Forum Machete,Modelism,Hobby: Revista MODEL ist - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revista MODEL ist o noua aparitie editoriala

#61 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 29 October 2008 - 01:59 PM

eu stiu ce sa zic. o fii ma greu de urmarit decat paginile unei carti normale?daca citesti o carte de 200 de pagini si nu obosesti cred ca poti citi si cateva pagini de articol. parerea mea.

#62 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 29 October 2008 - 02:16 PM

Vezi postareaeugen, la 29 Oct 2008, 08:43, a spus:

Nenea Horia, n-am cumparat inca primul numar, dar am o carcoteala bazata pe pozele postate: pune textul in pagina pe 2 sau 3 coloane. Este foarte greu de citit/urmarit randuri atat de lungi. Parerea mea! Hiiic! :whistle:

Am cumparat deja primul nr. dar nu am intrat in posesia lui. Eugen, poate o cafea tare, te-ar ajuta sa citesti si randuri mai lungi ... :-D
Lasand gluma la o parte, sigur, sunt propuneri care se pot studia si eventual implementa la nr.2

#63 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 29 October 2008 - 11:02 PM

Vezi postareaeugen, la 29 Oct 2008, 08:43, a spus:

Nenea Horia, n-am cumparat inca primul numar, dar am o carcoteala bazata pe pozele postate: pune textul in pagina pe 2 sau 3 coloane. Este foarte greu de citit/urmarit randuri atat de lungi. Parerea mea! Hiiic! :-D



Te dau in judecata! CARCOTEALA e patentul meu si nu mi-ai platit licenta :whistle: .

#64 Useril este offline   incepator 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 26-June 07

Postat 30 October 2008 - 12:22 PM

Judecata? A zis cineva de judecata? :whistle:

Horia... Contul de la Reiffeisen e deschis la Sucursala....... :-D

#65 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 30 October 2008 - 01:09 PM

...Brasov. dar asta nu are importanta.

#66 Useril este offline   Avantul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 12-June 07

Postat 31 October 2008 - 11:51 AM

Salutare
Am rasfoit revista, frumoasa
Acum trec la examinarea amanuntita
La mai mult si la mai mare :whistle:

Aceasta postare a fost editata de Avantul: 31 October 2008 - 11:52 AM


#67 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 31 October 2008 - 01:43 PM

Vezi postareahoria, la 28 Oct 2008, 14:22, a spus:

azi am trimis cateva colete cu reviste la Olaf , de unde se pot cumpara. pentru detalii contactati-l si pe Olaf. cu aesta okazie, find si primul cititor membru al forumului il rog pe Olaf sa faca si o mini recenzie din topor a revistei. desemenea astept si alte pareri dupa ce intrati in posesia revistei.


Scuze Horia dar am fost 2 zile plecat din tara. Dar mi-am luat revista cu mine. Prima impresie a sotiei a fost: "Dar de ce a pus carton din asta scump si la interior? L-a costat o gramada de bani." Asa ca prima impresie e de lux. Am citit pe indelete din ea in asteptarea unui mic dejun care a durat 2 ore. Asteptarea, nu micul dejun. Micul dejun a fost un fel de sandwitch pe care l-am mancat in astaptarea micului dejun, ulterior afland ca ala e micul dejun.

Revenind la revista, dupa cum v-am spus am avut timp sa o citesc din scoarta in scoarta. Instructiv. Asa am aflat povestea unui avon Ki pe care il detin. In rest articole foarte bine scrise, "de greii forumului" (articolul despre daci mi-a placut foarte mult, foarte bine documentat si bine scris, se vede ca autorul are stofa (normal, daca sotia are atelier de creatie vestimentara)) dar si de ceilalti grei (Antoniu, Cicos, etc.).

Poate pe viitor faci paginile din interior pe hartie mai subtire si eventual toata color dar probabil ca deja ti-ai pus problemele astea si rezultatul nu a fost convenabil.

In incheiere nu pot decat sa citez ce spune un colaborator al meu: " Numarul asta e istorie. Dupa 25 de ani in sfarsit cineva il contesta pe C...". :whistle:


P.S. Ti-am facut reclama si in Serbia, mai exact la Belgrad, unde am uitat revista impreuna cu cele 2 harti.

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 31 October 2008 - 01:45 PM


#68 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 31 October 2008 - 07:06 PM

Cateva impresii "la foarte cald" si din partea mea.
Tocmai ce am intrat in posesia revistei acum 5-10 minute si pot confirma si eu calitatea ireprosabila a tipariturii si a hartiei.

Despre continut inca nimic, dar strict la o prima rasfoire, m-a nedumirit, de ce unele poze din cadrul aceluiasi articol sunt alb/negru si restul color.
Tot despre poze: atentie contribuabililor cu articole in revista!! Unele poze, din unele articole nu sunt inspirat executate. Nu ma refer la claritate, iluminare, etc. ci la fundal, unghi de fotografiere, compozitie, etc. Trebuie avut in vedere ca numai e cazul unor poze ce apar in niste topicuri de pe forum, ci de poze tiparite in reviste, care vor supravietuii timpului. Nimic foarte grav insa.

Am remarcat si reclamele de bun gust de pe coperta IV. :whistle:
Bravo Horia, bravo colaboratorilor.
Revin dupa parcurgerea atenta si a continutului.

#69 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 31 October 2008 - 10:09 PM

multumesc Olaf si Max pentru primele impresii despre revista. intr-adevar sunt unele mici inadvertente in text. eu as fii dorit ca paginile unde sunt descrise machetele in constructie sa nu fii fost alb-negru. cand am vazut macheta revistei, acesta era alb-negru (mai ieftina evident) si nu am stiut ca acele pagini nu vor iesi color. este o chestie de aranjare in paginaa revistei. de exmplu pagina 37 corespunde cu 14 care sunt alb negru, iar aceste 2 pagini sunt de fapt un A3 indoit si la tipar ies mai ieftin daca sunt alb-negru chiar daca pe spate(pagina 38 este color, iar 13 alb ngru). ma rog revista a fost gandita sa fie optimizate costurile de tiparire in raportul alb-negru/color/hartie135g/m2.
pe viitor sper sa cuprinda mai multe pagini color, si daca numarul paginilor va creste poate schimbam si tipul hartiei.
cat priveste decorul unor poze, autorii nu au nicio vina, toti sunt experti in producerea fotografiilor de calitate. vina este a mea care am grabit lucrurile. pe viitor sunt sigur ca va fii mai bine.
deja pregatesc numarul 2, am cateva articole si mai astept cateva. alte propuneri sunt bine venite. bafta!

#70 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 01 November 2008 - 04:21 PM

Vezi postareahoria, la 31 Oct 2008, 23:09, a spus:

alte propuneri sunt bine venite. bafta!


Multumim si noi pentru initiativa, Horia!

Mai in gluma, mai in serios (spuneam asta si unor colegi de forum): la aviatie, ar fi interesant sa apara si cate un avion cu reactie - poate o alternanta prop & jet la fiecare nou numar al revistei !? :-D

Mult succes in continuare! :whistle:

#71 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 03 November 2008 - 01:52 PM

Vezi postareaBlue-Max, la 31 Oct 2008, 19:06, a spus:

Am remarcat si reclamele de bun gust de pe coperta IV. :rolleyes:


Ti-am zis, Horia ca pe alea din interior nu le baga nimeni in seama. Ucide-o pe aia care le-a aranjat. :friends:

#72 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 03 November 2008 - 02:05 PM

pana la chestiunea cu reclamele, mai am cateva motive sa o ucid pe tanti cu tehnoredactare. dar... uuuushaaa!!! uuuuushaaa!!!

#73 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 03 November 2008 - 03:54 PM

Vezi postareahoria, la 3 Nov 2008, 14:05, a spus:

mai am cateva motive sa o ucid pe tanti cu tehnoredactare.


Iti interzic cu desavarsire sa te atingi de ea .... inaintea mea. :friends:

#74 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2008 - 11:42 PM

Horia scuza-ma, n-am fost plecat nici o zi din tara, deci n-am nici o scuza plauzibila. Am primit exemplarele pe care mi le-ai trimis si am reusit cumva sa evit toporul printr-o fenta de trup temporala.
Am frunzarit-o impreuna cu cunostintele neavenite (din ce in ce mai multe) si impresia generala a fost....Bu-na-a !
Acu m-am apucat sa citesc. Ce a scris Catalin Ungureanu....E vesel dar se simte ca nu era de revista (mai mult de forum cu prietenii). Cat despre poze :rolleyes: :friends: Sunt intr-adevar marete alea pe faianta...Daca era si un colt de branza topita si doua trei frimituri de intermediara....CVrestea valoarea. BlueMax, promit sa nu se mai repete. Deh, e primul numar si nici nu a fost aglomeratie mare de oameni cu initiativa. Acu de cand cu inflatia asta de reviste si forumuri....Deh, mai scapa si mediocrii din astia.
Culmea, mie cel mai mult mi-a placut articolul despre transportul descoperit de agrement. Excelenta ideea cu desenele.
E, iata ca s-a putut....bine, cu bani pusi din buzunar si cu spectrul "apei de weekend" pe-aproape de portofelul de sub poalele Tampei.
Revin maine cu ceva mai de substanta.....A, e deja maine....Azi cum ar veni....Revin.....Pa.

Aceasta postare a fost editata de wurger: 03 November 2008 - 11:43 PM


#75 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 03 November 2008 - 11:53 PM

astept parerea ta ca pe apa calda. pozele, sunt intr-adevar marete, si am tinut neaparat sa apara asa. chiar si cele ale lui Z in care se plimba un catel in fundal(la astea cineva a insistat insistent sa fie prelucrate), dar eu cum am promis ca nu intervin deloc in materialul autorilor am zis sa nu fac asta chiar de la primul numar. crezi ca era articolul mai bun de forum decat de revista. pai si revista e tot un forum, dar care se poate citi pe doubleUC.

#76 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 04 November 2008 - 11:40 PM

Vezi postareawurger, la 3 Nov 2008, 23:42, a spus:

. BlueMax, promit sa nu se mai repete.

Ca(ta)line, pozele tale sunt chiar foarte bune. Dupa parerea mea. Dovada e chiar poza de pe coperta.
O parte din pozele lui Z-mare au fundal aglomerat sau neadecvat. Ma refer la poza de la pag.44 mijloc si o parte din pozele de la pag. 47-48. Acuma o fi "haioasa" jumatatea de caine din poza aceea :friends: dar profesional dpdv al modelului, nu e. Probabil Z-mare nu a facut poze special pt. articol. A dat, ce a avut facut. Si poate mai putine poze, dar mai mari, era de asemenea mai potrivit ...
Nu vreau sa ma erijez aici in vreun guru, va rog sa nu ma intelegeti gresit ..... emit doar o parere. Dar modelismul static e o arta prin excelenta vizuala si atunci trebuie facut totul, pt. niste fotografii cat mai de calitate. Altfel ne furam caciula singuri. Pare simplu si usor sa faci o poza buna, dar nu e ....
Oricum, fata de pozele din alte reviste :rolleyes: suntem la ani lumina in fata ...

#77 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2008 - 11:59 PM

Deci.....
A aparut. Mai greu dar la termen. Nicidecum cu manutza lipta de cap sau cu alte metehne de avorton. A aparut intreaga si chiar fatzoasa.
Imi place ca oricat ar avea articole de machetism pe care le-am asteptat cu totii cei de aici, contine de fapt multa istorie. Istorie din aia din cauza careia nu te contrazici steril - cine a fost mai tare meserschmittu' sau mustangu', ci bunaoara, "istoria vehiculelor deschise pentru transport public din Romania". E, pai de asta aveam nevoie. De o istorie pe care nu o mai gasesti nicaieri altundeva. Si prin asta se apropie pe de o parte de "revisteledinvest" dar se si deosebeste de acestea in acelasi timp si intr-un sens, culmea, bun.

Articolele sunt scrise relaxat de catre oameni care vor sa impartaseasca ceva din experienta lor, fara crispari cu ecou de breasla secreta a gulgutierilor. Sunt oameni seriosi cu arhive de poze nepublicate care iaca, le scot si "le pun la public", daca publicul le vrea si se gaseste si o revista care sa respecte ce i se da spre publicare.

Costa mult ?!...Da, asa a zis nevasta-mea, ca Elu'-i mai eftin.....Da, da' Elu' nu-ti da o Naomi Campbel plianta la mijloc. Asta da si ma gandesc ca ar fi primul meu model de carton - Un Bleriot XI. Modelul nu difera mult de original - ca materiale vorbesc. Si cand te gandesti ca "Le vieux moustache" s-a incumetat sa treaca "La Manche" cu zmeul asta !.... E ca si cum azi mi-as lua inima-n dinti sa ma duc in Amazon cu un colac din ala cu cap de rata.

Da, asa e pozele mai dau unele rateuri, plecate de la proprietari, dar o sa se intample din ce in ce mai rar. In fond e ca si cum m-as uita la prima macheta facuta. E urata cu spume da-i a mea si e prima. Nici n-o dau nici n-o repar.
Merita luata revista ? Pai daca te gandesti ca e aproape cat doua vopsele, eu zic ca da. Daca sti ca apare la fix si ca oricum ai face ziua aia tot o sa vina, te pregatesti si mai subtilizezi cate 2-3 lei, rest de la gogosari sau paine (ca la alea e fara bon) si uite asa strangi in ajun de aparitie 15 leusteni pe care-i poti transforma in revista. Sau iti faci abonament si nu mai ai senzatia de arici decat odata in loc de 8 ori pe an.

Carcoteli....Mda, este.
As fi vrut mai multe profile. Baietii care stiu Adobe, poate colaborati.
Cam putine reclame la Machete ro..... :friends:
Si mi-ar fi placut ca singura greseala de tipar sa fie in alta parte decat acolo unde ma transforma din Calin in CaTalin.

#78 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 05 November 2008 - 12:11 AM

mersi mult pentru gandurile despre revista. nu baga de seama ca la pagina 36 este botezat CaTalin, la pagina 3, la cuprins esti Calin. ma revansez eu cumva pentru botez.

#79 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 05 November 2008 - 08:46 AM

Vezi postareawurger, la 4 Nov 2008, 23:59, a spus:

Costa mult ?!...Da, asa a zis nevasta-mea, ca Elu'-i mai eftin.....Da, da' Elu' nu-ti da o Naomi Campbel plianta la mijloc. Asta da si ma gandesc ca ar fi primul meu model de carton - Un Bleriot XI. Modelul nu difera mult de original - ca materiale vorbesc. Si cand te gandesti ca "Le vieux moustache" s-a incumetat sa treaca "La Manche" cu zmeul asta !.... E ca si cum azi mi-as lua inima-n dinti sa ma duc in Amazon cu un colac din ala cu cap de rata.


Daca Bleriotul e ca si o Naomi pentru tine nu pot spune decat ca ma simt flatat. Eu nu am fost botezat, din pacate macheta a fost "botezata" (trebuia sa apara cea romaneasca din poze ) . Sper ca cea din numarul viitor sa nu aibe aceeasi soarta si sa considerati si mai tentanta. ( Uite cum va ispitesc cu niste cartoane :friends: :rolleyes: )

Despre revista: Sa fiu sincer am fost surprins in mod foarte placut. In sfarsit o revista care are articole ( foarte interesante ) si nu reclame ( are, dar intr-o cantitate rezonabila ) , iar calitatea... chiar ca e editie de lux.
Si mie mi s-a spus "dom'le e un pic cam scumpa" . La prima vedere are pare. Dar daca stam putin stramb sa judecam drept nu e chiar asa. Pai renuntarea la 3 pachete de tigari bitrimestrial nu e chiar un mare sacrificiu ( plus ca face bine la sanatate ) . "Concurenta" costa cam jumatate dar la 70-80% reclame , cat contine , plus calitatea articolelor , alea putine cate sunt, eu zic ca-i scumpa. Si ma reintorc la macheta din carton, pentru nr.2 am pregatit ceva care are un echivalent comercial ( chiar un pic mai slab calitativ) si care costa in jur de 13 lei. Astea fiind spuse, vi se mai pare scumpa?

Ca se mai pot face imbunatatiri e foarte adevarat , mereu exista loc de mai bine. Cum stiu ca Horia e o persoana receptiva sunt sigur ca pe viitor revista va fi si mai buna. EXCELSIOR! :whistle:

#80 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 05 November 2008 - 02:32 PM

cine face un reportaj despre expozitia de la Alba pentru numarul 2 al revistei?

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi