Forum Machete,Modelism,Hobby: Revista MODEL ist - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revista MODEL ist o noua aparitie editoriala

#1 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 18 September 2008 - 09:11 PM

acum cateva luni am avut idea infintarii acestei reviste, iar primii la care am apelat pentru colaborare au fost membrii forumului cartula.ro. in urma solicitarii mele trebuie sa recunosc ca toti au raspuns pozitiv la chemarea mea, insa doar cativa au avut timpul necesar elaborarii unui articol pentru primul numar al acestei revistei. desi imi doream initial ca acesta revista sa apara in urma cu 3 luni din motive obiective ea va aparea abea in jurul datei de 20 octombrie.am crezut ca se poate face mai repede , insa pana nu am inceput sa ma preocup efectiv de tot ce inseamna aparitia unei asemenea reviste nu am stiut ce inseamna. nu mai intru in detalii, important este ca revista este 70% gata. tin sa le multumesc tuturor celor care au facut posibila aparitia acestui numar, in special celor care au contribuit cu articole , dar si celor care au promis ca pentru numerele viitoare vor face tot posibilul sa realizeze un articol. un colaborator aparte al acestei reviste este domul Dan Antoniu care impreuna cu George Cicos au facut posibil sa avem 2 articole in acest numar, 2 oameni de valoare ai istoriografiei aeronautice romanesti care pe langa articole m-au sprijinit foarte mult cu experienta lor in editare revistelor si a cartilor.deasemenea il vom avea colaborator si pe domnul Teodor Liviu Morosanu care ne-a ajutat cu deja celebrele lui desene cu avioane.

de ce Model ist? pentru ca aceasta revista va aborda atat subiecte de modelism cat si de istorie militara. pentru a intelege mai bine ce doreste acesta revista si cui se adreseaza voi atasa mai jos scurtul editorial care va aparea si in primul numar al reviste.

unde se va gasi revista? revista se va gasi la nivel national, insa nu va pot da detalii exacte despre acest lucru. am discutat in principiu cu cineva despre distributie si dupa 2 octombrie ma intanesc pentru a definitiva detaliile legate e acest subiect si voi revenii cu amanunte. pana atunci revista se va gasi la mine de unde se poate comanda prin mail (stoica.horia@yahoo.com)sau PM, si la magazinele lui Olaf, caruia tinsa-i multumesc cu acesta ocazia.

cat va costa. undeva la 14/15 lei. stiu ca este cam mult, dar revista o fac singur si datorita costurilor specifice unei asemene reviste, tirajul destul de mic pentru a fii mai ieftina cat si comisioanele distribuitorilor, nu se oate cobori sub acest pret momentan. veti constata insa calitate materialului prezentat si a hartiei pe care ea este tiparita.

SUMARUL NUMARULUI 1 (nu in ordinea prezentata mai jos)

Alexandru Zanca - Z-mare --------------- August 1943, bun venit in infern
Cristian Marin - Crios ----------------- Navomodele pentru incepatori si nu numai prima parte
Dan Antoniu/George Cicos ----------------- Inaugurarea marilor raiduri aeriene internationale
Dumitrescu Alexandru -Olaf the Viking ----------------------- DACIA Nemuritoare
Claudiu Napar- PaperModel --------------------------- Tehnici de realizare a machetelor de carton
Dan Antoniu/George Cicos ------------------------ SPAD 61 in serviciul aeronauticii militare romane (profile color Teodor Liviu Morosanu)
Calin Ungureanu-Wurger -------------------------Nakajima Ki27 Nate scara 1/72 ICM
Dragos Puia-DragosP ---------------------- Type Onze de la idee la succes- macheta de carton
Studiu oferit de Editura ProCorona ----------------------Vehicule deschise pentru transport public in Romania
Foto Concurs ------------------------ premiu un abonament



Editorial

In peisajul sarac al revistelor dedicate hobby-urilor de la noi, revista Model Ist vine sa umple un gol pentru pasiomatii de modelism si istorie militara din Romania.Incepand cu prezentul numar si continuand cu urmatoarele incercam sa venim in intampinarea pasionatilor tuturor ramurilor de modelism cu articole cat mai detaliate in ceace priveste modalitatile de constructie si tehnicile folosite, articole ce vor contine si o mica istorie a modelelor prezentate.
Privitor la partea de istorie militara vom incerca, pe langa subiectele clasice sa ne apropiem si de cele militare reflactate in numismatica, filatelie, medalistica sau cartofilie.
Prioritare vor fii subiectele cu tematica romaneasca, atat in modelism cat si in istorie militara deoarece exista subiecte inedite care merita o atentie deosebita si o promovare pe masura.
Revista noastra se adreseaza tuturor celor care au o minima afinitate pentru modelism si istorie militara , chiar daca nu construiesc machete sau nu studiaza aprofundat istoria.Speram astfel ca toti pasionatii de aeromodelism, navomodelism, rachetomodelism, modelism feroviar si alte ramuri ale modelismului vor gasi in aceasta revista un mod placut de a redescoperii subiecte inedite.
Pentru inceput revista va aparea o data la doua luni.Speram ca vom castiga increderea cititorilor si astfel revista va avea o aparitie cat mai indelungata.Daca si dumneavoastra aveti incredere in noi si doriti sa sustineti aparitia revistei, va asteptam sa va abonati. Cititorii care doresc sa ne contacteze pentru colaborare o pot face folosind adresele de contact din caseta redactionala.
Cam atat pentru inceput, ne revedem la numarul 2.

Stoica Horia.



cam asta este. va astept cu pareri si comentarii.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: coperta1.jpg

Aceasta postare a fost editata de horia: 18 September 2008 - 09:18 PM


#2 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 18 September 2008 - 10:05 PM

SUPER, 8) abia asteapt sa apara si sa o cumpar.
Felicitari Horia. :rolleyes:
Spor si succes pe mai departe. ;-)

#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 September 2008 - 10:19 PM

Felicitari, :rolleyes: iata ca se poate,fara prea multe "fandosisme".
Unde apare,mai corect cum ajungem la ea?

#4 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 18 September 2008 - 10:28 PM

unde se va gasi revista? revista se va gasi la nivel national, insa nu va pot da detalii exacte despre acest lucru. am discutat in principiu cu cineva despre distributie si dupa 2 octombrie ma intanesc pentru a definitiva detaliile legate e acest subiect si voi revenii cu amanunte. pana atunci revista se va gasi la mine de unde se poate comanda prin mail (stoica.horia@yahoo.com)sau PM, si la magazinele lui Olaf, caruia tinsa-i multumesc cu acesta ocazia.

dupa ce este gata tiparita revin cu mai multe detalii.

#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 September 2008 - 10:36 PM

S-a marcat.Primul numar il pun in rama,la loc de cinste(adica in"camera copilului"langa vitrine) :rolleyes: .

#6 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2008 - 10:44 PM

Felicitari Horia, si sa aiba cat de multe-multe aparitii de acum incolo! :rolleyes: 8)

#7 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2008 - 10:48 PM

Bafta si la cat mai multe numere!

#8 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 18 September 2008 - 10:56 PM

Un mare BRAVO !!!!!!!!!!!!!
Ma bucur ca ,se poate totusi misca ceva si in Romanica noastra ,cea de toate zilele !
Adi

#9 Useril este offline   ClaudiuN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 191
  • Inregistrat: 02-February 08
  • Location:Brasov

Postat 18 September 2008 - 11:07 PM

Pānă la urmă ai reuşit. FELICITĂRI !!!!!!! :friends:
Cāt mai multe aparitii :drinks:
Clau

#10 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 18 September 2008 - 11:19 PM

Va multumesc mult pentru urari. am uitat insa un lucru important de mentionat, si anume primul supliment al revistei: IAR Potez XXV Dan Antoniu/George Cicos. este vorba despre istoria completa a acestui avion fabricat la IAR .va fii o lucrare inedita asa cum v-ati obisnuit din partea celor 2 autori. nu pot spune pentru moment cand va fii gata dar va voi anunta pe parcurs.

P.S. deja pregatesc numarul 2. am doua articole pentru moment si urmeaza altele. oricine doreste sa contribuie este asteptat sa o faca cu cea mai mare placere.

#11 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 19 September 2008 - 06:27 AM

Felicitari la toti! Sunt interesat de abonament.

#12 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 19 September 2008 - 06:43 AM

BRAVO Horia !!!

Sa fie intr-un ceas bun. Insfarsit o initiativa care s-a coagulat.

#13 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 19 September 2008 - 07:42 AM

Te felicit Horia, astept cu mare nerabdare primul numar :friends:
Sa ai spor la editat si publicat si la cit mai multe numere!
Bill

#14 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 19 September 2008 - 07:51 AM

cand se va apropia termenul de aparitie voi anunta si preturile si perioadele de abonament. vor fii abonamente pentru 6,8,10 sau 12 numere.

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 September 2008 - 08:04 AM

Sa fie intr-un ceas bun! :friends:
Si, luat-o ca pe un indemn, o revista nu poate fi mai buna decit colaboratorii ei! :drinks:

#16 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 19 September 2008 - 08:59 AM

BRAVO, frate Horia!

Hai ca incepem sa strangem de abonamente! :friends:

#17 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 19 September 2008 - 09:51 AM

Bravo :friends:
in sfarsit incep sa se miste lucrurile si pe la noi.
Cum apare, am si inhatat-o.

#18 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2008 - 02:27 PM

Vezi postareahoria, la 19 Sep 2008, 07:51, a spus:

cand se va apropia termenul de aparitie voi anunta si preturile si perioadele de abonament. vor fii abonamente pentru 6,8,10 sau 12 numere.



Sa nu ne anunti dupa ce au fost epuizate toate numerele :friends:

Se poate rezerva primul numar?

Daca da cum procedam?

#19 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 19 September 2008 - 02:31 PM

da se poate rezerva. cum procedam? fac o lista, iar cand apare discutam detaliile. oricum nu dau tot tirajul la distributie.

#20 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2008 - 02:33 PM

Vezi postareahoria, la 19 Sep 2008, 14:31, a spus:

da se poate rezerva. cum procedam? fac o lista, iar cand apare discutam detaliile. oricum nu dau tot tirajul la distributie.


Excelent si multumesc.

Trimit datele?

Banii unde-i trimit?

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi