorul de la stinga la dreapta ca sa pot citi! Cum o fi la ecrane mai mici?

#14 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2005 - 07:16 PM

Din memoriile lui Gavriliu referitoare la FW190 in ARR (curtesy of Cantacuzino)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Fw_190_Gavriliu.JPG


#15 Useril este offline   dflc03 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 22-June 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2010 - 07:20 PM

Vezi postarea1-0-9, la 7 Jun 2005, 17:30, a spus:

Interesant, in a doua poza apare un FW cu cocarde.

O sa mai caut, imi amintesc distinct ca am mai vazut o poza cu un FW Farr



Ca sa nu mai incep un topic nou, il dezgrop pe cel vechi...
Stie/banuieste cineva in ce culori era vopsit Fw-ul cu cocarde din poza de mai sus? Mi se pare mie sau capatul de plan era vopsit in alb(eu vad o linie care ar sugera asa ceva in stanga cocardei) iar capotajul motorului era vopsit in aceeasi culoare deschisa ca bordul de atac al aripii ?
Ma poate ajuta cineva ?

Aceasta postare a fost editata de dflc03: 09 October 2010 - 07:34 PM


#16 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 10 October 2010 - 12:39 AM

Nu stiu cat de corect este reprezentat, dar ai si asta pe Hannants:
http://www.hannants....roduct/KORD4827

#17 Useril este offline   dflc03 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 22-June 08
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2010 - 07:39 AM

Vezi postareaJangBogo, la 10 Oct 2010, 01:39, a spus:

Nu stiu cat de corect este reprezentat, dar ai si asta pe Hannants:
http://www.hannants....roduct/KORD4827


Cel reprezentat in foaia de decal cu pricina e cu "cruci", nu cu cocarde. Parerea mea e ca sunt avioane diferite - la cel cu "cruci" pare sa se vada dispozitivul de acrosare bombe/rezervor suplimentar, in timp ce la cel cu cocarde parca nu este vizibil, unul are spirala pe coafa elicei iar celelalt nu.... As vrea totusi sa il fac pe cel cu cocarde, chiar daca pana la urma inmatricularea va fi un pic fantezista, ca mai tot ce am facut pana acum :blink: .

Aceasta postare a fost editata de dflc03: 10 October 2010 - 07:48 AM


#18 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 10 October 2010 - 04:30 PM

Vezi postareadflc03, la 10 Oct 2010, 06:39, a spus:

Cel reprezentat in foaia de decal cu pricina e cu "cruci", nu cu cocarde. Parerea mea e ca sunt avioane diferite - la cel cu "cruci" pare sa se vada dispozitivul de acrosare bombe/rezervor suplimentar, in timp ce la cel cu cocarde parca nu este vizibil, unul are spirala pe coafa elicei iar celelalt nu.... As vrea totusi sa il fac pe cel cu cocarde, chiar daca pana la urma inmatricularea va fi un pic fantezista, ca mai tot ce am facut pana acum :blink: .



Profilul color al FW 190 cu cocarde este prezent in cartea Romanian fighters colours. Cammo este tipic de IAR Brasov.

#19 Useril este offline   dflc03 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 22-June 08
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2010 - 04:44 PM

Pana voi reusi sa achizitionez cartea, ma puteti ajuta cu o descriere a "cammo tipic de IAR Brasov"?

#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 October 2010 - 05:55 PM

Dupa poza, probabil acel albastru deschis prezent si pe IAR-uri.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi