Forum Machete,Modelism,Hobby: Revista MODEL ist - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revista MODEL ist o noua aparitie editoriala

#101 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 23 December 2008 - 09:35 PM

mai sunt 7 zile.nu uitati de abonamentele cu reducere. cei care au abonament vor avea si o reducere de 10 % la suplimentele revistei!

#102 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 24 December 2008 - 06:07 PM

Salut,

oi fi eu mai greu de cap, dar chestia asta se refera la abonamente, nu? Ca altfel se cam bate cap in cap postul asta cu cel anterior. ;-)

#103 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 25 December 2008 - 11:52 AM

e mai mult decat simplu.daca iti faci abonament, cu reducere de sarbatori sau nu, cand vrei sa cumperi un supliment al revistei ai reducere 10%.

#104 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 15 March 2009 - 10:21 PM

pentru ca se apropie numarul 2 al reviste ma gandeam sa trag niste concluzii, si anume:
din numarul total de reviste au fost vandute in chioscuri 20 % dintre cele date la difuzare
cu ajutorul lui Olaf , prin intermediul cartula.ro , Parcmodels , si eu personal am mai dat aprox 25 % din numarul total tiparit.
deci un total de aprox 45 %. asta ar putea sa para ca este bine. intr-adevar este o cifra buna dar numarul foarte mic al celor difuzate prin chioscuri este problema. o alta problema este numarul mic al abonamentelor care au fost facute. de aceea inca nu stiu daca numarul 2 va ramane la 15 ron sau va fii 20. asta voi stii in zilele care urmeaza. m-a surprins insa numarul foarte foarte mic al membrilor forumului care au fost interesati sa ma sprijine cu abonamente, si acum tin sa le multumesc celor care au facut-o si sa recunosc ca fara ajutorul lor nu as fii putut achita tehnoredactare numarului 2 care arata superb in comparatie cu nr 1. acesti membri sunt niste pasionati adevarati si aceasta se vede si in activitatea lor pe forum si in modul in care abordeaza problemele de modelism. oare nu exista incredere in acesta revista?
o veste trista pentru numarul 2 este ca amanam pentru nuamrul 3 articolul lui Denes Berenad despre PZL 24 in aviatia romana, un articol excelent si foarte bine documentat. asta din cauza ca 10 pagini in plus (cat are prima parte a articolului) costa mult si momentan nu imi permit.
cam atat. sper ca la numarul 2 concluzile vor fii mai optimiste.le multumesc tuturor celor care au cumparat revista!

#105 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 16 March 2009 - 09:14 AM

Cand apare Nr. 2 al revistei?
Si inca ceva......in afara de forumul asta, ai incercat sa faci publicitate pentru revista pe alte forumuri sau printr-un banner pus in oras, anunt la ziar, anunt in cadrul unei emisiuni de radio......

Aceasta postare a fost editata de grek: 16 March 2009 - 09:18 AM


#106 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 16 March 2009 - 09:17 AM

25 martie.

#107 Useril este offline   Vernier 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 03-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2009 - 10:41 AM

Daca tot s'a intrat in "bucataria" revistei, imi permit si eu cateva remarci.
Publicatiile independente, mai ales cele de nisa, vor avea intotdeauna probleme cu distributia la chiosc pentru ca nu isi bate nimeni capul cu ele, fiind considerate o problema in plus, avand costuri de intretinere mult prea mari fata de volumul vandut. Asocierea cu un trust de presa e singura solutie, presupunand ca vede cineva vreun potential comercial.
Reclama costa foarte mult si pentru ca in Romania persista mentalitatea de "centralizare" doar mediul TV poate avea un impact sesizabil. Aeromagazin s'a stins din cauza distribuitorilor, Modelism sta pe bani de la buget. Daca vreti sa se intample niste lucruri, trebuie sa va caciuliti pe la alde Vantu, Voiculescu, Micula, etc. mai ales ca toti pedaleaza pe reeditari, "epoci de aur", "cele mai frumoase momente" sau "tarisoara mea". Plus ca trebuie extinsa plaja de subiecte si arii modelistice - nu ca m'ar interesa, dar parca exista si modelism feroviar, nu?
Stiu, o sa spuneti ca sunt pesimist si "ce te bagi ba uratule?" dar din pacate asta e realitatea.

#108 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 16 March 2009 - 11:20 AM

de intervenit poate sa o faca oricine. de cand a aparut primul numar am spus ca accept orice fel de critici si sugesti. ceace spui tu este foarte adevarat, insa vezi tu eu cand m-am hotarat sa fac revista am crezut ca va fii mult mai bine primita de modelisti. in primul rand m-am bazat pe membri forumului, iar distributia am luat-o in calcul doar pentru a ajunge si la cei care nu au acces la internet si altfel nu ar fii stiut de aparitia ei.
pe forumul cartula sunt 1275 de membri si doar 0,55 si-au facut abonament. daca 5 % ar fii facut-o poate acum pregateam deja nuamrul 4. pe langa acest forum mai sunt cateva la noi si unde am prezentat revista iar numarul abonatilor de pe acele siteuri a fost 0, insa toti asteapta cu nerabdare urmatorul numar si imi trimit mesaje foarte nelamuriti de ce dureaza asa mult pana apare revista!

#109 Useril este offline   Vernier 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 03-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2009 - 12:04 PM

Of, pacatele tineretelor! Eu am experienta a 3 rateuri, 1 solo-tambal si 2 in colaborare cu niste amici. Stii vorba aia "toata treaba'i din protap, protapu'i din padure si padurea e a statului!". Fara sustinere politica, adica bani, nu faci nici o treaba. Trebuie sa te duci sa bati la usi, sa alergi, sa fii pisalog. Chiar daca vinzi dreptul de proprietate, ramai directorul publicatiei pentru ca editorul nu are cum sa te inlocuiasca si cu atat mai putin sa iti preia baza de date si contactele de colaborare. Daca reusesti sa obtii un contract pe un an e perfect, iar contractul pe parte de publicitate in revista il faci de asa fel incat sa ai procent din contractele pe care le faci cu tertii (sa zicem ca pacalesti un importator de scule sau materiale sa ia jumatate de pagina). Ideal ar fi ca cel putin o treime din revista sa aiba publicitate. Dupa asta, poti sa bagi si articole cu "Modelarea patraticii la pescuitul de crap" sau "Vopsirea la cald a parcului rece in zona temperata" ca n'o sa se supere nimeni. Fara compromisuri nu se poate.

#110 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 16 March 2009 - 08:08 PM

Vezi postareahoria, la 15 Mar 2009, 22:21, a spus:

m-a surprins insa numarul foarte foarte mic al membrilor forumului care au fost interesati sa ma sprijine cu abonamente, si acum tin sa le multumesc celor care au facut-o si sa recunosc ca fara ajutorul lor nu as fii putut achita tehnoredactare numarului 2 care arata superb in comparatie cu nr 1. acesti membri sunt niste pasionati adevarati si aceasta se vede si in activitatea lor pe forum si in modul in care abordeaza problemele de modelism. oare nu exista incredere in acesta revista?

cam atat. sper ca la numarul 2 concluzile vor fii mai optimiste.le multumesc tuturor celor care au cumparat revista!


Vorbesc acum doar in numele membrilor acestui forum din Lugoj. De fapt in numele meu personal. Un bun prieten dintre ei, m-a surprins (neplacut) cand l-am intrebat daca nu se aboneaza, cu replica: "eu imi rezerv optiunea s-o cumpar daca merita" :pardon: I-am raspuns zicandu-i ca-si rezerva poate optiunea, sa n-o mai poata cumpara niciodata, caci nu va mai aparea ...

Sigur, avem toti probleme financiare, mai e si criza pe deasupra, dar fiind membru al acestui forum si interesat de soarta modelismului pe meleagurile noastre, e rusinos sa stai deoparte si sa te zgarcesti la pretul a 6 numere, chiar daca ar fi sa pierzi acesti bani ...


Citeaza

pe forumul cartula sunt 1275 de membri ...

Cred ca cifra e eronata. Plus ca multi s-au inregistrat, dupa care nu au mai dat niciodata pe aici ....
Daca sunt vreo ... 600 care il viziteaza relativ constant. Poate cartula ne poate da date mai aproape de realitate ?!

#111 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 17 March 2009 - 11:17 AM

maxx...pe mine m-ai convins, eu am cautat numarul 1 la cioscurile din Deva dar nu l-am gasit, dar daca apare si numarul 2, sigur imi voi face abonament...acum trebuie doar sa caut pe forum modalitatea de a ma abona si unde sa platesc. Sau poate Horia o sa-mi trimita un mesaj cum m-as putea abona cat mai repede sa nu pierd numarul 2


adresa mea de mail claudiu_ne2000@yahoo.com si prin virament bancar (depunere in cont) eu cred ca ar fi cel mai rapid


PS...oare se poate primi si numarul 1?

#112 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 17 March 2009 - 11:33 AM

claudiu, nu vreau sa par obraznic dar cu putina atentie ai fii observat ca numai in topicul asta incepand cu pagina 3 scrie de vreo 5 ori cum ai putea intra in posesia revistei. si da apare si numarul 2 in 25 luna asta asa cum scrie in topicul dedicat numarului 2 al revistei MODEL ist.
ca sa nu mai cauti ma autocitez din pagina 3

BAnca Raiffeien
Stoica Horia Gabriel
IBAN: RO14RZBR0000060010499615
tu imi spui pentru cate numere vrei si-mi lasi adresa exacta cu codul strazii corect.

daca nu vrei prin banca si vrei prin mandat postal , trimiti mandatul postal cu suma aferent numarul de reviste pentru care faci abonament la adresa redactiei:
Strada Alexandru Sahia nr 2 bl 6 sc C et 3 ap 11 Brasov 500 398

pentru alte detalii:
stoica.horia@yahoo.com sau 0743 119 434


da se poate intra si in posesia numarului 1. abonarea este metoda sigura de a intra in posesia revistei, fiindca prin distributie nu se poate acoperi toata tara.

incep sa cred ca este gresita abordarea pe care am facut-o , si anume anuntare intr-un topic special aparitie revistei. nu esti primul care astepta PM sau mail cu datele necesare intrari in posesie a reviste.

imi cer scuze daca te deranjeaza raspunsul meu, dar mura-n gura pentru toti membri forumului mi-e peste vointa!

#113 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 17 March 2009 - 12:02 PM

Multumesc pentru reply, Horia...dupa cum am spus si pe postarea de mai sus, o sa caut pe net modaliatea de a ma abona. Si am gasit-o la pagina 3, dupa cum bine ai mentionat. Totodata am gasit si adresa ta de mail si chiar ti-am trimis un mail. Acum urmeaza sa ma duc la banca si sa fac un virament.

Ulterior o sa-ti trimit un mail cu adresa mea...


Multumesc, incaodata, de ajutor

Aceasta postare a fost editata de claudiu_ne2000: 17 March 2009 - 12:03 PM


#114 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 17 March 2009 - 12:35 PM

Totu-i bine, cand se termina cu bine. :pardon:
Cine se mai aboneaza ?! Da' nu va inghesuiti asa fratilor, ca marfa e destula ....

#115 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 18 March 2009 - 12:35 PM

Vezi postareahoria, la 16 Mar 2009, 11:20, a spus:

am crezut ca va fii mult mai bine primita de modelisti. in primul rand m-am bazat pe membri forumului, iar distributia am luat-o in calcul doar pentru a ajunge si la cei care nu au acces la internet si altfel nu ar fii stiut de aparitia ei.
pe forumul cartula sunt 1275 de membri si doar 0,55 si-au facut abonament. daca 5 % ar fii facut-o poate acum pregateam deja nuamrul 4. pe langa acest forum mai sunt cateva la noi si unde am prezentat revista iar numarul abonatilor de pe acele siteuri a fost 0, insa toti asteapta cu nerabdare urmatorul numar si imi trimit mesaje foarte nelamuriti de ce dureaza asa mult pana apare revista!

Nu cred ca lipsa abonatilor e cauza problemei ci mai mult cea legata de distributie si de informare a publicului tinta despre locul de unde poate fi cumparata si data aparitiei.
Am colectii de reviste din diferite domenii si niciodata nu am avut abonament la vre-una din ele. Nu am incredere in ceea ce mai gasesc in cutia postala. Iar pentru cei care stau la bloc unde cutiile postale sunt destul de prost intretinute problema e si mai mare. Probabil ca si asta e una din cauzele evitarii unui abonament. Personal, prefer sa cumar revistele direct de la chiosc sau de la un distribuitor. am cumparat primul numar al acestei reviste si la fel voi face si cu urmatoarele.
Pentru modelistii din Bucuresti cred ca e suficient sa afle cand a fost adusa la magazinele lui Olaf si o vor cumpara, cu atat mai mult ca programul acopera si ziua de sambata, deci nu mai sunt valabile motivatiile de genul: am iesit tarziu de la munca.

#116 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 18 March 2009 - 12:57 PM

in cazul in care iti faci abonament revista nu-ti vine acasa, ci primesti un aviz prin care esti instiintat ca la oficiul postal de care apartii a venit revista si poti sa mergi sa o ridici personal. deci niciun fel de grija ca revista va veni sifonata in cutia postala. eu asa proccedez cu revistele, le trimit sub forma de colet tocmai pentru a evita astfel de deteriorari.
despre locul in tara unde poate fii gasita revista nu pot stii dinainte. asta numai cei de la distributie stiu. voi incerca incepand cu numarul 2 sa aflu dinainte unde si cate bucati vor fii distribuite. in rest , unde s-a gasit sigur revista, adica la mine si olaf am informat aici pe site.

P.S. numarul 2 va costa 20 ron din pacate. fiindca cei de la tipografie imi calculeaza oferta in euro, si cum diferenta de curs este simtitor mai mare fata de luna octombrie cand a aparut primul numar, nu pot altceva sa fac decat sa ridic si eu pretul.

P.P.S abonamentele raman la acelasi pret.deocamdata!!!

#117 Useril este offline   frger 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 18-October 09

Postat 11 November 2009 - 11:26 AM

Felicitari pentru reusita!!!

Orice inceput este greu, dar satisfactiile reusitei sunt mari!
Bravisimo!

#118 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 24 October 2010 - 10:21 PM

..si au trecut 2 ani de la paritia primului numar. acum pregatim numarul 5 si intre timp a aparut si un supliment al revistei. o fii bine , o fii rau, nu stiu, asta imi spuneti voi. am inceput cu mult optimism si acum mergem inainte cu mult realism. revin zilele urmatoare cu vesti despre numarul 5.

#119 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 07 November 2010 - 08:38 AM

Stie cineva cum pot da de Lazar Dan care locuieste in Iasi, in Piata Voievozilor? este abonat la revista si am o mica problema la expedierea coletelor si nu stiu cum sa dau de el. va multumesc!

Stie cineva cum pot da de Lazar Dan care locuieste in Iasi, in Piata Voievozilor? este abonat la revista si am o mica problema la expedierea coletelor si nu stiu cum sa dau de el. va multumesc!

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi